Հնգապատիկ գերազանցություն․ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը՝ թվերով (ինֆոգրաֆիկա)
Հայաստանյան մամուլում և քաղաքական գործիչների շրջանում պարբերաբար քննարկվում են Հայաստանի՝ տարբեր տարիների ռազմական ծախսերը և ձեռք բերած զենք-զինամթերքը։ Քննարկումները հատկապես ակտիվացան 44-օրյա պատերազմից հետո՝ դառնալով բազմաթիվ մանիպուլյացիաների և շահարկումների առարկա։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ռազմական բյուջեները և դրանց առանձնահատկությունները, ինչպես նաև Հայաստանի՝ տարբեր տարիներին ձեռք բերած զենք-զինամթերքի մասին բաց աղբյուրներում առկա տեղեկությունները։
Աղբյուրներ
Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը պետական բյուջեում ռազմական և պաշտպանական ծախսերի համար համեմատաբար մեծ գումարներ են հատկացնում՝ դասվելով աշխարհի ամենառազմականացված երկրների շարքին։ Ըստ Global Militarization index-ի՝ 2020 թվականի տվյալներով Հայաստանը աշխարհում երկրորդ, իսկ Հարավային Կովկասում առաջին ամենառազմականացված պետությունն էր։ 2021 թվականի ցուցանիշներով Հայաստանը աշխարհում հինգերորդն էր, Ադրբեջանը՝ երրորդը՝ Իսրայելից և Օմանից հետո։
Երկրների ռազմական ծախսերի մասին տեղեկությունների հիմնական աղբյուրը պետական բյուջեով համապատասխան հատկացումներն են։ Հայաստանի դեպքում այս հատկացումները տրվում են Պաշտպանության նախարարությանը։ Ադրբեջանը ռազմական ծախսերի համար հատկացված միջոցները տրամադրում է  Պաշտպանության նախարարությանը, Պետական սահմանապահ ծառայությանը, Պետական անվտանգության ծառայությանը և Արտաքին հետախուզության ծառայությանը։
Զենքերի առուվաճառքի և դրանց արժեքների վերաբերյալ հիմնական աղբյուրը մասնագիտացված կազմակերպություններն են, մասնավորապես՝ Ստոկհոլմի խաղաղության միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտը (SIPRI)։ Այս տվյալները, սակայն, ամբողջական չեն․ բազմաթիվ ռազմական գործարքներ և դրանց արժեքները կարող են գաղտնի մնալ տարբեր պատճառներով։
Ռազմական ծախսերի ընդհանուր պատկերը
Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Ադրբեջանը շուրջ 20 տոկոսով ավելացրեց երկրի ռազմական բյուջեն՝ $2․2 միլիարդից հասցնելով տարեկան $2․6 միլիարդի՝ 2021 և 2022 թվականների համար։
Հայաստանը ռազմական ծախսերին հատկացվող գումարները զգալիորեն ավելացրել էր 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո՝ հասցնելով ՀՆԱ-ի շուրջ հինգ տոկոսին՝ այս հարաբերակցությամբ գերազանցելով Ադրբեջանին։
2021-ին Հայաստանը պետական բյուջեից ՊՆ-ին հատկացրել էր շուրջ $600 մլն, իսկ 2022-ին ռազմական ծախսերն ավելացրել ավելի քան 10 տոկոսով՝ հասցնելով $750 միլիոնի։
2021 թվականին Հայաստանի ռազմական ծախսերը կազմել են ՀՆԱ-ի 4․4 տոկոսը, Ադրբեջանինը՝ 5․3 տոկոսը։
Արցախյան առաջին պատերազմից հետո՝ սկած 1995 թվականից, Հայաստանը ռազմական և պաշտպանական ծախսերի համար հատկացրել է շուրջ 9 միլիարդ դոլար։ Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը նույն ժամանակահատվածի համար շուրջ 5 անգամ ավելի են։
Չնայած թվերի բացարձակ արժեքների էական անհամաչափությանը՝ Հայաստանը 2020 թվականին ռազմական ծախսերին ուղղել է բյուջեի 17%-ը, Ադրբեջանը՝ 13%-ը:
Թեպետ երկու երկրները ռազմական հատկացումների հարաբերական մեծությամբ աշխարհում առաջատարներից են, Ադրբեջանի տնտեսության թռիչքաձև աճը մեծապես ազդել է նրա ռազմական գնումների քաղաքականության վրա։ Այսպես, Ադրբեջանը զգալիորեն մեծացրել է ռազմական հատկացումները 2006 թվականին՝ հայտնի Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի գործարկումից հետո, ինչպես նաև 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմին նախորդող մի քանի տարիներին։ Հետաքրքիր է նաև, որ 2020 թվականին՝ պատերազմից անմիջապես առաջ, Ադրբեջանը կրկին մեծացրել էր ռազմական ծախսերը՝ շուրջ 17 տոկոսով, մինչդեռ Հայաստանը կրճատել էր 2․6 տոկոսով։
Ինչպես է բաշխում ռազմական բյուջեն Հայաստանը
Ինչպես արդեն նշեցինք, Հայաստանի ռազմական ծախսերի մասին միակ պաշտոնական աղբյուրը պետական բյուջեն է, որտեղ առանձնացված են հիմնական ուղղություններով հատկացումները։ Ռազմական ծախսերի աճը Հայաստանում հիմնականում համեմատելի է եղել տնտեսական աճի հետ, թեև երբեմն նաև գերազանցել է ՀՆԱ-ի աճի տեմպերին։
Այսպես, վերջին 10 տարվա ընթացքում՝ 2012-2021 թվականներին, Հայաստանի ռազմական բյուջեն ֏155 միլիարդից դարձել է շուրջ ֏312 միլիարդ կամ աճել է 2 անգամ։ Նույն ժամանակահատվածում ՀՆԱ-ն 4․266 տրիլիոն դրամից դարձել է ֏6․983 տրիլիոն կամ աճել 1․6 անգամ։ 2022 թվականի բյուջեով Պաշտպանության նախարությանը հատկացվել է շուրջ 345 միլիարդ դրամ։
ՊՆ-ին տրվող հատկացումները 2018 թվականի բյուջեով նկատելիորեն ավելացել են՝ 209 միլիարդ դրամից դարձնելով 247 միլիարդ, որից 238 միլիարդը՝ ռազմական կարիքների բավարարման համար։
Ինֆոգրաֆիկայից երևում է, որ Հայաստանի ռազմական բյուջեի աճը հիմնականում համընկնում է ընդհանուր աճի հետ, և, որպես կանոն, հատկացումները տատանվել են ՀՆԱ-ի 3-4 տոկոսի սահմաններում։ Ուշագրավ է, որ Հայաստանը նվազեցրել է ՊՆ-ին հատկացումները 2016 թվականի քառօրյա և 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմներից հետո։
Պետական բյուջեի և դրանում ռազմական ծախսերի մասին տվյալները ամբողջական չեն առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կառավարման շրջանում, երբ Հայաստանը պատերազմում էր Ադրբեջանի դեմ և գտնվում հետխորհրդային շրջանի ճգնաժամում։ Այնուամենայնիվ, այս տարիներին Հայաստանը ձեռք էր բերել մեծ քանակի զենք Ռուսաստանից, ինչն էլ որոշիչ ազդեցություն էր ունեցել պատերազմի ընթացքի վրա։
Ըստ պետական բյուջեի ցուցանիշների՝ հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կառավարման շրջանում՝ 1998-2008 թվականներին, Պաշտպանության նախարարությանը հատկացվել է ընդհանուր 639 միլիարդ։
Սերժ Սարգսյանի կառավարման տասնամյակում՝ ներառյալ 2018 թվականը, Հայաստանը ՊՆ-ին հատկացրել է ֏1 տրիլիոն 828 միլիարդ, իսկ արդեն Թավշյա հեղափոխությանը հաջորդող չորս տարիներին՝ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման շրջանում (2019, 2020, 2021 և 2022 թվականներին)՝ ֏1 տրիլիոն 272 միլիարդ։
Այդուհանդերձ, կրկին շեշտենք, որ երկրի ՀՆԱ-ն զգալիորեն ավելացել է համեմատած 2000-ական թվականների հետ, ինչն էլ արտահայտվում է ռազմական ծախսերի համար հատկացումների ցուցանիշներում։
Ինչ զենքեր են գնում
Հայաստանի զենքի առևտրի հիմնական, եթե չասենք՝ միակ խոշոր գործընկերը Ռուսաստանն է։ Ռուսաստանից է Հայաստանը ստանում իր զենքի ավելի քան 95 տոկոսը։
Տարիներ առաջ նույն իրավիճակն էր նաև Ադրբեջանի դեպքում, սակայն վերջին տասնամյակում այդ երկիրը դիվերսիֆիկացրել է զենքերի մատակարարումը՝ գնելով հսկայական քանակի զենք և զինամթերք Իսրայելից, Թուրքիայից, Ուկրաինայից և այլ երկրներից։
Ըստ SIPRI-ի տվյալների՝ 2015-2019 թթ. Ռուսաստանին է բաժին ընկել Ադրբեջանի ռազմական գնումների ընդամենը 31%-ը՝ 2009-2013 թթ. 80%-ի համեմատ: ՀԱՊԿ վերջին համաժողովի ընթացքում՝ մայիսի 16-ին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել էր Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների կողմից Ադրբեջանին վաճառվող զենքի խնդրին։ Ի պատասխան նախկինում հնչած նման քննադատությունների՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ռուսաստան-Ադրբեջան ռազմական համագործակցությունը բնորոշել էր որպես «պարզապես բիզնես»։
2020 թվականի պատերազմի ընթացքում «Փաստերի ստուգման հարթակը» անդրադարձել էր Ադրբեջանի զենքի հիմնական մատակարարներին և նրանցից ձեռք բերված զենքերի հիմնական տեսակներին։
Известные и неизвестные поставщики оружия Азербайджану
Ադրբեջանին զենք կամ ռազմական այլ տեխնիկա  մատակարարող երկրների շարքում են ինչպես հայտնի մատակարարներ, այնպես էլ Եվրոպական Միության և Եվրոպայի այլ երկրներ, որոնք տարբեր տարիներին Ադրբեջանին վաճառել են ինչպես փոքր զինատեսակներ, այնպես էլ տեխնոլոգիաներ։
Սրանից հետո նոր հայտարարություններ նոր զինատեսակների ձեռքբերման մասին Ադրբեջանը չի արել։
Հայաստանը, սակայն, այս տարվա սկզբին հայտարարել էր Ռուսաստանից նոր տրանսպորտային ուղղաթիռների ձեռքբերման մասին, որի գործարքի արժեքը դեռևս հայտնի չէ։ Վերջին մեծ գործարքը Հայաստանը կատարել էր 2019 թվականին՝ ձեռք բերելով շուրջ 120 միլիոն դոլար արժողությամբ չորս ՍՈՒ-30 մարտական ինքնաթիռներ։

В армянской прессе и среди политических деятелей периодически обсуждаются военные расходы Армении и закупленные в разные годы оружие и боеприпасы. Дискуссии особенно активизировались после 44-дневной войны, став предметом многочисленных манипуляций и спекуляций.
«Платформа проверки фактов» изучила военные бюджеты Армении и Азербайджана и их особенности, а также имеющуюся в открытых источниках информацию об оружии и боеприпасах, приобретенных Арменией в разные годы.
Источники
И Армения, и Азербайджан выделяют из государственного бюджета относительно большие суммы на военные и оборонные расходы, причисляясь к ряду самых милитаризованных стран мира. Согласно Global Militarization index, по данным 2020 года Армения была второй самой милитаризованной страной в мире и первой на Южном Кавказе. По показателям 2021 года Армения была пятой в мире, Азербайджан – третьим, после Израиля и Омана.
Основным источником информации о военных расходах стран являются соответствующие ассигнования из государственного бюджета. В случае с Арменией эти ассигнования выделяются Министерству обороны. Азербайджан выделяет средства на военные расходы Министерству обороны, Государственной пограничной службе, Службе государственной безопасности и Службе внешней разведки.
Основным источником информации о продажах оружия и его стоимости являются специализированные организации, в частности Стокгольмский международный институт исследований проблем мира (СИПРИ). Однако эти данные являются неполными: многочисленные военные сделки и их стоимость могут оставаться в тайне по разным причинам.
Общая картина военных расходов
После второй Арцахской войны Азербайджан увеличил военный бюджет страны примерно на 20% – с $ 2․2 млрд до $2.6 млрд ежегодно на 2021-2022 годы.
Армения значительно увеличила свои военные расходы после революции 2018 года,  доведя их примерно до 5% от ВВП, превзойдя по этому соотношению Азербайджан.
В 2021 году Армения выделила Министерству обороны из государственного бюджета около $ 600 млн, а в 2022 году – увеличила военные расходы более чем на 10%, доведя до $750 млн.
В 2021 году военные расходы Армении составили 4․4% от ВВП, Азербайджана – 5․3%.
После первой Арцахской войны, начиная с 1995 года, Армения выделила на военные и оборонные расходы около 9 миллиардов долларов. Военные расходы Азербайджана за тот же период примерно в 5 раз выше.
Несмотря на значительную диспропорцию между абсолютными значениями цифр, в 2020 году Армения направила на военные расходы 17% своего бюджета, Азербайджан – 13%.
Хотя обе страны являются мировыми лидерами по относительному большинству военных ассигнований, скачкообразный экономический рост Азербайджана сильно повлиял на его политику в области военных закупок. Так, Азербайджан значительно увеличил свои военные ассигнования в 2006 году после запуска знаменитого нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан, а также в годы, предшествовавшие Апрельской войне 2016 года. Интересно, что в 2020 году, непосредственно перед войной, Азербайджан снова увеличил военные расходы примерно на 17%, между тем как Армения сократила их на 2.6%.
Как распределяет свой военный бюджет Армения?
Как мы уже отметили, единственным официальным источником военных расходов Армении является государственный бюджет, в котором выделены ассигнования по основным направлениям. Рост военных расходов в Армении в основном был сопоставим с экономическим ростом, а иногда даже превышал темпы роста ВВП.
Так, за последние 10 лет, в 2012-2021 гг., военный бюджет Армении увеличился со 155 млрд драмов до примерно 312 млрд драмов или увеличился в 2 раза. За тот же период ВВП увеличился с 4.266 трлн драмов до 6.983 трлн драмов или увеличился в 1.6 раз. Из бюджета на 2022 год Министерству обороны выделено около 345 млрд драмов.
Выделенные Министерству обороны из бюджета на 2018 год ассигнования заметно увеличились – с 209 млрд драмов до 247 млрд, из которых 238 млрд были направлены на военные нужды.
На приведенной инфографике видно, что рост военного бюджета Армении в основном совпадает с общим ростом, и ассигнования, как правило, колебались в пределах 3-4% от ВВП. Примечательно, что Армения сократила ассигнования Министерству обороны после четырехдневной войны в 2016 году и 44-дневной войны в 2020 году.
Данные о государственном бюджете и военных расходах в нем являются неполными в период президентства первого президента Левона Тер-Петросяна, когда Армения воевала против Азербайджана и находилась в кризисе постсоветского периода. Тем не менее за эти годы Армения приобрела у России большое количество оружия, что оказало решающее влияние на ход войны.
Согласно показателям государственного бюджета, в период президентства второго президента республики Роберта Кочаряна в 1998-2008 годах Министерству обороны было выделено в общей сложности 639 миллиардов.
За десятилетие президентства Сержа Саргсяна, включая 2018 год, Армения выделила Министерству обороны 1 трлн 828 млрд драмов, а уже в последующие после Бархатной революции 4 года, во время премьерства Никола Пашиняна (2019, 2020, 2021 и 2022 гг.) –1 трлн 272 млрд драмов.
Тем не менее, еще раз подчеркнем, что ВВП страны значительно увеличился по сравнению с 2000-ми годами, что нашло отражение в показателях ассигнований на военные расходы.
Какое оружие покупают?
Основным, если не единственным, крупным партнером Армении в торговле оружием является Россия. Армения получает более 95% своего вооружения из России.
Несколько лет назад такая же ситуация была и в случае с Азербайджаном, однако в последнее десятилетие эта страна диверсифицировала свои поставки вооружений, закупив огромное количество оружия и боеприпасов у Израиля, Турции, Украины и других стран.
По данным SIPRI, в 2015-2019 гг. на долю России приходилось лишь 31% военных закупок Азербайджана по сравнению с 80% в 2009-2013 гг.. В ходе последнего саммита ОДКБ 16 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян затронул вопрос продажи оружия Азербайджану со стороны России и других государств-членов ОДКБ. В ответ на звучавшую в прошлом подобную критику президент России Владимир Путин назвал российско-азербайджанское военное сотрудничество «просто бизнесом».
В ходе войны 2020 года «Платформа проверки фактов» коснулась основных поставщиков оружия Азербайджану и основных видов закупаемого у них оружия.
https://fip.am/ru/13566
Среди стран, поставляющих Азербайджану оружие или другую военную технику, есть как известные поставщики, так и другие страны Евросоюза и Европы, которые в разные годы продавали Азербайджану как оружие мелкого калибра, так и технологии.
После этого Азербайджан не делал новых заявлений о приобретении новых видов оружия.
Однако в начале текущего года Армения объявила о закупке у России новых транспортных вертолетов, стоимость сделки по которым пока неизвестна. Последнюю крупную сделку Армения совершила в 2019 году, приобретя четыре истребителя Су-30 на сумму около 120 миллионов долларов.
Представитель бакинской GONGO отрицает пытки армянского военнослужащего, подтвержденные решением ЕСПЧ
16:52, 30 Июн, 2026
Глава координируемой правительством Азербайджана (GONGO*) организации «Азербайджанский институт демократии и прав человека» Ахмед Шахидов заявил, что утверждения о пытках и...