Պուտինը խոստացել էր զորահավաք չանցկացնել (տեսանյութ)
Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 21-ի առավոտյան հայտարարեց երկրի ամբողջ տարածքում մասնակի զորահավաք անցկացնելու մասին:
Սրանից առաջ ուկրաինական զորքերն արդեն անցել էին հակահարձակման՝ որոշակի հաջողություններ գրանցելով ռազմաճակատում:
ՌԴ նախագահի հայտարարությանը հաջորդեցին բողոքի ցույցեր, իսկ Ռուսաստանի սահմաններին մարդկանց կուտակումներ առաջացան: Մոսկվա-Երևան թռիչքների գները մեկ գիշերում ավելացան շուրջ տասն անգամ:
Հետաքրքիր է, սակայն, որ Պուտինի կողմից զորահավաքի հրամանը հակասում է իր իսկ ավելի վաղ՝ այս տարվա մարտի ութին տված խոստմանը, թե ժամկետային զինծառայողները և պահեստազորայինները չեն մասնակցելու ռազմական գործողություններին:
«Ընդգծում եմ՝ ռազմական գործողություններին չեն մասնակցում և չեն մասնակցելու պարտադիր ժամկետային ծառայություն անցնող զինվորները, չի անցկացվելու պահեստազորայինների հավաք, դրված առաջադրանքները կատարելու են միայն պրոֆեսիոնալ զինվորականները, վստահ եմ՝ նրանք հուսալիորեն կապահովեն  Ռուսաստանի բնակչության անվտանգությունը և խաղաղությունը»,- հայտարարել էր Ռուսաստանի նախագահը:
Ռուսաստանը Ուկրաինայի վրա հարձակվել է այս տարվա փետրվարի 24-ին՝ սկզբնական շրջանում գրանցելով որոշ հաջողություններ: Աստիճանաբար, սակայն, ռազմական գործողությունների նպատակը դարձավ Դոնբասի ամբողջական գրավումը, իսկ Ուկրաինական բանակն անցավ հաջող հակահարձակման:
Թեգեր` զորահավաքՊատերազմ ՈւկրաինայումՎլադիմիր Պուտին
Հոկտեմբերի 27-ին «Վալդայ» միջազգային քննարկման ակումբի տարեկան հանդիպման ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, պատասխանելով  հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հարցին,...

Утром 21 сентября Владимир Путин объявил о проведении частичной военной мобилизации на территории всей страны.
До этого украинские войска уже перешли в контрнаступление, добившись определенных успехов на фронте.
За заявлением президента России последовали акции протеста, а на границах России образовались скопления людей. За ночь цены на рейс Москва-Ереван выросли в более чем десять раз.
Интересно, однако, что приказ Путина о военной мобилизации противоречит его более раннему обещанию от 8 марта этого года о том, что призывники и резервисты не будут участвовать в боевых действиях.
«Подчеркну, в боевых действиях не участвуют и не будут участвовать солдаты, проходящие срочную службу. Не будет проводиться и дополнительный призыв резервистов из запаса. Поставленные задачи решают только профессиональные военные. Уверен, они надежно обеспечат безопасность и мир для народа России», — заявил президент России.
Россия напала на Украину 24 февраля этого года, зафиксировав на начальном этапе некоторые успехи. Однако постепенно целью военных действий стал полный захват Донбасса, a украинская армия перешла в успешное контрнаступление.