Ինչպե՞ս է Russia Today-ը խաբում Facebook-ի հայաստանցի օգտատերերին
Հոկտեմբերի վերջին Twitter սոցիալական ցանցն արգելեց ռուսական Russia Today հեռուստաընկերությանը և «Սպուտնիկ» լրատվական գործակալությանը գովազդներ տեղադրել իր ցանցում։ Արգելքի հիմքում այս երկու լրատվամիջոցների «միջամտությունն» է 2016 թվականի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին։ Սակայն, Russia Today-ն ազատ է գովազդելու իր լրատվամիջոցն ու լուրերը այլ ցանցերում, օրինակ, Ֆեյսբուքում, ինչն էլ անում է, բայց ոչ բարեխիղճ կերպով։ Թիրախավորելով լսարանը՝ ՌԴ պետական լրատվամիջոցը սեփական էջի բաժանորդներին հավաքում է օգտատերերի հուզականության և անուշադրության հաշվին։
Այս օրերին հեռուստաընկերությունը Ֆեյսբուքի հայկական սեգմենտում տարածում է իր էջի գովազդն՝ օգտագործելով 1976թ. Երևանյան լիճն ընկած տրոլեյբուսի 20 ուղևորներին փրկած Շավարշ Կարապետյանի լուսանկարը։ Կարապետյանի և լճում հայտնված տրոլեյբուսի ֆոտոները մակագրված են․ «Հավանի՛ր, եթե հպարտանում ես նրանով»։ Նման կերպ, սակայն, օգտատերը հավանում է ոչ թե տեղադրված լուսանկարները, այլ բաժանորդագրվում է RT-ի նորություններին։ SUT.am-ը համառոտ պատմում է, թե ինչ է Russia Today-ը, ինչ նպատակ է հետապնդում և թե էլ ինչ եղանակներ է օգտագործում լսարանին ապակողմանորոշելու համար։
Ի՞նչ է Russia Today-ը
RT-ն միջազգային լրատվամիջոց է, որն ամբողջությամբ ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից։ Հեռուստաընկերության միջազգային ծառայությունն անգլերենով հեռարձակվում է ԱՄՆ-ում և Միացյալ Թագավարությունում։ Անգլերենից բացի RT-ն հեռարձակվում է նաև արաբերենով և իսպաներենով։ Մինչև 2014 թվականը նախատեսվում էին հեռարձակումներ նաև գերմաներենով և ֆրանսերենով, սակայն ռուսական ռուբլու արժեքի անկման պատճառով ստեղծված ճգնաժամի արդյուքնում այս նախագծերը չեղարկվեցին։
Լրատվականի կայքէջում, այնուամենայնիվ, գործում են ֆրանսերեն և գերմաներեն տարբերակները։ Թեև լրատվամիջոցը ներկայանում է որպես «այլընտրանքային» լրատվություն տվող միջոց, սակայն այն ընկալում են որպես Ռուսաստանի պետական դիրքորոշումն ու շահերը քարոզող մեդիա։ Նշված հեռուստաալիքներից բացի RT-ին են պատկանում նաև RUPTLY և «In the Now» նախագծերը, ինչպես նաև վավերագրական ֆիլմերի արտադրությամբ զբաղվող RT Documentary-ն։
Ո՞րն է RT-ի նպատակը
RT-ն հայտնի է որպես Ռուսաստանի պետական պրոպագանդայի գործիք։ Դրա լսարանը հիմնականում արտասահմանյան է։ Այն նախատեսված է նաև Ռուսաստանից դուրս բնակվող ռուսների և ռուսախոս մարդկանց համար։ Հեռուստաընկերության նպատակն է այդ լսարանին հասցնել համաշխարհային հետաքրքրություն առաջացնող, ինչպես նաև տեղական նշանակության իրադարձությունների վերաբերյալ «տեսակետ Ռուսաստանից»։ Այս մասին դեռևս 2005թ., երբ նոր էր գործարկվում հեռուստաընկերությունը, անկաշկանդ ասել էր լրատվամիջոցի տնօրեն Մարգարիտա Սիմոնյանը։ 4 տարի անց՝ 2009-ից սկսած, Russia Today-ն իրեն սկսեց անվանել RT` նվազեցնելու հեռուստաընկերության ռուսական ազդեցության ակնհայտությունը։
Հեռուստաընկերության պահպանման համար Ռուսաստանը տարեկան հատկացնում է 300 միլիոն ամերիկյան դոլար։ RT-ն երբեք քննադատորեն չի լուսաբանում ՌԴ իշխանություններին, նախագահ Պուտինին։ Ընդհակառակը, ամեն կերպ «սևացնում» է արևմտյան քաղաքական գործիչներին, նրանց գործունեությունը։ Արևմտյան առաջնորդների բացասական կերպարի ստեղծմանը զուգահեռ, հեռուստաընկերությունը Վլադիմիր Պուտինին ամեն կերպ ներկայացնում է որպես համաշխարհային համբավ և հարգանք վայելող պետական գործիչ։
Մեկ այլ խնդիրն էլ այն է, որ RT-ն այդ շահեկան տեսակետը տեղ հասցնելու համար շատ հաճախ դիմում է տարատեսակ մանիպուլյացիաների, ապատեղեկատվությունների և կեղծ նորությունների տարածմանը։
Ինչպե՞ս է Russia Today-ը խաբում լսարանին
Russia Today-ում մարտից գործարկվել է այլ լրատվամիջոցների հրապարակած փաստերի ստուգման կայք, որը մոտ 9 ամսվա ընթացքում 18 հրապարակում է թողարկել։ Սակայն, ուշագրավ է հանգամանքը, որ հեռուստաընկերությունն ամենից հաճախ կեղծ լրատվություն տարածող լրատվամիջոցների շարքում է։
Կան RT-ի ապատեղեկատվությունների և ֆեյք նորությունների տարածման հարյուրավոր բացահայտված դեպքեր, ինչպես նաև բեմադրված ռեպորտաժների հեռարձակման տասնյակ նախադեպեր։ Դրանցից ամենաթարմ ու ամենազավեշտալիներից մեկը հոկտեմբերի 6-ին՝ Վլադիմիր Պուտինի ծննդյան նախօրեին, հրապարակած ռեպորտաժն էր։ Տեսանյութում RT-ն պատմում էր Պուտինի ծննդյան կապակցությամբ Նյու Յորքի ռեստորաններից մեկում ՌԴ նախագահի պատվին մատուցվող տոնական բուրգերի մասին։ Հրապարակումից հետո հայտնի դարձավ, սակայն, որ նշված ռեստորանում նման բուրգեր չի մատուցվել, և հեռուստաընկերությունը բեմադրել է ռեպորտաժը ռեստորանի երկու աշխատակիցների մասնակցությամբ։ Ժամեր անց RT-ն իր Յութուբի ալիքից հեռացրեց ռեպորտաժը «խմբագրական չափանիշներին անհամապատասխանության» պատճառով։ «Պուտինբուրգերի» մասին պատմող տեսանյութի հատվածները, սակայն, արդեն հեռարձակվել էին և շարունակեցին հեռարձակվել «Ռոսսիա 24»-ով և ռուսական այլ հեռուստաընկերություններով։ Ռեպորտաժներում պատմվում էր Պուտինի «բացառիկ քաղաքական գործիչ» լինելու մասին։
Նման կեղծ հրապարակումները բազմաթիվ են։ Հեռուստաընկերության ֆեյք հրապարակումները հիմնականում վերաբերում են միջազգային քաղաքականությանը, սակայն քիչ չեն նաև ներքին լսարանի համար ապատեղեկատվական նորությունները։ SUT.am-ն ավելի վաղ գրել էր նաև ՌԴ-ում Ռազմաօդային դեսանտի զորքերի օրվա տոնակատարության ժամանակ ռուսական «НТВ»-ի ուղիղ եթերում տեղի ունեցած միջադեպի՝ RT-ի կեղծ լուսաբանման մասին։ RT-ն բոլորովին այլ կերպ էր ներկայացրել տեղի ունեցած միջադեպը՝ դրանում մեղավոր ռուս տղամարդուն ներկայացնելով որպես ուկրաինացի։

Как Russia Today обманывает армянских пользователей Facebook
и информационному агентству  «Спутник» размещать рекламу у себя в сети. В основе запрета лежит  «вмешательство» этих двух СМИ в президентские выборы США в 2016 году. Однако Russia Today может свободно рекламировать свое СМИ и новости в других сетях, например, в Facebook, что она  и делает, но не добросовестно. Ориентируясь на аудиторию, государственное СМИ РФ собирает подписчиков своей собственной страницы за счет эмоций и невнимательности пользователей.
В эти дни телекомпания распространяет в армянском сегменте Facebook рекламу своей страницы, используя фотографию Шаварша Карапетяна, который в 1976 году спас 20 пассажиров из упавшего в Ереванское озеро троллейбуса. Фотографии Карапетяна и оказавшегося в озере троллейбуса подписаны: «Поставь лайк, если гордишься им». Подобным образом, пользователь ставит лайк не под понравившимися фотографиями, а подписывается на новости RT. SUT.am кратко рассказывает, что из себя представляет Russia Today, какие цели он преследует и какие еще способы использует для дезориентации аудитории.
Что из себя представляет Russia Today?
RT — это международное СМ, которое полностью финансируется Российской Федерацией. Международная служба телекомпании транслируется на английском языке в США и Соединенном Королевстве. Кроме английского RT также транслируется на арабском и испанском языках. До 2014 года планировались трансляции на немецком и французском языках, но из-за кризиса, вызванного падением курса российского рубля, эти проекты были отменены.
Тем не менее, французский и немецкий версии доступны на веб-сайте RT. Хотя СМИ и представляется как «альтернативное» средство массовой информации, однако оно воспринимается как медиа, пропагандирующее государственную позицию и интересы России. Помимо указанных телевизионных каналов, RT  принадлежат также проекты RUPTLY и «In the Now», а также занимающийся документальными фильмами RT Documentary.
Какова цель RT?
RT известен как инструмент государственной пропаганды России. Его аудитория в основном иностранная. Он также предназначен для русскоговорящих и  россиян, живущих за пределами России. Целью телекомпании является донесение до этой аудитории «точки зрения России» относительно вызывающих всемирный интерес, а также имеющих региональное значение событий. Об этом еще в 2005 году, когда была запущена телекомпания, сказала непринужденно директор агентства Маргарита Симоньян. Спустя четыре года, с 2009 года, Russia Today начал называть себя RТ, чтобы уменьшить очевидное российское влияние на телекомпанию.
Для содержания телекомпании Россия ежегодно выделяет 300 миллионов долларов. RТ никогда не критикует российские власти, президента Путина. Напротив, всячески «очерняет» западных политических деятелей, их деятельность. Параллельно с созданием негативного образа западных лидеров телекомпания всячески представляет Владимира Путина как всемирно известного и уважаемого государственного деятеля.
Другая проблема заключается в том, что для донесения этой выгодной точки зрения RT часто обращается к различным манипуляциям, распространению дезинформации и ложных новостей.
Как Russia Today обманывает аудиторию?
Для проверки опубликованных другими СМИ фактов в Russia Today с марта был запущен сайт, который примерно за 9 месяцев опубликовал 18 публикаций. Однако, примечателен факт, что телекомпания входит в число наиболее часто распространяющих ложную информацию СМИ.
Есть сотни раскрытых случаев распространения дезинформаций и фейковых новостей RT, а также десятки прецедентов трансляции постановочных репортажей. Одним из самых свежих и курьезных из них был репортаж, опубликованный  6 октября накануне дня рождения Владимира Путина. В видеоматериале RT рассказывает о праздничных бургерах, которые подаются в одном из ресторанов Нью-Йорка в честь дня рождения Путина. Однако после публикации стало известно, что в указанном ресторане подобный бургер не подавался, а телекомпания поставила репортаж с участием двух сотрудников ресторана. Через несколько часов RT удалил репортаж со своего канала YouTube из-за «несогласованности с редакционными стандартами». Однако вырезки из видеоматериала о «Путинбургере»  уже были транслированы и продолжали транслироваться в эфире  «Россия 24» и других российских телеканалов. В репортажах говорилось о Путине, как об «исключительном политике».
Подобных ложных публикаций множество. Фейковые публикации телекомпании в основном касаются международной политики, но немало также новостей для дезориентации внутренней аудитории. Ранее SUT.am писал также и о ложном освещении RT инцидента, имевшего место в прямом эфире российского «НТВ» во время празднования дня Воздушно-десантных войск РФ. RT совершенно иным образом представил инцидент, выдав виновного в нем русского мужчину за украинца.