2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիա սանձազերծեց Արցախի Հանրապետության դեմ:
44 օր տևած պատերազմն ավարտվեց նոյեմբերի 9-ին՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եռակողմ հայտարարությամբ:
2022 թ. հունվարի 19-ին Քննչական կոմիտեն հայտնեց, որ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թիվը կազմում է 3809 անձ։ Այդ պահին անհայտ էր 199 զինծառայողի և 21 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։
Թեև պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը ներկայացնում էր զոհված զինծառայողների մասին տվյալները, սակայն ինչ-որ պահից սկսած դադարեց այդ տվյալները հանրայնացնել։ Զոհերի անուններով վերջին ցուցակը հրապարակվել է 2020 թ. դեկտեմբերի 25-ին:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» զինծառայողների տվյալները պարզելու համար դիմել է Պաշտպանության նախարարություն, Քննչական կոմիտե և տեղական ինքնակառավարման մարմիններ՝ խնդրելով տրամադրել զոհված զինծառայողների անուն-ազգանունները, ինչպես նաև ծննդյան տարեթվերը:
Ի պատասխան մեր հարցման՝ Պաշտպանության նախարարությունը, Քննչական կոմիտեն և որոշ համայնքներ (այդ թվում՝ ամենամարդաշատ Երևան և Գյումրի համայնքները) մերժել են տեղեկության տրամադրումը։
Այնուամենայնիվ, համայնքների մեծ մասը տրամադրել է պատերազմի հետևանքով տեղի զոհվածների և անհետ կորածների վերաբերյալ տվյալները։
Ստացված տվյալներն ամփոփելով՝ հրապարակում ենք Արցախյան երկրորդ պատերազմում զոհված զինծառայողների տվյալները՝ ըստ մարզերի և համայնքների: Նշենք նաև, որ ելնելով անձնական տվյալների գաղտնիության սկզբունքից՝ չենք հրապարակում զինծառայողների անվանացանկը:
ՏԻՄ-երից ստացված տվյալները
Տեղական ինքնակառավարման մարմիններին ուղարկված հարցումների միջոցով մեզ հաջողվել է ստանալ 2523 զոհված ծառայողի տվյալ (ներառյալ Արցախից զորակոչված/կամավորագրված): Սակայն մեզ տրամադրվել են նրանցից միայն 1666-ի անունները և ծննդյան տարեթվերը: Նրանցից 43.81% տոկոսը (730 անձ) ծնվել էր 2000-2002 թվականներին:
Առանձին հայցել ենք նաև անհետ կորածների թիվը: Պատասխան տված համայնքներում նման կարգավիճակ ունեցող զինծառայողների թիվը կազմել է 103:
Երևան
Հայաստանի ամենամեծ բնակչություն ունեցող համայնքը՝ մայրաքաղաք Երևանը (բնակչությունը՝ 1 մլն 84 հազար մարդ), հրաժարվել է տրամադրել պատերազմի զոհերի տվյալները: Որպես մերժման հիմք քաղաքապետարանը նշել է, որ զոհված զինծառայողների հաշվառում չի իրականացնում:
Տեղեկությունը փորձեցինք ստանալ մայրաքաղաքի վարչական շրջաններից, սակայն հիմնականում մերժում ստացանք: Պատասխանել է միայն Դավթաշեն վարչական շրջանը՝ հայտնելով, որ շրջանի բնակիչներից պատերազմի օրերին զոհվել է 34 զինծառայող:
Արագածոտնի մարզ
263 հազար բնակչություն ունեցող Արագածոտնի մարզի խոշորացված համայնքներից պատերազմում զոհված զինծառայողների տվյալները հրաժարվել է տրամադրել միայն Աշտարակ քաղաքը:
Ապարան խոշորացված համայնքից զոհվել է 31 անձ, Ծաղկահովիտից՝ 6, Թալինից՝ 39, Արագածավանից՝ 12, Ալագյազ բնակավայրից՝ 2:
Շամիրամ, Մեծաձոր և Արևուտ համայնքներից հայտնել են, որ զոհեր կամ անհետ կորածներ չունեն:
Մարզից, ընդհանուր առմամբ, կա երկու անհետ կորած՝ Ալագյազից և Թալինից:
Արարատի մարզ
Արարատի մարզի Արարատ համայնքից զոհվել է 37 զինծառայող, Վեդի համայնքից՝ 34, Մասիսից՝ 98, Վերին Դվին բնակավայրից՝ 2:
Արտաշատ համայնքը հրաժարվել է տեղեկություն տրամադրել՝ հղում անելով անձնական տվյալների պաշտպանության մասին օրենքին:
256 հազար բնակչություն ունեցող մարզում, չհաշված Արտաշատ համայնքը, զոհվել է 171 զինծառայող:
Մեր ստացած տվյալների համաձայն՝ մարզում անհետ կորած է համարվում առնվազն 12 անձ:
Արմավիրի մարզ
269 հազար բնակիչ ունեցող Արմավիրի մարզի Արմավիր համայնքից զոհվել է 38 զինծառայող, Վաղարշապատ համայնքից՝ 44, Փարաքարից՝ 20, Բաղրամյանից՝ 17, Արաքսից՝ 30, Խոյից՝ 26:
Ֆերիկ համայնքը զոհ չի ունեցել:
Զինծառայողների մասին հրաժարվել է տվյալներ ներկայացնել միայն Մեծամոր խոշորացված համայնքը:
Անհետ կորած է համարվում առնվազն 25 զինծառայող:
Գեղարքունիքի մարզ
236 հազար բնակչություն ունեցող Գեղարքունիքի մարզը պատերազմի ընթացքում ունեցել է 231 զոհ:
Վարդենիս խոշորացված համայնքից զոհվել է 59, Ճամբարակից՝ 26, Գավառից՝ 35, Մարտունուց՝ 68, Սևանից՝ 34, Շողակաթից՝ 9 մարդ:
Մարզից պատերազմի հետևանքով անհետ կորած է համարվում 15 անձ:
Լոռու մարզ
251 հազար բնակչություն ունեցող Լոռու մարզը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ունեցել է 206 զոհ: Այս թիվը չի ներառում Ալավերդի խոշորացված համայնքը, որը հրաժարվել է զոհերի մասին տվյալներ հայտնել:
Թումանյան խոշորացված համայնքն ունեցել է 5 զոհ, Լոռի Բերդը՝ 9-ը, Վանաձորը՝ 83, Սպիտակը՝ 45, Փամբակը՝ 13, Ստեփանավանը՝ 15, Ախթալան՝ 4, Լերմոնտովոն՝ 1, Գյուլագարակը՝ 8, Շնողը՝ 1, Օձունը՝ 9, Տաշիրը՝ 8, Մեծավանը՝ 2, Սարչապետը՝ 3:
Ֆիոլետովո բնակավայրը զոհ կամ անհետ կորած չի ունեցել պատերազմի ընթացքում:
Մարզի բնակիչներից անհետ կորել է առնվազն 14-ը: Տվյալի մեջ ներառված չէ Վանաձորը, քանի որ համայնքը հրաժարվել է այդ մասով տեղեկություն տալ՝ խորհուրդ տալով դիմել ՊՆ-ին:
Կոտայքի մարզ
Գրեթե 260 հազար բնակչություն ունեցող Կոտայքի մարզը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ունեցել է 368 զոհ:
Մասնավորապես, Աբովյան խոշորացված համայնքն ունեցել է 123 զոհ, Բյուրեղավանը՝ 11, Նաիրին՝ 55, Արզնին՝ 4, Գառնին՝ 14, Ջրվեժը՝ 17, Ակունքը՝ 6, Հրազդանը՝ 50, Ծաղկաձորը՝ 5, Չարենցավանը՝ 45, Նոր Հաճնը՝ 38:
Մարզում անհետ կորած է համարվում 9 զինծառայող:
Շիրակի մարզ
Գրեթե 261 հազար բնակչություն ունեցող Շիրակից մարզից մեր հարցմանը չեն պատասխանել Հայաստանի երկրորդ քաղաք, 157 հազար բնակչություն ունեցող Գյումրիից, ինչպես նաև Անի խոշորացված համայնքից:
Մյուս համայնքներից՝ Ախուրյանից զոհվել է 55 զինծառայող, Ամասիայից՝ 9, Արթիկից՝ 53, Աշոցքից՝ 34:
Անհետ կորել է 8 զինծառայող:
Սյունիքի մարզ
137 հազար բնակչություն ունեցող Սյունիքի մարզը 2020 թ. պատերազմի ընթացքում ընթացքում ունեցել է 223 զոհ:
Մասնավորապես, Գորայք համայնքն ունեցել է 3 զոհ, Տաթևը՝ 9, Տեղը՝ 16, Քաջարանը՝ 19, Սիսիանը՝ 70, Մեղրին՝ 20, Կապանը՝ 49, Գորիսը՝ 37:
Անհետ կորել է 11 զինծառայող:
Վայոց ձորի մարզ
48.5 հազար բնակչություն ունեցող Վայոց ձորից մեր հարցմանը չի պատասխանել միայն Վայք խոշորացված համայնքը:
Արենի խոշորացված համայնքը պատերազմի ընթացքում ունեցել է 21 զոհ, Եղեգնաձորը՝ 34, Եղեգիսը՝ 12, Ջերմուկը՝ 16:
Անհետ կորել է 7 զինծառայող:
Տավուշի մարզ
Տավուշի մարզի 4 խոշորացված համայնքներից մեր հարցմանը պատասխանել է միայն Նոյեմբերյանը: Այստեղ պատերազմի ընթացքում զոհվել է 21 զինծառայող, անհետ կորել է՝ 6-ը:
Տավուշի մարզում բնակվում է մոտ 130 հազար մարդ:
Արցախի Հանրապետություն
Ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի՝ մեզ տրամադրած տվյալների՝ 44-օրյա պատերազմում զոհվել է 763 զինծառայող և 72 քաղաքացիական անձ:
52 անձ անհետ կորած է համարվում, որից 31-ը՝ զինծառայող, 21-ը՝ քաղաքացիական անձ։
Հատկանշական է, որ Արցախը բնակչության համեմատ մյուս մարզերի/շրջանների հարաբերակցության մեջ ամենաշատ զոհերն է տվել:
Մինչև պատերազմը, որի ընթացքում Արցախը կորցրեց տարածքներ, իսկ բնակչության մի մասը տեղահանվեց, Արցախում, պաշտոնական տվյալներով, ապրում էր 146 հազար քաղաքացի:
Քարտեզում ներկայացված են 44-օրյա պատերազմի զոհերը՝ ըստ համայնքների։ Որքան մուգ գույնով է պատկերված տվյալ համայնքը, այնքան մեծ է այնտեղ գրանցված զոհերի թիվը։ Սպիտակով նշված համայնքները հրաժարվել են տվյալ տրամադրել։ Արցախի դեպքում տվյալները վերաբերում են ամբողջ հանրապետությանը։
ՊՆ-ն և ՔԿ-ն հրաժարվում են տրամադրել զոհված զինծառայողների տվյալները, Փաշինյանը մանիպուլացնում է
2022 թ. օգոստոսին հարցում էինք ուղարկել Պաշտպանության նախարարություն՝ խնդրելով տրամադրել Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում զոհված զինծառայողների թիվը, ինչպես նաև նրանց անուն-ազգանունը, ծննդյան ամսաթիվը: Մենք խնդրել էինք նաև մերժման դեպքում ներկայացնել պատճառը, թե ինչու էին նախկինում հրապարակվում այդ տվյալները, իսկ պատերազմից հետո՝ ոչ:
ՊՆ-ն պատասխանել էր միայն առաջին հարցին՝ հղում անելով Քննչական կոմիտեի՝ հունվարին ներկայացրած տվյալներին: Հատկանշական է, սակայն, որ այդ տվյալներում ներառված էր զոհված զինծառայողների և քաղաքացիականների ընդհանուր թիվը: Այսինքն՝ փաստացի ՊՆ-ն հրաժարվել էր տրամադրել զոհված զինծառայողների թիվը և տվյալները:
Հարցում ենք ուղարկել նաև Քննչական կոմիտե: Գերատեսչությունից մեզ հայտնել են, որ 2020 թ. Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի արդյունքում զոհվել է 3749 զինծառայող, իսկ 183-ի գտնվելու վայրը մինչև այժմ անհայտ է:
Սակայն Քննչական կոմիտեն հրաժարվել է տրամադրել զինծառայողների տվյալները՝ նշելով, որ «դա պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալներ»:
Նշենք նաև, որ դեռևս 2021 թ. նոյեմբերին FIP.am-ը հարցումով Պաշտպանության նախարարությունից խնդրել և չէր ստացել զոհերի տվյալները: Այն ժամանակ ՊՆ-ն պատճառաբանել էր, որ տեղեկությունը պարունակում է «պետական և ծառայողական գաղտնիք»։ Մենք գրել էինք, որ սա առնվազն տարօրինակ է, քանի որ պատերազմի ընթացքում այդ անունները և տվյալները հրապարակվում էին: Բացի այդ, ի հակառակ Պաշտպանության նախարարության պնդման, թե զոհված զինծառայողների անունները հրապարակման ենթակա չեն, Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը պարբերաբար թարմացնում է այն զինծառայողների անունները, որոնց ընտանիքները հիմնադրամից ֆինանսական աջակցություն են ստանում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 30-ին Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարեց, որ 44-օրյա պատերազմի զոհերի տվյալները չեն թաքցվում, դրանք հրապարակված են Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի կայքում։
«44-օրյա պատերազմի զոհերի ամբողջական անունները նույնպես հրապարակվել են այնտեղ և մենք կարծում ենք, որ այդպես պետք է լինի ինստիտուցիոնալ մոտեցումը, բայց զոհերի անունները չհրապարակելը չի նշանակում․․․ ոչ թե անունները, այլ ցանկը չհրապարակելը չի նշանակում, որ գաղտնի է պահվում դա […] կա գործող օրենքով սահմանված ինստիտուցիոնալ մեխանիզմ և այդ ինստիտուցիոնալ մեխանիզմը պետք է հրապարակի այն դեպքերը, որոնք դե յուրե հաստատվել են»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Վարչապետի այս հայտարարությունն ուսումնասիրելով` «Փաստերի ստուգման հարթակը» պարզեց, որ այն մանիպուլյատիվ է:

27 сентября 2020 года Азербайджан начал широкомасштабную военную агрессию против Республики Арцах.
Продолжавшаяся 44 дня война завершилась 9 ноября подписанием трёхстороннего заявления премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом России Владимиром Путиным.
19 января 2022 года Следственный комитет сообщил, что число военнослужащих и гражданских лиц, погибших во время войны в Республике Арцах и в Армении, в целом составило 3809 человек. На тот момент было неизвестно о месте нахождения 199 военнослужащих и 21 гражданского лица.
Во время войны армянская сторона представляла сведения о погибших военнослужащих, однако с какого-то момента прекратила публиковать эти данные. Последний список имен погибших был опубликован 25 декабря 2020 года.
«Платформа проверки фактов» обратилась в Министерство обороны, Следственный комитет и органы местного самоуправления для получения данных о военнослужащих, попросив предоставить имена и фамилии, а также даты рождения погибших.
В ответ на наш запрос Министерство обороны, Следственный комитет и некоторые общины (в том числе Ереван и Гюмри) отказались предоставить нам эту информацию.
Тем не менее, большая часть общин предоставила данные о своих жителях, погибших и пропавших без вести в результате войны.
Обобщив полученные сведения, представляем данные о военнослужащих, погибших во время второй Арцахской войны, по областям и общинам. Отметим также, что, следуя принципу конфиденциальности личных данных, мы не публикуем имена военнослужащих.
Данные, полученные от ОМС
Благодаря запросам, отправленным в органы местного самоуправления, нам удалось получить данные 2523 погибших служащих (в том числе призванных/добровольцев из Арцаха). Однако нам предоставили имена и даты рождения только 1666 из них. 43,81% из них (730 человек) родились в 2000-2002 годах.
Отдельно мы запросили число пропавших без вести. Число военнослужащих с таким статусом в отозвавшихся общинах составило 103 человека.
Ереван
Община с самой большой численностью населения Армении – столица Ереван (население – 1 млн 84 тысяч человек) – отказалась предоставить нам данные о погибших в войне. Свой отказ мэрия обосновала тем, что не ведет учета погибших военнослужащих.
Мы попытались получить информацию в административных районах столицы, однако и тут в основном натыкались на отказ. Ответил только административный район Давташен, сообщивший, что в дни войны погибли 34 военнослужащих из числа жителей района.
Арагацотнская область
Из укрупненных общин Арагацотнской области с населением 263 тысяч человек предоставить данные о военнослужащих, погибших во время войны, отказался только город Аштарак.
Из укрупненной общины Апаран погиб 31 человек, из Цахкаовита – 6, из Талина – 39, из Арагацавана – 12, из поселения Алагяз – 2 человека.
Из общин Шамирам, Мецадзор и Аревут сообщили, что у них нет погибших или пропавших без вести.
По области в целом только двое пропавших без вести – из Алагяза и Талина.
Араратская область
В Араратской области из общины Арарат погибли 37 человек, из общины Веди – 34, Масиса – 98, поселения Верин Двин – 2 человека.
Община Арташат отказалась предоставить данные, сославшись на закон о защите личных данных.
В области с населением 256 тысяч человек погиб 171 военнослужащий, не считая данные общины Арташат.
По полученным данным, без вести пропавшими по области числятся не менее 12 человек.
Армавирская область
В Армавирской области, население которой составляет 269 тысяч человек, из общины Армавир погибли 38 военнослужащих, из общины Вагаршапат – 44, из Паракара – 20, из Баграмяна – 17, из Аракса – 30, из Хоя – 26 человек.
Из общины Ферик погибших не было.
Данные о военнослужащих отказалась представить только укрупненная община Мецамор.
Пропавшими без вести числятся не менее 25 военнослужащих.
Гегаркуникская область
Из Гегаркуникской области с населением 236 тысяч человек за время войны погиб 231 человек.
Из укрупненной общины Варденис погибли 59, из Чамбарака – 26, из Гавара – 35, из Мартуни – 68, из Севана – 34, из Шогаката – 9 человек.
Пропавшими без вести во время войны числятся 15 жителей области.
Лорийская область
Из Лорийской области с населением 251 тысяча человек во время 44-дневной войны погибли 206 человек. В это число не включена укрупненная община Алаверди, отказавшаяся предоставить данные о погибших.
Из укрупненной общины Туманян погибли 5, из Лори Берд – 9, из Ванадзора – 83, из Спитака – 45, из Памбака – 13, из Степанавана – 15, из Ахталы – 4, из Лермонтово – 1, из Гюлагарака – 8, из Шноха – 1, из Одзуна – 9, из Ташира – 8, из Мецавана – 2, из Сарчапета – 3 человека.
Из поселения Фиолетово погибших или пропавших без вести во время войны не было.
По области пропавшими без вести числятся не менее 14 человек. В эти данные не вошел Ванадзор, поскольку община отказалась дать сведения по этой части, посоветовав обратиться в МО.
Котайкская область
Из Котайкской области с населением около 260 тысяч человек во время 44-дневной войны погибли 368 человек.
В частности, из укрупненной общины Абовян погибли 123, из Бюрегавана – 11, из Наири – 55, из Арзни – 4, из Гарни – 14, из Джрвежа – 17 из Акунка – 6, из Раздана – 50, из Цахкадзора – 5, из Чаренцавана – 45, из Нор Ачна – 38 человек.
Без вести пропавшими по области числятся 9 военнослужащих.
Ширакская область
Из Ширакской области с населением около 261 тысячи человек на наш запрос не ответил второй город Армении Гюмри (население – 157 тысяч человек), а также укрупненная община Ани.
Что касается остальных общин, из Ахуряна погибло 55, из Амасии – 9, из Артика – 53, из Ашоцка – 34 военнослужащих.
Без вести пропали 8 военнослужащих.
Сюникская область
Из Сюникской области с населением 137 тысяч человек во время войны 2020 года погибли 223 человека.
В частности, из общины Горайк было 3, из Татева – 9, из Теха – 16, из Каджарана – 19, из Сисиана – 70, из Мегри – 20, из Капана – 49, из Гориса – 37 погибших.
Без вести пропали 11 военнослужащих.
Вайоцдзорская область
В Вайоцдзорской области с населением 48,5 тысяч человек на наш запрос не ответила только укрупненная община Вайк.
Из укрупненной общины Арени во время войны погиб 21, из Ехегнадзора – 34, из Ехегиса – 12, из Джермука – 16 человек.
Без вести пропали 7 военнослужащих.
Тавушская область
Из четырех укрупненных общин Тавушской области на наш запрос ответил только Ноемберян. Отсюда во время войны погиб 21, пропали без вести 6 военнослужащих.
В Тавушской области проживают около 130 тысяч человек.
Республика Арцах
По данным, предоставленным нам офисом Защитника прав человека Арцаха, во время 44-дневной войны погибли 763 военнослужащих и 72 гражданских лица.
52 человека числятся пропавшими без вести, из них 31 военнослужащий, 21 гражданское лицо.
Примечательно, что в Арцахе в соотношении с остальными областями/районами по численности населения было наибольшее число погибших.
До войны, за которую Арцах потерял территории, и часть населения была выселена, в Арцахе по официальным данным проживало 146 тысяч человек.
НА КАРТЕ ПРЕДСТАВЛЕНЫ ПОГИБШИЕ В 44-ДНЕВНОЙ ВОЙНЕ ПО ОБЩИНАМ. ЧЕМ ТЕМНЕЕ ЦВЕТ ОБЩИНЫ, ТЕМ БОЛЬШЕ ПОГИБШИХ В НЕЙ ЗАРЕГИСТРИРОВАНО. ОБЩИНЫ, ОТМЕЧЕННЫЕ БЕЛЫМ ЦВЕТОМ, ОТКАЗАЛИСЬ ПРЕДОСТАВИТЬ ДАННЫЕ. В СЛУЧАЕ С АРЦАХОМ ДАННЫЕ КАСАЮТСЯ ВСЕЙ РЕСПУБЛИКИ.
МО и СК отказываются предоставить данные о погибших военнослужащих, Пашинян манипулирует
В августе 2022 года мы отправили в Министерство обороны запрос, попросив предоставить число военнослужащих, погибших во время второй Арцахской войны, а также их имена и фамилии, год рождения. Мы также попросили в случае отказа представить причину, почему эти данные ранее публиковались, а после войны больше не публикуются.
Из МО ответили только на первый вопрос, сославшись на данные, опубликованные Следственным комитетом в январе. Примечательно, однако, что в этих данных не указано общее число погибших военнослужащих и гражданских лиц. То есть фактически из МО отказались предоставить число и данные погибших военнослужащих.
Мы направили запрос и в Следственный комитет. Из ведомства нам сообщили, что в результате азербайджанской агрессии 2020 года погибли 3749 военнослужащих, о месте нахождения еще 183 до сих пор неизвестно.
Однако Следственный комитет отказался предоставить данные военнослужащих, отметив, что «они содержат данные предварительного следствия, не подлежащие опубликованию».
Отметим также, что еще в ноябре 2021 года FIP.am запросили у Министерства обороны и не получили данные о погибших. Из МО тогда обосновали, что информация содержит «государственную и служебную тайну». Мы написали, что это, по меньшей мере, странно, поскольку во время войны эти имена и данные публиковались. Кроме того, вопреки утверждению Министерства обороны что имена погибших военнослужащих не подлежат опубликованию, Фонд страхования военнослужащих периодически обновляет имена военнослужащих, семьи которых получают из фонда финансовую помощь.
30 сентября в интервью в эфире Общественной телекомпании премьер-министр Никол Пашинян заявил, что данные погибших во время 44-дневной войны не скрываются, они опубликованы на сайте Фонда страхования военнослужащих.
«Полные имена погибших во время 44-дневной войны там также опубликованы, и мы считаем, что таким должен быть институциональный подход, но неопубликование имен погибших не означает… неопубликование не имен, а списка не означает, что он содержится в тайне […] есть институциональный механизм, установленный действующим законом, и этот институциональный механизм должен публиковать те случаи, которые были де юре подтверждены», — заявил Пашинян.
Изучив это заявление премьер-министра, «Платформа проверки фактов» установила, что оно является манипуляцией.