Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մարտի 17-ին երկրի ըմբշամարտի հավաքականի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ իրենք չեն պատերազմել քաղաքացիական բնակչության դեմ:
Մասնավորապես, Ալիևը նշել է, որ իրենք արժանապատվորեն են կռվել պատերազմում և հետևել են դրա բոլոր կանոններին:
«Մենք չենք պատերազմել խաղաղ բնակչության դեմ, չենք ռմբակոծել շենքերը, չենք գործել վայրագություններ։ Սակայն մեր ժողովրդի սրտերում միշտ կար վրեժխնդրության զգացումը»,- ասել է նա։
We did not fight against the civilian population, we did not bomb buildings, and we did not commit atrocities. pic.twitter.com/DDbzmVtv83
— Ilham Aliyev (@presidentaz) March 17, 2022
Ալիևն առաջին անգամը չէ, որ նման պնդում է կատարում: Հենց պատերազմի ընթացքում «Փաստերի ստուգման հարթակի» թիմի հավաքած փաստերը և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցները բազմիցս ապացուցել են, որ Ադրբեջանի ղեկավարի պնդումը կեղծ է և մանիպուլյատիվ. ադրբեջանական բանակը բռնություններ է գործել Արցախում և թիրախավորել է քաղաքացիական բնակչությանը:
Քաղաքացիական բնակչություն կորուստները
Ինչպես 2016 թ. Ապրիլյան պատերազմի դեպքում, 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ևս հենց առաջին օրը զոհեր գրանցվեցին Արցախի խաղաղ բնակչության շրջանում: 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Մարտունիում պայթած արկի բեկորային հարվածների հետևանքով զոհվել են 9-ամյա Վիկտորյա Գևորգյանը և 59-ամյա Էլլադա Բալայանը:
Ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցի՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ռազմական գործողությունների ընթացքում սպանվել է 80 քաղաքացիական անձ, այդ թվում՝ թիրախային հարվածների հետևանքով՝ 42, իսկ գերեվարման մեջ՝ 38 քաղաքացիական անձ, ընդ որում՝ սպանվածներից 12-ը կանայք էին, իսկ 68-ը՝ տղամարդ: 163 քաղաքացիական անձ վիրավորվել է:
Բաց աղբյուրներում հայտնված տեղեկությունները և տեսանյութերը ապացուցում են, որ գերության մեջ հայտնված բազմաթիվ քաղաքացիական անձինք ենթարկվել են խոշտանգումների և ի վերջո սպանվել են ադրբեջանական բանակի զինվորների կողմից:
«Հետքը» հատուկ շարքով ներկայացրել է ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված և սպանված հայ քաղաքացիական անձանց պատմությունները և մահվան հանգամանքները:
Այսպես, Հադրութի շրջանի Ազոխ գյուղի 80-ամյա բնակիչ Յուրի Ասրիյանին գյուղը գրաված ադրբեջանցիները գլխատել են, իսկ տեսանյութը տեղադրել տելեգրամյան ալիքներից մեկում: Գլխատվել է նաև Մադաթաշեն գյուղի բնակիչ, 69-ամյա Գենադի Պետրոսյանը: Քարինտակ գյուղի բնակիչ, 2-րդ կարգի հաշմանդամ, 58-ամյա Ալվարդ Թովմասյանին ադրբեջանցիները սպանել են գյուղը գրավելուց հետո: Մարմինը հայտնաբերվել է պատերազմից հետո. այն մասնատված է եղել, կտրված են եղել ձեռքը, ականջը, ոտքը։
2022 թ. հրապարակած զեկույցում Human Rights Watch-ի իրավապաշտպանները հայտարարում են, որ ինչպես այլ կոնֆլիկտներում, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ևս ծեր մարդիկ ռազմական գործողությունների ամենախոցելի խումբն էին.
«Պատերազմի վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում մնացածները, չնչին բացառություններով, տարեց մարդիկ էին։ Տարեց մի կին և նրա ամուսինը՝ Արեգան և Էդուարդը, երկուսն էլ 70-ն անց, մնացել են իրենց գյուղում՝ իրենց ունեցվածքը պաշտպանելու համար։ Հոկտեմբերին ադրբեջանցի զինվորները ամուսիններին գտել են տանը և ագրեսիվ կերպով կալանավորել՝ սկզբում պահելով լքված տներում՝ առանց սննդի և ջրի, այնուհետև տարել Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի կալանավայր։ Ադրբեջանցիները մերժել էին Արեգայի՝ արյան բարձր ճնշման համար դեղորայք ստանալու խնդրանքը: Էդուարդը մահացել է կալանավայրում: Արեգան տեսել է նրա մարմինը նրա մահից անմիջապես հետո և նկարագրել, որ ամուսնու դեմքը սև և կապույտ էր»,- գրված է HRW-ի զեկույցում:
Ռմբակոծված շենքերը
Ադրբեջանական բանակը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում արգելված զենքերի միջոցով թիրախավորեց Արցախի Հանրապետության խոշոր քաղաքների (Ստեփանակերտ, Շուշի, Մարտունի, Մարտակերտ, Հադրութ) քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
Պատերազմի ընթացքում արված հրապարակումներից մեկում մենք անդրադարձել էինք արձանագրված դեպքերին:
Ադրբեջանի կողմից արգելված զինատեսակների օգտագործման մասին հայտարարել էր նաև միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպությունը:
Օրինակ՝ այս լուսանկարում պարզ երևում է, թե ինչպես է հրետակոծվել Ստեփանակերտի բնակելի շենքերից մեկը։ Պատշգամբում հայտնված արկը, բարեբախտաբար, չի պայթել։
Այս լուսանկարում հրետակոծության տակ է հայտնվել Ստեփանակերտի հանրախանութներից մեկը, ինչի հետևանքով բռնկվել էր հրդեհ։
Ադրբեջանի կողմից հրետակոծությունը ֆիքսել էր նաև Ստեփանակերտի բնակելի թաղամասերից մեկում կայանված մեքենային ամրացված տեսախցիկը։
Fip.am-ի լրագրողներն այցելել էին այս հրետակոծության վայրը, որը, ինչպես երևում է և՛ մեքենայի տեսախցիկի, և՛ մեր խմբի կողմից արված լուսանկարներում, գտնվում է քաղաքի բնակելի հատվածում՝ Արցախի գլխավոր փոստային բաժանմունքի մոտակայքում։
Պատերազմի ընթացքում «Փաստերի ստուգման հարթակի» լրագրողներին հաջողվել էր ձեռք բերել Հադրութ քաղաքում Ադրբեջանի կողմից իսրայելական LAR-160 տեսակի (M095 DPICM) համազարկային կրակի համակարգի կասետային մարտագլխիկներով հրթիռների օգտագործման ապացույցներ։ Նման զենքի կիրառումն արգելված է Կասետային զինամթերքի մասին կոնվենցիայով (2008), որը հայտնի է նաև որպես Դուբլինյան կոնվենցիա:
Մարտունի քաղաքի հրետակոծության հետևանքով զոհվել էր 4 և վիրավորվել 11 քաղաքացիական անձ։ Վիրավորվել էին նաև տեղում աշխատող լրագրողներից մի քանիսը։ Նրանցից էր նաև ֆրանսիական Le Monde թերթի թղթակիցը, որի կյանքը հաջողվեց փրկել։
Human Rights Watch-ի 2021 թ. զեկույցի համաձայն՝ ադրբեջանական զինուժը բժշկական հաստատությունների վրա առնվազն երեք ապօրինի հարձակումներ է կատարել:
Մարտակերտի հանրային հիվանդանոցը և զինվորական հոսպիտալը 6 շաբաթների ընթացքում հրթիռակոծվել են մի քանի անգամ: Հարվածները հաճախ եղել են թիրախավորված և արգելված զինատեսակներով:
2020 թ. հոկտեմբերի 28-ին հրթիռակոծվել է նաև Ստեփանակերտի ծննդատունը, ինչի հետևանքները տեսագրել է «Հետքի» լրագրողական թիմը:
Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանը թիրախավորել է նաև Արցախի հայկական մշակույթի օբյեկտները, այդ թվում՝ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց տաճարը, որը հրթիռակոծվեց պատերազմի առաջին օրերին: Այդ գործողությունը Human Rights Watch-ը որակել էր որպես «հնարավոր պատերազմական հանցագործություն»:
Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության օբյեկտների թիրախավորմանը «Փաստերի ստուգման հարթակն» անդրադարձել է մի քանի անգամ:
Այսպիսով, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի պնդումը, թե պատերազմի ընթացքում իրենք քաղաքացիական խաղաղ բնակչության դեմ չեն պայքարել և չեն ռմբակոծել շենքերը, կեղծ է:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече со сборной страны по борьбе 13 марта заявил, что во время второй Арцахской войны они не воевали против гражданского населения.
В частности, Алиев отметил, что они достойно вели войну и соблюдали все ее правила.
«Мы не сражались с мирным населением, не бомбардировали здания, не совершали подобных жестокостей, несмотря на то, что в сердце нашего народа всегда жила жажда мести», — сказал он.
We did not fight against the civilian population, we did not bomb buildings, and we did not commit atrocities. pic.twitter.com/DDbzmVtv83
— Ilham Aliyev (@presidentaz) March 17, 2022
Это не первый раз, когда Алиев делает подобное утверждение. Собранные командой «Платформы проверки фактов» непосредственно во время войны факты и отчеты международных правозащитных организаций неоднократно доказывали, что утверждение главы Азербайджана является ложным и манипулятивным: азербайджанская армия применяла в Арцахе насилие и нацеливалась на гражданское население.
Жертвы среди гражданского населения
Как и в случае с Апрельской войной 2016 года, так и в первые же дни 44-дневной войны были зарегистрированы жертвы среди мирного населения Арцаха. 27 сентября 2020 года в Мартуни от осколков разорвавшейся бомбы погибли 9-летняя Виктория Геворкян и 59-летняя Эллада Балаян.
Согласно отчету Защитника прав человека Арцаха, в ходе боевых действий азербайджанскими вооруженными силами было убито 80 гражданских лиц – 68 мужчин и 12 женщин. Из них 42 мирных жителя были убиты путем точечных ударов, а 38 – в плену. 163 мирных жителя получили ранения.
Попавшие в открытые источники сведения и видеозаписи доказывают, что оказавшиеся в плену многочисленные гражданские лица подвергались пыткам и в конечном итоге были убиты азербайджанскими солдатами.
Hetq представил в специальной серии истории оказавшихся в плену и убитых армянских мирных жителей и обстоятельства их гибели.
Так, 80-летний житель села Азох Гадрутского района Юрий Асриян был обезглавлен захватившими село азербайджанцами, а видео было размещено на одном из Telegram-каналов. Был обезглавлен и 69-летний житель села Мадаташен Геннадий Петросян. 58-летняя жительница села Каринтак, инвалид 2-й группы Алвард Товмасян была убита азербайджанцами после захвата села. Тело было обнаружено после войны в расчленном виде: были отрублены рука, ухо, нога.
В опубликованном в 2022 году отчете правозащитники Human Rights Watch отмечают, что, как и в других конфликтах, во время боевых действий 44-дневной войны пожилые люди были наиболее уязвимой группой.
«Те, кто оставался в Нагорном Карабахе в последние дни войны, за редким исключением, были пожилыми людьми. Пожилая женщина и ее муж – Арега и Эдуард – обоим за 70. Они остались в своем селе, чтобы защитить свое имущество. В октябре азербайджанские солдаты нашли супругов в их доме и агрессивным образом задержали. Сначала их держали в заброшенных домах без еды и воды, а затем отправили в тюрьму в столицу Азербайджана Баку. Азербайджанцы отказали Ареге в просьбе о получении лекарств от высокого кровяного давления. Эдуард умер в тюрьме. Арега видела тело сразу после его смерти. По ее описанию, лицо ее мужа было черное и синее», — говорится в отчете HRW.
Разбомбленные здания
В ходе 44-дневной войны азербайджанская армия обстреливала гражданскую инфраструктуру крупных городов Республики Арцах (Степанакерт, Шуши, Мартуни, Мартакерт, Гадрут) из запрещенных видов оружия.
В одной из публикаций, сделанных во время войны, мы представили зафиксированные случаи.
Об использовании Азербайджаном запрещенных видов оружия заявила и международная правозащитная организация Human Rights Watch.
Например, на этом фото четко видно, как был обстрелян один из жилых домов в Степанакерте. К счастью, упавший на балкон снаряд не разорвался.
На этой фотографии запечатлен один из универмагов Степанакерта, который подвергся артобстрелу, в результате чего возник пожар.
Обстрел со стороны ВС Азербайджана зафиксировал также видеорегистратор автомобиля, припаркованного в одном из жилых районов Степанакерта.
Журналисты Fip.am посетили место артобстрела, которое, как видно на фотографиях, сделанных видеорегистратором и нашей группой, находится в жилом районе города, недалеко от главного почтового отделения в Арцахе.
Во время войны журналистам «Платформы проверки фактов» удалось получить доказательства применения кассетных боеприпасов израильской системой залпового огня LAR-160 (M095 DPICM) в городе Гадрут. Использование такого оружия запрещено Конвенция по кассетным боеприпасам (2008 г.), также известной как Дублинская конвенция.
В результате обстрела города Мартуни погибли 4 мирных жителя, 11 – получили ранения. Были ранены также несколько журналистов, работавших на месте. Одним из них был корреспондент французской газеты Le Monde, жизнь которого удалось спасти.
Согласно отчету Human Rights Watch за 2021 год, азербайджанские ВС совершили не менее трех незаконных нападений на медицинские учреждения.
Мартакертская районная больница и военный госпиталь за 6 недель несколько раз подвергались ракетным обстрелам. Удары часто были точечными и наносились с применением запрещенного вида оружия.
28 октября 2020 года подвергся обстрелу Степанакертский родильный дом. Последствия были сняты на видео журналистской командой Hetq.
Во время и после войны Азербайджан наносил удары и по армянским культурным объектам Арцаха, в том числе по собору Сурб Аменапркич Казанчецоц в Шуши, который подвергся обстрелу в первые дни войны. Human Rights Watch назвал это «возможным военным преступлением».
«Платформа проверки фактов» не раз писала о нацеливании Азербайджана на объекты армянского культурного наследия.
Таким образом, утверждение президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что во время войны они не воевали против мирного населения и не бомбили здания, является ложным.