Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեան ապրիլի 7-ին արտահերթ նիստի ընթացքում կողմ է քվեարկել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում Ռուսաստանի անդամակցության կասեցմանը:
Հայալեզու լրատվամիջոցների մի մասը, այդ թվում՝ «Ամերիկայի Ձայն»-ը, 365news.am-ը և այլ կայքեր, լուսաբանել է քվեարկությունը՝ հայտնելով, որ Ռուսաստանը հեռացվել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդից,:
Բանաձևը իրականում կոչվում է «Ռուսաստանի Դաշնության իրավունքների կասեցումը` կապված ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին անդամակցության հետ»: Քվեարկությունը տեղի է ունեցել 2006 թ.-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը ձևավորող Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևի հիման վրա: Դրանում, մասնավորապես, ասվում է, որ «Գլխավոր ասամբլեան քվեարկող անդամների երկու երրորդի մեծամասնությամբ կարող է կասեցնել Խորհրդի ցանկացած այն անդամի անդամակցությունը, որը թույլ է տալիս մարդու իրավունքների կոպիտ և համակարգված խախտումներ»։
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը բաղկացած է 47 անդամ երկրներից, որոնցից յուրաքանչյուրն ընտրվում է Գլխավոր ասամբլեայի անդամների մեծամասնությամբ, գաղտնի քվեարկությամբ, երեք տարի ժամկետով և երկու անընդմեջ պաշտոնավարումից հետո անմիջապես վերընտրվելու իրավունք չունի:
Ռուսաստանը Խորհրդի ներկա կազմ է ընտրվել 2021-ին, մինչև 2023-ը։ Նախօրեին ընդունված որոշումը նշանակում է, որ Ռուսաստանը կզրկվի խորհրդում ձայնի իրավունքից, բայց կկարողանա ներկա գտնվել նիստերին։
Ի պատասխան այս բանաձևի ընդունման՝ ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի ներկայացուցչությունը հայտարարել է, որ ՌԴ-ն որոշում է կայացրել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում անդամակցության վաղաժամ դադարեցման մասին:
58 երկրների հետ համահեղինակությամբ Ուկրաինայի առաջարկած բանաձևին աջակցել է 93 պետություն։ 24 պատվիրակություն դեմ է արտահայտվել, իսկ 58-ը ձեռնպահ է մնացել։ ՄԱԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցչությունը չի մասնակցել քվեարկությանը:
Բանաձևի ստեղծման համար հիմք են հանդիսացել ուկրաինական Բուչա քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունները: Ռուսական զորքերի հետ քաշվելուց հետո պարզվել էր, որ քաղաքում, ըստ պաշտոնական տվյալների, 300-ից ավելի խաղաղ բնակիչ է սպանվել: Պաշտոնական Մոսկվան հերքում է մեղադրանքները:

Генеральная Ассамблея ООН 7 апреля проголосовала за приостановку членства России в Совете ООН по правам человека.
Некоторые армяноязычные СМИ, в том числе «Голос Америки», 365news.am и другие сайты, освещали голосование, сообщив, что Россия была исключена из Совета ООН по правам человека.
Резолюция в действительности называется «Приостановление прав Российской Федерации, связанных с членством в Совете ООН по правам человека».
Резолюция называется «Приостановление прав Российской Федерации, связанных с членством в Совете ООН по правам человека», а голосование по ней состоялось на основании другого документа – резолюции Генеральной Ассамблеи, которая учредила в 2006 году Совет ООН по правам человека (СПЧ). В ней, в частности, говорится о том, что «Генеральная Ассамблея большинством в две трети голосов присутствующих и участвующих в голосовании членов может приостановить членство в Совете какого-либо члена Совета, который совершает грубые и систематические нарушения прав человека».
Совет ООН по правам человека состоит из 47 государств-членов, каждое из которых избирается большинством членов Генеральной Ассамблеи тайным голосованием сроком на три года без права переизбрания сразу после два срока подряд.
Россия была избрана в действующий Совет на срок с 2021 по 2023. Принятое накануне решение означает, что Россия будет лишена права голоса в совете, но сможет присутствовать на заседаниях.
В ответ на принятие этой резолюции делегация России в ООН заявило, что Россия приняла решение о досрочном выходе из Совета по правам человека.
Предложенную Украиной в соавторстве с 58 странами резолюцию поддержали 93 государства. 24 делегации  выступили против, и 58 воздержались. Делегация Армении в ООН в голосовании участия не принимала.
Поводом для написания резолюции послужили события в украинском городе Буча. После вывода российских войск выяснилось, что, по официальным данным, в городе было убито более 300 мирных жителей. Официальная Москва отвергает обвинения.
Метки ՄԱԿՄարդու իրավունքների խորհուրդՊատերազմ Ուկրաինայում
Сопровождавшая Зеленского женщина не погибла: армянские СМИ распространяют дезинформацию
15:07, 14 Мар, 2022
Вчера по украинским телеканалам транслировалось видео, на котором президент Украины Владимир Зеленский посещает раненых украинских военнослужащих в госпитале. После распространения...