Հայաստանում գրանցված ինչ ընկերություն է ենթարկվել ԱՄՆ պատժամիջոցների
Սոցիալական ցանցերում ակտիվորեն տարածվում է «հայկական ընկերության»՝ ԱՄՆ կողմից պատժամիջոցի ենթարկվելու մասին տեղեկությունը։ Սոցցանցերի օգտատերերից ոմանք ներկայացնում են այդ լուրը որպես Հայաստանի կողմից Ռուսաստանին սանկցիաներից խուսափելու աջակցության հետևանք։
Ըստ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության պաշտոնական տեղեկատվության՝ խոսքը «Տակո» ՍՊԸ մասին է, որը գրանցված է Երևանում՝ Գարեգին Նժդեհ 1-հասցեում։
Տեղեկատվությունը հրապարակվել է որպես թարմացում՝ Ռուսաստանի հետ փոխկապակցված անձանց և ընկերությունների ցուցակում և ներկայացված է որպես ռուսական «Ռադիոավտոմատիկա» ընկերության հետ փոխկապակցված ընկերություն։
Նույն ընկերության հետ փոխկապակցված լինելու հիմքով պատժամիջոց է կիրառվել Չինական SINNO Electronic Co. ՓԲԸ-ի, չորս անհատների և մեկ ռուսական ընկերության նկատմամբ։
«Ռադիոավտոմատիկա» ռուսաստանյան «պաշտպանական գնումների» ցանց է, որը արտասահմանյան սարքավորումներ է ներկրել Ռուսաստան՝ ռուսական արտադրության ռազմական սարքավորումների համար
Ըստ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության՝ ««Ռադիոավտոմատիկան» վճարում է «Տակոյին» մասերի ներմուծման և Հայաստանի տարածքում գնումների գործընթացն իրականացնելու համար: Ավելին, և՛ «Սիննոն», և՛ «Տակոն» կապ են պահպանել իրար հետ՝ կապված «Ռադիոավտոմատիկայի» հետ իրենց աշխատանքի հետ»։
Հայաստանյան «Տակո» ՍՊԸ-ի նկատմամբ պատժամիջոցի մասին լուրը արագ շահարակվեց սոցիալական ցանցերում, ընդհուպ մինչև հայտնի ադրբեջանական լոբբիստներ Լյուք Քոֆիի և Մայք Դորանի կողմից, որոնք պնդում են, թե Հայաստանը Ռուսաստանի՝ Ուկրաինայի վրա սկսած հարձակումից հետո օգնում է Ռուսաստանին խուսափել պատժամիջոցներից։
Ըստ Հայաստանի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի կայքի՝ «Տակո» ՍՊԸ-ն Հայաստանում գրանցվել է այս տարվա ապրիլի 5-ին՝ ոմն Վադիմ Սերգեյի Վերխովցևի կողմից։ Վերխովցևը Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի է, իսկ ընկերությունը գրանցված է Երևանի «Հայրենիք» բիզնես կենտրոնի տարածքում։
Ընկերության կամ ընկերության սեփականատիրոջ մասին այլ տեղեկություններ գտնել «Փաստերի ստուգման հարթակին» չհաջողվեց։

В отношении какой зарегистрированной в Армении компании США ввели санкции?
В социальных сетях активно распространяется информация о том, что «армянская компания» попала под санкции США. Некоторые пользователи соцсетей представляют новость как следствие поддержки Арменией России во избежание санкций.
По официальной информации Министерства финансов США, речь идет об ООО «Тако», которое зарегистрировано в Ереване по адресу Гарегин Нжде, 1.
Информация опубликована в качестве дополнения к списку лиц и компаний, аффилированных с Россией, и представлена ​​как компания, аффилированная с российской компанией «Радиоавтоматика».
На основании аффилированности с той же компанией подверглись санкциям и китайское ЗАО «SINNO Electronic Co», четыре физических лица и одная российская компания.
«Радиоавтоматика» — российская сеть «оборонных закупок», которая ввозила в Россию иностранное оборудование для военной техники российского производства.
По данным Минфина США, ««Радиоавтоматика» платит «Тако» за импорт деталей и осуществление процесса закупок на территории Армении. Кроме того, и «Синно», и «Тако» поддерживали связь друг с другом по поводу своей работы с «Радиоавтоматикой»».
Новость о санкциях против армянского ООО «Тако» быстро распространилась в социальных сетях, вплоть со стороны азербайджанских лоббистов Люка Кофи и Майка Дорана, которые утверждают, что Армения помогает России избежать санкции после начала наступления на Украину.
По данным Госреестра юридических лиц Армении, ООО «Тако» было зарегистрировано в Армении 5 апреля этого года неким Верховцевым Вадимом Сергеевичем. Верховцев является гражданином Российской Федерации, а компания зарегистрирована на территории ереванского бизнес-центра «Айреник».
Какой-либо другой информации о компании или владельце компании «Платформа проверки фактов» найти не смогла.