Զելենսկին ոչ թռիչքային գոտի է պահանջում, Պուտինը սպառնում է․ ի՞նչ է «ոչ թռիչքային գոտին»
Մարտի 6-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր թվիթերյան միկրոբլոգում տեսաուղերձ էր հրապարակել, որտեղ կոչ էր արել Ուկրաինային սատարող երկրներին պաշտպանել Ուկրաինայի երկինքը՝ ստեղծելով ոչ թռիչքային գոտի։
Այս ընթացքում Զելենսկին արդեն մի քանի անգամ խոսել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի (ՆԱՏՕ) ուժերով Ուկրաինայի տարածքի վրա ոչ թռիչքային գոտի ստեղծելու մասին։
Սակայն ՆԱՏՕ-ն մերժել է Ուկրաինայի օդային տարածքում ոչ թռիչքային գոտիներ ստեղծելու առաջարկը՝ ասելով, որ իրենք մեծացնում են աջակցությունը, սակայն ուղղակի մասնակցությունը կհանգեցնի ավելի լայնամասշտաբ պատերազմի։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ևս հայտարարեց, որ Ուկրաինայի վրա ոչ թռիչքային գոտի ստեղծելու փորձերը Ռուսաստանը որպես հակամարտությանը մասնակցություն կդիտարկի։
Ի՞նչ է ոչ թռիչքային գոտին, ե՞րբ է առաջին անգամ կիրառվել
Տարածքը ոչ թռիչքային գոտի կարող է հայտարարվել մի շարք պատճառներով, սակայն Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների համատեքստում այն կարող է նշանակել գոտի, որտեղ ավիահարվածները կանխելու համար ռուսական ինքնաթիռներին չի թույլատրվի թռչել։
Ռազմական ոչ թռիչքային գոտիների խնդիրն այն է, որ դրանք պետք է վերահսկվեն ռազմական ուժերի կողմից։ Օրինակ՝ եթե ռուսական ինքնաթիռը թռչի ՆԱՏՕ-ի ոչ թռիչքային գոտիով, ապա ՆԱՏՕ-ի ուժերը կարող են որոշակի միջոցներ ձեռնարկել դրա դեմ։ Այդ միջոցները կարող են ներառել հսկողություն, պաշտպանական համակարգերի դեմ կանխարգելիչ հարվածների իրականացում կամ արգելված տարածք մուտք գործած ինքնաթիռի ոչնչացում։
Ոչ թռիչքային գոտի սահմանելու դեպքերը պատմության մեջ մի քանիսն են։
Այսպես, 1991-ին ԱՄՆ-ն ու կոալիցիոն գործընկերն Իրաքում ոչ թռիչքային գոտի սահմանեցին, որպեսզի կանխեն հարձակումներն էթնիկական և կրոնական խմբերի վրա։ Այս դեպքում, սակայն, ոչ թռիչքային գոտին սահմանվել էր առանց ՄԱԿ-ի աջակցության։
Իսկ 1992-ի Բալկանյան հակամարտության ժամանակ ՄԱԿ-ը որոշում ընդունեց, որով արգելվում էին չարտոնված ռազմական թռիչքները Բոսնիայի օդային տարածքում։
2011-ին՝ Լիբիայում քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը ոչ թռիչքային գոտի էր հաստատել Լիբիայում։
Բոսնիայի և Լիբիայի ոչ թռիչքային գոտիները վերահսկվում էին ՆԱՏՕ-ի կողմից։
Ի դեպ, Արցախում Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարություն էր տարածել, որով կոչ էր անում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին Արցախը հայտարարել թռչող սարքերի համար ոչ թռիչքային գոտի։
Թեգեր` թռիչքային գոտիՊատերազմ ՈւկրաինայումՎլադիմիր ԶելենսկիՎլադիմիր Պուտին
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է վերջին օրերի ընթացքում տարածաշրջանի և միջազգային փաստեր ստուգողների ուշագրավ բացահայտումները: Տարածաշրջան Վրացական factcheck.ge-ն ստուգել է...

6 марта президент Украины Владимир Зеленский опубликовал в своем микроблоге Twitter видеообращение, в котором призвал поддерживающие Украину страны защитить небо Украины, создав бесполетную зону.
Зеленский неоднократно говорил о создании бесполетной зоны над территорией Украины силами Организации Североатлантического договора (НАТО).
Однако в НАТО отклонили предложение о создании бесполетной зоны в воздушном пространстве Украины, заявив, что они усилят поддержку, однако прямое участие приведет к более масштабной войне.
Президент России Владимир Путин также заявил, что Россия будет рассматривать попытки создания бесполетной зоны над Украиной как участие в конфликте.
Что такое бесполетная зона, и когда она впервые была установлена?
Территория может быть объявлена бесполетной зоной по ряду причин, однако в контексте боевых действий на Украине это может означать зону, в воздушном пространстве которой для предотвращения авиаударов будут запрещены полеты российских самолетов.
Проблема с военными бесполетными зонами заключается в том, что они должны контролироваться вооруженными силами. Например, если российский самолет пролетит над бесполетной зоной НАТО, силы НАТО могут принять против него определенные меры. Эти меры могут включать наблюдение, превентивные удары по системам защиты или уничтожение самолета, влетевшего в запретную зону.
В истории есть несколько случаев установления бесполетной зоны. Так, в 1991 году США и их партнер по коалиции установили над Ираком бесполетную зону для предотвращения нападений на этнические и религиозные группы. Однако в данном случае бесполетная зона была установлена ​​без поддержки Организации Объединенных Наций (ООН).
А во время конфликта на Балканах в 1992 году ООН приняла резолюцию, запрещающую несанкционированные военные полеты над воздушным пространством Боснии.
В 2011 году, во время гражданской войны в Ливии, Совет Безопасности ООН установил бесполетную зону над Ливией.
Бесполетные зоны над Боснией и Ливией контролировались со стороны НАТО.
Кстати, во время 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, парламентская фракция «Светлая Армения» выступила с заявлением, в котором призвала Совет Безопасности ООН объявить бесполетную зону над территорией Арцаха.