Կեղծիք «բաց միջանցքի» և «Ադրբեջանում ապրող 30,000 հայի» մասին․ Փաշազադեն կրկնում է Բաքվի քարոզչական թեզերը
13:33, 26 Դկտ, 2022
Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Ալլահշյուքուր Փաշազադեն, ի պատասխան Լաչինի միջանցքը բացելու վերաբերյալ Հռոմի պապի կոչին, պնդել է, թե ադրբեջանական կողմը «երբեք չի փակել այդ ճանապարհը»։
Դեկտեմբերի 22-ին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին հղած նամակում Փաշազադեն ապատեղեկատվություն է որակել միջանցքը ադրբեջանցիների կողմից փակելու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի պնդումները՝ նշելով, որ այն փակել են ռուս խաղաղապահները։ Ըստ նրա՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ակցիան «խաղաղ է և խոչընդոտներ չի ստեղծում» Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհին։
«Հայկական կողմի, մասնավորապես Էջմիածնի պնդումները, թե իբր էկոակտիվիստների խաղաղ բողոքի ցույցը հումանիտար ճգնաժամ են առաջացրել, բացարձակապես չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ գործում է մարդասիրական միջանցքը»,- նշել է Փաշազադեն:
Վերջինս հավելել է նաև, որ բողոքի ակցիայի վայրից տեսագրությունները ցույց են տալիս, որ «շտապօգնության մեքենաները, ինչպես նաև մարդասիրական բեռներ տեղափոխող մեքենաներն ազատորեն շարժվում են ճանապարհով։ Մարդասիրական խնդիրների դեպքում Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայազգի բնակիչների համար «թեժ գիծ» է ստեղծվել՝ իրենց դիմումներին օպերատիվ լուծում տալու համար»։
Մարդասիրական միջանցք չի գործում
Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահի պնդումները, որոնք բառացիորեն կրկնում են Բաքվի՝ այդ թվում նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում արտահայտած պաշտոնական դիրքորոշումը, կեղծիք են։ FIP.am-ն անդրադարձել էր դրանց՝ ցույց տալով, որ միջանցքով շտապօգնության մեքենաների և հումանիտար բեռների ընդամենը չորս անցումների մասին է հայտնի։
Այսպես, դեկտեմբերի 12-ից մինչ օրս միջանցքով տրանսպորտային միջոցների երթևեկության առաջին դեպքի մասին հայտնի է դարձել դեկտեմբերի 18-ին, երբ ադրբեջանական սոցցանցերում և ԶԼՄ-ներում ակտիվ շրջանառվող տեսանյութում երևում էր, թե ինչպես է ռուս խաղաղապահների՝ հումանիտար բեռներ տեղափոխող ավտոշարասյունն անցնում է Լաչինի միջանցքով։
Մյուսն արձանագրվել է դեկտեմբերի 19-ին, երբ Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ Ստեփանակերտի Հանրապետական հիվանդանոցից ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվեց Երևան։ Միջանցքով անցնելու երրորդ դեպքը գրանցվել է դեկտեմբերի 24-ին, երբ օրեր շարունակ ծանր վիճակում գտնվող 4 ամսական երեխան Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի   ուղեկցությամբ տեղափոխվեց ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոն։
Վերջին՝ չորրորդ դեպքը դեկտեմբերի 25-ին էր, երբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ ընդամենը 10 տոննա մարդասիրական բեռ տեղափոխվեց Հայաստանից Արցախ։
Հավելենք, որ միջանցքի արգելափակումից առաջ Հայաստանից ամեն օր 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք է տեղափոխվել Արցախ։
Հատկանշական է նաև, որ դեկտեմբերի 22-ին տարածվել էր մի տեսանյութ, որտեղ երևում էր, որ ադրբեջանցիները դեկտեմբերի 21-ին թույլ չեն տվել անգամ խաղաղապահների ավտոշարասյանն անցնել Լաչինի միջանցքով։
Սրան զուգահեռ, պաշտոնական Ստեփանակերտը ամենօրյա ռեժիմով հայտարարում է, որ միջանցքում երթևեկությունը վերականգնված չէ, իսկ Արցախը շարունակում է մնալ կատարյալ շրջափակման մեջ։
Ինչպես արդեն ներկայացվել է, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետով Ադրբեջանի Հանրապետության տիրապետության տակ է անցել Լաչինի շրջանը։ Սակայն 5 կմ լայնությամբ Լաչինի միջանցքը մնալու էր ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո, որով էլ պետք է ապահովվի Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ։
Նույն կետի համաձայն՝ Ադրբեջանը պարտավորվում էր երաշխավորել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը:
Արցախում հումանիտար ճգնաժամ է
Ի հակառակ հոգևորականի պնդումներին, թե Արցախում հումանիտար ճգնաժամ չկա, Արցախի Հանրապետության հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող հանձնաժողովի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության վարչության պետ Հրաչ Ավթանդիլյանը հայտարարել են, որ նկատվում է լայն սպառման մթերքների պակաս, ինչպես նաև կարևոր դեղամիջոցներ բացակայում են կամ սպառման եզրին են։ Ըստ Արցախի տեղեկատվական շտաբի՝ տրանսպորտային ամբողջական, արդեն 15-օրյա շրջափակումը սպառնում է սննդի, դեղորայքի և վառելիքի պակասով:
Ադրբեջանում ապրող տասնյակ հազարավոր հայերի թեզը
Փաշազադեն պնդել է նաև, թե «բազմամշակութային Ադրբեջանում ավելի քան 30,000 հայ է ապրում, և Ղարաբաղի հայ բնակիչները նույնպես իրենց երկրի քաղաքացիներ են»։
Ադրբեջանում իբր հազարավոր հայերի գոյության մասին պնդումները նոր չեն։ FIP.am-ն ավելի վաղ անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից շահարկվող այս թեմային՝ ներկայացնելով, որ այդ տվյալների ճշմարտացիությունը հաստատող որևէ փաստ չկա։
Ըստ 2009-ին Ադրբեջանում անցկացված մարդահամարի, այդ երկրում բնակվում է 120,306 հայ։ Այս թիվը, սակայն, մոլորեցնող է, քանի որ Ադրբեջանի վիճակագրական կոմիտեն «հաշվել է» նաև Ադրբեջանի վերահսկողությունից դուրս գտնվող Արցախի բնակչությունը։ Ըստ նույն մարդահամարի՝ 120,089 հայ ապրում է Արցախի Հանրապետության վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։ Այսինքն՝ հենց Ադրբեջանի պաշտոնական տվյալների համաձայն, Ադրբեջանում բնակվում է ընդամենը 217 հայ, որոնց մոտ կեսը՝ 104-ը, մայրաքաղաք Բաքվում։
Մինչև արցախյան հակամարտության սկիզբը Ադրբեջանում ապրել են մի քանի հարյուր հազար հայեր։ Ըստ 1979 թ. խորհրդային մարդահամարի՝ 352,410 հայ է բնակվել Ադրբեջանում՝ չհաշված Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը։ Նրանցից մոտ 216,000-ը՝ Բաքվում, 41,000-ը՝ Կիրովաբադում (Գյանջա) և 14,000-ը՝ Սումգայիթում։
Արցախի օրենսդրությամբ հանքերի շահագործումը թույլատրված է
Փաշազադեն նաև անդրադարձել է «բնապահպանների» պահանջին՝ նշելով, որ  իրականությունն այն է, որ Ղարաբաղում անօրինական շահագործվում են ոսկու և պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրերը, և Ադրբեջանի «ակտիվիստները» պահանջում են   պայմաններ ստեղծել այդ հանքավայրերի մոնիտորինգի համար։
Արցախի իշխանությունները մշտապես պատրաստակամություն են հայտնել  ներպետական օրենսդրության շրջանակում Ադրբեջանին և միջազգային հանրությանը  ներկայացնել բոլոր այն միջոցառումները և մոնիթորինգի արդյունքները, որոնք կփաստեն, որ շահագործվող հանքերը որևէ բնապահպանական ռիսկեր չեն առաջացնում։
Դեկտեմբերի 23-ին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունը ներկայացրել էր Կաշենի հանքավայր այցի պահանջի հետ կապված հարցը․
«…դեկտեմբերի 3-ին Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն առաջին անգամ արգելափակելուց հետո Ադրբեջանը ռուս խաղաղապահների միջոցով Արցախի իշխանություններին փոխանցել  է գրավոր առաջարկներ, որոնք բնապահպանական խնդիրների հետ շատ քիչ առնչություն են ունեցել և բացարձակապես անընդունելի են եղել Արցախի համար: Չնայած սրան՝ արցախյան կողմը կառուցողական մոտեցում է ցուցաբերել՝ խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանական կողմին փոխանցելով այն առաջարկները, որոնց պարագայում պատրաստ կլինեն թույլ տալ բնապահպանների այց հանքավայր: Ադրբեջանը չի պահպանել պայմանավորվածությունները, որի պատճառով մուտք չեն գործել հանքավայր: Դրանից հետո նրանք սկսել են ճանապարհի երկարաժամկետ արգելափակումը»,— գրել էր Արայիկ Հարությունյանը։
Այսպիսով, Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Ալլահշյուքուր Փաշազադեի նամակը՝ ուղղված Հռոմի պապին, պարունակում է բազմաթիվ կեղծ ու մանիպուլյատիվ պնդումներ և ամբողջությամբ կրկնում է Ադրբեջանի քաղաքական իշխանության  քարոզչական թեզերը։

В ответ на призыв Папы Римского открыть Лачинский коридор председатель Управления мусульман Кавказа Аллахшукюр Пашазаде заявил, что «указанная дорога никогда не закрывалась Азербайджаном».
В письме, направленном Папе Франциску 22 декабря, Пашазаде назвал дезинформацией утверждения Католикоса всех армян о закрытии коридора азербайджанцами, отметив, что его закрыли российские миротворцы. По его словам, акция представителей гражданского общества носит «мирный характер и не создает препятствий» на дороге Горис-Степанакерт.
«Утверждения армянской стороны, в частности Эчмиадзина, о том, что мирная акция протеста экоактивистов якобы спровоцировала гуманитарный кризис, абсолютно не соответствуют действительности, так как гуманитарный коридор функционирует», — отметил Пашазаде.
Последний также добавил, что на видеозаписях с места проведения акции протеста видно, что машины «скорой помощи», а также транспорт, перевозящий гуманитарный груз, свободно передвигаются по дороге. На случай возникновения гуманитарных проблем создана «горячая линия» для жителей армянского происхождения в Карабахском регионе для оперативного решения их обращений.
Гуманитарный коридор не действует
Утверждения председателя Управления мусульман Кавказа, дословно повторяющие официальную позицию Баку, в том числе высказанную на заседании Совета Безопасности ООН, являются ложными. FIP.am коснулся их, показав, что известно только о четырех пересечениях коридора машин «скорой помощи» и гуманитарных грузов.
Так, о первом случае движения автотранспорта по коридору с 12 декабря по настоящее время стало известно 18 декабря: на видео, активно циркулирующем в азербайджанских соцсетях и СМИ, видно, как колонна российских миротворцев с гуманитарным грузом проходит через Лачинский коридор.
Другой случай был зафиксирован 19 декабря, когда один из пациентов в критическом состоянии из Степанакертской республиканской больницы был доставлен в Ереван на машине «скорой помощи» в сопровождении Красного Креста. Третий случай прохождения через коридор был зарегистрирован 24 декабря, когда 4-месячный ребенок, несколько дней находившийся в критическом состоянии, был доставлен в специализированный медицинский центр Республики Армения в сопровождении Международного Комитета Красного Креста.
Последний, четвертый случай зафиксирован 25 декабря, когда из Армении в Арцах при посредничестве Международного Комитета Красного Креста было доставлено всего 10 тонн гуманитарного груза.
Добавим, что до того, как коридор был заблокирован, из Армении в Арцах ежедневно доставлялось 400 тонн продуктов питания и медикаментов.
Примечательно также, что 22 декабаря распространилось видео, на котором видно, что 21 декабря азербайджанцы не позволили проехать по Лачинскому коридору даже конвою миротворцев.
Параллельно с этим официальный Степанакерт ежедневно заявляет, что движение по коридору не восстановлено, а Арцах продолжает оставаться в полной блокаде.
Как уже отмечалось, согласно пункту 6 заявления от 9 ноября 2020 г., Лачинский район перешел под контроль Азербайджанской Республики. Однако Лачинский коридор шириной 5 км должен был остаться под контролем российского миротворческого контингента. По этому коридору должна была обеспечиваться связь Нагорного Карабаха с Арменией.
Согласно этому же пункту Азербайджан обязывался гарантировать безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях.
В Арцахе гуманитарный кризис
Вопреки утверждениям духовного лица об отсутствии гуманитарного кризиса в Арцахе, Начальник отдела защиты экономической конкуренции Комиссии по регулированию общественных услуг Республики Арцах Грач Автандилян заявил, что наблюдается нехватка широко потребляемых продуктов питания, а также отсутствуют или почти исчерпаны важные лекарства. По данным Информационного центра Арцаха, 15-дневная полная транспортная блокада грозит нехваткой продовольствия, медикаментов и топлива.
Тезис о десятках тысяч армян, проживающих в Азербайджане
Пашазаде также заявил, что «как и более 30 тысяч армян, проживающих в мультикультурном Азербайджане, гражданами страны являются и армянские жители Карабаха».
Утверждения о якобы проживании тысяч армян в Азербайджане не новы. Ранее FIP.am уже касался манипулируемой Азербайджаном темы, представив, что фактов, подтверждающих достоверность этих данных, нет.
Согласно проведенной в 2009 году переписи населения в Азербайджане проживает 120 306 армян. Однако эта цифра вводит в заблуждение, поскольку Статистический комитет Азербайджана «подсчитал» и население Арцаха, находящегося вне контроля Азербайджана. Согласно той же переписи, на территории, находящейся под контролем Республики Арцах, проживает 120 089 армян. То есть, по официальным данным Баку, в Азербайджане проживает всего 217 армян, примерно половина из которых – 104 человека – проживает в столице Баку.
До начала Арцахского конфликта в Азербайджане проживало несколько сотен тысяч армян. По данным советской переписи 1979 г., в Азербайджане проживало 352 410 армян, не считая Нагорно-Карабахской автономной области. Около 216 тысяч из них проживали в Баку, 41 тысяча – в Кировабаде (Гяндже) и 14 тысяч –  в Сумгаите.
Согласно законодательству Арцаха, эксплуатация рудников разрешена
Пашазаде также коснулся требования «экологов», отметив, что реальность такова, что в Карабахе незаконно эксплуатируются золотые и медно-молибденовые рудники, а «активисты» Азербайджана требуют создать условия для проведения мониторинга за этими рудниками.
Власти Арцаха всегда выражали готовность в рамках национального законодательства представить Азербайджану и международному сообществу все те меры и результаты мониторинга, которые докажут, что эксплуатируемые рудники не создают экологических рисков.
23 декабря президент Арцаха Араик Арютюнян представил вопрос, связанный с просьбой о посещении рудника Кашен.
«Что касается визита азербайджанских «экологов» на месторождения, то действительность такова, что азербайджанская сторона, после того, как 3 декабря с.г. впервые заблокировала единственную соединяющую Арцах с Арменией дорогу, через российских миротворцев передала властям Арцаха письменные требования, которые имели минимальное отношение к экологическим вопросам и были абсолютно неприемлемы для Арцаха. Несмотря на это, арцахская сторона проявила конструктивный подход и письменно передала азербайджанской стороне согласованные с российскими миротворцами условия, при которых они будут готовы разрешить визит азербайджанских экологов на месторождение. Азербайджанская сторона отказалась от предложенного компромиссного варианта, и их ответом была уже длительная блокада дороги», — написал Араик Арутюнян.
Таким образом, письмо председателя Управления мусульман Кавказа Аллахшукюра Пашазаде, адресованное Папе Римскому, содержит множество ложных и манипулятивных утверждений и полностью повторяет пропагандистские тезисы политической власти Азербайджана.