Ռուսաստանյան РБК լրատվական գործակալության եթերում Ժամանակակից պետական զարգացման ինստիտուտի տնօրեն Դմիտրի Սոլոննիկովը, անդրադառնալով դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանցի այսպես կոչված էկոակտիվիստների կողմից Լաչինի միջանցքը արգելափակելուն, կեղծ ու մանիպուլյատիվ պնդումներ է արել։
Փորձագետը պնդել է, թե 2020 թվականի նոյեմբերերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ՀՀ-ն պարտավորվել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» տրամադրել Ադրբեջանին։
«Այստեղ խոսքը երկու միջանցքի մասին է։ 2020 թվականին, երբ ստորագրվում էր համաձայնագիրը, խոսքը նրա մասին էր, որ ձևավորվում է միջանցք, որը կապում է Ղարաբաղը Հայաստանին՝ Լաչինի միջանցքը, և ձևավորվում է Զանգեզուրի միջանցքը, որը միացնում է Ադրբեջանը Նախիջևանին»,- ասել է Սոլոննիկովը։
Ափսոսանք հայտնելով, որ «Ադրբեջանին միջանցք տալու կետը» չի իրագործվել՝ նա նշել է նաև, որ այդ միջանցքի ստեղծումը կարևոր նշանակություն ունի Ռուսաստանի համար, քանի որ այն «իրար կկապեր ՌԴ-ն, Հայաստանը, Ադրբեջանը և Թուրքիան՝ դեպի Միջերկրական ծովի նավահանգիստներ»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» քանիիցս անդրադարձել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Ադրբեջանին միջանցք տալու Հայաստանի պարտավորության մասին կեղծ պնդումներին։
Հայտարարության մեջ չկա «Զանգեզուրի միջանցք» բառակապակցությունը, միակ միջանցքը, որի մասին նշվում է, Արցախը ՀՀ-ին կապող Լաչինի միջանցքն է։ 9-րդ կետում նշվում է միայն, որ «ապաշրջափակվում են տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը, իսկ ՀՀ-ն երաշխավորում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը՝ քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով»։
Շարունակելով արգելափակված միջանցքի թեման՝ Սոլոննիկովը պնդել է նաև, որ ադրբեջանական կողմից որևէ խախտում տեղի չի ունեցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համատեքստում, և որ հարցի կարգավորումը երկկողմ՝ ռուս-ադրբեջանական տիրույթում է։
«Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածք է։ Դա ճանաչված է բոլորի՝ այդ թվում նաև ՌԴ-ի կողմից։ ․․․ ՌԴ-ն պետք է Ադրբեջանի հետ պայմանավորվի։ Նախագահների (Պուտինի և Ալիևի-խմբ․) երեկվա (դեկտեմբերի 12-ի-խմբ․) հեռախոսազրույցը շատ կարևոր է այս մասով։ Առաջին հերթին ՌԴ-ն պետք է խոսի Ադրբեջանի հետ, թե ինչպես է այդ երկրի տարածքում կարգավորվելու խաղաղապահների գործունեությունը։ Դա երկկողմ հարց է»,- ասել է փորձագետը։
Սոլոննիկովի պնդումը, թե հարցի կարգավորումը երկկողմ բնույթ ունի, մանիպուլյատիվ է․ նախ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում պայմանավորվածությունները ամրագրող փաստաթուղթը՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, եռակողմ է։
Սրանից զատ, մանիպուլյատիվ է նաև պնդումը, թե ադրբեջանական կողմը որևէ խախտում չի արել, քանի որ նույն նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետը սահմանում է՝ Լաչինի միջանցքով պետք է ապահովվի Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ, և այն պետք է գտնվի Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո:
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Այսպիսով, ռուսաստանցի փորձագետի պնդումը, թե եռակողմ հայտարարությամբ ՀՀ-ն պարտավորվել է Ադրբեջանին միջանցք տալ, կեղծ է։ Մանիպուլյատիվ են նաև նրա այն պնդումները, թե Լաչինի միջանցքում իրավիճակի կարգավորումը երկկողմ հարց է, և Ադրբեջանն այն արգելափակելով որևէ խախտում չի արել․ հարցը կարգավորվում է եռակողմ համաձայնագրով, որում ամրագրված են Ադրբեջանի պարտավորությունը՝ ապահովել միջանցքով Արցախի ու Հայաստանի կապը։

В эфире российского информационного агентства РБК директор Института современного государственного развития Дмитрий Солонников, говоря о блокировании Лачинского коридора так называемыми «азербайджанскими экоактивистами» 12 декабря, выступил с ложными и манипулятивными заявлениями.
Эксперт заявил, что трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года Армения обязалась предоставить Азербайджану так называемый «Зангезурский коридор».
«Речь должна идти сразу о двух коридорах и, когда подписывали соглашение в 2020 году речь была о том, что организуется коридор, который соединяет Карабах и Армению – Лачинский кордор, и организуется Зангезурский коридор, который соединяет Азербйаджан и Нахичеван»,- сказал Солонников.
Выразив сожаление, что «пункт о предоставлении коридора Азербайджану» не был реализован, последний также отметил, что создание этого коридора имеет большое значение для России, поскольку он «соединил бы Россию, Армению, Азербайджан и Турцию с портами Средиземного моря».
«Платформа проверки фактов» неоднократно писала об утверждениях касательно взятого заявлением от 9 ноября обязательства Армении предоставить Азербайджану коридор.
В заявлении нет выражения «Зангезурский коридор», упоминается только Лачинский коридор, соединяющий Арцах с Арменией. В пункте 9 сказано лишь, что «разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе, а Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях».
Продолжая тему заблокированного коридора, Солонников также утверждает, что никаких нарушений с азербайджанской стороны в контексте армяно-азербайджанских отношений не происходит, и что урегулирование вопроса находится в двусторонней, российско-азербайджанской сфере.
«Карабах — это территория Азербайджана. Это признано всеми, в том числе и Россией. Россия должна договориться с Азербайджаном. Вчерашний (12 декабря – прим. ред.)  разговор по телефону президентов (Путина и Алиева – прим. ред.), мне кажется очень важным моментом в этой части. Прежде всего Россия должна говорить с Азербайджаном о том, как на территории Азербайджана будут регулироваться действия российского миротворческого контингента. Это двусторонний вопрос», — сказал эксперт.
Утверждение Солонникова о том, что урегулирование вопроса носит двусторонний характер, является манипулятивным. Во-первых, документ, закрепляющий договоренности в зоне нагорно-карабахского конфликта – заявление от 9 ноября –  является трехсторонним.
Кроме того, манипулятивным является также утверждение о том, что азербайджанская сторона не совершала никаких нарушений, поскольку в пункте 6 того же заявления от 9 ноября говорится, что связь между Нагорным Карабахом и Арменией будет обеспечивать Лачинский коридор, который будет находится под контрлем миротворческого контингента Российской Федерации.
«Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях», — говорится в заявлении.
Таким образом, утверждение российского эксперта о том, что РА обязалась предоставить Азербайджану коридор трехсторонним заявлением, является ложным. Манипулятивными являются и его заявления о том, что урегулирование ситуации в Лачинском коридоре является двусторонним вопросом и Азербайджан не допустил никаких нарушений, заблокировав его – вопрос регулируется трехсторонним соглашением, в котором зафиксировано обязательство Азербайджана обеспечить связь между Арцахом и Арменией через коридор.
Թեգեր` РБКԴմիտրի ՍոլոննիկովԼեռնային Ղարաբաղ
Миссия российских миротворцев в Нагорном Карабахе: начало и конец
11:26, 17 Июн, 2024
Министерство обороны Азербайджана 12 июня официально заявило о завершении процесса вывода российских миротворцев с территории Нагорного Карабаха. «Личный состав, вооружение...