Վիգեն Սարգսյանը և Հ1-ը սուտ տեղեկություններով վարկաբեկում են ուսանողներին
Նոյեմբերի 7-ին Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգ» հաղորդման 21։00-ի թողարկումը նշում է․ «տարկետման իրավունքը սահմանափակող օրենքի դեմ բողոքող ուսանողները պահանջել են հանդիպում կրթական ու պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների հետ։ Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է առաջարկը։ Հանդիպում պահանջողները չեն ներկայացել»։ Ինչից հետո «Օրակարգի» լրագրողը շեշտում է․ «պարզվեց, ովքեր որ ուսանողներին հանել էին բողոքի, չեն ներկայացել»։
Այնուհետև, «Օրակարգը» ցույց է տալիս Վիգեն Սարգսյանի ելույթից մի հատված, որտեղ վերջինս հայտարարում է․ «Երկար քննարկումներից հետո, ամեն անգամ ժամանակ խնդրելով, խորհրդակցելով միմյանց կամ ինչ-որ մեկի հետ, մերժել են այստեղ լինելու մեր առաջարկը, և թեև ստացել են ուղիղ առաջարկ այսօր այստեղ լինել, ներկայացնել իրենց տեսակետները, նախընտրել են մնալ հրապարակներում, փողոցներում։ Կարծում եմ դա շատ լավ նշան չի, որովհետև դա նշանակում է որ նրանք հետաքրքրված են ոչ թե արդյունքով, այլ գործընթացով»։ Որից հետո «Օրակարգի» լրագրողը նշում է․ «իսկ գործընթացում, ասաց նախարարը, գնում է լուրջ նենգափոխում, զինծառայության մասին նոր օրենքը չի կարելի անջատ դիտարկել»։
Փաստորեն, թե Վիգեն Սարգսյանը և թե «Օրակարգը» պնդում են, որ ուսանողները ինչ-ինչ պատճառներով կամ անհայտ անձանց ուղղորդմամբ հրաժարվել են ներկայանալ ՊՆ նախարարի հետ հանդիպմանը, մինչդեռ, ըստ ուսանողների՝ խնդիրը բնավ հանդիպմանը չներկայանալը չէր, այլ հանդիպման ֆորմատը։  Շարժման ակտիվիստներից Դավիթ Պետրոսյանը հայտարարել է. «Երեկ պաշտպանության նախարարությունից մեզ զանգեցին ու ասացին՝ հանդիպում է նախատեսվում և բոլոր ԶԼՄ-ներին ուղարկվել է հաղորդագրություն, սակայն կան ԶԼՄ-ներ, որ հրավիրված չեն եղել: Այստեղ արդեն կա խնդիր, բայց ես չեմ ասում, որ մեզ մտադրված խաբել են, սակայն եթե ասում են բոլոր, ուրեմն բոլորը»։ Այնուհետև նա նշեց, որ ուղիղ եթեր ևս չէին ապահովել: Փաստորեն, ուսանողները պահանջել են թափանցիկ հանդիպում և մերժվել են, ուստի որոշել են չմասնակցել այլ ֆորմատի հանդիպմանը։
Հետևաբար՝ Վիգեն Սարգսյանը և Հանրային հեռուստաընկերությունը միակողմանի են ներկայացնում իրավիճակը՝ առանց հիշատակելու ուսանողների չներկայանալու պատճառները։ Ավելին, եթե հաշվի առնենք, որ Վիգեն Սարգսյանը չներկայանալու մեղադրանքից բացի հնչեցնում է ինչ-որ չհիմնավորված մեղադրանքներ առ այն, որ ուսանողներին ինչ-որ մեկն ուղղորդում է կամ որ նրանք հետաքրքրված են գործընթացով և ոչ թե արդյունքով, ապա ստեղծվում է տպավորություն, որ ՊՆ նախարարն ու Հանրային հեռուստաընկերությունը փորձում են վարկաբեկել ուսանողներին, և այդ նպատակին հասնելու համար նրանք անգամ սուտ ասելուց չեն խորշում։
Լուսանկարը՝ Հետք.am-ի
Թեգեր` demonstrationdemonstratorsOrakargprotestPublic TVVigen Sargsyan«Повестка дня»акция протестаВиген СаркисянОбщественное телевидениеОракаргстудентыբողոքի ակցիահ1ուսանողներվիգեն սարգսյանտարկետումՕրակարգ
16:48, 10 Մյս, 2024
Politik.am կայքը հուլիսի 2-ին հոդված է հրապարակել, որում ասվում է, թե Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնու «աղմկահարույց...
Ապատեղեկատվություն` «Կենտրոն» հեռուստաընկերության տաղավարից
17:08, 29 Օգս, 2018
Oգոստոսի 28-ին «Ուրվագիծ» հաղորդման հյուրերն էին նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի նախկին խորհրդական Նարեկ Մալյանը և ֆեյսբուքյան ակտիվ օգտատեր Արթուր Դանիելյանը։ Վերջիններս...

7 ноября выпуск программы «Оракарг» («Повестка дня») Общественного телевидения в 21:00 отмечает: «протестующие против закона, ограничивающего право на отсрочку, студенты потребовали встречу с главой оборонного ведомства и министром образования. Виген Саркисян принял предложение. Требующие встречи не пришли». После чего корреспондент «Оракарга» подчеркивает: «выяснилось, что те, кто вывел студентов на протест, не пришли».
Далее «Оракарг» показывает отрывок из выступления Вигена Саркисяна, где последний заявляет: «После долгих обсуждений, каждый раз, прося время, консультируясь друг с другом или еще с кем-то, нам было отказано в нашем предложении быть здесь, и хотя сегодня им было прямо предложено представить здесь свои взгляды, они предпочли остаться на площадях и улицах. Я думаю, что это не очень хороший знак, потому что это означает, что они заинтересованы не результатом, а процессом». Затем корреспондент «Оракарга» отмечает: «а в этом процессе, сказал министр, идет серьезная подтасовка, новый закон о военной службе нельзя рассматривать отдельно».
Фактически, как Виген Саркисян, так и «Оракарг» утверждают, что по какой-то причине или ведомые неизвестными лицами студенты отказались встретиться с министром обороны, в то время как проблема, по словам студентов,  заключалась не в том, что они не пришли на встречу, а в формате встречи. Один из активистов движения Давид Петросян заявил: «Вчера нам позвонили из министерства обороны и сказали, что запланирована встреча, и всем СМИ отправлено сообщение, но были СМИ, которые не были приглашены. Здесь уже есть проблема, но я не говорю, что нас намеренно обманули, но если они говорят всем СМИ, значит всем». Далее он отметил, что им не был предоставлен также и прямой эфир. Фактически, студенты потребовали прозрачную встречу и им было отказано, после чего они решили не участвовать во встрече в другом формате.
Следовательно, Виген Саркисян и Общественное телевидение в одностороннем порядке представляют ситуацию без упоминания причин студентов не явиться на встречу. Более того, если учесть, что Виген Саркисян кроме обвинений в неявке озвучивает какие-то необоснованные обвинения в том, что кто-то направляет студентов или что они заинтересованы процессом, а не результатом, то складывается впечатление, что министр обороны и Общественное телевидение пытаются дискредитировать студентов, и они даже не брезгают говорить неправду, чтобы достичь этой цели.
Метки demonstrationdemonstratorsOrakargprotestPublic TVVigen Sargsyan«Повестка дня»акция протестаВиген СаркисянОбщественное телевидениеОракаргстудентыբողոքի ակցիահ1ուսանողներվիգեն սարգսյանտարկետումՕրակարգ
Армения не подавала заявку на приобретение вакцины. Минздрав и Ален Симонян противоречат друг другу
19:24, 4 Сен, 2020
В беседе с желающими уехать в Россию участниками акции протеста у здания Национального Собрания 4 сентября вице-спикер парламента Ален Симонян,...