2022 թվականի հունիսի 20-ին Բարձրագույն դատական խորհուրդը փակ նիստում հաստատեց և Ազգային ժողովին ներկայացրեց Վճռաբեկ դատարանում դատավոր նշանակվելու համար առաջխաղացման ենթակա դատավորների թեկնածուների ցուցակը: Ցանկում էր նաև այդ պահին ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Դավթյանը։
Հունիսի 27-ին Ազգային ժողովը արտահերթ նիստ գումարեց, որի ժամանակ ԲԴԽ անդամ Դավիթ Խաչատրյանը հերթով ներկայացնում էր Վճռաբեկ դատարանում դատավոր նշանակվելու համար առաջխաղացման ենթակա դատավորների թեկնածուներին։ Խաչատրյանը թվեց բոլոր թեկնածուներին, որից հետո, դիմելով ԱԺ-ին, ասաց․ «Դուք ունեք բոլորի բարեվարքության եզրակացությունները, ես կարճ կներկայացնեմ բոլորի կենսագրական տվյալները»։
ԲԴԽ կողմից Արթուր Դավթյանին առաջադրելու պահին վերջինս ԱԺ պատգամավոր էր և միայն արտահերթ նիստի օրն էր Դավթյանը պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու դիմում ներկայացրել։ Այդ մասին հանրությունը տեղեկացել է ԱԺ նախագահի՝ նույն օրը արված հայտարարությունից։
Ազգային ժողովի նիստի հաջորդ օրը՝ հունիսի 28-ին, 67 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ Արթուր Դավթյանն ընտրվեց Վճռաբեկ դատարանի դատավոր։
Ստացվում է, որ Արթուր Դավթյանը հենց նիստի օրը մանդատից հրաժարվեց, որպեսզի դառնա Վճռաբեկ դատարանի դատավոր։
Վարչապետ Փաշինյանը հաճախ խոսել է դատական համակարգի բարեփոխումների, դատական համակարգի կարևորության մասին, որը պետք է իրականացվի դատավորների որակական փոփոխության միջոցով։ Դատական համակարգի անկախության առանցքային պայմաններից մեկը դատավորների քաղաքական անկախությունն է, քաղաքական կուսակցությունների հետ կապի բացառումը։ «Հայաստանում գործող բոլոր դատավորները պետք է ենթարկվեն, այսպես ասած, vetting-ի: Այսինքն՝ հանրությունը պետք է ամբողջական տեղեկատվություն ունենա դատավորի ունեցած քաղաքական կապերի ու ծագումնաբանության, գույքային վիճակի, դատավորի կարգավիճակում և նախորդ շրջանում ծավալած գործունեության, անհատական և պրոֆեսիոնալ հատկանիշների մասին»,- ասել է Փաշինյանը դատաիրավական համակարգի վերաբերյալ 2019-ի մայիսին ունեցած իր մի ելույթում:
Տվյալ պարագայում Արթուր Դավթյանը ԱԺ իշխող ուժի ներկայացուցիչ էր մինչև դատավոր ընտրվելու նախորդ օրը, ինչը կարող է ողջամիտ կասկածի տեղիք տալ նրա՝ որպես դատավորի, քաղաքական անկողմնակալության և անաչառության վերաբերյալ։
Դատավորը, ըստ Սահմանադրության, չի կարող լինել կուսակցական։ Արթուր Դավթյանը, բացի ԱԺ պատգամավոր լինելուց, եղել է նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ։ ՔՊ կուսակցությունից «Փաստերի ստուգման հարթակին» տեղեկացնում են, որ Դավթյանը կուսակցությանն անդամակցությունը դադարեցրել է այս տարվա հունիսի 8-ին՝ դատավոր դառնալուց 20 օր առաջ։
Խնդրի վերաբերյալ կարծիք ստանալու համար պաշտոնական հարցմամբ դիմել ենք Բարձրագույն դատական խորհուրդ և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով։ Նշենք, որ դատավորի թեկնածուներն անցնում են բարեվարքության վերաբերյալ ուսումնասիրություն, որի խորհրդատվական եզրակացությունը տրամադրվում է համապատասխան մարմիններին, տվյալ պարագայում՝ ԲԴԽ-ին և ԱԺ-ին։
ԲԴԽ-ի կարծիքով՝ Դավթյանի մոտ «թղթերով ամեն ինչ կարգին է»
ԲԴԽ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարին խնդրել ենք տեղեկություն տրամադրել մի քանի հարցերի վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ արդյո՞ք ուսումնասիրել են Արթուր Դավթյանի կուսակցական լինելու հանգամանքը, հաշվի առե՞լ են Դավթյանին առաջադրելու պահին ԱԺ իշխող խմբակցության պատգամավոր լինելու հանգամանքը։ Ի պատասխան, ԲԴԽ-ն մեջբերում է օրենքի մի քանի կետեր, որոնցով սահմանվում է, թե ով կարող է դառնալ Վճռաբեկ դատարանի դատավոր, ինչից կարելի է ենթադրել, որ հաշվի առել են Արթուր Դավթյանի պատգամավոր և նախկին կուսակցական լինելու հանգամանքը, սակայն քանի որ «թղթերով ամեն բան կարգին է», առաջադրել են։
ԲԴԽ-ին հարցրել ենք նաև, թե արդյո՞ք Խորհուրդը մտավախություն չունի, որ Արթուր Դավթյանի՝ դատավոր ընտրվելը կնվազեցնի դատական համակարգի նկատմամբ հանրային վստահությունը՝ քաղաքական վերը նշված կապերի հանգամանքը հաշվի առնելով։ Այս հարցին ի պատասխան, ԲԴԽ-ից դարձյալ օրենքներ են մեջբերել և հստակ չեն պատասխանել մեր հարցին, ինչից դժվար է հասկանալ նրանց կարծիքը հարցի վերաբերյալ, սակայն նշել են, որ հաշվի են առել նաև բարեվարքության վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացությունը։
ԿԿՀ-ի մոտ կասկածերը չեն փարատվել
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից հայտնում են, որ բարեվարքությունն ուսումնասիրող հանձնաժողովի երկու անդամ կողմ են քվեարկել Դավթյանի վերաբերյալ վերապահումով դրական եզրակացության տրամադրմանը, իսկ մյուս երկու անդամները՝ բացասական եզրակացության տրամադրմանը։ Քանի որ Հանձնաժողովի անդամների ձայները հավասար են բաշխվել, Արթուր Դավթյանի վերաբերյալ բարեվարքության վերջնական գնահատական չի տրամադրվել։
ԿԿՀ-ից հայտնում են, որ անձի կուսակցական պատկանելիությունը բարեվարքության գնահատականի վրա բացասական ազդեցություն ունեցող գործոն չի դիտարկվում, քանի դեռ այդ փաստը անկողմնակալ դիտորդի մոտ «առերևույթ հովանավորչության» արդյունքում նրան այդ պաշտոնին նշանակելու կասկած չի առաջացնում։
Այնուամենայնիվ, ըստ ԿԿՀ-ի, Դավթյանի վերաբերյալ մի շարք փաստերի և գործոնների համադրությունը ձևավորել է այնպիսի իրավիճակ, որ թեկնածուի օգտին քաղաքականացված որոշում կայացնելու կասկածները Հանձնաժողովի մոտ չեն փարատվել, ինչն էլ ինքնին բարեվարքության գնահատականի վրա բացասական ազդեցություն ունեցող հանգամանք է հանդիսացել։
«Առավել ևս, այն պայմաններում, երբ Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրությունն իրականացնելիս քաղաքական բնույթի գործոնները չպետք է օգտագործվեն և որևէ ազդեցություն ունենան որոշումների կայացման վրա, դրանք պետք է ընդունվեն օբյեկտիվ ու նախապես սահմանված չափանիշների հիման վրա, զերծ լինեն ցանկացած տեսակի քաղաքական կողմնապահությունից կամ ցանկացած այլ ազդեցությունից»,- ասվում է ԿԿՀ-ից ստացած պատասխանում։
Փաստացի, ԲԴԽ-ն ասում է, թե հաշվի է առել բարեվարքության վերաբերյալ եզրակացությունը, սակայն ԿԿՀ եզրակացությունը ոչ միայն միանշանակ դրական չէ, այլև ձայների հավասար բաշխման հետևանքով վերջնական եզրակացություն չի կայացվել անձի բարեվարքության վերաբերյալ, բացի այդ, թեկնածուի օգտին քաղաքականացված որոշում կայացնելու վերաբերյալ Հանձնաժողովի կասկածները չեն փարատվել։
Այսպիսով՝ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Արթուր Դավթյանը հունիսի 8-ին դադարեցրել է կուսակցությանն անդամակցությունը, հունիսի 22-ին՝ դարձել Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածու, հունիսի 27-ին հրաժարվել է Ազգային ժողովի մանդատից և հունիսի 28-ին 67 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ դարձել Վճռաբեկ դատարանի դատավոր, թեպետ թեկնածուի օգտին քաղաքականացված որոշում կայացնելու կասկածները չեն փարատվել։

20 июня 2022 года Высший судебный совет (ВСС) на закрытом заседании утвердил и представил в Национальное Собрание список кандидатов для выдвижения на должности судей Кассационного суда. Пожелал в тот момент и депутат фракции «Гражданское согласие» НС Артур Давтян. В списке был также на тот момент депутат от фракции «Гражданский договор» Артур Давтян.
27 июня Национальное Собрание созвало внеочередное заседание, на котором член ВСС Давид Хачатрян по очереди представил кандидатов для выдвижения на должности судей Кассационного суда. Хачатрян перечислил всех кандидатов, после чего, обращаясь к Национальному Собранию, сказал: «У вас есть заключение относительно добропорядочности всех кандидатов, я кратко представлю биографические данные каждого из них».
На момент выдвижения кандидатуры Артура Давтяна со стороны ВСС последний был депутатом НС, и только в день внеочередного заседания Давтян подал заявление о сложении депутатского мандата. Об этом общественность узнала из заявления председателя НС, сделанного в тот же день.
На следующий день после заседания НС, 28 июня, Артур Давтян 67 голосами «за» при 0 – «против» и 0 – воздержавшихся Артур Давтян был избран судьей Кассационного суда.
Получается, что Артур Давтян отказался от мандата в день заседания, чтобы стать судьей Кассационного суда.
Премьер-министр Пашинян нередко говорил о реформах судебной системы, о важности судебной системы, которая должна осуществляться посредством качественной замены судей. Одним из ключевых условий независимости судебной системы является политическая независимость судей, исключение связи с политическими партиями. «Все судьи, действующие в Армении, должны подвергнуться так называемому веттингу. То есть общество должно иметь полную информацию о политических связях судьи, его имуществу, деятельности в качестве судьи в прошлом, личных и профессиональных качествах», — сказал Пашинян в одном из своих выступлений относительно судебной системы в мае 2019 года.
В данном случае Артур Давтян был представителем правящей власти в НС до того, как на следующий день был избран судьей, что может вызвать обоснованные сомнения в его политической беспристрастности и непредвзятости в должности судьи.
Согласно Конституции, судья не может быть партийным. Артур Давтян, помимо того, что был депутатом Национального Собрания, был также членом партии «Гражданский договор». Из партии ГД «Платформе проверки фактов» сообщили, что Давтян прекратил членство в партии 8 июня этого года, за 20 дней до того, как стал судьей.
Чтобы получить комментарий по этому вопросу, мы обратились в Высший судебный совет и Комиссию по предупреждению коррупции с официальным запросом. Отметим, что кандидаты в судьи проходят исследование на предмет добропорядочности, консультативное заключение которого предоставляется в соответствующие органы, в данном случае в ВСС и НС.
По мнению ВСС, у Давтяна «все в порядке с документами»
Мы попросили временно исполняющего обязанности председателя ВСС предоставить информацию по ряду вопросов. В частности, изучали ли они факт того, что Артур Давтян был партийным, учитывали ли тот факт, что на момент выдвижения Давтян был депутатом правящей фракции НС? В ответ ВСС процитировал несколько пунктов закона, определяющих, кто может стать судьей Кассационного суда, из чего можно предположить, что они учли тот факт, что Артур Давтян был депутатом и бывшим партийным, но поскольку «по документам все в порядке» они выдвинули его кандитатуру.
Мы также поинтересовались у ВСС, не опасается ли Совет, что избрание Артура Давтяна судьей снизит доверие общества к судебной системе, учитывая упомянутые выше политические связи. В ответ на этот вопрос в ВСС вновь процитировали законы и не ответили четко на наш вопрос, что затрудняет понимание их мнения по вопросу, однако отметили, что Совет учел консультативное заключение о добропорядочности.
Сомнения у Комиссии по предотвращению коррупции не развеялись
Комиссия по предотвращению коррупции сообщает, что два члена комиссии по этике проголосовали за выдачу положительного заключения с оговорками касательно Давтяна, а два других члена проголосовали за выдачу отрицательного заключения. Поскольку голоса членов комиссии распределились поровну, окончательная оценка добропорядочности Артура Давтяна не давалась.
В Комиссии по предотвращению коррупции сообщили, что партийная принадлежность лица не считается фактором, оказывающим негативное влияние на оценку добропорядочности, до тех пор, пока данный факт не вызывает у беспристрастного наблюдателя подозрений в назначении этого лица на указанную должность в результате «явного покровительства».
Тем не менее, по мнению Комиссии, совокупность ряда фактов и факторов в отношении Давтяна создала такую ​​ситуацию, что у Комиссии не были развеяны подозрения в принятии политизированного решения в пользу кандидата, что само по себе послужило обстоятельством, негативно повлиявшим на оценку добропорядочности.
«Тем более в условиях, когда политические факторы не должны использоваться и оказывать какое-либо влияние на принятие решений при избрании судей Кассационного суда, они должны приниматься на основе объективных и заранее определенных критериев и быть свободными от всякого рода политической предвзятости или какого-либо иного влияния», — говорится в ответе ВСС.
Фактически ВСС говорит, что принял к сведению заключение о добропорядочности, однако заключение Комиссии по предотвращению коррупции не только отрицательное, но и в результате равного распределения голосов не было принято окончательное заключение касательно добропорядочности лица, кроме того, не были развеяны сомнения Комиссии в принятии политизированного решения в пользу кандидата.
Так, депутат от парламентской фракции «Гражданский договор», член партии «Гражданский договор» Артур Давтян 8 июня прекратил членство в партии, 22 июня стал кандидатом в судьи Кассационного суда, 27 июня сложил депутатский мандат и 28 июня 67 голосами «за» при 0 – «против» и 0 – воздержавшихся стал судьей Кассационного суда, хотя подозрения в принятии политизированного решения в пользу кандидата не были развеяны.