Ռուսական «Առաջին ալիքի» ստերը Հայաստանի մասին
Ռուսաստանի առաջին ալիքի «Время покажет» հաղորդման ուրբաթօրյա թողարկումը նվիրված էր ԵՄ ԱլԳ գագաթաժողովին ու Հայաստանին։ Առիթը ԵՄ-ի հետ ստորագրված  Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն էր։
Հաղորդման ընթացքում, բացի քարոզչությունից, այլախոհներին պիտակավորելուց և hետխորհրդային հանրապետությունները «մերը» (այսինքն՝ «Ռուսաստանինը») անվանելուց, նաև ստի տեղատարափ է արձանագրվել, որի մի մասին հարկ ենք համարում անդրադառնալ:
ԱՄՆ դեսպանն ու ատոմակայանը
«Ռուսաստանը այնտեղ [խմբ․՝ Հայաստանում] կառուցել է ատոմակայան, տրամադրել է 270 մլն դոլարի վարկային և 30 մլն դոլարի դրամաշնորհային օգնություն [․․․]. իսկ ի՞նչ է ասում ԱՄՆ դեսպանը՝ վերացրեք ատոմակայանը և կստանաք 8  մլրդ դոլարի էներգետիկ ներդրում», — հայտարարում է հաղորդավար Անատոլի Կուզիչևը։
Նշենք, որ դեսպան Ռիչարդ Միլսը իրոք խոսել է Հայաստանում 8 մլրդ դոլարի ներդրումների մասին, սակայն ատոմակայանի փակման վերաբերյալ որևէ պայմանի մասին դեսպանը չի խոսել: «Ամերիկյան ընկերությունները հետաքրքրված են Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում ներդրումներով, և շուրջ 8 մլրդ դոլարի ներդրումային համագործակցության հնարավորություն կա», — ասել էր դեսպանը։
Ընդ որում, մինչդեռ Ռուսաստանը Մեծամորի ատոմակայանին տրամադրել է 30 միլիոն դոլարի դրամաշնորհ, ԱՄՆ-ից ատոմակայանը ստացել է 65 միլիոն դոլար, իսկ ԵՄ-ից՝ 55 միլիոն:
«Էլեկտրիկ Երևանը» դարձավ «Էներգետիկ Մայդան»
Արևմուտքը սևացնելու փորձերը, սակայն, այսքանով չավարտվեցին։ Հաղորդավարը  անդրադարձավ 2 տարի առաջ էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ հասարակական շարժմանը՝ «Էլեկտրիկ Երևանին», որն իր պնդմամբ Հայաստանում անվանվում էր «Էներգետիկ Մայդան»։
Կուզիչևի պնդմամբ, Բաղրամյանի պողոտայում հավաքվածները տեղյակ չէին անգամ Հայաստանում էներգակիրների գներից։ «Իմ կարծիքով, ինչ-որ մեկը այդ երիտասարդներին «օգնել է» փողոց դուրս գալ», — ասել է հաղորդավարը՝ ակնարկելով արևմուտքին։
Այնինչ, այս երկու պնդումներն էլ սուտ են: 2015 թվականի շարժումը «Էներգետիկ Մայդան» անվանում չի ունեցել, իսկ դրա մասնակիցների ծանրակշիռ մեծամասնությունը շատ լավ տեղյակ էին էլեկտրաէներգիայի սակագնից ու 7-դրամանոց թանկացման չափից:
Հայաստանում ԱՄՆ և ՌԴ շահերը միշտ հակասում են իրար
Հաղորդման հյուր, ամերիկացի լրագրող Մայքլ Բոմը փորձեց բացատրել ներկաներին, որ Հայաստանը կարող է համագործակցել և՛ Արևմուտքի, և՛ Ռուսաստանի հետ ։ Այլ կերպ ասած, կրկնեց պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը։ Դրան ի պատասխան, հաղորդավարը ընդհատեց բանախոսին ու սկսեց վերլուծել՝ եթե ԱՄՆ-ն և ՌԴ-ն մրցակիցներ են միջազգային հարթակում, հետևապես, Հայաստանում էլ նրանց շահերը չեն կարող համընկնել։
Նշենք, սակայն, որ Հայաստանում կան մի շարք ոլորտներ, որտեղ ոչ միայն համընկնում են Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի շահերը, այլև վերջիններս համագործակցում են։ Առաջին հերթին, դա արցախյան կարգավորման հարցն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում։ Օրինակ, երկու երկրներն էլ, ինչպես նշվեց, աջակցում են Հայաստանի միջուկային անվտանգությանը, սատարում են կենսաբանական ռեֆերենտ լաբորատորիաներին, աջակցում են միջազգային հանցագործությունների (թմրանյութերի ապօրինի շրջանառություն, թրաֆիքինգ և այլն) դեմ պայքարին։ Այնուամենայնիվ, լռելով այս ամենի մասին՝ ռուսական պրոպագանդան առաջ է տանում «ինչ ԱՄՆ-ին լավ է, մեզ վատ է» կարգախոսը։
Ադրբեջանին զինելը՝ արգելված թեմա
Հաղորդման երկրորդ հատվածում կրքերն ավելի թեժացան։ ՌԴ նախագահին կից «Քաղաքացիական հասարակության և մարդու իրավունքների խորհրդի» անդամ Մաքսիմ Շեվչենկոն հայտարարեց, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է, իսկ դրա ճակատագիրը պետք է լուծեն Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը։
Երբ լեհ լրագրող Տոմաշ Մացեյչուկը փորձեց առարկել՝ պնդելով, որ Արցախը հայկական է, և Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանի զենքի մատակարարումը ստորություն է, հաղորդավար Կուզիչևը ընդհատեց նրան և խոսքը փոխանցեց այլ բանախոսի՝ փոխելով քննարկման թեման։
Թեգեր` 1 RussiaElectric YerevanKuzichevRichard MillsRussian mediaRussian propagandaRussian TVTomasz MatseichukVremya PokazhetВремя покажетПервый канал РоссииРичард Миллзроссийская медиароссийская пропагандарусская пропагандаЭлектрик ЕреванԱռաջին ալիքատոմակայանԷլեկտրիկ ԵրևանՌիչարդ Միլսռուսական առաջին ալիքռուսական պրոպագանդառուսական քարոզչամեքենառուսական քարոզչություն
Ռուսաստանի Առաջին ալիքի եթերում Նիկոլ Փաշինյանին կեղծ հայտարարություններ են վերագրում
20:30, 28 Հկտ, 2020
Ռուսաստանի Առաջին ալիքի եթերում հոկտեմբերի 27-ին «Ժամանակը ցույց կտա» (Время покажет) հաղորդման ժամանակ քննարկվում էր Արցախում սկսված պատերազմը։  Հաղորդման մասնակից...

Пятничный выпуск программы «Время покажет» на российском «Первом канале» был посвящен саммиту Восточного партнерства ЕС и Армении. Поводом послужило подписанное с ЕС Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
В  ходе программы, помимо пропаганды, навешивания ярлыков на диссидентов и наименования постсоветских республик «наши» (т. е. «России»), был зарегистрирован поток лжи, о некоторых из которых считаем должным обратиться.
Посольство США и атомная электростанция
«Россия построила там (в Армении, — прим. ред.) атомную станцию, выделила 270 млн долларов кредита и 30 млн долларов безвозмездной помощи [․․․]. Что нам говорит американский посол – убираете атомную станцию и получите 8 млрд долларов инвестиций в энергетику», — заявляет ведущий Анатолий Кузичев.
Отметим, что посол Ричард Миллз действительно говорил об инвестициях в Армении в размере 8 млрд долларов, однако о каких-либо условиях закрытия атомной электростанции он не говорил. «Американские компании заинтересованы в сфере возобновляемой энергетики Армении, и есть возможность инвестиционного сотрудничества в размере примерно 8 миллиардов долларов», — сказал посол.
При этом,  если от России Мецаморская АЭС получила грант в размере 30 миллионов долларов, то от США электростанция получила 65 млн долларов и 55 млн от ЕС.
«Электрик Ереван» превратился в «Энергетический Майдан»
Однако попытки очернить Запад на этом не прекратились. Ведущий обратился к общественному движению против роста цен на электроэнергию 2 года назад -«Электрик Ереван», которое, как он утверждал, в Армении называлось «Энергетический Майдан»
По утверждениям Кузичева, собравшиеся на проспекте Баграмяна не знали даже о ценах энергоносителей в Армении. «Я предполагаю, каким-то образом их туда немножко «помогли» вылезти», — сказал ведущий, намекая на Запад.
Между тем как оба этих утверждения являются ложными. Движение в 2015 году не имело названия «Энергетический майдан», и подавляющее большинство его участников были очень хорошо осведомлены о тарифе на электроэнергию и подорожании в размере 7 драмов.
Интересы США и России в Армении всегда противоречат друг другу
Гость программы, американский журналист Майкл Бом, попытался объяснить аудитории, что Армения может сотрудничать как с Западом, так и с Россией. Иными словами, он повторил позицию официального Еревана. В ответ на это ведущий прервал докладчика и начал анализировать: если США и Россия являются конкурентами на международной арене, то, следовательно, их интересы в Армении совпадать не могут.
Отметим, однако, что в Армении существует ряд сфер, в которых не только совпадают интересы Соединенных штатов и России, но и последние сотрудничают. Прежде всего, это вопрос арцахского урегулирования в рамках Минской группы ОБСЕ. Например, обе страны, как было указано, оказывают поддержку ядерной безопасности Армении, оказывают пособничество биологическим референт-лабораториям и поддерживают борьбу против международной преступности (незаконный оборот наркотиков, трафикинг и т. д.). Тем не менее, умалчивая обо всем этом, российская пропаганда продвигает лозунг «что хорошо для США, плохо для нас».
Вооружение Азербайджана – запрещенная тема
Страсти еще больше усилились во второй части программы. Член Совета при президенте Российской Федерации по развитию гражданского общества и правам человека Максим Щевченко заявил, что Карабах является частью Азербайджана, и его судьбу должны решать Россия, Турция и Иран.
Когда польский журналист Томаш Мацейчук попытался возразить, утверждая, что Арцах — армянский, и что поставки Россией российского оружия в Азербайджан являются подлостью, ведущий Кузичев прервал и передал слово другому докладчику, изменив тему обсуждения.