Օկուպացիա, կապիտուլյացիա մանիպուլյացիա. Փաշինյանի կեղծ պնդումները Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով ղարաբաղյան բանակցությունների մասին, նախկին իշխանություններին կրկին մեղադրեց Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս ճանաչելու, բանակցային գործընթացը տապալելու և իր խոսքով ասած՝ իր սեղանին թողնված «կապիտուլյացիոն փաստաթղթի» համար։
Ազգային ժողովի ամբիոնից վարչապետի հնչեցրած ելույթում մի քանի կեղծ կամ մանիպուլյատիվ պնդումներ կան,  որոնք հակասում են ոչ միայն տարբեր փուլերում բանակցային փաստաթղթերի բովանդակությանը, այլև նախկինում Փաշինյանի իսկ  հնչեցրած հայտարարություններին։
Մադրիդյան սկզբունքների մասին
Խոսելով Մադրիդյան սկզբունքների մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանին մեղադրում է, որ դրանցով փաստացի ճանաչվել է Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում։
«Արդյո՞ք Հայաստանի որևէ իշխանություն Ղարաբաղը ճանաչել է Ադրբեջանի կազմում և ո՞ր  իշխանությունն է ճանաչել Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում։ Այո՛, Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչել  է Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում, և դա իրականացվել է ձեր հիշատակած Վարդան Օսկանյանի հեղինակությամբ։ Որովհետև այն պահին, երբ Հայաստանը ընդունել է Մադրիդյան սկզբունքները որպես բանակցությունների հիմք, այդ պահից սկսած ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում»։
Մինչդեռ, ըստ հրապարակված փաստաթղթերի՝ Մադրիդյան սկզբունքները երեքն են, որոնց հիման վրա էլ հետագայում փորձեր են արվել ստեղծել բանակցային փաստաթղթեր։ Այդ սկզբունքներն են․
Ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառում,
Պետությունների տարածքային ամբողջականություն,
Իրավահավասարություն և ժողովուրդների ինքնորոշում:
Վարչապետն այս սկզբունքներից ընտրել է միայն պետությունների տարածքային ամբողջականության սկզբունքը։ Այնինչ ըստ հենց նույն մադրիդյան փաստաթղթի՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվելու էր պլեբիսցիտի միջոցով, որը թույլ էր տալու ցանկացած կարգավիճակի հնարավորություն: Այդ կետի մեջ նշվում էր նաև, որ պլեբիսցիտը կազմակերպվելու էր 1988 թ․-ի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության էթնիկ համամասնությամբ: Հատկանշական է, որ Արցախի (ԼՂԻՄ-ի) հայ բնակչությունը բացարձակ մեծամասնություն էր կազմում 1989 թվականի տվյալներով՝ 76․9 տոկոս: Ադրբեջանցիները կազմում էին ընդհանուր բնակչության 21․5 տոկոսը:
Այսինքն, խոսելով Մադրիդյան սկզբունքների մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը շրջանցում է։
Օկուպացիայի մասին
Շարունակելով Վարդան Օսկանյանին ուղղված մեղադրանքները՝ Նիկոլ Փաշինյանն իր վերը նշված պնդումը հիմնավորելու համար հիշեցնում է նախկին արտգործնախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը օկուպացրել է Ադրբեջանի տարածքները։
«Ավելին ասեմ․ Վարդան Օսկանյանն ա եղել, որ հրապարակային Հայաստանի Հանրապետությանը ճանաչել է օկուպանտ»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Այս պնդումը ևս մանիպուլյատիվ է, քանի որ Փաշինյանն  այն ներկայացնում է Օսկանյանի ընդհանուր մտքի համատեքստից կտրված։
Խոսքը 2001 թվականին Վարդան Օսկանյանի տված մի հարցազրույցի մասին է, որտեղ նա խոսում է Ղարաբաղյան հակամարտության և բանակցությունների մասին։
Նախ՝ Օսկանյանը հայտարարում է․ «Հայաստանը չի ստորագրի մի փաստաթուղթ, որտեղ ասվում է, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է կազմում»։ Այսինքն՝ 2001 թվականին ԱԳ նախարարը բացառում էր որևէ դեպքում Արցախը Ադրբեջանի կազմում լինելը։
Այնուհետև Օսկանյանը հայտարարում է, որ Ղարաբաղի հարցի՝ Հայաստանի համար ցանկալի լուծման դեպքում Ադրբեջանին կվերադարձվեն 7 շրջաններից 6-ը։
«Գիտեք, ինչքան էլ որ դա ցավոտ լինի, եթե այնտեղ (Զանգելանի շրջանում,- խմբ․) բնակիչներ կան, եթե մենք ստանում ենք Ղարաբաղի մեզ համար ցանկալի կարգավիճակը՝ բոլոր օկուպացված տարածքները բացի Լաչինից՝ պետք է վերադարձվեն»,- հայտարարում է Օսկանյանը։
Այսինքն ակնհայտ է, որ օկուպացված տարածքների մասին Օսկանյանի խոսքը վերաբերում է ոչ թե Ղարաբաղին ընդհանրապես, այլ նախկին ԼՂԻՄ-ի հարևան 7 շրջաններին, որոնցից 6-ը հակամարտության լուծման դեպքում կվերադարձվեին Ադրբեջանին։ Եվ Փաշինյանի պնդումը, թե քանի որ Օսկանյանը խոսել է Ադրբեջանի տարածքները օկուպացնելու մասին, ապա դրանով ճանաչել է Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում, մանիպուլյատիվ է։
Ստամբուլյան խարտիայի մասին
Որպես իր վերը նշված պնդման հիմնավորում, Փաշինյանը վկայակոչում է նաև 1999 թվականին ստորագրված Ստամբուլյան խարտիան։
«Ռոբերտ Քոչարյանն էլ 98 թվին իշխանությունը ստանձնելու նախապայման որպես Ղարաբաղը դուրս ա թողել բանակցային գործընթացից, դրանով դնելով անկյունաքարը, և գնացել ա Ստամբուլյան խարտիան վավերացրել ա, որտեղ ասվել ա, որ ․․․ ես էս ամբիոնից մեջբերել եմ կտորներ ամբողջական էդ փաստաթղթերից, որտեղ ասվում ա, որ Եվրոպայում անվտանգության խարտիան վավերացնելով՝ նրանք ասել են, որ այդ թվում երկրներում ապրող ժողովուրդների իրավունքները և ազատությունները ոչ միայն չեն խաթարում, այլև ընդհակառակը, ամրապնդում են տարածքային ամբողջականությունը և սուվերենությունը։ Էս իրանք են ստորագրել իրանց կոտրած ձեռքերով, թող չփորձեն մեզ վրա որևէ բան բարդեն»։
Ստամբուլյան խարտիայի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի նույն պնդմանը անդրադարձել են «Սիվիլնեթի» մեր գործընկերները՝ ցույց տալով, որ ի հեճուկս դրա՝ Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերվող մասում որևէ խոսք չկա տարածքային ամբողջականության սկզբունքի մասին։
Ավելին, այս սկզբունքը վկայակոչված չէ բացառապես Ղարաբաղին վերաբերող հատվածում, հետխորհրդային տարածքում մյուս հակամարտությունների դեպքում դրանց հանգուցալուծման հիմքում դրված էին և՛ ինքնիշխանության, և՛ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը։
Կապիտուլյացիոն փաստաթղթի մասին
Իր ելույթում Նիկոլ Փաշինյանը կապիտուլյացիայի մեջ մեղադրում է Սերժ Սարգսյանին․ «Կրկին անգամ ասում եմ, որ մեզ ուղղված բոլոր, առանց բացառության բոլոր մեղադրանքների հասցեատերերը իրենք են, իրե՛նք։ Սկսած Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մեղադրանքից, վերջացրած կապիտուլյացիայի մեղադրանքից։ Որովհետև էն թուղթը, որը սեղանին թողել ա Սերժ Սարգսյանը, բանակցային էն թուղթը որ թողել ա, եթե այդ չափանիշներով և այդ բանաձևերով գնահատենք, դա եղել ա կապիտուլյացիայի թուղթ։ Սերժ Սարգսյանը սեղանին թողել ա կապիտուլյացիայի թուղթը և հեռացել ա։ Եկեք սա արձանագրենք»։
Նախորդ տարվա արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում Սերժ Սարգսյանը հրապարակեց մի ձայնագրություն, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանը փակ հանդիպման ընթացքում իր թիմակիցներին պատմում էր իր վարչապետ ընտրվելուց ընդամենը 4 օր հետո Սոչիում սուրճի սեղանի շուրջ տեղի ունեցած մի զրույցից։
Ձայնագրության մեջ Նիկոլ Փաշինյանը պատմում է, որ Պուտինը, Նազարբաևն ու Լուկաշենկոն հորդորել են իրեն՝ օգտվելով ժողովրդական մեծ վստահությունից, լուծել ղարաբաղյան հարցը, և շեշտել․ «Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը հասկանում է, որ Ղարաբաղը երբեք Ադրբեջանի կազմում չի լինի»։
Ըստ այս հրապարակման, Նիկոլ Փաշինյանն ինքն է փաստում, որ, ըստ ԱՊՀ երկրների որոշ ղեկավարների, բանակցությունները հասել էին այնպիսի փուլի, երբ «Ղարաբաղը երբեք չէր լինելու Ադրբեջանի կազմում»։
Այսպիսով փաստենք, որ Ազգային ժողովի ամբիոնից Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմ մտցնելու, բանակցությունները տապալելու և որպես բանակցային ժառանգություն կապիտուլյացիոն փաստաթուղթ թողնելու վերաբերյալ հայտարարությունները կեղծ են և/կամ մանիպուլյատիվ։
Թեգեր` Ազգային ժողովՂարաբաղյան հակամարտությունՄադրիդյան սկզբունքներՆիկոլ Փաշինյան
Վարչապետի աշխատակազմն ուռճացված թվեր է հրապարակում, ապա «աննկատ» խմբագրում դրանք
13:30, 14 Փտր, 2023
Փետրվարի 7-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացվեց Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի 2022 թ. գործունեության հաշվետվությունը։ Մամուլի հաղորդագրությունից տեղեկանում ենք նախորդ տարվա...

5 октября в ходе сессии вопросов и ответов Национальное Собрание-Правительство премьер-министр Никол Пашинян, говоря о переговорах по нагорно-карабахскому конфликту, вновь обвинил прежние власти в признании Карабаха частью Азербайджана, в срыве переговорного процесса и, как он отметил, за «документ о капитуляции», оставленный на его столе.
В выступлении премьер-министра с трибуны НС содержится несколько ложных или манипулятивных утверждений, которые противоречат не только содержанию переговорных документов на разных этапах, но и предыдущим заявлениям самого Пашиняна.
О Мадридских принципах
Говоря о Мадридских принципах, Никол Пашинян обвиняет бывшего министра иностранных дел Вардана Осканяна в том, что фактически по ним Нагорный Карабах был признан частью Азербайджана.
«Признали ли какие-либо власти Армении Карабах частью Азербайджана, и какие валсти признали Карабахе частью Азербайджана? Да, Республика Армения признала Карабах частью Азербайджана и осуществила это под авторством упомянутого вами Вардана Осканяна. Потому что в тот момент, когда Армения приняла Мадридские принципы за основу для переговоров, с этого момента она признала Нагорный Карабах частью Азербайджана», — сказал он.
Между тем, согласно обнародованным документам, существуют три Мадридских принципа, на основе которых в дальнейшем предпринимались попытки создания переговорных документов.
Вот эти принципы:
Исключение силы или угрозы силой;
Территориальная целостность государств;
Равенство и самоопределение народов.
Среди этих принципов премьер-министр выбрал только принцип территориальной целостности государств. Между тем как, согласно тому же мадридскому документу, окончательный статус Нагорного Карабаха должен был быть определен путем плебисцита, который допускал возможность любого статуса. В этом же пункте отмечалось, что плебисцит должен был быть организован по этническому соотношению населения Нагорного Карабаха по состоянию на 1988 год. Примечательно, что армянское население Арцаха (НКАО) по данным 1989 года составляло абсолютное большинство –  76.9%. Азербайджанцы составляли 21.5% от общей численности населения.
То есть, говоря о Мадридских принципах, Никол Пашинян обходит принцип самоопределения народов.
Об окупации
Продолжая обвинения в адрес Вардана Осканяна, Никол Пашинян, чтобы обосновать свое вышеупомянутое утверждение, напоминает заявление бывшего министра иностранных дел о том, что Армения оккупировала территории Азербайджана.
«Скажу больше. Именно Вардан Осканян публично признал Республику Армения оккупантом», — заявил Пашинян.
Это утверждение также является манипулятивным, поскольку Пашинян представляет его вырванным из контекста общей мысли Осканяна.
Речь идет об интервью, данном Варданом Осканяном в 2001 году, где он рассказывает о карабахском конфликте и переговорах.
Сперва Осканян заявляет: «Армения не подпишет документ, в котором говорится, что Карабах является частью Азербайджана». То есть, в 2001 году министр иностранных дел исключил возможность того, чтобы Арцах был частью Азербайджана.
Затем Осканян объявляет, что в случае желаемого для Армении решения карабахского вопроса 6 из 7 районов будут возвращены Азербайджану.
«Знаете, как бы это ни было больно, если там (в Зангеланском районе, — прим. ред.) есть жители, если мы получим желаемый для нас статус Карабаха, все оккупированные территории, кроме Лачина, должны быть возвращены», — заявил Осканян.
Другими словами, очевидно, что слова Осканяна об оккупированных территориях относятся не к Карабаху в целом, а к 7 соседним районам бывшей НКАО, 6 из которых должны были быть возвращены Азербайджану в случае решения конфликта. И утверждение Пашиняна о том, что раз Осканян говорил об оккупации территорий Азербайджана, то тем самым признал Карабах частью Азербайджана, является манипулятивным.
О Стамбульской хартии
В качестве обоснования своего вышеупомянутого утверждения Пашинян также ссылается на Стамбульскую хартию, подписанную в 1999 году.
«Роберт Кочарян также исключил Карабах из переговорного процесса в качестве предварительного условия прихода к власти в 1998 году, тем самым заложив краеугольный камень, и пошел ратифицировал Стамбульскую хартию, где было сказано, что… Я привел с этой трибуны отрывки из этих документов, в ктороых говорится, что, ратифицировав Хартию безопасности в Европе, они сказали, что права и свободы народов, проживающих в этих странах, не только не ущемляются, а наоборот, они укрепляют территориальную целостность и суверенитет. Они подписали это своими сломанными руками, пусть не пытаются свалить все на нас», — сказал премьер.
К утверждению Никола Пашиняна относительно Стамбульской хартии обратились и наши коллеги из CivilNet, показав, что, вопреки этому, в части, касающейся Нагорного Карабаха, отсутствует какое-либо упоминание о принципе территориальной целостности.
Более того, этот принцип не применяется исключительно в разделе, касающемся Карабаха, в случае других конфликтов на постсоветском пространстве в основе их разрешения лежали как принцип суверенитета, так и территориальной целостности.
О капитуляционном документе
В своем выступлении Никол Пашинян обвиняет Сержа Саргсяна в капитуляции.
«Еще раз говорю, что адресатами всех без исключения обвинений, направленных в наш адрес, являются они сами. Начиная с обвинения в признании Карабаха частью Азербайджана, заканчивая обвинением в капитуляции. Потому что документ, который Серж Саргсян оставил на столе, тот переговорный документ, который он оставил, если оценивать его по этим меркам и формулам, был документам о капитуляции. Серж Саргсян оставил на столе документ о капитуляции и ушел. Давайте зафиксируем это», — отметил Пашинян.
В ходе предвыборной кампании прошлогодних внеочередных парламентских выборов Серж Саргсян обнародовал аудиозапись, в которой Никол Пашинян во время закрытой встречи рассказывает своим товарищам по команде о разговоре, состоявшемся за чашкой кофе в Сочи всего через 4 дня после его избрания премьер-министром.
В аудиозаписи Никол Пашинян говорит, что Путин, Назарбаев и Лукашенко призвали его решить карабахский вопрос, пользуясь большим доверием народа, и подчеркивает: «Президент Азербайджана Алиев понимает, что Карабах никогда не будет в составе Азербайджана».
Согласно этой аудиозаписи, сам Никол Пашинян отмечает, что, по мнению некоторых лидеров стран СНГ, переговоры достигли такой стадии, когда «Карабах никогда не будет в составе Азербайджана».
Таким образом, аргументируем, что заявления Никола Пашиняна с трибуны Национального Собрания о включении Карабаха в состав Азербайджана, срыве переговоров и оставлении документа о капитуляции в качестве переговорного наследия являются ложными и/или манипулятивными.