Մեկ տարում՝ 4 ընկերության տնօրեն․ Նիկոլ Փաշինյանի եղբոր կարիերայի ուշագրավ աճը
Վերջին 1 տարում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եղբայրը՝ Արմեն Փաշինյանը, միանգամից 4 ընկերությունների տնօրեն է նշանակվել։
Արմեն Փաշինյանը Հայաստան է տեղափոխվել 2018 թ. հեղափոխությունից հետո։ Մինչ այդ նա ապրում էր Ռուսաստանի Դաշնությունում։
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրից տեղեկանում ենք, որ նախորդ տարվա ապրիլի 9-ին Արմեն Փաշինյանը դարձել է միանգամից երկու՝ «Գոու թրեյդ» և «Մինա-Մայա» ընկերությունների տնօրենը։
«Գոու թրեյդ» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 2018 թվականի հեղափոխությունից շաբաթներ անց՝ հունիսի 14-ին։ Ըստ Պետեկամուտների կոմիտեի՝ ընկերությունը զբաղվում է գյուղատնտեսական մեքենաների և սարքավորումների վարձույթով և լիզինգով։
Այս ընկերության վերաբերյալ գրեթե ոչինչ հնարավոր չեղավ գտնել բաց աղբյուրներից, սակայն ըստ ՊԵԿ-ի՝ ընկերությունը 2019 թվականին աշխատել է վնասով։ Ընկերության հիմնադիրը «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ղեկավար, ԱԺ նախկին պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանն է, տնօրենը՝ Ազգային ժողովում վերջինիս օգնական Հռիփսիմե Բոչոլյանն էր, որը 2017-ին նաև նույն կուսակցության ցուցակով մասնակցում էր ԱԺ ընտրություններին։
Հաջորդ տարի՝ 2019-ին, Խաչատուր Քոքոբելյանի փոխարեն ընկերության 100 տոկոս բաժնետեր է դարձել վերջինիս եղբոր կինը՝ Մերի Հակոբյանը։ Իսկ տնօրենի պաշտոնում նշանակվել է Տիգրան Գևորգյանը։
2021 թ․ ապրիլի 9-ին ընկերության տնօրեն է նշանակվում Արմեն Փաշինյանը։
Ըստ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին կատարած պարտադիր վճարումների՝ ընկերությունը 2018-2020 թթ․ ունեցել է 1-2 աշխատող, իսկ արդեն 2021-ից սկսած՝  փոխվել է հիմնադրամին կատարվելիք վճարումների չափը, և հնարավոր չէ հստակ հասկանալ, թե քանի աշխատող ունի ընկերությունը։ Սակայն կատարված պարտադիր վճարումներից կարող ենք պնդել, որ ընկերությունն ունի առավելագույնը 4-5 գրանցված աշխատակից։
Ա․ Փաշինյանի ղեկավարած մյուս՝ «Մինա-Մայա» ընկերությունը հիմնադրվել է 2001 թվականին։ Ընկերությունը շահագործում է Եղեգիս գետի վրա կառուցված «Եղեգնաձոր» և «Եղեգնաձոր ՓՀԷԿ-1» ՓՀԷԿ-ները։ 2008 թվականից՝ Սերժ Սարգսյանի նախագահ դառնալուց մեկ ամիս անց, ընկերության բաժնետերերը փոխվում են, և 50 տոկոս բաժնեմասի սեփականատեր է դառնում Սերժ Սարգսյանի եղբայր Ալեքսանդրի որդին՝ Նարեկ Սարգսյանը։ Մյուս 50 տոկոսի բաժնետերը Գրիգոր Առաքելյանն է։
Թավշյա հեղափոխությունից հետո՝ 2019-ին, ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասերը ձեռք է բերում «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ղեկավար Խաչատուր Քոքոբելյանի եղբայր, 2018-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին «Մենք» դաշինքի ցուցակով առաջադրված թեկնածու Վաչիկ Քոքոբելյանը։ Ընկերության տնօրեն է նշանակվում նույն Տիգրան Գևորգյանը, որը զբաղեցնում էր նաև «Գոու թրեյդ» ընկերության տնօրենի պաշտոնը։
Ինչպես «Գոու թրեյդի», այնպես էլ «Մինա-Մայայի» դեպքում նախորդ տարվա ապրիլի 9-ին Տիգրան Գևորգյանի փոխարեն տնօրենի պաշտոնը ստանձնում է Նիկոլ Փաշինյանի եղբայրը՝ Արմեն Փաշինյանը։
Օրեր անց՝ ապրիլի 27-ին, Արմեն Փաշինյանը դառնում է նաև Քոքոբելյաններին պատկանող մեկ այլ՝ «Արգիշտի-2» ՍՊԸ-ի տնօրենը։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 2020 թվականի փետրվարին։ Հիմնադիրներն են Վանաձորի նախկին քաղաքապետ, ՀՀԿ-ական Սամվել Դարբինյանն ու նրա եղբայրը։ Ինչպես «Մինա-Մայան», այնպես էլ «Արգիշտի-2»-ը զբաղվում է էլեկտրաէներգիայի արտադրությամբ, շահագործում է «Մարցիգետ ՓՀԷԿ-2»-ը։ Անցյալ տարվա ապրիլի 27-ին ընկերությունը ձեռք է բերում Խաչատուր Քոքոբելյանի եղբորորդին՝ 20-ամյա Յուրի Քոքոբելյանը, և նույն օրը Արմեն Փաշինյանին նշանակում ընկերության տնօրեն։
Հաջորդ ամսից ի վեր, մինչ այդ արտադրանք չթողարկած հիդրոէլեկտրակայանը սկսում է հոսանք արտադրել։
Ինչպես նշեցինք, այս ընկերությունը, մինչ Քոքոբելյանների կողմից ձեռք բերվելը, պատկանում էր Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանին և իր եղբորը՝ յուրաքանչյուրին 50 տոկոս բաժնեմասով։
Հայտնի է, որ Սամվել Դարբինյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել դեռևս 2019 թվականի օգոստոսին՝ իր պաշտոնավարման ընթացքում պաշտոնեական դիրքի չարաշահման մի քանի դրվագներով։
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ, Արմեն Փաշինյանի՝ ընկերության տնօրեն դառնալուց ամիսներ անց հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը վերջապես ավարտվեց (քրեական գործի հարուցումից ավելի քան 2 տարի անց) և հոկտեմբերին ուղարկվեց դատարան, որտեղ էլ միանգամից կարճվեց, իսկ Դարբինյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվեց։
Սակայն Քոքոբելյան-Փաշինյան համագործակցությունն այսքանով չի ավարտվում։ Նախորդ տարվա հոկտեմբերին Քոքոբելյանի եղբորորդու՝ Յուրի Քոքոբելյանի անվամբ ստեղծվում է «Միթ ագրո» ՍՊԸ-ն, որը, ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է մսի առևտրով։ Ընկերության տնօրենը, ինչպես Քոքոբելյանների նախորդ ընկերությունների դեպքում, կրկին Տիգրան Գևորգյանն էր։
Սակայն այս տարվա փետրվարի 19-ին «Միթ ագրո» ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնում Տիգրան Գևորգյանի փոխարեն կրկին նշանակվում է Նիկոլ Փաշինյանի եղբայրը՝ Արմեն Փաշինյանը։
Իսկ ո՞վ է Տիգրան Գևորգյանը
Չնայած Տիգրան Գևորգյանին նույնականացնելը բավական բարդ էր՝ պայմանավորված անվան տարածվածությամբ, սակայն իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրից հնարավոր եղավ պարզել, որ նույն անձը ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցնում բազմաթիվ ընկերություններում, որոնցից մեկն էլ «Գործավարական գրասենյակ համար 1» ՍՊԸ-ն է։
Այս ընկերությունը պատկանում էր Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի կնոջը՝ Լիլիթ Խաչատրյանին։ 2018 թվականին Լիլիթ Խաչատրյանն այս ընկերությունը նվիրել էր Տիգրան Գևորգյանին։
Հատկանշական է, որ 2021 թ.-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի պաշտոնի համար անցկացված հարցազրույցի ընթացքում Սասուն խաչատրյանը հայտարարել էր, որ Տիգրան Գևորգյանն իր կնոջ՝ Լիլիթ Խաչատրյանի եղբայրն է։
Ստացվում է, որ Քոքոբելյանների բիզնեսները նախկինում վարում էր Սասուն Խաչատրյանի կնոջ եղբայրը, իսկ անցյալ տարվանից սկսած, Քոքոբելյանները փոխարինում են Տիգրան Գևորգյանին Արմեն Փաշինյանով։
Մինչև 2018 թվականի հեղափոխությունը Արմեն Փաշինյանը բնակվում էր Ռուսաստանի Դաշնությունում և միայն հեղափոխությունից հետո է վերադարձել Հայաստան։ Զինծառայողների հիմնադրամին կատարված պարտադիր վճարումներից տեղեկանում ենք, որ Արմեն Փաշինյանը Հայաստանում սկսել է աշխատել 2019 թվականի փետրվարից։
Որպեսզի հասկանանք, թե ինչով է զբաղվել Արմեն Փաշինյանը մինչև հեղափոխությունը, կապ հաստատեցինք վերջինիս հետ։
Արմեն Փաշինյանը մեզ հետ զրույցում հաստատեց, որ Հայաստան է վերադարձել հեղափոխությունից հետո, իսկ մինչ այդ աշխատել է լոգիստիկ ընկերությունում՝ որպես լոգիստիկայի գծով տնօրեն։ Հարցին, թե ի՞նչ լոգիստիկ կազմակերպության մասին է խոսքը, Փաշինյանը հրաժարվեց պատասխանել՝ ասելով, որ դրա համար պետք է  ընկերության տնօրենի թույլտվությունը։
Թեգեր` Արմեն ՓաշինյանՆիկոլ ՓաշինյանՎաչիկ ՔոքոբելյանՏիգրան Գևորգյան
Черновик
Կառավարության օգոստոսի 11-ի նիստում Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության առաջարկով գործադիրը մոտ 1 մլրդ դրամ հատկացրեց Տաթև-Աղվանի ճանապարհի հիմնանորոգման համար։...
Փաշինյանի խոստացած «Հայաստանի նոր գյուղն» ու Կապսի ռազմավարական ջրամբարը 37 տարի է՝ կառուցվում են
18:56, 20 Հլս, 2022
«Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ նոր գյուղ ենք կառուցելու և շատ կարևոր է, որ այս նախագիծը հաջող ընթանա». հուլիսի 7-ի...
«Գրի մոտդ, որ ինձնից պահանջես»․ վարչապետի հայտարարությունը «ջրում է» ՔՊ-ական պատգամավորի խոստումը
17:06, 30 Հնս, 2022
Հունիսի 19-ին՝ Հանրայինի եթերում տնտեսության ընթացիկ ցուցանիշների վերաբերյալ հանրային քննարկման ժամանակ, ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը, խոսելով նվազագույն աշխատավարձի...

За последний год брат премьер-министра Никола Пашиняна – Армен Пашинян – был назначен директором сразу 4 компаний.
Армен Пашинян переехал в Армению после революции 2018 года. До этого он проживал в Российской Федерации.
Из Государственного реестра юридических лиц узнаем, что 9 апреля прошлого года Армен Пашинян стал директором сразу двух компаний: «Го—Трейд» и «Мина-Майя».
ООО «Го-Трейд» было создано через несколько недель после революции 2018 года, 14 июня. По данным Комитета государственных доходов (КГД), компания занимается прокатом и лизингом сельскохозяйственной техники и оборудования.
Об этой компании в открытых источниках практически ничего не удалось найти, однако, по данным КГД, в 2019 году компания работала в убыток. Учредителем компании является лидер партии «Свободные демократы», бывший депутат НС Хачатур Кокобелян, директором – помощник последнего в Национальном Собрании Рипсимэ Бочолян, которая в 2017 году участвовала также в выборах в НС по списку той же партии.
В следующем, 2019 году, вместо Хачатура Кокобеляна 100-процентным акционером стала жена его брата  – Мэри Акопян. А на должность директора был назначен Тигран Геворкян.
9 апреля 2021 года директором компании назначается Армен Пашинян.
Исходя из данных по обязательным платежам в Фонд страхования военнослужащих, компания в 2018-2020 гг. имела 1-2 сотрудников, а уже с 2021 года размер отчислений в фонд изменился  и уже невозможно понять, сколько сотрудников в компании. Однако, исходя из произведенных обязательных платежей, мы можем утверждать, что в компании максимум 4-5 зарегистрированных сотрудника.
Другая компания «Мина-Майя», возглавляемая А. Пашиняном, была основана в 2001 году. Компания эксплуатирует малые ГЭС «Ехегнадзор» и «Ехегнадзор МГЭС-1», построенные на реке Ехегис. С 2008 года, через месяц после того, как Серж Саргсян стал президентом, акционеры компании меняются и владельцем 50% акций становится сын брата Сержа Саргсяна Александра – Нарек Саргсян. Другим 50-процентным акционером становится Григор Аракелян.
После Бархатной революции, в 2019 году, 100% акций компании приобретает брат лидера партии «Свободные демократы» Хачатура Кокобеляна – Вачик Кокобелян, который на досрочных парламентских выборах 2018 года был выдвинут кандидатом от блока «Мы». Директором компании был назначен тот же Тигран Геворкян, который также занимал должность директора компании «Го-Трейд».
Как в случае с «Го-Трейд», так и в случае с «Мина-Майя», 9 апреля прошлого года вместо Тиграна Геворкяна пост директора занимает брат Никола Пашиняна Армен Пашинян.
Спустя несколько дней, 27 апреля, Армен Пашинян становится директором еще одной принадлежащей Кокобелянам компании ООО «Аргишти-2». Компания была основана в феврале 2020 года. Учредителями являются бывший мэр Ванадзора, член РПА Самвел Дарбинян и его брат. Как и «Мина-Майя», так и «Аргишти-2» занимается производством электроэнергии, эксплуатирует «Марцигет МГЭС-2». 27 апреля прошлого года компанию приобретает племянник Хачатура Кокобеляна, 20-летний Юрий Кокобелян, и в тот же день назначает директором компании Армена Пашиняна.
Со следующего месяца ГЭС, которая до этого не производила никакой продукции, начинает вырабатывать электроэнергию.
Как мы уже отметили, эта компания до приобретения Кокобелянами принадлежала бывшему мэру Ванадзора Самвелу Дарбиняну и его брату с равными долями – по 50% акций у каждого.
Известно, что в отношении Самвела Дарбиняна еще в августе 2019 года было возбуждено уголовное дело по нескольким эпизодам злоупотребления служебным положением в период его пребывания в должности.
По любопытному стечению обстоятельств, спустя месяцы после того, как Армен Пашинян стал директором компании, предварительное следствие по возбужденному уголовному делу было наконец завершено (спустя более 2 лет после возбуждения уголовного дела) и в октябре прошлого года было направлено в суд, где сразу было закрыто, а уголовное преследование в отношении Дарбиняна было прекращено.
Однако на этом сотрудничество Кокобелян-Пашинян не заканчивается. В октябре прошлого года на имя племянника Кокобеляна – Юрия Кокобеляна – было создано ООО «Мит Агро», которое, по данным Комитета госдоходов, занимается торговлей мясом. Директором компании, как и в случае с предыдущими компаниями Кокобелянов, снова является Тигран Геворкян.
Однако 19 февраля этого года вместо Тиграна Геворкяна на должность директора ООО «Мит Агро» вновь назначается брат Никола Пашиняна Армен Пашинян.
А кто такой Тигран Геворкян?
Хотя идентифицировать Тиграна Геворкяна было достаточно сложно в связи с распространенностью имени, однако из Государственного реестра юридических лиц удалось выяснить, что один и тот же человек занимает руководящие должности в многочисленных компаниях, одна из которых ООО «Канцелярская контора номер1».
Эта компания принадлежала жене председателя Антикоррупционного комитета Сасуна Хачатряна Лилит Хачатрян. В 2018 году Лилит Хачатрян подарила эту компанию Тиграну Геворкяну.
Примечательно, что в ходе интервью на пост председателя Антикоррупционного комитета в 2021 году Сасун Хачатрян заявил, что Тигран Геворкян – брат его жены Лилит Хачатрян.
Получается, что бизнесами Кокобелянов ранее руководил брат жены Сасуна Хачатряна, а с прошлого года Кокобеляны заменили Тиграна Говоркяна на Армена Пашиняна.
До революции 2018 года Армен Пашинян проживал в Российской Федерации. После революции он вернулся в Армению. Из обязательных платежей в Фонд военнослужащих мы узнаем, что Армен Пашинян начал работать в Армении в феврале 2019 года.
Чтобы понять, чем занимался Армен Пашинян до революции, мы связались с ним.
В беседе с нами Армен Пашинян подтвердил, что вернулся в Армению после революции, а до этого работал в логистической компании в качестве директора по логистике. На вопрос, о какой логистической компании идет речь, Пашинян ответить отказался, заявив, что для этого требуется разрешение директора компании.