Սերժ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել ռուսական Business FM ռադիոկայանին: Պատասխանելով Հայաստան-Ռուսաստան ներկա հարաբերությունների, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական միության ինտեգրացիոն քաղաքականության վերաբերյալ հարցերին՝ Սարգսյանը խոսել է նաև այս ամիս Եվրամիության հետ ստորագրվելիք նոր համաձայնագրի մասին՝ աղավաղելով դրա բովանդակությունը:
«Ըստ էության, սա Եվրամիության հետ համագործակցության խորացում է: Առաջին հերթին մեր հասարակության արդիականացում: Այնտեղ արդյունավետ կառավարում է, մարդու իրավունքներ: Տնտեսությանը գրեթե չի առնչվում: Ասում եմ «գրեթե», քանի որ այնտեղ, իրականում կետ կա, համաձայն որի այդ համաձայնագրով պարտավորությունները ոչ մի դեպքում չեն կարող հակասել պարտավորություններին, որոնք ավելի վաղ վերցրել է Հայաստանը», — ասել է Սարգսյանը:
Ապատեղեկատվության ապատեղեկատվություն
Սարգսյանի պնդումը, թե ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը «տնտեսությանը համարյա չի առնչվում» չի համապատասխանում իրականությանը: Իրականությանն առավել չի համապատասխանում ռուսական Business FM ռադիոկայանի հարցազրույցի համար ընտրված վերնագիրը` «ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը չի առնչվում տնտեսությանը»:
ՀՀ-ԵՄ նախաստորագրված նոր համաձայնագրում ԵՄ-ն և Հայաստանը անդրադարձ են արել համագործակցության ամենալայն բնագավառներին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, Հայաստանի էներգետիկ անվտանգությանը, ենթակառուցվածքային զարգացմանը, կրթական ոլորտին, շրջակա միջավայրի պահպանությանը և այլն, ինչպես նաև տնտեսությանը: Համաձայնագրի 4-րդ գլուխն ամբողջությամբ նվիրված է կողմերի տնտեսական համագործակցությանը:
Այստեղ ներկայացված են կողմերի պարտավորությունները տնտեսական երկխոսությունների վարման, մակրոտնտեսական քաղաքականության վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման, տնտեսական զարգացումների ռազմավարությունների համատեղ մշակման, տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրացիոն փոփոխությունների վերաբերյալ տեղեկությունների փոխանակման, հարկային համակարգում տնտեսական հարաբերությունների բարելավման նպատակով ներդրումների և արդար փոխհամագործակցության վերաբերյալ:
Բացի այս, անդրադարձ կա արդյունաբերական միջավայրի զարգացման, առևտրային համագործակցության, մաքսային համակարգի բարելավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների անհրաժեշտությանը: Համաձայնագիրը նախատեսում է ՀՀ-ԵՄ համագործակցություն Հայաստանում տնտեսական կայունության հաստատման ուղղությամբ, աջակցություն ՀՀ ջանքերին՝ զարգացնելու իր տնտեսական ներուժը միջազգային համագործակցության միջոցով:
Զուգահեռ իրականությունում
Նույն ժամանակ, երբ ռուսական ռադիոկայանը հրապարակեց Սարգսյանի հարցազրույցը, Հայաստանի փոխարտգործնախարար Կարեն Նազարյանն ԱԺ-ում խորհրդարանի Եվրաինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպմանը հայտարարում էր, որ Հայաստանը տնտեսական ակնկալիքներ ունի ԵՄ-ի հետ համաձայնագրից:
«Այն [խմբ.՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը] նոր հնարավորություններ կտա նաև բիզնեսի ներդրումների և աշխատատեղերի ստեղծման համար: Եվ համաձայնագրի համապարփակ, ուժեղացված և հավասարակշռված առևտրի դրույթները կօգնեն Հայաստանին հաջողությամբ ինտեգրվելու տնտեսական և մասնավորապես՝ համաշխարհային, եվրոպական տնտեսությունում», — ասել է Նազարյանը:
Տպավորություն է ստեղծվում, որ Սարգսյանը, անելով այս ապատեղեկատվական հայտարարությունը կամ ծանոթ չէ Հայաստան-ԵՄ նախաստորագրված պայմանագրի բովանդակությանը, կամ էլ նման հայտարարությամբ ռուսական կողմի առաջ արդարանալու փորձ է անում:
Հարցազրույցի՝ ապատեղեկատվություն պարունակող այդ հատվածը առանձնացված կերպով լուսաբանվեց նաև Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգ» լրատվականի նոյեմբերի 2-ի հիմնական թողարկման ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան-Եվրամիություն նոր համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում կայանալիք ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում:

Серж Саргсян дал интервью российской радиостанции Business FM. Отвечая на вопросы об отношениях Армения-Россия, а также интеграционную политику Евразийского экономического союза, Саргсян также говорил о новом соглашении, которое будет подписано с Европейским союзом в этом месяце, искажая его содержание.
«По сути, это углубление сотрудничества с ЕС. В первую очередь — модернизация нашего общества. Там эффективное управление, права человека; экономики почти не касается. Я говорю «почти», потому что там, на самом деле, есть пункт, согласно которому обязательства по этому соглашению ни в коей мере не могут противоречить обязательствам, которые ранее взяла на себя Армения»,- сказал Саргсян.
Дезинформация дезинформации
Утверждение Саргсяна о том, что соглашение РА-ЕС «почти не касается экономики» не соответствует действительности. Еще больше не соответствует действительности выбранный российской радиостанцией Business FM заголовок для интервью:  «Соглашение «Армения — ЕС» не затрагивает экономику».
В парафированном соглашении ЕС-Армения ЕС и Армения затронули самые широкие сферы сотрудничества: нагорно-карабахский конфликт, энергетическую безопасность Армении, развитие инфраструктуры, образование, охрану окружающей среды и т.д. Глава 4 соглашения полностью посвящена экономическому сотрудничеству сторон.
Здесь представлены обязанности сторон по ведению экономического диалога, обмену информацией о макроэкономической политике, совместному развитию стратегий экономического развития, обмену информацией о региональных изменениях экономической интеграции, инвестициях и справедливом сотрудничестве для улучшения экономических отношений в налоговой системе.
Кроме этого, затронута необходимость сосредоточиться на развитии промышленной среды, торговом сотрудничестве и совершенствовании таможенной системы. Соглашение предусматривает сотрудничество Армения-ЕС в направлении установлениия экономической стабильности в Армении, содействие Армении в ее усилиях по развитию своего экономического потенциала посредством международного сотрудничества.
В параллельной реальности
В то же время, когда российская радиостанция опубликовала интервью Саргсяна, заместитель министра иностранных дел Армении Карен Назарян заявил на встрече с членами Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции, что у Армении есть экономические ожидания от соглашения с ЕС.
«Оно [Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, -примеч. ред.] также даст новые возможности для инвестиций в бизнес и создания рабочих мест. А положения всеобъемлющего, усиленного и сбалансированного торгового соглашения помогут Армении успешно интегрироваться в экономическую и, в частности, в глобальную и европейскую экономику», — сказал Назарян.
Складывается впечатление, что Саргсян сделав это дезинформирующее заявление, или не знаком с содержанием парафированного договора Армения-ЕС, или пытается этим заявлением оправдаться перед российской стороной.
Эта часть интервью, в котором содержится дезинформация, также была освещена в эфире основной новостной программы «Оракарг» Общественного телевидения от 2 ноября.
Напомним, что новое соглашение между Арменией и ЕС должно быть подписано в рамках саммита Восточного партнерства ЕС, который состоится в Брюсселе 24 ноября.