Ուկրաինայի տարածքում Ռուսաստանի նախաձեռնած լայնամասշտաբ պատերազմը դեռ ընթացքի մեջ է: Իրավիճակն անկանոն է ինչպես ռազմական գործողությունների ակտիվ գոտիներում, այդպես էլ տեղեկատվական դաշտում:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» շարունակում է հետևել պատերազմի շուրջ ծավալվող տեղեկատվական հոսքերին՝ քարոզչական թեզերին, մանիպուլյացիաներին և կեղծ լուրերին:
Այս անգամ մայիսի 1-8-ն ընկած ժամանակահատվածում մենք հետևել ենք Կրեմլի ամենահայտնի քարոզիչներից մեկի՝ հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովի «Երեկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ» հաղորդմանը, որը հեռարձակվում է գրեթե ամեն օր պետական «Россия» հեռուստաալիքով:
Փետրվարի 24-ին Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկի մասին, որի նպատակը, ըստ Կրեմլի, Դոնեցկի և Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների բնակիչների պաշտպանությունն էր, ինչպես նաև Ուկրաինայի «ապազգայնականացումը և ապառազմականացումը»: 70 օրից ավելի ձգվող պատերազմի ընթացքում ՌԴ զինված ուժերին հաջողվել է գրավել ուկրաինական Խերսոն քաղաքը և հրապարկման պահին՝ մեծամասամբ Մարիուպոլը․ երկու քաղաքներն էլ գտնվում են Ուկրաինայի արևելքում:
Համատեքստ. նախորդ շաբաթվա գլխավոր թեմաները
Նախորդ շաբաթ Սոլովյովի հաղորդման բոլոր թողարկումների գլխավոր թեման Սովետական Միության Հայրենական մեծ պատերազմի ավարտի և նացիստական Գերմանիայի դեմ տարած հաղթանակի օրն էր:
Այդ տարեդարձի համատեքստում Սոլովյովը և հաղորդման հյուրերը քննարկում էին ռազմական գործողությունները Ուկրաինայում, Արևմուտքից Ուկրաինային զենքի մատակարարումը, հայտնի ռուսամետ ուկրաինացի բլոգեր և լրագրող Անատոլի Շարիի ձերբակալությունը (Ուկրաինայի իշխանությունը մեղադրում է նրան պետական դավաճանության մեջ), Սոլովյովի այցը Մարիուպոլ և այլն:
Շաբաթվա հիմնական քարոզչական թեզերը «Երեկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ» հաղորդման մեջ
Սոլովյովը և հյուրերը ուկրաինական պատերազմը ներկայացնում են որպես Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև արժեքների բախում, որտեղ ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան օգտագործում են Ուկրաինային որպես խամաճիկ՝ Ռուսաստանը թուլացնելու համար:
Երկրորդ աշխարհամարտում նացիզմի դեմ տարած հաղթանակը ամբողջովին վերագրվում  է Խորհրդային Ռուսաստանին, իսկ ինքը՝ Սոլովյովը, հայտարարում է, որ Արևմուտքը փորձում է հաղթանակը վերագրել ներկայիս՝ Զելենսկու Ուկրաինային, «այսինքն՝ ԱՄՆ-ն աջակցում է Բանդերայի ժառանգորդներին»: Սա ռուսաստանցի հաղորդավարը անվանում է դավաճանություն: Ըստ նրա, Արևմուտքի նպատակը Ռուսաստանին հաղթելն է, բայց  հենց Արևմուտքի կայսրությունը պետք է փլուզվի։
Ակտիվորեն բոլոր թողարկումներում առաջ է տարվում այն գաղափարը, որ ուկրաինական բանակը  աննախադեպ կորուստներ է կրում, և նրանց շարքերը լրացնում են օտարերկրացի վարձկանները: Հյուրերը, այդ թվում՝ ռեժիսոր Կարեն Շախնազարովը, պնդում են, որ Ռուսաստանը շատ մարդասիրաբար է գործում Ուկրաինայում, և կոչ են անում ՌԴ բարձրագույն իշխանություններին ավելի կոշտացնել դիրքորոշումը:
Հատկանշական է, որ Սոլովյովը մի քանի անգամ անդրադառնում է ռազմական օպերացիայի ձգձգվելուն: Նա անգամ պնդում է, որ ՌԴ-ին «ձեռնտու է, որ պատերազմը որոշ ժամանակ տևի, որովհետև ժամանակը զարմանալիորեն աշխատում է մեր օգտին»: Սա հնչում է որպես պատասխան արևմտյան լրատվամիջոցներին, որոնք պնդում են՝ Ռուսաստանը  ձախողել է նախատեսած բլից-կրիգը Ուկրաինայում: Սոլովյովն անգամ հիշեցնում է, որ ՆԱՏՕ-ն ռմբակոծել է Հարավսլավիան 78 օր շարունակ:
Առանձին հիշատակության է արժանի Ուկրաինայի նախագահի կերպարը, որ շրջանառվում է Սոլովյովի և հյուրերի խոսույթում: Վոլոդիմիր Զելենսկին ներկայացվում է որպես ոչ ադեկվատ և տգետ քաղաքական գործիչ, որը գաղափար չունի, թե ինչ է կատարվում իր շուրջը, գործում է որպես ԱՄՆ-ի ու Մեծ Բրիտանիայի խամաճիկ: Ավելին՝ անուղղակի և ուղղակի կերպով ակնարկ է արվում, թե նա իբր կախում ունի թմրադեղերից: Միայն Սոլովյովը 5 թողարկումների ընթացքում մոտ 10 անգամ հիշատակում է դրա մասին:
Նշենք, որ թմրադեղերից Զելենսկու կախվածության մասին թեզը շահարկվում է դեռ 2019 թվականից, երբ Ուկրաինայում ընթանում էր նախագահական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը: Այն շրջանառության մեջ էին դրել նրա գլխավոր մրցակից Պետրո Պորոշենկոյին սատարող ուժերը, իսկ հետագայում դա սկսեցին օգտագործել նաև կրեմլյան պաշտոնական քարոզիչները:
Հաղորդման ընթացքում հնչած կեղծ և մանիպուլյատիվ պնդումները
Ուկրաինայի համար «լենդ-լիզի» մասին օրենքը քննարկվել է պատերազմից առաջ
ԱՄՆ կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը Սենատից հետո՝ ապրիլի 28-ին, հավանություն տվեց Ուկրաինայի համար «լենդ-լիզի» օրինագծին, որի գլխավոր նպատակը Կիևին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու գործընթացի դյուրացումն է ճգնաժամի պահին:
Այս հարցը ակտիվորեն քննարկվում է բոլոր թողարկումների ընթացքում:
«Ինչ է նշանակում «լենդ-լիզի» մասին օրենքը, որը, ինչպես պարզվեց, սկսել են քննարկել հատուկ գործողությունից առաջ: Դա շատ հետաքրքիր է: Չէ՞ որ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ «լենդ-լիզը» նախատեսված էր դաշնակիցների համար, ԱՄՆ-ի պաշտպանության համար, որը դե ֆակտո պատերազմի մեջ էր գտնվում Ճապոնիայի դեմ և միջնորդավորված՝ Գերմանիայի դեմ: «Լենդ-լիզը» վերաբերում էր նաև Բրիտանիային, ոչ միայն Ռուսաստանին ու ԽՍՀՄ-ին: Ստացվում է՝ մինչև հատուկ գործողության սկիզբը ԱՄՆ-ն գիտակցում էր, որ պատերազմի մեջ է մեզ հետ գտնվում: Ուղղակի վախենում է դա պաշտոնապես հայտարարել»,- մայիսի 1-ի հաղորդման ընթացքում ասում է Սոլովյովը:
ԱՄՆ-ն դեռ հունվարից չէր թաքցնում, որ պատրաստում է «լենդ-լիզի» մասին օրինագիծը: Թեև Ռուսաստանը սկսեց բուն ռազմական գործողությունները փետրվարի 24-ին, սակայն Ուկրաինայի սահմանի մոտ ռուսական զինուժի կուտակման մասին արևմտյան լրատվամիջոցները հայտնում էին 2021 թ. վերջին, իսկ արդեն 2022 թ. հունվարին ներխուժման մեծ հավանականության մասին բարձր մակարդակով ահազանգում էին ամերիկյան ու արևմտյան այլ հետախուզական ծառայությունները:
Այս լուրերի ֆոնին ԱՄՆ սենատում դեռ հունվարի 19-ին առաջարկվել էր ընդունել «լենդ-լիզի» մասին օրենքը, որը կօգներ կարիքի դեպքում ավելի արագ կազմակերպել Ուկրաինային զենքի մատակարարումը: Օրինագիծը շրջանառության մեջ էր դրվել հրապարակային կերպով և դեռ այդ ժամանակ ակտիվորեն քննարկվել էր ռուսական լրատվամիջոցներում, հետևաբար՝ Սոլովյովը մանիպուլացնում է՝ ներկայացնելով, թե օրենքի ընդունումն անսպասելի էր:
Ռուսաստանը չէր փորձում գրավել Կիևը
Վլադիմիր Սոլովյովը հայտարարում է, որ անհիմն են Արևմուտքի կողմից տարածվող պնդումները, թե Ռուսաստանը փորձում էր գրավել Կիևը կամ այլ խոշոր քաղաքներ:
«Չեմ պատկերացնում, թե ոնց 40 հազար խմբավորմամբ հնարավոր կլիներ գրավել բազմամիլիոնանոց Կիևը, և նման խնդիր դրված չի եղել, գրոհի ոչ մի փորձ չի եղել: Խնդիր է եղել պահել 100 հազարանոց խումբը, որ չգնան դեպի արևելք: Նույն կերպ ոչ ոք չի փորձել գրավել Խարկովը, որը անգամ չի պաշարվել»,- նշում է նա:
Հաղորդավարն ընդգծում է՝ իրենք հասկանում են, թե մեծ քաղաքները ինչպես են գրավում: Նրա խոսով՝ իրենք դա տեսել են Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ, ինչպես նաև Սիրիայում, Իրաքում ամերիկյան ուժերի գործողությունների ժամանակ, երբ արդյունքում քաղաքները հիմնահատակ վերանում են. «Հասկանալի է, որ նման բանի չէինք կարող գնալ ոչ մի պարագայում, որովհետև մեր վերաբերմունքը այլ է Ուկրաինայում ապրող մարդկանց հանդեպ»,- եզրակացնում է Սոլովյովը:
Ապացուցել, թե արդյո՞ք Մոսկվան նպատակ էր դրել գրավել կամ արգելափակել Կիևը կամ Խարկովը՝ հնարավոր չէ: Սակայն հայտնի է, որ առաջին օրվանից ակտիվ մարտեր են ընթացել քաղաքում և դրա մատույցներում: Ըստ Ուկրաինայի իշխանությունների՝ երկար ժամանակ քաղաքում առկա էին ռուսական դիվերսիոն ուժեր:
Հենց Կիևի հարևան բնակավայրերում են Ռուսաստանի կողմից կատարվել հնարավոր ռազմական հանցագործությունները:
BBC-ի քարտեզը մարտի 2-ի դրությամբ
Ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի բնակչությամբ երկրորդ քաղաքին՝ Խարկովին, որը գտնվում է երկրի արևելքում՝ Ռուսաստանի հետ սահմանին, ապա քաղաքի նկատմամբ վերահսկողություն ստանալու համար մարտեր ընթանում էին պատերազմի առաջին օրերից:
Սոլովյովի պնդումը, թե ի տարբերություն Իրաքում և Սիրիայում ամերիկացիների գործողությունների, ռուսական զորքերը չէին կատարի գործողություններ, որոնք կվնասեին քաղաքները, մանիպուլյատիվ է: Այն քաղաքները, որտեղ ընթացել են մարտեր, մասամբ կամ ամբողջությամբ ոչնչացված են: Օրինակ՝ Մարիուպոլը, որը գրեթե ամբողջությամբ վերահսկվում Ռուսաստանի զինված ուժերի կողմից,  մեծամասամբ ոչնչացված է: Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ապրիլի 21-ին հայտարարել է, որ քաղաքն ավերված է 98%-ով:
«Այնտեղ ամեն ինչ քանդված է՝ բոլոր շենքերի 95-98%-ը, այն ամենը, ինչ կա։ Մենք ձեզ հետ խոսում ենք դպրոցների, մանկապարտեզների, սովորական բնակելի թաղամասերի, գործարանների, ծովափի մասին»,-ասել է Զելենսկին։
Մեծ ավերածություններ են կրել նաև այլ մեծ և փոքր բնակավայրեր, այդ թվում՝ Խարկովը, Բուչան, Իրպենը և այլն:
Ինչպես են դիմավորում ռուսներին ուկրաինական քաղաքներում
Մայիսի 4-ի թողարկման ընթացքում ուկրաինացի հյուրը հայտնում է, որ մի հարցման արդյունքով՝ ուկրաինացիների 41 տոկոսը Ռուսաստանի քաղաքական ռեժիմը համարում է բռնատիրություն, 10 տոկոսը՝  նացիստական:
Սոլովյովը պնդում է, որ չի հավատում այդ հարցմանը, և հակադարձում է. «Մեզ այնպես են դիմավորում Ուկրաինայում: … Իսկ պատահաբար այդ հարցումը Խերսոնում, Զապոռոժյեում չե՞ն արել»:
Սոլովյովը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե այն բնակավայրերում, որոնք գտնվում են ռուսական ուժերի վերահսկողության տակ, բնակիչները ամբողջովին աջակցում են նրանց։ Մինչդեռ իրականությունն այդքան էլ միանշանակ չէ: Այսպես, Խերսոնում, որը ռուսական ուժերը գրավել են մարտի սկզբին, ՌԴ ուժերի դեմ ցույցեր էին անցկացվում:
Ցույցը հարկադրանքով ցրել են ռուսական ուժերը: Վերջին շաբաթների ընթացքում լրատվամիջոցները մուտք չունեն քաղաք, և որևէ տեղեկություն չկա տեղի տրամադրությունների մասին:
ՌԴ զինված ուժերի ռմբակոծությունների հետևանքով զոհերը նվազագույն են
Թողարկումների ընթացքում բազմիցս ընդգծվում է Ռուսաստանի զինված ուժերի մարդասիրական վերաբերմունքը քաղաքացիականների հանդեպ:
«Ռմբակոծությունների հետևանքով զոհերը նվազագույն են»,- հայտարարում է Սոլովյովը մայիսի 4-ի թողարկման ժամանակ:
Դժվար է գնահատել, թե պատերազմական գործողությունների արդյունքում զոհերի որ թիվն է համարվում նվազագույն, սակայն փետրվարի 24-ից ի վեր քաղաքացիական զոհերի թիվը անցնում է մի քանի հազարը:
Ըստ ՄԱԿ-ի՝ պատերազմի մեկնարկից ի վեր Ուկրաինայում զոհվել է 3380 խաղաղ բնակիչ, իսկ 3680-ը՝ վիրավորվել:
Մարիուպոլում միայն քաղաքային թատրոնի ռմբակոծության ընթացքում զոհվել է 600 խաղաղ քաղաքացի: Քաղաքապետ Վադիմ Բոյչենկոյի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Մարիուպոլում զոհվել է 21 հազար խաղաղ քաղաքացի: Այս տվյալը չի ստուգվել անկախ լրագրողների կողմից:
Հատկանշական է, որ ըստ պաշտոնական Կիևի, այն քաղաքներում ու բնակավայրերում, որտեղ ռուսական ուժերի վերահսկողությունը շարունակվում է, զոհերի իրական թիվը հնարավոր չէ պարզել:
Շոլցը դիմում է սեփական ժողովրդին անգլերենով
Ըստ Սոլովյովի՝ այս պատերազմի իրական հրահրողը ԱՄՆ-ն է, որին ենթարկվում են ԵՄ երկրների ղեկավարները:
Մայիսի 6-ի թողարկման ժամանակ նա Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի ելույթներից մեկից հատված է հեռարձակում, որտեղ կանցլերն ասում է. «Մենք հաստատապես վճռական ենք. Պուտինը չպետք է հաղթի այս պատերազմում, և նա չի հաղթի»:
«Շոլցը դիմում է սեփական ժողովրդին անգլերենով, որպեսզի տերը (խմբ.-ԱՄՆ-ն) հասկանա: Ուրիշ ինչ տրամաբանություն կարող է լինել» ,- ասում է Սոլովյովը:
Սոլովյովի այս հայտարարությունը կեղծիք է․ իրականում, Շոլցի ելույթն ուղղված չէր գերմանացիներին: Դա հատված էր մայիսի 5-ին Վարշավայում կայացած «Ուկրաինայի դոնորների» կոնֆերանսի ընթացքում Գերմանիայի կանցլերի տեսաուղերձից:
Այսպիսով, ռուսաստանյան հիմնական քարոզիչներից Վլադիմիր Սոլովյովի հեռուստատեսային շոուի ընթացքում բազմիցս կիրառվում են քարոզչական հնարքներ, տարածվում է մանիպուլյատիվ և կեղծ տեղեկություն։
Թեգեր` ռուսական քարոզչությունՎլադիմիր Սոլովյով
Ինչպես է ռուսական պրոպագանդան լուսաբանում Հայաստանում ընթացող գործընթացները
18:30, 3 Մյս, 2018
Ռուսական «Взгляд» թերթը այս օրերին ակտիվորեն լուսաբանում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները։ Կայքն իր լուսաբանումը իրականացնում է բավականին կողմնակալ՝ չխորշելով...

Широкомасштабная война, начатая Россией на территории Украины, все еще продолжается. Как в зонах активных боевых действий, так и в информационном поле наблюдается беспорядочная ситуация.
«Платформа проверки фактов» продолжает следить за информационными потоками, связанными с войной: пропагандистскими тезисами, манипуляциями и ложными слухами.
На этот раз с 1 по 8 мая мы изучали выпуски передач одного из самых известных кремлевских пропагандистов Владимира Соловьева «Вечер с Владимиром Соловьевым», которая транслируется на государственном телеканале «Россия» почти каждый день.
24 февраля Владимир Путин объявил о начале специальных действий в Украине, целью которых, согласно Кремлю, была защита жителей самопровозглашенных Донецкой и Луганской республик, а также «денационализация и демилитаризация» Украины. С начала войны, продолжающейся более 70 дней, вооруженным силам РФ удалось захватить украинский город Херсон и на момент публикации – большую часть Мариуполя: оба города расположены на востоке Украины.
Контекст: главные темы прошлой недели
Главной темой всех выпусков передачи Соловьева на прошлой неделе стал день окончания Великой отечественной войны и победы Советского Союза над нацистской Германией.
В контексте этой годовщины Соловьев и гости передачи обсуждали военные действия в Украине, поставку Западом оружия Украине, арест известного пророссийского украинского блогера и журналиста Анатолия Шария (власти Украины обвиняют его в государственной измене), визит Соловьева в Мариуполь и т.д.
Основные пропагандистские тезисы недели в передаче «Вечер с Владимиром Соловьевым»
Соловьев и его гости представляют украинскую войну как столкновение ценностей Запада и России, где США и Великобритания используют Украину как марионетку для ослабления России.
Победа над нацизмом во Второй мировой войне полностью приписывается Советской России, а сам Соловьев заявляет, что Запад пытается приписать победу нынешней Украине Зеленского, «то есть США поддерживает преемников Бандеры». Русский телеведущий называет это предательством. По его словам, цель Запада – одержать победу над Россией, но именно империя Запада должна рухнуть.
Во всех дискуссиях активно продвигается идея, что украинская армия несет беспрецедентные потери, и их ряды пополняются иностранными наемниками. Гости, в том числе режиссер Карен Шахназаров, утверждают, что действия России в Украине слишком гуманны, и призывают высшие власти РФ к ужесточению позиции.
Примечательно, что Соловьев несколько раз говорит о затягивании военной операции. Он даже утверждает, что РФ «выгодно, чтобы война продолжалась некоторое время, потому что время на удивление работает на нас». Это звучит как ответ западным СМИ, заявляющим, что Россия провалила запланированный блицкриг в Украине. Соловьев даже напоминает, что бомбардировка Югославии альянсом НАТО продолжалась 78 дней.
Следует отдельно упомянуть об образе президента Украины, каким его представляют Соловьев и его гости. Владимир Зеленский представляется как неадекватный и неграмотный политический деятель, который понятия не имеет о том, что происходит вокруг него, действует как марионетка в руках США и Великобритании. Более того, прямо и косвенно намекают на его мнимую зависимость от наркотиков. Один только Соловьев раз 10 упоминает об этом в течение пяти выпусков.
Отметим, что слухи о наркозависимости Зеленского появились еще в 2019 году, в ходе предвыборной кампании перед выборами президента Украины. Слух этот пустили силы, поддерживающие его главного соперника – Петра Порошенко, а в дальнейшем подхватили и официальные кремлевские пропагандисты.
Ложные и манипуляционные заявления, прозвучавшие в ходе передачи
Закон о «ленд-лизе» для Украины обсуждался еще до начала войны
Палата представителей Конгресса США вслед за Сенатом 28 апреля одобрила проект «ленд-лиза» для Украины, главной целью которого является упрощение процесса оказания Киеву военной помощи в критический момент.
Этот вопрос активно обсуждается во всех выпусках передачи.
«Что означает закон о «ленд-лизе», который, как оказалось, начали обсуждать до начала спецоперации? Это очень интересно. Ведь во время мировой войны «ленд-лиз» предназначался для союзников, для обороны США, которые де-факто находились в состоянии войны с Японией и опосредованно – с Германией. «Ленд-лиз» касался и Британии, не только России и СССР. Получается, до начала спецоперации США сознавали, что находятся в войне с нами. Просто боялись официально заявить об этом», — говорит Соловьев во время эфира 1 мая.
США еще в январе не скрывали, что готовят законопроект о «ленд-лизе». Хотя военные действия Россия начала с 24 февраля, о скоплении российских вооруженных сил у украинской границы западные СМИ писали еще в конце 2021 года, а уже в январе 2022 года о большой вероятности вторжения на высшем уровне сигнализировали американские и другие западные разведслужбы.
На фоне этих известий в Сенате США еще 19 января было предложено принять закон о «ленд-лизе», который помог бы при необходимости быстрее организовать поставку оружия Украине. Законопроект был представлен в виде публикации и уже тогда активно обсуждался в российских СМИ, а значит, Соловьев манипулирует, заявляя, что принятие закона было неожиданностью.
Россия не пыталась завладеть Киевом
Владимир Соловьев заявляет о необоснованности распространяемых Западом утверждений, что Россия пыталась захватить Киев или другие крупные города.
«Не представляю, как можно было бы захватить многомиллионный Киев 40-тысячной группировкой, такая задача и не ставилась, не было ни одной попытки атаки. Задача была удержать 100-тысячную группу, не дав им пойти на восток. Точно так же никто не пытался захватить Харьков, который даже не был осажден», — отмечает он.
Телеведущий подчеркивает: они понимают, как захватывают большие города. По его словам, они это видели во время Второй мировой войны, а также в ходе действий американских сил в Сирии, Ираке, когда в результате стирались с лица земли города. «Понятно, что мы ни в коем случае не могли пойти на это, потому что мы иначе относимся к людям, живущим на Украине», — заключает Соловьев.
Доказать, что Москва задалась целью захватить или заблокировать Киев или Харьков, невозможно. Но известно, что в городе и его окрестностях с первых дней велись активные бои. Согласно властям Украины, в городе долгое время находились российские диверсанты.
Именно по соседству с Киевом расположены населенные пункты, в которых Россией были совершены предположительные военные преступления.
Что касается второго по населению города Украины – Харькова, расположенного на востоке страны, на границе с Россией, то бои за получение контроля над городом велись с первых дней войны.
Заявление Соловьева, что, в отличие от действий американцев в Ираке и Сирии, российские войска не пошли бы на действия, которые могли причинить ущерб городам – чистой воды манипуляция. Города, в которых велись бои, частично или полностью уничтожены. Например, Мариуполь, который практически полностью контролируется российскими войсками, большей частью стерт с лица земли. Президент Украины Владимир Зеленский 21 апреля заявил, что город разрушен на 98%.
«Там все разрушено: 95-98% всех зданий, все, что там есть. Мы с вами говорим о школах, детсадах, обычных жилых кварталах, заводах, пляже», — сказал Зеленский.
Сильно пострадали и другие большие и маленькие населенные пункты, в том числе Харьков, Буча, Ирпень и т.д.
Как встречают русских в украинских городах
4 марта украинский гость передачи сообщает, что, по результатам одного опроса, 41 процент украинцев считает политический режим в России диктаторским, 10 процентов – нацистским.
Соловьев заявляет, что не верит этому опросу, и возражает: «Нас так встречают в Украине. …А этот опрос случайно не в Херсоне, Запорожье проводили?»
Соловьев пытается создать впечатление, что жители населенных пунктов, находящихся под контролем российских сил, их полностью поддерживают. Однако действительность не так однозначна. Так, в Херсоне, захваченном российскими силами в начале марта, проводились демонстрации против ВС России.
Демонстрация была разогнана российскими войсками с применением силы. Последние недели у СМИ нет доступа в город, и нет никакой информации о местных настроениях.
Жертвы в результате бомбардировок вооруженных сил РФ минимальны
В выпусках передачи неоднократно говорится о гуманном отношении ВС России к гражданским лицам.
«Жертвы в результате бомбардировок минимальны», — заявляет Соловьев в выпуске 4 мая.
Трудно оценить, какое количество погибших в результате военных действий считается минимальным, но число гражданских жертв с 24 февраля по сей день составило несколько тысяч.
По данным ООН, с начала войны в Украине погибло 3380, было ранено 3680 мирных жителей.
В Мариуполе только при бомбежке городского театра было убито 600 мирных жителей. По данным, опубликованным мэром города Вадимом Бойченко, в Мариуполе погибла 21 тысяча мирных граждан. Независимыми журналистами эти данные не проверялись.
Отметим, что, согласно официальному Киеву, в городах и селах, остающихся под контролем российских войск, невозможно определить реальное число погибших.
Шольц обращается к собственному народу на английском языке
По словам Соловьева, реальным подстрекателем войны были Соединенные Штаты, которым подчиняются главы стран ЕС.
В выпуске 6 мая он показал фрагмент речи канцлера Германии Олафа Шольца, где канцлер говорит: «Мы настроены решительно: Путин не должен победить в этой войне, и он не победит».
«Шольц обращается к собственному народу на английском языке, чтобы хозяин (США, — ред.) понял. Какая еще может быть логика?» — говорит Соловьев.
Это заявление Соловьева не соответствует действительности: на самом деле речь Шольца была адресована не немцам. Это отрывок видеопослания канцлера Германии, транслировавшегося в ходе конференции «Доноры Украины», проходившей в Варшаве 5 мая.
Таким образом, в телевизионном шоу одного из основных российских пропагандистов Владимира Соловьева неоднократно применяются пропагандистские уловки, распространяется манипуляционная и ложная информация.