ՀՀ-ԵՄ «Համապարփական և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի ստորագրումը դարձել է վերջին օրերի ռուսական քաղաքական թոք շոուների քննարկման հիմնական թեմաներից մեկը։ Դաշնային «НТВ» հեռուստաընկերության «Հանդիպման վայր» (Место встречи) հաղորդման նոյեմբերի 28-ի թողարկումն ամբողջությամբ նվիրված է ԵԱՏՄ անդամ հանդիսացող Հայաստանի և Բելառուսի եվրաինտեգրացիոն քաղաքականությանն ու Մոլդովային։ Հիմնական շեշտը դրված է նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրված ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի վրա։
Հայաստանի «ամուսինն» ու «սիրեկանը»
Մինչ հաղորդման մեջ շրջանառված մի շարք ապատեղեկատվություններին անդրադառնալը, հարկ է նշել, որ հաղորդումն ակնհայտ ծաղրանքով է լուսաբանում Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունում ընթացող գործընթացները։ Ի սկզբանե, հաղորդման հաղորդավարները և ներկա փորձագետները ծաղրում են հայկական «հպարտության կոմպլեքսը»։ Հաղորդման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը պարբերաբար համեմատվում է կնոջ հետ, ով ցանկանում է երիտասարդ սիրեկան ունենալ։ Նման կերպ մեկնաբանվում է  Հայաստանի որոշումը՝ խորացնել համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ։ ՀՀ քաղաքականությունը համեմատվում է ընտանեկան դավաճանության հետ։ Փորձագետները ծաղրում են նաև, թե ԵՄ-ն չունի Հայաստանի կարիքը և նման մերձեցումն ուղղակի Ռուսաստանին վատություն անելու փորձ է։
Փաստերի աղավաղում
Հաղորդման ընթացքում, խոսելով Ղարաբաղյան հակամարտության մասին, ռուսական հեռուստաընկերության եթերում մի շարք փաստական ապատեղեկատվություններ են հնչում։ Նախ «НТВ»-ն, պատմելով 2016-ի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի լարման մասին, հայտնում է մարտերի արդյունքում 33 զոհերի մասին։ Այնինչ, հայկական կողմն ունեցել է 92 զոհ, իսկ ադրբեջանականը, տարբեր տվյալներով, 31-ից 800։
Մեկ այլ ապատեղեկատվություն՝ «НТВ»-ն մեկնաբանել է Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հարցում ԵՄ որդեգրած քաղաքականությունը։  Հեռուստաընկերության հաղորդավարները հայտարարում են, որ Եվրամիությունը գործնականում ճնշում է գործադրում Հայաստանի նկատմամբ՝ «պահանջելով դուրս բերել զորքերը չճանաչված հանրապետությունից», ինչը բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը։ Անգամ հակառակը, չնայած Ադրբեջանի բազմաթիվ ջանքերին, նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության գագաթաժողով հռչակագրում պրոադրբեջանական ձևակերպում տեղ չգտավ։ ԵՄ-ն հավատարիմ գտնվեց իր իսկ սկզբունքներին և նախընտրեց պարզապես բաց թողնել Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովների հռչակագրերում ավանդաբար ներառվող պարբերությունը տարածաշրջանային հակամարտությունների վերաբերյալ։ Ավելին՝ Եվրամիություն-Հայաստան նոր համաձայնագրում, ի հեճուկս Ադրբեջանի ցանկության, հղում կա ազգերի ինքնորոշման իրավունքին։
Կեղծ թվեր
Իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններ կան նաև ՀՀ-Ռուսաստան և ՀՀ-Եվրամիություն հարաբերույթուններում առկա տնտեսական ցուցանիշների մասով։ Մասնավորապես, նշվում է, որ ՌԴ-ը հանդիսանում է ՀՀ առաջատար առևտրային գործընկերը, որոնց միջև առևտրաշրջանառության ծավալը գերազանցում է 1 միլիարդ դոլարը: Իսկապես, 2017թ.-ի 3-րդ եռամսյակի ավարտին արդեն ՀՀ-ՌԴ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 1.074 մլրդ դոլար (ըստ ԱՎԾ տվյալների), սակայն նույն ժամանակաշրջանում ՀՀ-ԵՄ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 1.095 մլրդ դոլար: Հատկանշական է, որ ԵՄ-ը, գրանցելով աճի բավականին բարձր տեմպեր, առաջ է անցել թե՛ արտահանման (շուրջ 34% աճ), թե՛ ներմուծման ցուցանիշներով (շուրջ 21% աճ):
Հաղորդման մեջ խոսվում է նաև ՌԴ-ից ՀՀ իրականցված օտարերկրյա ներդրումների մասին: Համաձայն ներկայացվող տվյալների՝ անկախացումից ի վեր ՌԴ-ից մեր երկիր է ուղղվել ավելի քան 4 մլրդ դոլար ֆինանսական միջոցներ: Մինչդեռ 2017թ.-ի հուլիս ամսվա դրությամբ անկախությունից ի վեր ՀՀ-ում կատարված օտարերկրյա ներդրումների համախառն հոսքերը կազմել են մոտ 6,8 մլրդ դոլար, որից միայն մոտ 2,4 մլրդ-ն է բաժին ընկնում ՌԴ-ին:
Հ.Գ. Հիշեցնենք, որ НТВ հեռուստաալիքը պատկանում է «Գազպրոմ մեդիա հոլդինգին», որն անուղղակիորեն պատկանում է Ռուսաստանի կառավարությանը և 2016 թվականից ամերիկյան պատժամիջոցների տակ է:
Թեգեր` NTVRussian mediaRussian propagandaRussian TVYerevan«Հանդիպման վայր»дезинформацияМесто встречиНТВроссийская медиароссийская пропагандароссийские телеканалырусская пропагандаՀայաստան-ԵԱՏՄՀայաստան-ԵՄռուսական հեռուստաալիքռուսական հեռուստաընկերությունռուսական մեդիառուսական պրոպագանդառուսական քարոզչամեքենառուսական քարոզչություն
Ռուսաստանի պետական Առաջին ալիքի Время покажет («Վրեմյա պոկաժետ») քաղաքական թոքշոուի սեպտեմբերի 19-ի թողարկման ընթացքում, անդրադառնալով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի...

Подписание соглашения Армения-ЕС « О всеобъемлющем и расширенном партнерстве» стало одной из основных тем обсуждения российских политических ток-шоу последних дней.  Выпуск программы «Место встречи» федеральной телекомпании НТВ от 28 ноября был целиком посвящен евроинтеграционной политике членов ЕЭАС Армении и Беларуси, а также Молдове. Основной акцент поставлен на новое соглашение Армения-ЕС, подписанное 24 ноября в Брюсселе.
«Муж» и «любовник» Армении
Перед тем как обратиться к циркулирующим в программе дезинформациям, следует отметить, что программа с явной насмешкой освещает процессы, происходящие во внешней политике Армении. С самого начала ведущие программы и присутствующие эксперты высмеивают армянский «комплекс гордости». Во время программы Республика Армения периодически сравнивается с женщиной, которая хочет иметь молодого любовника. Подобным образом комментируется решение Армении углубить сотрудничество с Европейским союзом. Политика Армении сравнивается с супружеской изменой. Эксперты также высмеивают то, что ЕС не нуждается в Армении, и подобное сближение — это просто попытка не угодить России.
Искажение фактов
В ходе программы, говоря о карабахском конфликте, в эфире российской телекомпании звучит ряд дезинформаций относительно фактов. Прежде всего,рассказывая о напряженной ситуации в Нагорном Карабахе в апреле 2016 года, НТВ сообщает о 33 погибших в результате боев. Между тем как армянская сторона понесла 92 боевых потери, а азербайджанская, по разным данным, от 31 до 800.
Еще одна дезинформация — НТВ комментировала политику ЕС по урегулированию карабахского конфликта. Ведущие программы заявляют, что ЕС применяет давление на Армению, «требуюя вывести свои войска из непризнанной республики», что не соответствует действительности.
Даже наоборот, не смотря на многочисленные усилия Азербайджана, 24 ноября в Брюсселе проазербайджанской формулировке не нашлось места в Декларации Саммита Восточного партнерств. ЕС  остался верен собственным принципам и предпочел просто пропустить традиционный параграф Декларации Саммита Восточного партнерства о региональных конфликтах. Более того, в новом соглашении между ЕС и Арменией, вопреки желанию Азербайджана, есть ссылка на право наций на самоопределение
Фальшие цифры
Имеются также несоответствующие действительности заявления по части экономических показателей в отношениях Армения-Россия и Армения-ЕС. В частности, отмечается, что Россия является ведущим торговым партнером Армении, объем торгового оборота между которыми превышает более 1 миллиард долларов. Действительно, в конце третьего квартала 2017 года торговый оборот между Арменией и Россией составил 1 074 млрд долларов (по данным НСС), однако торговый оборот между Арменией и ЕС за тот же период составил 1,095 млрд. долларов. Примечательно, что ЕС с высокими темпами роста опережает показателями как экспорта (рост на около 34%), так и импорта (рост на около 21%).
В программе говорится также об осуществленных иностранных инвестициях из России в Армению. Согласно представленным данным, с момента независимости из Россию в нашу страну были направлены финансовые средства размером в 4 млрд долларов.  Между тем как по положению на июль 2017 года с момента независимости валовый поток иностранных инвестиций в Армению составил приблизительно 6,8  млрд долларов, из которых около 2,4 млрд приходятся на долю России.
P.S. Напомним, что телеканал НТВ принадлежит «Газпром-медиа холдингу», который непосредственно принадлежит правительству России и с 2016 года находится под американскими санкциями.