ԵՄ, դիտորդներ, ԵՄ, դիտորդներ, ԵՄ․․․ Խզմալյանի մանիպուլյատիվ մտքերն ու պնդումները
Հանրային հեռուստաընկերության «Հանրային քննարկում» հաղորդման դեկտեմբերի 18-ի թողարկման ընթացքում Հայաստանի եվրոպական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Խզմալյանը մի շարք մանիպուլյատիվ և կեղծ պնդումներ է արել։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ամփոփել է այն պնդումները, որոնք, փաստացի, հնարավոր է հերքել։
ԵՄ դիտորդները Լաչինում չեն եղել
Խզմալյանը նախ հայտարարել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղակայված ԵՄ դիտորդները մտել են Լաչինի միջանցք։
«Վերջին ժամերին մենք լսեցինք, որ միջանցքի տարածքում հայտնվեցին բացարձակապես այլ գործողության մեջ ներգրավված Եվրամիության դիտորդները, որոնք ընդհանրապես Արցախի հետ առնչություն մեծ հաշվով չունեն։ […] Իրենք ստացան հրաման և անսպասելիորեն շատերի համար մտան միջանցք»,- ասել է Խզմալյանը։
Իրականում, սակայն, դեկտեմբերի 16-ին ԵՄ դիտորդներն այցել էին Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհահատված, սակայն Լաչինի միջանցք չէին մտել, ինչպես պնդում էր Խզմալյանը։ Այդ մասին դեկտեմբերին 17-ին թվիթերյան գրառմամբ  հայտարարեց նաև Հարավային Կովկասում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
«Շրջանառվում է տեսանյութ Եվրամիության առաքելության պարեկի կողմից Լաչինի միջանցք տանող ճանապարհի դիտարկման մասին: Պարեկն այդ ժամանակ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանից մոտ 1․2 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող հսկիչ անցակետում էր: ԵՄ առաքելությունը, համաձայն իր մանդատի, գործում է բացառապես Հայաստանի տարածքում և մուտք չի գործել Միջանցք»,- գրել էր նա:
Ի դեպ, նույն թողարկման ընթացքում Խզմալյանը հայտարարել է նաև, թե դիտորդներն «անցան Լաչինի միջանցքով»։
Առաքելության ժամկետը չի երկարաձգվի
Ի պատասխան նույն թողարկման բանախոսներից քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցի դիտարկմանը, որ դեկտեմբերի 19-ին դիտորդներն ավարտում են իրենց առաքելությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին, Խզմալյանը հակադարձեց, թե նրանց փոխարինելու են   այլ դիտորդներով։
«Ո՛չ, գալու է նոր թիմ, Ֆրանսիայի արտգործնախարարն է ասել»,- պնդեց Խզմալյանը։
Իրականում, դեռևս դեկտեմբերի 12-ին արդեն հայտնի էր, որ ԵՄ-ն չի երկարաձգի Հայաստանում Եվրամիության՝ դեկտեմբերի 19-ին ավարտվող դիտորդական առաքելության մանդատը։
Այդ մասին հայտարարել էր Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։ «Սակայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության միջնորդի մեր հեղինակությունը պահպանելու համար Հայաստան կուղարկվի խումբ՝ քաղաքացիական առաքելության հնարավոր ուղարկման պլանավորման համար, եթե այդպիսի պայմանավորվածություն ձեռք բերվի հաջորդ տարի»,- ասել էր Բորելը:
Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիայի արտգործնախարարի հայտարարությանը, որին հղում է անում Տիգրան Խզմալյանը, ապա դա արվել էր ավելի վաղ՝ դեկտեմբերի 7-ին։ Այդ օրը Ֆրանսիայի խորհրդարանում հարցուպատասխանի ժամանակ արտգործնախարար Կատրին Կոլոննան ընդամենը հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է երկարաձգել դիտորդական առաքելության ժամկետը։
«Պետք է երկարաձգվի այնքան, որքան անհրաժեշտ է՝ սա է մեր համոզմունքը, սա նաև հայերի ցանկությունն է»,- հայտարարել էր Ֆրանսիայի արտգործնախարարը:
Վերջնաժամկետ տվել է միայն ՄԻԵԴ-ը
Խզմալյանի մեկ այլ պնդման համաձայն՝ Արևմուտքը վերջնաժամկետ է տվել Ադրբեջանին․ «․․․Մենք վերջին օրերին լսել ենք Միացյալ Նահանգներից, Եվրամիությունից, Եվրադատարանից, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից, ՄԱԿ-ից, ի վերջո, վերջնագրեր։ Եվ այդ վերջնագիրը դրված է երկուշաբթի՝ դեկտեմբերի 19-ին, Երևանի ժամանակով ժամը 19։00-ին»։
Հայտնի չէ, թե ինչ վերջնագրի մասին է խոսում Տիգրան Խզմալյանը, սակայն դեկտեմբերի 19-ի վերաբերյալ մինչ այս պահը հայտնի է միայն ՄԻԵԴ-ի դեկտեմբերի 15-ի որոշումը․ դրանով Եվրոպական դատարանը մինչև դեկտեմբերի 19-ը ժամը 19։00-ը ժամանակ է տվել Ադրբեջանին պատասխան ուղարկել Հայաստանի ներկայացրած պահանջի վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը նախորդ օրը՝  դեկտեմբերի 14-ին, դիմել էր ՄԻԵԴ՝ պահանջելով միջանկյալ միջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ և պարտավորեցնել վերջինիս ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը:
Ինչ վերաբերում է Խզմալյանի նշած մյուս դերակատարներին՝ ԱՄՆ, ԵՄ, ՄԱԿ, ապա վերջիններս որևէ պաշտոնական հայտարարությամբ Ադրբեջանին վերջնագրեր չեն ներկայացրել։
Կոսովոն չի կարող «շրջափակվել»
Բանավեճի ընթացքում Խզմալյանը Լաչինի միջանցքի արգելափակման համատեքստում անդրադարձավ նաև Կոսովոյում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
«Շատերն են արդյոք նկատել, որ հենց այս շրջափակման պահին, հենց այդ օրերին ու ժամերին, շրջափակվեց նաև Կոսովոն, և որևէ մեկի մտքով չանցավ, որ այնտեղ ջարդ է լինելու, սպանդ է լինելու, ցեղասպանություն է լինելու: Ոչ: Ինչո՞ւ Արցախում նման վտանգ կա, իսկ Կոսովոյում՝ ոչ: Պատճառը մեկն է, ընդամենը մեկն է, որովհետև… Կոսովոյում կանգնած են արևմտյան մանդատով ՆԱՏՕ-ի զորքերը որպես խաղաղապահներ՝ ՄԱԿ-ի մանդատով, Հայաստանի տարածքում՝ Արցախում կանգնած են ռուսական զավթիչները…»,- նշեց նա:
Իրականում, սակայն, Կոսովոն առաջին հերթին աշխարհագրական դիրքի պատճառով չի կարող հայտնվել շրջափակման մեջ, քանի որ, բացի Սերբիայից, սահմանակից է ևս 3 երկրի՝ Ալբանիային, Հյուսիսային Մակեդոնիային և Մոնտենեգրոյին։ Մինչդեռ Արցախը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո սահմանակից է միայն Ադրբեջանին, և Հայաստանի հետ կապը ապահովվում է միայն Լաչինի միջանցքով, որը դեկտեմբերին 12-ից փակել են «էկոակտիվիստ» ներկայացող ադրբեջանցիները: Հետևաբար, Արցախի շրջափակման ու Կոսովոյի իրադարձությունների միջև համեմատությունը տեղին չէ։
Ինչ վերաբերում է Խզմալյանի կողմից նշված Կոսովոյի «շրջափակմանը», ապա վերջին օրերին, իսկապես, Կոսովոյում կրկին լարվածություն է առաջացել, սակայն պատճառը դեկտեմբերի 10-ին Կոսովոյի հյուսիսում նախկին սերբ ոստիկանի ձերբակալությունն է։
Նշենք, որ 1999 թվականից ի վեր Կոսովոյում ՄԱԿ-ի մանդատով գործում է 3762 հոգուց բաղկացած խաղաղապահ առաքելություն:
Բացի այդ, ՄԱԿ-ի մանդատով գործող խաղաղապահ առաքելությունները միշտ չէ, որ երաշխավորել են բնակչության անվտանգությունը: Այսպես, 1994 թ. Ռուանդայի և 1995 թ. Սրեբրինիցայի (Բոսնիա և Հերցեգովինա) ցեղասպանությունների ժամանակ այդ երկրներում գործում էին հենց ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունները:
Այսպիսով, փաստենք, որ Հանրայինի եթերում Եվրոպական կուսակցության նախագահ Տիգրան Խզմալյանը սխալվում էր․ ԵՄ դիտորդների առաքելությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին չի երկարացվել, ԵՄ դիտորդները Լաչինի միջանցք չեն մտել, միջազգային կառույցները Լաչինի ապաշրջափակման մասով Ադրբեջանին վերջնագիր չեն ներկայացրել, իսկ Կոսովոյի ու Արցախի շուրջ տեղի ունեցած իրադարձությունները համեմատելը մանիպուլյատիվ է։
Թեգեր` ԵՄԼաչինի միջանցքՄԻԵԴՏիգրան Խզմալյան
Մի գիշերում ԵՄ անդամ չեն դառնում․ Խզմալյանի կեղծ պնդումը
14:11, 16 Հնս, 2023
*Նյութը հրապարակումից հետո համալրվել է։ Համալրված մասը նշված է աստղանիշով Հայաստանի եվրոպական կուսակցության նախագահ Տիգրան Խզմալյանը հունիսի 14-ին ֆեյսբուքյան գրառմամբ...
Եվրոպական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Խզմալյանը մայիսի 23-ին Ուկրաինական Європейська правда կայքին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին ու ԵԱՀԿ Մինսկի...
ՌԴ-ն և Ադրբեջանը պարտավորվել են «կանխել» երկուստեք տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնողների գործողությունները. Արա Պապյանը մասամբ ճիշտ է
11:17, 3 Մյս, 2023
Հանրային հեռուստաընկերության եթերում «Հանրային քննարկում» հաղորդման ժամանակ «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը հայտարարել է, որ 2022 թ. փետրվարի 22-ին...

В ходе выпуска программы «Общественное обсуждение» Общественного телевидения от 18 декабря глава Европейской партии Армении Тигран Хзмалян выступил с рядом манипулятивных и ложных заявлений.
«Платформа проверки фактов» обобщила утверждения, которые, фактически, можно опровергнуть.
Наблюдатели ЕС не посещали Лачин
Хзмалян сначала заявил, что наблюдатели ЕС, дислоцированные на армяно-азербайджанской границе, зашли в Лачинский коридор.
«В последние часы мы услышали, что на территории коридора появились задействованные совсем в другой миссии наблюдатели ЕС, которые по большому счету не имеет никакого отношения к Арцаху. […] Они получили приказ и неожиданно для многих зашли в коридор», — сказал Хзмалян.
Однако в действительности 16 декабря наблюдатели ЕС посетили участок дороги Горис-Степанакерт, однако в Лачинский коридор не заходили, как утверждает Хзмалян. Об этом 17 декабря сообщил в своем микроблоке в Twitter специальный представитель Евросоюза по Южном Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар.
«Распространяется видео, на котором наблюдатели ЕС работают на дороге, ведущей в Лачинский коридор. В этот момент они находились возле КПП, примерно в 1.2 км от армяно-азербайджанской границы. Наблюдательная миссия ЕС в соответствии со своим мандатом работает исключительно на территории Армении и в Лачинский коридор не заходила», — написал он.
Кстати, в том же выпуске программы Хзмалян также заявил, что наблюдатели «прошли через Лачинский коридор».
Срок миссии продлен не будет
В ответ на замечание одного из спикеров той же программы политолога Сурена Суренянца о том, что 19 декабря наблюдатели завершат свою миссию на армяно-азербайджанской границе, Хзмалян возразил, что их заменят другие наблюдатели.
«Нет, придет новая команда. Об этом сказал министр иностранных дел Франции», — заявил Хзмалян.
В действительности, 12 декабря уже стало известно, что ЕС не будет продлевать мандат наблюдательной миссии Евросоюза в Армении, который истекает 19 декабря.
Об этом заявил Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель. «Однако для сохранения нашей репутации посредника в диалоге между Арменией и Азербайджаном в Армению будет направлена группа для планирования возможного направления гражданской миссии, если такая договоренность будет достигнута в следующем году», — сказал Борель.
Что касается заявления главы МИД Франции, на которое ссылается Тигран Хзмалян, то оно было сделано ранее, 7 декабря. В тот день на сессии вопросов и ответов во французском парламенте министр иностранных дел Катрин Колонна лишь заявила, что необходимо продлить срок наблюдательной миссии.
«Присутствие миссии «должно быть продлено настолько, насколько это необходимо, это наше убеждение, это также желание армян», — заявила глава МИД Франции.
Только ЕСПЧ дал Азербайджану срок
Согласно другому утверждению Хзмаляна, Запад дал Азербайджану срок: «…В последние дни мы слышали ультиматумы от США, Евросоюза, Европейского суда, Европейского суда по правам человека, ООН. И этот ультиматум назначен на понедельник, 19 декабря, в 19:00 по ереванскому времени».
О каком ультиматуме говорит Тигран Хзмалян, неизвестно, однако относительно 19 декабря известно только о решении ЕСПЧ от 15 декабря, которым Европейский суд дал Азербайджану время до 19:00 понедельника, 19 декабря, для отправки ответа на запрос Армении.
Напомним, что 14 декабря представитель РА по международно-правовым вопросам обратился в ЕСПЧ с требованием применить обеспечительные меры в отношении Азербайджана и обязать последний разблокировать Лачинский коридор.
Что касается других упомянутых Хзмаляном акторов – США, ЕС, ООН, то последние каким-либо официальным заявлением не предъявляли Азербайджану ультиматумов.
Косово не может быть «в блокаде»
В ходе дискуссии в контексте блокирования Лачинского коридора Хзмалян коснулся также событий, происходящих в Косово.
«Многие ли заметили, что в момент этой блокады, в эте дни и часы, Косово также оказалось в блокаде. Никому не приходило в голову, что там будет резня, бойня, геноцид? Нет. Почему в Арцахе присутствует такая опасность, а в Косово нет? Причина одна, только одна. В Косово стоят войска НАТО, миротворцы с мандатом ООН, а на территории Армении, в Арцахе, стоят российские оккупанты…» — сказал он.
В действительности, однако, Косово не может быть заблокировано в первую очередь из-за его географического положения, поскольку, помимо Сербии, оно граничит еще с 3 странами: Албанией, Северной Македонией и Черногорией. Между тем, после 9 ноября 2020 года Арцах граничит только с Азербайджаном, а связь с Арменией обеспечивается только через Лачинский коридор, который 12 декабря закрыли азербайджанцы, выдавающие себя за «экоактивистов». Следовательно, сравнение блокады Арцаха с событиями в Косово неуместно.
Что касается упомянутой Хзмаляном «блокады» Косово, то в последние дни, действительно, в Косово вновь возникло напряжение, однако причина – арест бывшего сербского полицейского на севере Косово 10 декабря. Отметим, что с 1999 года в Косово по мандату ООН действует миротворческая миссия в составе 3762 человек.
Кроме того, действующие по мандату ООН миротворческие миссии не всегда гарантировали безопасность населения. Так, во время Геноцида в Руанде в 1994 г. и в Сребринице (Босния и Герцеговина) в 1995 г. в этих странах действовали миротворческие миссии ООН.
Таким образом, констатируем, что глава Европейской партии Тигран Хзмалян в прямом эфире Общественного телевидения ошибался: срок миссии наблюдателей ЕС на армяно-азербайджанской границе не продлевался, наблюдатели ЕС не заходили в Лачинский коридор, международные структуры не предъявляли Азербайджану ультиматум по снятию блокады Лачина, а сравнение событий вокруг Косово и Арцаха является манипулятивным.