Կառավարության օգոստոսի 4-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Արցախում օգոստոսի սկզբին ադրբեջանական ուժերի հարձակմանը, հայտարարել է, թե Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահների գործունեության մանրամասների ճշգրտումը խիստ անհրաժեշտ է դառնում:
«Սա անհրաժեշտ է եղել ի սկզբանե՝ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի տեղակայմանը զուգընթաց: Բայց պիտի խոստովանել, որ այս գործընթացին խոչընդոտել է Ադրբեջանը՝ հրաժարվելով ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ զորախմբի գործունեության մանդատը, մինչդեռ Հայաստանի Հանրապետությունը դա արել է հենց 2020 թվականի նոյեմբերին, և մենք ակնկալում ենք, որ երկկողմ ֆորմատով ստորագրված այդ մանդատը գործի իր ամբողջ ծավալով»,- նշել էր Փաշինյանը։
Նա հավաստիացրել էր, որ այդ հարցերի հետ կապված հայկական կողմը 2020-ի նոյեմբերի 9-ից «ջանքեր է գործադրել կոնկրետ լուծումների հասնելու համար»։
Հաջորդ օրը՝ օգոսոտոսի 5-ին, ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, ի պատասխան Փաշինյանի այս հայտարարության, հայտարարեց, թե Մոսկվան դեռ չի տեսել Հայաստանի վարչապետի առաջարկները՝ Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության մանրամասները հստակեցնելու հետ կապված։
«Մենք չենք տեսել կոնկրետ առաջարկներ, որոնք Հայաստանի վարչապետն ուզում է քննարկման դնել ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ առաքելության մասով, դրա համար ես չեմ կարող այս պահին գուշակել»,- ասել է Լավրովը։
Լավրովին արձագանքեց Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը՝ նշելով, որ խաղաղապահ զորախմբի գործունեության արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտության և հետագայում հնարավոր խնդիրների առաջացման վերաբերյալ հայկական կողմի մտահոգությունները, ի թիվս այլ դեպքերի, դեռևս 2021 թվականի փետրվարին գրավոր կերպով փոխանցվել են ՌԴ բարձրագույն ղեկավարությանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հարցում ուղարկեց արտգործնախարարություն՝ խնդրելով տրամադրել խաղաղապահների մասով դեռևս նախորդ տարվա փետրվարին հայկական կողմի արված առաջարկները։
Ի պատասխան՝ ԱԳՆ-ն  FIP.am-ին չի տրամադրել տեղեկություն առաջարկաների բովանդակության մասով, ինչպես նաև չի պարզաբանել, թե ինչ հիմքով է հրաժարավում հրապարակել առաջարկները։
Փոխարենը, ԱԳՆ-ն առաջարկել է հիմք ընդունել վարչապետի օգոսոտոսի 4-ի և ԱԳ մամուլի քարտուղարի օգոսոտոսի 5-ի վերոհիշյալ հայտարարություններն ու հավելել, որ «այս պահին հրապարակման ենթակա հավելյալ տեղեկատվություն առկա չէ»։
ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը FIP.am-ի հետ հեռախոսազրույցում նույնպես հրաժարվեց պատասխանել նշված հարցերին՝ ասելով, որ հավելյալ որևէ տեղեկություն չունի տրամադրելու։
Այսպիսով, պաշտոնական Մոսկվան պնդում է, թե Հայաստանից առաջարկներ չի ստացել, իսկ պաշտոնական Երևանը, ըստ էության, հերքում է դա՝ պնդելով, որ դեռևս 2021 թ. փետրվարին այդ առաջարկները ներկայացվել են, միևնույն ժամանակ հրաժարվում է հրապարակել որևէ տեղեկություն այդ առաջարկների բովանդակության վերաբերյալ։

На заседании правительства 4 августа премьер-министр Никол Пашинян, касаясь нападения азербайджанских вооруженных сил в Арцахе в начале августа, заявил, что уточнение деталей деятельности миротворцев в Нагорном Карабахе становится крайне необходимым.
«Это было необходимо с самого начала, наряду с размещением российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе. Но надо признать, что этому процессу помешал Азербайджан, отказавшись подписать мандат на операцию миротворческих сил в НК, в то время как РА это сделала в ноябре 2020 года, и мы рассчитываем, что мандат, подписанный в двустороннем формате, будет работать в полном объеме», — отметил Пашинян.
Он заверил, что в связи с этими вопросами армянская сторона «прикладывала усилия для достижения конкретных решений» с 9 ноября 2020 года.
На следующий день, 5 августа, министр иностранных дел России Сергей Лавров в ответ на это заявление Пашиняна заявил, что  Москва пока не видела предложений премьер-министра Армении Никола Пашиняна по конкретизации деталей российской миротворческой миссии в Арцахе.
«Мы не видели конкретных предложений, которые премьер-министр Армении хочет внести для обсуждения в контексте российской миротворческой операции в Нагорном Карабахе, поэтому я не могу сейчас гадать», — сказал Лавров.
Лаврову ответил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян, отметив, что опасения армянской стороны относительно необходимости повышения эффективности деятельности российского миротворческого контингента и возникновения возможных проблем в будущем, в ряду других случаев, были переданы в письменной форме высшему руководству Российской Федерации еще в феврале 2021 года.
«Платформа проверки фактов» направила запрос в МИД с просьбой предоставить предложения по миротворцам, представленные армянской стороной в феврале прошлого года.
В ответ МИД не предоставил FIP.am информацию о содержании предложений, а также не уточнил, на каком основании отказал в их обнародовании.
Вместо этого МИД предложил взять за основу вышеупомянутые заявления премьер-министра от 4 августа и пресс-секретаря МИД от 5 августа и добавил, что «дополнительной информации для обнародования в настоящее время нет».
В ходе телефонного разговора с FIP.am пресс-секретарь МИД Ваан Унанян также отказался отвечать на указанные вопросы, заявив, что какой-либо дополнительной информацией не располагает.
Таким образом, официальная Москва утверждает, что не получала никаких предложений от Армении, а официальный Ереван, по сути, отрицает это, утверждая, что эти предложения были представлены еще в феврале 2021 года, в то же время отказываясь обнародовать какую-либо информацию о содержании этих предложений.