SATLANTIS-ը հերքում է հայկական արբանյակի մասին տիեզերական ստերը
Հունիսի 7-ին 168 TV-ի Review հաղորդման ընթացքում քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն  Քոչարյանը, հղում անելով Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանին, պնդել էր, թե Հայաստանը «կապ չունի» վերջերս Երկիր մոլորակի ուղեծիր դուրս բերված ARMSAT 1 արբանյակի հետ:
«Ուղարկել ենք, ոնց որ [արբանյակ], որի հետ կապ չունի Հայաստանը, գոնե մասնագետներն են ասում, ես տենց բան չեմ ասել, բանը հայտարարեց, չէ՞, որ․․․Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրենն ա հայտարարել։ Ես մասնագետներին եմ լսում՝ ի տարբերություն մեր իշխանությունների»,- ասել էր Քոչարյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» մեկտեղել է հայկական տիեզերական առաջին արբանյակի մասին բաց ու պաշտոնական աղբյուրներում առկա տվյալները՝ պարզելու վերոհիշյալ պնդման իսկությունը։
Ինչ է ասել Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրենը
Մայիսի 26-ի կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ նախորդ օրը՝ մայիսի 25-ին, Ֆլորիդայի Կանավերալ հրվանդանից SpaceX ընկերության տիեզերանավով Հայաստանի առաջին տիեզերական արբանյակն է դուրս բերվել Երկիր մոլորակի ուղեծիր։ Վարչապետն ասաց նաև, որ արբանյակի արձակման շուրջ բոլոր որոշումները կայացվել են գաղտնիության պայմաններում՝ «ինչ-ինչ նկատառումներից ելնելով»։
«Սա տեղի է ունեցել հայկական պետական «Գեոկոսմոս» ՓԲԸ-ի և իսպանական SATLANTIS ընկերության համագործակցության արդյունքում»,- ասել էր Փաշինյանը
Քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը հղում է անում արբանյակի արձակման մասին հայտարարության հաջորդ օրը՝ մայիսի 27-ին, «Ազատություն» ռադիոկայանին Արեգ Միքայելյանի տված մեկնաբանությանը։ Դրանում աստղադիտարանի տնօրենը նշել էր, որ «հայկական տիեզերական արբանյակի մասին տեղեկատվությունն ամբողջական չէ` ոգևորվելու համար»։
«Մի կողմից՝ ասում են հայկական արբանյակ, բայց հայկական կոչելու համար, ես նախ և առաջ կուզեի իմանալ՝ արդյոք մենք ամբողջ կառավարումը և տվյալների հասանելիությունը ունենք: Մեծ հավանականությամբ՝ ոչ: Այսինքն՝ դա շտապ հայտարարություն է… »,- ասել էր Միքայելյանը։
Փաստացի, Միքայելյանը չէր պնդում, որ Հայաստանն արբանյակի հետ կապ չունի, այլ նշում էր, որ արբանյակի մասին սահմանափակ տեղեկատվության պայմաններում հավանական է համարում, որ ՀՀ-ն այն չի կառավարում և տվյալների հասանելիության խնդիր ունի։
«Հավանաբար, ես, իհարկե, դեռ չպնդեմ, եկեք առաջ չընկնենք, բայց չի կարող այդպես հանկարծ, մեկ էլ միանգամից պարզվի՝ Հայաստանը արբանյակ ունի… »,- եզրափակել էր Միքայելյանը։
Այսպիսով, Կարեն Քոչարյանի պնդումը, թե Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրենը հայտարարել է, որ Հայաստանը կապ չունի մայիսի 25-ին արձակված տիեզերական արբանյակի հետ, չի համապատասխանում իրականությանը։
Արդյո՞ք ՀՀ-ն կապ ունի արբանյակի հետ
Հայկական արբանյակի արձակման մասին հայտարարությունից հետո թերահավատ կամ ժխտողական մի շարք պնդումներ եղան․ համացանցում և լրատվամիջոցներում քիչ չեն նաև թեմայի վերաբերյալ մանիպուլյացիաներն ու շահարկումները։
Դրանցից որոշներին հանգամանորեն անդրադարձել են նաև CivilnetCheck-ի մեր գործընկերները։
Սակայն հունիսի 6-ին իսպանական SATLANTIS ընկերության տարածած  հաղորդագրության մեջ հայկական առաջին արբանյակի մասին մի շարք կարևոր տեղեկություններ հայտնի դարձան, որոնք հիմնականում վերաբերում էին կասկածի կամ կեղծ պնդումների տեղիք տված հանգամանքներին։
Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, նշվում է, որ ԱՄՆ Կանավերալ հրվանդանից արբանյակի հաջող արձակումից հետո հայկական պետական «Գեոկոսմոս» ընկերության հետ համաձայնագիր է կնքվել, որով ընկերությանը Երկրի դիտարկման լիարժեք համակարգ է տրամադրվում:
«Հպարտ ենք տեղափոխել Armsat-1 անունով հայտնի մեր «Ուրդանետա» արբանյակը, որն առաջին հայկական ռազմավարական արբանյակն է»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև, որ հաջող մեկնարկից հետո առաջին հայկական արբանյակը լավ վիճակում է ու պատրաստ է առաջիկա 4 տարվա ընթացքում կատարել  իր աշխատանքը, իսկ դրա առաջին արդյունքները կներկայացվեն սեպտեմբերի 5-11-ը Երևանում կայանալիք STARMUS 6-րդ փառատոնի ընթացքում։
Այսպիսով, SATLANTIS ընկերությունը հերքում է այն պնդումները, թե արբանյակը Հայաստանինը չէ, չի կառավարվում ՀՀ-ի կողմից կամ երկիրը դրան հասանելիություն չունի։
Թեգեր` SATLANTISարբանյակԲյուրականի աստղադիտարանԿարեն ՔոչարյանՆիկոլ Փաշինյան
Պետգույքի մասնավորեցում․ ընդդիմադիր Փաշինյանի վերաբերմունքը vs վարչապետ Փաշինյանի վերաբերմունքի
15:42, 16 Հնս, 2022
Կառավարության հունիսի 9-ի նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ահռելի քանակությամբ պետական գույք կա, որը ոչ մի եկամուտ, արդյունք չի...

7 июня в эфире программы Review на 168 TV политтехнолог Карен Кочарян, ссылаясь на директора Бюраканской обсерватории Арега Микаеляна, утверждал, что Армения «не имеет никакого отношения» к спутнику ARMSAT 1, который недавно был выведен на околоземную орбиту.
«Запустили вроде как [спутник], к которому Армения не имеет никакого отношения, по крайней мере, специалисты говорят, я такого не говорил. Он объявил об этом, не так ли? Директор Бюраканской обсерватории объявил. Я прислушиваюсь к специалистам, в отличие от наших властей», — сказал Кочарян.
«Платформа проверки фактов» обобщила данные о первом армянском космическом спутнике из открытых и официальных источников, чтобы выяснить правдивость вышеизложенного утверждения.
Что сказал директор Бюраканской обсерватории?
На заседании правительства 26 мая премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян заявил, что накануне, 25 мая, с мыса Канаверал во Флориде на корабле компании SpaceX на орбиту Земли выведен первый космический спутник Армении. По словам премьер-министра, все решения по запуску спутника принимались тайно, «исходя из определенных соображений».
«Произошло это в результате сотрудничества армянского государственного ЗАО «Геокосмос» и испанской компании Satlantis», — сказал Пашинян.
Политтехнолог Карен Кочарян ссылается на комментарий Арега Микаеляна, который он дал «Радио Свобода» 27 мая, на следующий день после объявления о запуске спутника. В нем директор обсерватории отметил, что «информация о первом армянском космическом спутнике не является полной, поэтому воодушевление по этому поводу является преждевременным».
«С одной стороны, говорят, что это армянский спутник, но чтобы называть его армянским, я хотел бы сначала узнать, есть ли у нас доступ ко всем данным управления. Скорее всего, нет. Другими словами, это преждевременное заявление…», — сказал Микаелян.
Фактически Микаелян не утверждал, что Армения не имеет отношения к спутнику, а отметил, что в условиях ограниченности информации о спутнике он считает возможным, что Армения его не контролирует и имеет проблемы с доступом к данным.
«Наверное, я, конечно, не буду пока что-либо утверждать, не будем забегать вперед, но это не может произойти так внезапно, не может вот так вот сразу выясниться, что у Армении есть спутник», — отметил Микаелян.
Таким образом, утверждение Карена Кочаряна о том, что директор Бюраканской обсерватории заявил, что Армения не имеет никакого отношения к запущенному 25 мая космическому спутнику, не соответствует действительности.
Имеет ли Армения отношение к спутнику?
После объявления о запуске армянского спутника прозвучал ряд скептических или отрицательных утверждений: в Интернете не мало также манипуляций и спекуляций на эту тему.
К некоторым из них подробно обратились наши партнеры из CivilnetCheck.
Однако в распространенном 6 июня сообщении испанской компании SATLANTIS стал известен ряд важных сведений о первом армянском спутнике, которые в основном касались обстоятельств, ставших поводом для подозрений или ложных утверждений.
В заявлении, в частности, говорится, что после успешного запуска спутника с мыса Канаверал в США был заключен договор с армянской государственной компанией «Геокосмос», которое предоставляет компании полную систему наблюдения за Землей.
«Мы гордимся тем, что передаем наш спутник «Urdaneta» Армении в качестве ее первого спутника «ARMSAT-1»», — говорится в сообщении.
В сообщении отмечается также, что после успешного запуска первый армянский спутник находится в норме и готов выполнять свою работу в течение следующих 4 лет, а его первые результаты будут представлены на 6-м фестивале STARMUS, который пройдет в Ереване 5-11 сентября.
Таким образом, компания SATLANTIS опровергает утверждения о том, что спутник не принадлежит Армении, не контролируется Арменией или страна не имеет к нему доступа.