Երևան տեղափոխված ռուսաստանցի սթենդափ դերասան Տատյանա Շչուկինան հունիսի 16-ին թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է, թե Հայաստանի ոստիկանությունը «Ռուսաստանի հրամանով» քաղաքական հետապնդում է սկսել իր և մտերիմների նկատմամբ։
«Ոստիկանությունը Ռուսաստանի հրամանով իմ ընկերուհուն՝ Սվետային և զուգընկերոջը՝ Միշային, ձերբակալել է։ Ես թաքնվել եմ քաղաքից դուրս։ Եթե ինձ վերադարձնեն Ռուսաստան, ապա ինձ կամ բանտարկություն, կամ մահ է սպասվում՝ Պուտինի մասին կատակների, հակապատերազմական դիրքորոշման (նկատի ունի Ուկրաինայում ՌԴ ռազմական գործողությունները — խմբ․), ցույցերի և Ալեքսեյ Նավալնու հետ համագործակցության համար»,- գրել է Շչուկինան իր միկրոբլոգում։
Գրառման վերջում Շչուկինան նաև քաղաքական ապաստան և օգնություն է խնդրել։
Սրանից որոշ ժամանակ անց Շչուկինան մեկ այլ գրառում է արել, որում հայտնել է, որ իր հետ կապ են հաստատել փաստաբանները։ Նրանք հայտնել են, որ ոստիկանության պնդմամբ, ռուս սթենդափերը ինչ-որ ծեծկռտուքի ականատեսն է եղել, և իրավապահ մարմինները հարուցված քրեական գործի շրջանակում նրանից ցուցմունք են ակնկալում։
Հերթական գրառման մեջ Շչուկինան հերքում է, որ որևէ ծեծկռտուքի մասնակից կամ վկա է եղել։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ամփոփել է աղմկահարույց միջադեպի մասին մի շարք ուշագրավ տեղեկություններ։
ՀՀ իրավապահները՝ միջադեպի մասին
Նույն օրը՝ հունիսի 16-ի երեկոյան, ՀՀ քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն տարածեց միջադեպի վերաբերյալ, որում նշվում էր, որ ՌԴ մի քաղաքացի բերման է ենթարկվել Երևան քաղաքի բնակչի մարմնական վնասվածք պատճառելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակում։
Ըստ կոմիտեի հաղորդագրության՝ հիշյալ բնակիչը 2022 թ. մայիսի 11-ին «գանգուղեղային վնասվածք» ախտորոշմամբ բուժօգնության է տեղափոխվել «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց: Նա այդ վնասվածքը ստացել է մայիսի 10-ին անձնական հարցերի շուրջ ծագած վիճաբանության  ընթացքում։
«Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, հանրորեն վտանգավոր արարք կատարելու կասկածանքով, բերման է ենթարկվել Ռուսաստանի Դաշնության մեկ քաղաքացի, իսկ ՌԴ ևս մեկ քաղաքացի ինքնակամ ներկայացել է ՀՀ ոստիկանության  էրեբունու բաժին, որոնք հարցաքննվել են դեպքի հանգամանքների շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան օգտատեր Անդրանիկ Շիրինյանի՝ միջադեպի մասին գրառման մեկնաբանություններում նույնպես արձագանքել է։ Նա գրել է, որ դեպքը ՄԻՊ ուշադրության կենտրոնում է։
Ով է Շչուկինան և ինչ է պատմել ԶԼՄ-ներին
Տատյանա Շչուկինան ցանցում ներկայանում է որպես ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող սթենդափեր։ Նրա լսարանը, ռուսալեզու բովանդակության համար, բավականաչափ համեստ է․ Շչուկինայի պաշտոնական յութուբյան ալիքին բաժանորդագրված է շուրջ  10,000 օգտատեր։ Նրա ստեղծագործական գործունեության կամ հատկապես քաղաքացիական ակտիվության մասին որոնումները ռուսաստանյան մամուլում ևս արդյունքներ չտվեցին։
Այսօր՝ հունիսի 17-ին, Շչուկինան թվիթ է արել, որտեղ տեղեկացնում է, որ ժամանակին աշխատել է ռուսաստանցի հայտնի ընդդիմադիր գործիչ, քաղհալածյալ Ալեքսեյ Նավալնու պետերբուրգյան նախընտրական շտաբում։
Շչուկինան ռուսաստանյան մի քանի՝ ոչ մեծ լսարան ունեցող լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել հենց հունիսի 16-ի երևանյան միջադեպից հետո․ ռուսաստանյան The Insider լրատվամիջոցին տված մեկնաբանությունում Շչուկինան հայտնում է, որ Ուկրաինայում պատերազմից օրեր առաջ հատուկ ծառայություններում աշխատող իր մտերիմներից մեկից տեղեկացել է, որ իր նկատմամբ քրեական հետապնդում է սկսվելու և որ ավելի լավ է՝ նա հեռանա երկրից։ Միևնույն ժամանակ, նա նշում է, որ իր դեմ քրգործ այդպես էլ չի հարուցվել և ներկա պահին հետախուզման մեջ չի գտնվում։
Ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից հետո լքելով ՌԴ-ն՝ Շչուկինան սկզբից մեկնել է Թուրքիա, ապա տեղափոխվել Հայաստան։ Շչուկինան պատմում է նաև, որ Հայաստանում զբաղված է եղել տարբեր հարթակներում սթենդափ անելով։
Նա նշում է, որ իր մտերիմների՝ ոստիկանության բաժնում հայտնվելու ընթացքում նա թաքնվել է՝ լքելով Երևանը։ Ըստ Շչուկինայի՝ բաժին ինքնակամ ներկայացած իր ընկերուհուց իրավապահները պահանջել են տրամադրել իր կոնտակտային տվյալներն ու գտնվելու վայրի մասին տեղեկություն։
Հունիսի 16-ի երեկոյան Epress.am-ը ոստիկանության բաժանմունքի մոտ հարցազրույց է վերցրել իրավապաշտպան ներկայացող Դաավր Դորժինից, որը Շչուկինայի և նրա ընկերների խնդրի վերաբերյալ հայտնել է, որ գործը «տեսանելի կապ չունի Ռուսաստանի, Տատյանայի քաղաքական դիրքորոշման կամ դրա նման ինչ-որ բանի հետ»։ «Եթե նման բան լինի, մենք կհայտնենք։ ԶԼՄ-ներով և սոցցանցերով գնացող տեղեկատվութունը ճշմարտանման չէ»,- ասել է իրավապաշտպանը։
Instagram-ում և Twitter-ում իր հետագա գրառումների ընթացքում Տատյանա Շչուկինան հուզված տոնայնությամբ հրավիրում է հայաստանյան լրատվամիջոցների և իրավապաշտպանների ուշադրությունը՝ իր բարձրաձայնած խնդրի նկատմամբ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» կապվել է Շչուկինայի հետ՝ տրամադրելով կոնտակտային տվյալներ և առաջարկելով հարցազրույց՝ նրան հարմար ձևաչափով։ Առայժմ որևէ արձագանք չկա։ Այս պահի դրությամբ հայաստանյան որևէ այլ լրատվամիջոց ևս չի կարողացել կապ հաստատել և մեկնաբանություն վերցնել Տատյանա Շչուկինայից։
Հայտնի է նաև, որ մի քանի կազմակերպություն, մասնավորապես, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն, իրավական օգնություն է առաջարկել Շչուկինային։ ԻՔՄ-ի առաջարկը ևս անպատասխան է մնացել։
Ամփոփելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ Տատյանա Շչուկինան ՀՀ ոստիկանություն իր ահազանգած դեպքով չի տարվել, նրա ընկերները ձերբակալված չեն եղել, ինչպես պնդում է Շչուկինան, և ոստիկանության բաժանմումքից դուրս են եկել հունիսի 16-ին, ժամը 19:53-ի դրությամբ։ ՀՀ ոստիկանության գործողությունների քաղաքական դրդապատճառների կամ «Ռուսաստանի հրահանգի» մասին պնդումները այս պահի դրությամբ որևէ կերպ չեն հիմնավորվել, ռուսաստանցի իրավապաշտպանը այդ վարկածը անարժանահավատ է համարում։
Միջադեպը զգալիորեն տարածվել է ադրբեջանական քարոզչական ռեսուրսներում՝ Minval.az, Vesti.az և այլն։  Դրանք հիմնականում արտատպել են ռուսաստանյան լրատվամիջոցների համապատասխան հրապարակումները՝ մանիպուլյատիվ վերնագրեր ընտրելով և ներկայացնելով Հայաստանը որպես ոչ գրավիչ երկիր ռուս միգրանտների համար։
Թեգեր` ՀՀ ոստիկանությունՏատյանա Շչուկինա
Հայաստանում ճանապարհատրանսպորտային պատահարներից տարեկան ավելի քան 300 մարդ է մահանում: Կառավարությունը հայտարարել է, որ վերանայում է իր ճանապարհային անվտանգության քաղաքականությունը՝...
14:55, 28 Սպտ, 2022
Երևանի ավագանու մայիսի 24-ի նիստում ավագանու ԲՀԿ խմբակցության անդամ Արմեն Ներսիսյանը խոսել էր չնախատեսված վայրերում աղբ թափելու մասին և կոչ...

Переехавшая в Ереван российская стендап-артистка Татьяна Щукина 16 июня в своем микроблоге в Twitter сообщила, что полиция Армении «по приказу России» начала политическое преследование в отношении нее и ее друзей.
«Полиция по приказу России арестовала мою подругу Свету и моего парня Мишу. Я скрываюсь за городом. Если меня вернут в Россию меня ждет тюрьма или смерть за шутки про Путина, антивоенную позицию (имеет в виду военные действия России в Украине — Ред.), митинги и сотрудничество с Алексеем Навальным», — написала Щукина в своем микроблоге.
В конце записи Щукина попросила политическое убежище.
Некоторое время спустя Щукина сделала еще одну запись, в которой сообщила, что с ней связались ее адвокаты. Они сообщили, что, по версии полиции, российский стендапер была свидетелем какой-то драки, и что правоохранительные органы ожидают от нее показаний в рамках возбужденного уголовного дела.
В другой записи Щукина отрицает, что была участницей или свидетельницей драки.
«Платформа проверки фактов» обобщила ряд примечательных сведений о скандальном инциденте.
Правоохранительные органы РА об инциденте
В тот же день, вечером 16 июня, Следственный комитет РА распространил сообщение по факту инцидента, в котором отмечалось, что в рамках уголовного дела, возбужденного по факту причинения телесных повреждений жителю Еревана, задержан один гражданин России.
Согласно сообщению СК, упомянутый житель Еревана 11 мая 2022 года был доставлен в университетскую больницу №1 им. Гераци с диагнозом «черепно-мозговая травма». Эту травму он получил 10 мая во время драки, возникшей на почве личных отношений.
«В результате принятых мер по подозрению в совершении общественно опасного деяния задержан один гражданин Российской Федерации, другой гражданин Российской Федерации добровольно явился в отдел полиции Эребуни, где они были допрошены по обстоятельствам инцидента», — говорится в сообщении.
Защитник прав человека РА Кристине Григорян в комментариях к записи пользователя Facebook Андраника Шириняна относительно инцидента написала, что «указанный инцидент находится в центре внимания ЗПЧ».
Кто такая Щукина и что она рассказала СМИ?
Татьяна Щукина позиционирует себя в сети как стендапер с оппозиционными взглядами. Ее аудитория достаточно скромная для русскоязычного контента: на официальный YouTube-канал Щукиной подписано около 10 000 пользователей. Поиск информации о ее творческой деятельности или тем более гражданской активности в российской прессе не дал никаких результатов.
Сегодня, 17 июня, Щукина сделала запись в своем микроблоге в Twitter, в котором сообщила, что когда-то работала в петербургском предвыборном штабе известного российского оппозиционера, политзаключенного Алексея Навального.
Щукина оказалась в центре внимания нескольких имеющих небольшую аудиторию российских СМИ сразу после инцидента 16 июня в Ереване․ В комментарии российскому интернет-изданию The Insider Щукина сообщила, что за несколько дней до войны «человек со связями в органах, который мне очень дорог, рассказал, что на меня готовится дело и мне лучше уехать из страны». В то же время она отмечает, что уголовное дело в отношении нее возбуждено не было, и в настоящее время в розыске она не находится.
Покинув Россию после начала войны на Украине, Щукина сначала уехала в Турцию, затем переехала в Армению. Щукина рассказывает, что в Армении она «ходила на открытые микрофоны и выступала со стендапами».
Она отмечает, что пока ее друзья находились в отделе полиции, она скрывалась, уехав из Еревана. По словам Щукиной, правоохранители потребовали от ее подруги, которая добровольно явилась в отдел полиции, предоставить ее контактные данные и информацию о местоположении.
Вечером 16 июня возле отдела полиции Epress.am взял интервью у представившегося правозащитником Даавра Доржина, который в связи с делом Щукиной и ее друзей заявил, что «видимой связи с Россией, политической позицией Татьяны или чем-нибудь похожим пока что нет». «Если что-то будет такое, мы дадим знать». Информация, которая идет в СМИ и по чатам, она здесь не правдива», — сказал правозащитник.
В своих последующих постах в Instagram и Twitter Татьяна Щукина взволнованно просит армянские СМИ и правозащитников обратить внимание на поднятый ею вопрос.
«Платформа проверки фактов» связалась со Щукиной, предоставив контактные данные и предложив провести интервью в удобном для нее формате. Ответа пока не поступило. На данный момент ни одно другое армянское СМИ не смогло связаться и взять комментарий у Татьяны Щукиной.
Известно также, что несколько организаций, в том числе общественная организация «Союз информированных граждан», предложили Щукиной юридическую помощь. В СИГ сообщили, что предложение осталось без ответа.
Подводя итог, можно сказать, что в полиции РА Татьяна Щукина по озвученному ей инциденту не была, ее друзья вышли из здания полиции 16 июня в 19:53.
Инцидент широко распространился на азербайджанских пропагандистских ресурсах – Minval.az, Vesti.az и др. В основном они перепечатали соответствующие публикации российских СМИ, выбирая манипулятивные заголовки и представляя Армению страной, непривлекательной для российских мигрантов.