Կառավարության օգոստոսի 11-ի նիստում Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության առաջարկով գործադիրը մոտ 1 մլրդ դրամ հատկացրեց Տաթև-Աղվանի ճանապարհի հիմնանորոգման համար։
Խոսելով այդ ճանապարհի մասին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ դա կառուցվել էր ֆորսմաժորային իրավիճակում։
«Դուք հիշում եք, որ նախորդ տարվա վերջին այդ ճանապարհը մի փոքր ֆորսմաժորային իրավիճակում շահագործման հանձնվեց։ Եվ ի սկզբանե նախատեսված էր ճանապարհը որպես միջհամայնքային նշանակության ճանապարհ։ Եվ շահագործման հանձնվեց, բայց հետագայում այս տարի մենք տեսանք, որ ճանապարհը շատ լուրջ պրոբլեմներ ունի»,- նշեց Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա օգոստոսից ադրբեջանական զինված ուժերը վերահսկողություն սահմանեցին Գորիս-Կապան-ԻԻՀ սահման միջպետական ճանապարհի որոշ հատվածների նկատմամբ և ուղեկալներ տեղադրեցին այնտեղ՝ արգելելով մարդկանց և մեքենաների ազատ տեղաշարժը։ Այդ ժամանակ Մ2-Տաթև-Աղվանի-Մ2 ճանապարհը դարձավ Սյունիքի մարզի հարավային հատվածն ու Իրանը Հայաստանին կապող միակ գործող ճանապարհը։
Ճանապարհը վերջնականապես ասֆալտապատվեց ու շահագործման հանձնվեց 2021-ի նոյեմբերին, ինչից հետո Ադրբեջանը վերջնականապես փակեց Գորիս-Կապան ճանապարհը։
Ճանապարհի նորոգումից ընդամենը մի քանի ամիս անց այն սկսեց քանդվել, իսկ որոշ տեղերում նույնիսկ դժվարանցանելի դարձավ մեքենաների համար, ինչն էլ պատճառ հանդիսացավ, որ արդեն այսօր կառավարությունը գումար հատկացնի դրա վերանորոգման համար։
Սակայն, ի հեճուկս վարչապետի պնդման, թե ճանապարհի հիմնանորոգումն ու շահագործման հանձնումը կատարվել է ֆորսմաժորային իրավիճակում, փաստերը այլ բան են ասում։
Ժամանակագրությունը
Մ2-Տաթև-Աղվանի-Մ2 ճանապարհի՝ Տաթև գյուղից մինչև Աղվանի գյուղի սկզբնամաս հատվածի հիմնանորոգումը սկսվել էր դեռևս պատերազմից առաջ՝ 2020 թվականի սկզբին։
Ճանապարհի այս հատվածի հիմնանորոգման աշխատանքների մրցույթը հայտարարվել էր դեռևս 2020-ի փետրվարին, այսինքն՝ պատերազմից ավելի քան կես տարի առաջ։ Բաց մրցույթի արդյունքում 1 մլրդ 267 մլն դրամի պայմանագիր էր կնքվել «Բիլդեր քոնսթրաքշըն» ՍՊԸ-ի հետ։ 2020-ի վերջին արդեն Տաթև-Աղվանի 12․5 կմ երկարությամբ ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքներն ավարտվել էին։
Աղվանի գյուղից մինչև M2 միջպետական նշանակության ավտոմայրուղու՝ Կապան քաղաքի հարակից հատվածը (30․5 կմ) դեռևս շարունակում էր մնալ անբարեկարգ։
2021-ի մայիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերը Սյունիքում Սև լճի և Գեղարքունիքում Վերին Շորժա գյուղի հատվածներից ներխուժեցին Հայաստանի տարածք և մինչ օրս շարունակում են մնալ այդ տարածքներում։
Ադրբեջանական զինուժի ներխուժումից ավելի քան մեկ ամիս անց՝ հունիսի 17-ին, կառավարությունը որոշեց հիմնանորոգել ճանապարհի Աղվանի-Կապան 30․5 կմ հատվածը։ Դրա համար «Ոսմար», «Արարատ-Ճանշին» (լուսանկարում կանաչով նշված հատվածը) և «Քարավան» (լուսանկարում կարմիրով նշված հատվածը) ընկերություններին մեկ անձից գնման ընթացակարգով ճանապարհի հիմնանորագման նպատակով հատկացվեց ավելի քան 4 մլրդ դրամ։
Ճանապարհի հիմանորոգումն ու շահագորման հանձնումը տևեց մոտ 5 ամիս (հունիս-նոյեմբեր), որից անմիջապես հետո Ադրբեջանը վերջնականապես փակեց Գորիս-Կապան ճանապարհը։
Ընդամենը 5 ամսում իշխանությունները վերանորոգեցին շրջանցող ճանապարհը և, հաշվի առնելով աշխատանքների մեծ ծավալը, իսկապես ֆորսմաժորային իրավիճակում ճանապարհը հանձնվեց շահագործման։
Ֆորս մաժո՞ր, թե՞ անգործություն
Նախորդ տարվա դեկտեմբերի 20-ին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Գեղամ Մանուկյանն ու Աննա Գրիգորյանը խորհրդարանում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեցին, թե գոյություն ունի մի փաստաթուղթ, որի համաձայն էլ հայկական զորքերը հետ են քաշվել Սյունքի մարզի Գորիս-Կապան ճանապահահատվածից, ինչի հետևանքով ճանապարհի այդ հատվածի հսկողությունն անցել էր Ադրբեջանին։ Փաստաթղթի բովանդակությունը, ըստ պատգամավորների, գաղտնի է պահվում, և նույնիսկ իրենց չի հաջողվել ծանոթանալ դրա հետ։
Այս հայտարարությանը պատասխանեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, որը հայտնեց, որ իշխանությունը որևէ բան չի թաքցրել։ «Նոյեմբերի 9-ից հետո տեղի ունեցած գրեթե բոլոր գործընթացների մասին հրապարակային խոսել ենք, վարչապետն ասել է՝ ինչու է զորքերը հետ քաշելու որոշումներ կայացրել։ Փաստաթուղթը լրիվ այլ բանի մասին է, զարմացած եմ, որ ընդդիմությունը մեկ տարի անց բացահայտում է արել։ Փաստաթուղթն այն մասին է եղել, որ ՀՀ-ն շարունակելու է այդ ճանապարհն օգտագործել մինչև այլընտրանքային ճանապարհ ունենալը։ […] Մենք այս մասին խոսել ենք, և զարմանալի է, որ ընդդիմությունը բացահայտումներ է անում հայտնի փաստերի վերաբերյալ»,- ասաց ԱԽ քարտուղարը։
Փաստաթուղթը, որի մասին խոսվում էր, ըստ էության, Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարներ Վաղարշակ Հարությունյանի և Սերգեյ Շոյգուի միջև 2020 թվականի դեկտեմբերին կնքված փաստաթուղթն էր, որի գոյության մասին, թեև իշխանություններ պնդում են, թե հանրությունը տեղեկացվել է, հայտնի է դարձել միայն 2021-ի աշնանը։
Փաստորեն, ԱԽ քարտուղարը հայտարարել է, թե 2020-ի դեկտեմբերին ստորագրված փաստաթուղթը ոչ թե զորքերի հետքաշման մասին էր, այլ ճանապարհի օգտագործման, որը տևելու էր այնքան, մինչև Հայաստանը կառուցեր շրջանցող մեկ այլ ճանապարը (այս դեպքում՝ Տաթև-Աղվանի ճանապարհը)։ Հետևաբար, եթե Հայաստանի իշխանությունները դրա կառուցումը սկսեին հենց 2020-ի դեկտեմբերից, ապա իրենց տրամադրության տակ ի սկզբանե կունենային 11 ամիս և ոչ թե 5։
Ֆորս մաժոր ֆրանսերենից ուղիղ թարգմանությամբ նշանակում է անհաղթահարելի ուժ՝ իրադարձություն, որը հնարավոր չէ ողջամտորեն կանխատեսել կամ վերահսկել:
Այսպիսով, կառավարությունը դեռևս 2020 թվականի դեկտեմբերին, ստորագրելով փաստաթուղթ, համաձայնել է շրջանցիկ ճանապարհը կառուցելուն պես հրաժարվել Գորիս-Կապան ճանապարհից, սակայն այլընտրանքային ճանապարհի կառուցումը սկսել է ստորագրումից ավելի քան կես տարի անց՝ արդյունքում ժամանակի սղություն ունենալով ճանապարհի պատշաճ կառուցման համար։
Այսպիսով, վարչապետ Փաշինյանի ձևակերպած «ֆորս մաժորը» ոչ թե անհաղթահարելի ուժի ազդեցությամբ ստեղծված իրավիճակ էր, այլ ավելի քան կես տարի այդ ուղղությամբ գործուն քայլեր չձեռնարկելու հետևանք։
Թեգեր` ՀՀ ԿառավարությունՆիկոլ ՓաշինյանՏաթև-Աղվանի ճանապարհ
Վարչապետի աշխատակազմն ուռճացված թվեր է հրապարակում, ապա «աննկատ» խմբագրում դրանք
13:30, 14 Փտր, 2023
Փետրվարի 7-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացվեց Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի 2022 թ. գործունեության հաշվետվությունը։ Մամուլի հաղորդագրությունից տեղեկանում ենք նախորդ տարվա...

На заседании правительства 11 августа по предложению Министерства территориального управления и инфраструктур исполнительная власть выделила на капитальный ремонт дороги Татев-Агвани около 1 млрд драмов.
Говоря об этой дороге, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что она была построена в условиях форс-мажорной ситуации.
«Вы помните, что в конце прошлого года эта дорога была сдана в эксплуатацию в условиях форс-мажорной ситуации. С самого начала дорога планировалась как дорога межобщинного значения. И она была сдана в эксплуатацию, но уже в этом году мы увидели, что на дороге очень серьезные проблемы», — отметил Пашинян.
Напомним, что с августа прошлого года вооруженные силы Азербайджана установили контроль над некоторыми участками межгосударственной дороги Горис-Капан-граница ИРИ и разместили там таможенные посты, препятствовав свободному передвижению людей и транспортных средств. Тогда дорога М2-Татев-Агвани-М2 стала единственной действующей дорогой, соединяющей южную часть Сюникской области и Иран с Арменией.
Дорога была окончательно заасфальтирована и сдана в эксплуатацию в ноябре 2021 года, после чего Азербайджан окончательно закрыл дорогу Горис-Капан.
Через несколько месяцев после ремонта дорога начала разрушаться, а в некоторых местах даже стала труднопроходимой для машин, что и послужило причиной того, что уже сегодня правительство выделило деньги на ее ремонт.
Однако, вопреки утверждению премьер-министра о том, что капитальный ремонт и сдача дороги в эксплуатацию происходили в условиях форс-мажорной ситуации, факты говорят об обратном.
Хронология
Капитальный ремонт участка дороги М2-Татев-Агвани-М2 от села Татев до села Агвани начался еще до войны, в начале 2020 года.
Тендер на капитальный ремонт этого участка дороги был объявлен еще в феврале 2020 года, то есть более чем за полгода до войны. В результате открытого тендера был подписан контракт на сумму 1 млрд 267 млн ​​драмов с ООО «Билдер Констракшн». В конце 2020 года капитальный ремонт дороги Татев-Агвани протяженностью 12.5 км был завершен.
Участок (30,5 км) от села Агвани до межгосударственной трассы М2, примыкающий к городу Капан, по сей день продолжает оставаться неблагоустроенным.
С 12 мая 2021 года вооруженные силы Азербайджана вторглись на территорию Армении в районе озера Сев лич в Сюнике и села Верин Шоржа в Гегаркунике и до сих пор остаются в этих районах.
Более чем через месяц после вторжения азербайджанских вооруженных сил, 17 июня, правительство приняло решение о капитальном ремонте 30.5-километрового участка дороги Агвани-Капан. С этой целью компаниям «Осмар», «Арарат-Чаншин» (участок, отмеченный зеленым цветом) и «Караван» (участок, отмеченный красным цветом) было выделено более 4 млрд драмов.
Капитальный ремонт дороги и сдача в эксплуатацию продолжались около 5 месяцев (июнь-ноябрь), сразу после чего Азербайджан окончательно закрыл дорогу Горис-Капан.
Всего за 5 месяцев власти отремонтировали объездную дорогу и, учитывая большой объем работ, дорога была сдана в эксплуатацию в поистине форс-мажорной ситуации.
Форс-мажор или бездействие?
20 декабря прошлого года в ходе созванной в парламенте пресс-конференции депутаты от фракции «Айастан» Гегам Манукян и Анна Григорян заявили о наличии документа, согласно которому армянские войска отошли с участка дороги Горис-Капан в Сюнкской области, в результате чего контроль над этим участком дороги перешел к Азербайджану. По словам депутатов, содержание документа держится в секрете, и даже им не удалось с ним ознакомиться.
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян отреагировал на это заявление, заявив, что правительство ничего не скрывало. «Мы публично говорили практически обо всех процессах, которые происходили после 9 ноября, премьер-министр рассказал, почему он принял решение об отводе войск. Документ совсем о другом, я удивлен, что оппозиция сделала разоблачение спустя год. В документе говорилось, что РА продолжит использовать эту дорогу до тех пор, пока не будет готова альтернативная дорога... […] Мы говорили об этом, и удивительно, что оппозиция делает разоблачения по поводу известных фактов», — сказал секретарь Совбеза.
Речь идет, по сути, о документе, подписанном в декабре 2020 года между министрами обороны Армении и России Вагаршаком Арутюняном и Сергеем Шойгу, о существовании которого, хотя власти и утверждают, что общественность была проинформирована, стало известно только осенью 2021 года.
Фактически секретарь Совбеза заявил, что подписанный в декабре 2020 года документ касается не отвода войск, а использования дороги, которая продлится до тех пор, пока Армения не построит еще одну объездную дорогу (в данном случае дорога Татев- Агвани). Следовательно, если бы власти Армении начали строительство дороги с декабря 2020 года, в их распоряжении было бы 11 месяцев вместо 5.
Форс-мажор в переводе с французского означает непреодолимую силу – событие, которое невозможно разумно предсказать или контролировать.
Так, подписав документ еще в декабре 2020 года, правительство согласилось отказаться от дороги Горис-Капан, как только будет построена объездная дорога, однако альтернативное строительство началось более чем через полгода после подписания, в результате чего не хватило времени на надлежащее строительство дороги.
Таким образом, «форс-мажор», сформулированный премьер-министром Пашиняном, был не ситуацией, созданной под влиянием непреодолимой силы, а следствием непринятия эффективных шагов в этом направлении в течение более полугода.