Հանրայինի եթերում Ալեքսեյ Նավալանիի «աղմկահարույց հարցազրույցը» պատրաստվել է անձամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով. Politik.am
Politik.am կայքը հուլիսի 2-ին հոդված է հրապարակել, որում ասվում է, թե Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնու «աղմկահարույց հարցազրույցը» պատրաստվել է անձամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով։
Հղում անելով հղում անելով իր աղբյուրներին՝ կայքը գրել է. «Ի դեպ, Նավալնիի հետ կապ են հաստատել ՀՀ վարչապետի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից և պետական մակարդակով կազմակերպել հարցազրույցը»:
Նշենք, որ հուլիսի 1-ին Հանրային հեռուստաընկերությունը ռեպորտաժ էր հեռարձակել՝ Ռուսաստանում տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի վերաբերյալ։ «Համառուսաստանյան հանրաքվեի վերջին և գլխավոր օրը. ընդդիմության և իշխանության տեսակետը» վերնագրով ռեպորտաժում հեղինակն անդրադառնում է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի բուն պրոցեսին, ներկայացնում դրանց վերաբերյալ քվեարկողների կարծիքը, մեջբերումներ անում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ելույթից, ինչպես նաև ներկայացնում ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնու կարծիքը ՍԴ փոփոխությունների վերաբերյալ։
Politik.am-ը, սակայն, պնդում է, որ Նավալնու հետ Հանրային հեռուստաընկերությունը հարցազրույց է արել, որը կազմակերպել է «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Մինչդեռ, ուսումնասիրելով ռեպորտաժում Ալեքսեյ Նավալնու մեջբերման մասը, պարզ է դառնում, որ այն ոչ թե «էքսկլյուզիվ» հարցազրույց է Հանրայինին, այլ ընդամենը՝ ընդդիմադիր գործչի ավելի վաղ արված տեսաուղերձից մի հատված։
Դեռ հունիսի 15-ին Նավալնին Յութուբի իր Навальный LIVE ալիքում հրապարակել էր «Նավալնին այն մասին, թե ինչ պետք է անել Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի հետ» վերնագրով տեսաուղերձը, որից էլ Հանրայինի լրագրողն իր ռեպորտաժում մեջբերել էր «աղմկահարույց» հատվածը։
Այսպիսով, Politik.am կայքի պնդումը, թե Նավալնու «աղմկահարույց հարցազրույցը» պատրաստվել է անձամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով, չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ հարցազրույց, առհասարակ, չի եղել։
Թեգեր` politik.amАлексей НавальныйНикол ПашинянОбщественное телевидение
Politik.am-ը խախտել է ԶԼՄ-ների մասին օրենքը
12:43, 27 Սպտ, 2018
Նախօրեին politik.am կայքը պետական եկամուտների նախագահ Դավիթ Անանյանի վերաբերյալ ուշագրավ նյութ է հրապարակել՝ մեղադրելով նրան բյուջեի գումարների մսխման և պաշտոնը...
Ապատեղեկատվություն` «Կենտրոն» հեռուստաընկերության տաղավարից
17:08, 29 Օգս, 2018
Oգոստոսի 28-ին «Ուրվագիծ» հաղորդման հյուրերն էին նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի նախկին խորհրդական Նարեկ Մալյանը և ֆեյսբուքյան ակտիվ օգտատեր Արթուր Դանիելյանը։ Վերջիններս...

На сайте Politik.am 2 июля была опубликована статья, в которой говорится, что «нашумевшее интервью» российского оппозиционного деятеля Алексея Навального в эфире Общественного телевидения было подготовлено по заказу лично премьер-министра Никола Пашиняна.
Сайт, ссылаясь на свои источники, написал: «Кстати, с Навальным связались из ГНКО «Центр по связям с общественностью и информации» при аппарате премьер-министра и на государственном уровне организовали интервью».
Отметим, что 1 июля Общественное телевидение транслировало репортаж касательно проводенного в России референдума по конституционным изменениям. В репортаже «Последний и главный день всероссийского референдума. Мнения оппозиции и власти» автор затрагивает основной процесс референдума по конституционным изменениям, представляет мнение избирателей, цитирует выступление президента России Владимира Путина, а также приводит мнение оппозиционного деятеля Алексея Навального касательно изменений в закон «О Конституционном суде».
Однако Politik.am утверждает, что Общественное телевидение провело с Навальным интервью, которое организовало ГНКО «Центр по связям с общественностью и информации».
Между тем, при изучении в репортаже отрывка, в котором цитируют Алексея Навального, становится ясно, что это не «эксклюзивное» интервью Общественному телевидению, а лишь часть видеообращения, сделанного ранее оппозиционным деятелем.
Еще 15 июня Навальный разместил на своем канале в YouTube Навальный LIVE видеообращение под названием «Навальный о том, что делать с голосованием по поправкам в Конституцию», «нашумевший» отрывок из которого и процитировал в своем репортаже журналист Общественного телевидения.
Таким образом, утверждение сайта Politik.am о том, что «нашумевшее интервью» Навального было подготовлено по поручению премьер-министра Никола Пашиняна не соответствует действительности, поскольку интервью не было вообще.