Տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը 1in.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է, թե վերջին երեք ամիսներին Թուրքիա արտահանման զգալի աճ է գրանցվել, մինչդեռ նախկինում ոչինչ չէր արտահանվում։
«…Հետաքրքիր է նաև Թուրքիայից ապրանքների ներմուծման վիճակագրությունը։ Վերջին երկու տարիներին Թուրքիայից ապրանքների ներմուծումը բավականին կրճատվել է (մոտ 40 տոկոս վերջին երկու տարվա մեջ), սակայն հետաքրքիր է այն, որ վերջին երկու ամիսներին մենք ունենք Թուրքիա արտահանման զգալի աճ (20 մլն դոլարից ավել), մինչդեռ նախկինում Թուրքիա ոչինչ չէինք արտահանում»,- ասել է տնտեսագետը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե ինչքան է կազմել Թուրքիայի հետ առևտրաշրջանառությունը, իրո՞ք դեպի Թուրքիա արտահանման աճ է գրանցվել է, և եթե այո, ապա ո՞ր ապրանքատեսակների հաշվին։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ցամաքային սահմանը փակ է 1993 թվականից ի վեր: Երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան։
Թուրքիայից ապրանքների ներմուծումը կրճատվել է
Պնդումը, թե վերջին երկու տարիներին Թուրքիայից ապրանքների ներմուծումը զգալիորեն կրճատվել է, ճիշտ է: Այդուհանդերձ, հատկանշական է, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ՝ 2020 թ.-ի դեկտեմբերի 31-ից, գործադիրի որոշմամբ, արգելվեց թուրքական ծագմամբ ապրանքների ներմուծումը՝ հաշվի առնելով պատերազմի ընթացքում Անկարայի անթաքույց աջակցությունը Բաքվին։ 2021-ի դեկտեմբերից կառավարությունը վերացրեց թուրքական ծագման ապրանքների ներկրման արգելքը։
Ըստ Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ եթե 2018-ին Թուրքիայից ներկրվել է մոտ $162 մլն ապրանք, ապա 2019-ին այդ թիվը կազմել է $150 մլն։ 2020-ից թուրքական ապրանքների ներկրումը կտրուկ կրճատվել է՝ դառնալով $99 մլն, 2021-ին՝ արդեն $33 մլն։ 2022 թվականի առաջին կիսամյակին արդեն Թուրքիայից ապրանքների ներմուծումը աճ է արձանագրել, սակայն ոչ նախկին տեմպերով․ 6 ամսում շուրջ $34 մլն-ի ապրանք է ներմուծվել։
Եթե դիտարկենք թուրքական ծագման ապրանքների ներկրումը, ապա այն ևս կրճատվել է։ 2018-ին ներկրվել է մոտ 252,5 մլն դոլարի թուրքական ապրանք, 2019-ին՝ 268 մլն,  2020 թ.-ին՝ 231,5 մլն, 2021-ին՝ 73 մլն։ 2022 թ.-ի առաջին կիսամյակում ներկրվել է 98 մլն դոլարի թուրքական ծագման արտադրանք։
Թուրքիա արտահանման աննախադեպ աճ կա
Այս տարվա առաջին կիսամյակում կտրուկ աճել են Հայաստանից Թուրքիա ապրանքների արտահանման ծավալները։ Ըստ ԱՎԿ-ի՝ 2022-ի առաջին վեց ամիսներին Հայաստանից միայն 20․5 մլն դոլարի ապրանք է արտահանվել Թուրքիա, ինչն աննախադեպ է։ 2021-ին արտահանվել էր ընդամենը $443 հազարի ապրանք, 2020-ին՝ 500 հազար, 2019-ին՝ $2․2 մլն, 2018-ին՝ $2․5 մլն։
Ոսկին՝ հիմնական արտահանվող ապրանք
Ըստ ՀՀ մաքսային ծառայության տվյալների՝ Հայաստանից 2022 թ․-ի առաջին կիսամյակում Թուրքիա է արտահանվել 353․1 կգ անմշակ ոսկի կամ ոսկու փոշի, ընդհանուր 20 մլն 167 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ։ Մինչ այդ Թուրքիա ոսկի չի արտահանվել, և հենց ոսկու շնորհիվ էլ արձանագրվել է արտահանման նման աճը։ Բացի այդ, Թուրքիա է արտահանվել $115,400-ի խոշոր եղջերավոր անասունի կաշի և այլ ապրանքներ, որոնց կշիռը Թուրքիա արտահանվող ապրանքների մեջ չնչին է:
Հայաստանից արտահանվող և ներկրվող անմշակ ոսկին
ՀՀ-ից, ընդհանուր առմամբ, 2022 թ․-ի առաջին կիսամյակում արտահանվել է 2514․8 կգ ոսկու փոշի, որի արժեքը կազմել է 93 մլն 929,700 դոլար։ Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում Հայաստանից 1428․5կգ անմշակ ոսկի է արտահանվել՝ 53 մլն 653,700  դոլար արժողությամբ։
2022 թ․-ի առաջին կիսամյակում երկիր է ներկրվել 692․2 կգ անմշակ ոսկի՝ 37 մլն 915․4 հազար դոլար արժողությամբ, գրեթե նույնչափ էլ 2021-ի առաջին կիսամյակին է ներկրվել՝  640․5 կգ՝ $36 917․8-ի։
Այսինքն՝ այս տարվա առաջին վեց ամսում Հայաստանից արտահանվող անմշակ ոսկու քանակը կազմել է 1822․6 կգ։
Նշենք, որ Հայաստանից նաև արտահանվում է կիսամշակ ոսկի, որը հետագայում վերջնական մշակման է ենթարկվում տարբեր երկրներում։
Հայկական ոսկու շուկաները փոխվել են
Այսպիսով՝ 2022 թ.-ի առաջին կիսամյակում անմշակ ոսկի արտահանվել է 3 երկիր՝ Միացյալ Արաբական Էմիրություններ, Հնդկաստան և Թուրքիա։
Թուրքիա, ինչպես նշեցինք, արտահանվել է 20 մլն 167 հազար դոլար արժողությամբ 353․1 կգ անմշակ ոսկի։
Միացյալ Արաբական Էմիրություններ արտահանվել է 63․7 կգ անմշակ ոսկի՝ 3 մլն 703,000 դոլարի։ Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում ևս նույն քանակն է արտահանվել՝ 67․9 կգ՝ 3,262,900 դոլարի։
Հնդկաստան է արտահանվել 2090կգ՝ 69 մլն 541,300 դոլարի։ Նախորդ տարի՝ 1358 կգ՝ 50 մլն 240,300 դոլարի։
Նշենք, որ 2017 թվականից հայկական ոսկու ամենախոշոր գնորդը Շվեյցարիան էր, մինչ այդ՝ Կանադան, 2020 թվականից արտահանման նոր խոշոր ուղղություններ էին հայտնվել՝ Հնդկաստանը և ԱՄԷ-ն: 2022-ից ոչ Շվեյցարիա և ոչ էլ Կանադա ոսկի չի արտահանվել, փոխարենը նոր շուկա է բացվել դեպի Թուրքիա։
Թեգեր` արտահանումՀայաստան-Թուրքիաոսկի
Արտահանումը չի գերազանցում ներմուծումը․ Հանրայինի մանիպուլյացիան
14:10, 6 Հլս, 2021
Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրերի» հուլիսի 5-ի երեկոյան թողարկման ժամանակ հաղորդավարը հայտարարել է, որ այս տարվա առաջին 5 ամիսների ընթացքում ապրանքների արտահանման...
Տոկոսներ ավել-պակաս․ միրգ-բանջարեղենի մասին վարչապետի գրառումը ճիշտ է, բայց մասամբ
15:52, 14 Սպտ, 2020
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 14-ին ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակում է արել՝ հայտնելով, որ չնայած Covid-19 համավարակին՝ մի քանի ապրանքախմբերի արտահանման...
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն դեկտեմբերի 20-ին հայտարարել է, որ Թուրքիան հայ-թուրքական արձանագրությունները ստորագրել է Հայաստանի կողմից «Ադրբեջանի տարածքների» լքման պայմանով։...

Экономист Агаси Тавадян в беседе с 1in.am заявил, что за последние три месяца зафиксирован значительный рост экспорта в Турцию, тогда как раньше ничего не экспортировалось.
«…Интересна также статистика импорта товаров из Турции. За последние два года импорт товаров из Турции существенно сократился (около 40 процентов за последние два года), однако примечательно, что за последние два месяца мы имеем значительный рост экспорта в Турцию (более 20 миллионов долларов), тогда как раньше мы ничего не экспортировали в Турцию», — сказал экономист.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, сколько составил товарооборот с Турцией, действительно ли зафиксирован рост экспорт в Турцию, и если да, то за счет каких товаров?
Напомним, что сухопутная граница между Арменией и Турцией закрыта с 1993 года. Дипломатических отношений между двумя странами нет.
Импорт товаров из Турции сократился
Утверждение о том, что импорт товаров из Турции значительно сократился за последние два года, является верным. Тем не менее, примечательно, что во время 44-дневной войны, с 31 декабря 2020 года, решением правительства был запрещен ввоз товаров турецкого происхождения с учетом неприкрытой поддержки Баку со стороны Анкары во время войны. С декабря 2021 года правительство сняло запрет на ввоз товаров турецкого происхождения.
По данным Статистического комитета Армении, если в 2018 году из Турции было ввезено товаров на сумму около 162 миллионов долларов, то в 2019 году эта цифра составила 150 млн долларов. С 2020 года импорт турецких товаров резко сократился, достигнув 99 млн долларов, а в 2021 году – уже 33 млн долларов. В первой половине 2022 года импорт товаров из Турции зафиксировал рост, однако не теми темпами, что раньше – за 6 месяцев было ввезено товаров на сумму около 34 млн долларов.
Если рассматривать импорт товаров турецкого происхождения, то он также сократился. В 2018 году было ввезено турецких товаров на сумму около 252,5 млн долларов, в 2019 году – на 268 млн, в 2020 году – на 231,5 млн, в 2021 году – на 73 млн. В первом полугодии 2022 года было импортировано товаров турецкого происхождения на сумму 98 миллионов долларов.
Наблюдается беспрецедентный рост экспорта в Турцию
В первой половине текущего года резко увеличился объем экспорта товаров из Армении в Турцию. По данным Статистического комитета Армении, за первые шесть месяцев 2022 года из Армении в Турцию было экспортировано товаров на 20.5 млн долларов, что является беспрецедентным. В 2021 году было экспортировано товаров всего на 443 тысячи долларов, в 2020 году – на 500 тысяч, в 2019 году – на 2.2 млн долларов, в 2018 году – на 2.5 млн долларов.
Золото – основной экспортный товар
По данным Таможенной службы РА, в первом полугодии 2022 года из Армении в Турцию было экспортировано 353,1 кг необработанного золота или золотой пыли на общую сумму 20 млн 167 тыс. долларов. До этого в Турцию золото не экспортировалось, и именно благодаря золоту был зафиксирован такой рост экспорта. Кроме того, в Турцию было экспортировано шкур крупного рогатого скота и другой продукции на сумму 115,400 долларов, удельный вес которых незначителен в общем объеме экспортируемых в Турцию товаров.
Экспорт и импорт необработанного золота из Армении
В целом за первое полугодие 2022 года из РА было экспортировано 2514.8 кг золотой пыли на сумму 93 млн 929 700 долларов. В прошлом году за аналогичный период из Армении было экспортировано 1428.5 кг необработанного золота на сумму 53 миллиона 653,7 тысячи долларов.
В первом полугодии 2022 года в страну было ввезено 692.2 кг необработанного золота на сумму 37 млн ​​915.4 тысячи долларов, почти столько же было ввезено в первом полугодии 2021 года – 640,5 кг на сумму 36 917.8 долларов.
Другими словами, объем экспортируемого из Армении необработанного золота за первые шесть месяцев текущего года составил 1822.6 кг.
Отметим, что из Армении также экспортируются полуфабрикаты из золота, которые далее подвергаются окончательной переработке в различных странах.
Армянские рынки золота изменились
Так, в первом полугодии 2022 года необработанное золото было экспортировано в 3 страны: Объединенные Арабские Эмираты, Индия и Турция.
В Турцию, как мы уже отметили, было экспортировано 353.1 кг необработанного золота на сумму 20 млн 167 тыс долларов.
В Объединенные Арабские Эмираты было экспортировано 63.7 кг необработанного золота на сумму 3 млн 703 тыс долларов. За аналогичный период прошлого года было экспортировано столько же: 67.9 кг на сумму 3,262,900 долларов.
В Индию было экспортировано 2090 кг необработанного золота на сумму 69 млн 541 300 долларов. В прошлом году – 1358 кг на сумму 50 млн 240,300 долларов.
Отметим, что с 2017 года крупнейшим покупателем армянского золота была Швейцария, до этого – Канада, а с 2020 года появились новые крупные направления экспорта: Индия и ОАЭ. С 2022 года ни в Швейцарию, ни в Канаду золото не экспортировалось, вместо этого открылось новое направление – Турция.
Метки արտահանումՀայաստան-Թուրքիաոսկի
Ложь Шармазанова о преимуществах ЕАЭС
10:55, 24 Июл, 2017
В конце состоявшегося на днях очередного заседания исполнительного органа РПА  заместитель председателя Национального собрания РА Эдуард Шармазанов, коснувшись предложения оппозиции...
3 лжи от президента о российско-армянских экономических отношениях
19:14, 20 Июн, 2017
Вчера, 20 июня, президент Армении Серж Саргсян в рамках встреч, посвященных экономическому компоненту внешней политики Армении, встретился с послом РА...