Ադրբեջանի և ՌԴ կեղծիքն ու մանիպուլյացիան՝ Լաչինի միջանցքի հարցով ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստում
Դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կառավարության հետ փոխկապակցված, «էկոակտիվիստ» ներկայացող անձինք փակած են պահում Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը, ինչի հետևանքով Արցախի բնակչությունը հայտնվել է փաստացի շրջափակման մեջ, կա սննդամթերքի և բժշկական պարագաների պակաս:
Հիմնախնդրի առիթով պաշտոնական Երևանի դիմումի համաձայն հրավիրվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում դեկտեմբերի 20-ին Ադրբեջանի դեսպան Յաշար Ալիևը և ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Աննա Եվստիգնեևան մի շարք կեղծ և մանիպուլյատիվ թեզերով են հանդես եկել:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է դրանցից մի քանիսը:
ՌԴ ներկայացուցիչը կեղծում է․ միջանցքում երթևեկությունն անգամ մասնակի չի վերականգնվել
Անվտանգության խորհրդի նույն նիստում ՌԴ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Աննա Եվստիգնեևան հայտարարեց, թե ռուսական կողմի ջանքերի շնորհիվ Լաչինի միջանցքի երթևեկությունը «մասնակի վերականգնվել է»։
Դեկտեմբերի 12-ից ի վեր՝ բաց աղբյուրներում միջանցքով տրանսպորտային միջոցների երթևեկության ընդամենը երկու դեպքի մասին է հայտնի։
Դեկտեմբերի 18-ին՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման 7-րդ օրը, համացանցում հայտնվեց մի տեսանյութ, որում երևում էր, թե ինչպես է ռուս խաղաղապահների՝ հումանիտար բեռներ տեղափոխող ավտոշարասյունն անցնում Լաչինի միջանցքով։
Տեսանյութն ակտիվորեն շրջանառվում էր ադրբեջանական սոցցանցերում և ԶԼՄ-ներում։
Բաց աղբյուրներում միջանցքով տրանսպորտային միջոցների երթևեկության հաջորդ և վերջին դեպքն արձանագրվել է դեկտեմբերի 19-ին, երբ Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ Ստեփանակերտի Հանրապետական հիվանդանոցից ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվեց Երևան։
Միջանցքի արգելափակումից ի վեր այլ տրանսպորտային միջոցների՝ միջանցքով երթևեկության մասին հայտնի չէ։
Սրան զուգահեռ, պաշտոնական Ստեփանակերտը ամենօրյա ռեժիմով հայտարարում է, որ միջանցքում երթևեկությունը վերականգնված չէ, իսկ Արցախը շարունակում է մնալ կատարյալ շրջափակման մեջ։ Ըստ տեղեկատվական շտաբի՝ դեկտեմեբրի 21-ի դրությամբ իրավիճակը շարունակում է նույնը մնալ։
Այսպիսով, ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցչի տեղակալի պնդումը, թե Լաչինի միջանցքում երթևեկությունը մասնակի վերականգնվել է, կեղծիք է։
Լաչինի միջանցքը փակ է
Ադրբեջանի ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ ո՛չ Ադրբեջանի կառավարությունը, ո՛չ «բողոքի ակցիա անող ակտիվիստները» չեն արգելափակել Լաչինի ճանապարհը, և քաղաքացիների, բեռների և մեքենաների երթևեկությունը շարունակում է իրականացվել առանց արգելքի։
«Սոցիալական մեդիայով տարածվող տեսանյութերը ցույց են տալիս տաբեր տեսակի մեքենաների անարգել անցումը, ներառյալ հումանիտար շարասյունների և շտապ օգնություններ: … Հումանիտար հետևանքների մասին Հայաստանի ներկայացուցչի պնդումը կեղծ է: …Որևէ արգելանք չկա սննդամթերքի կամ կարևոր բժշկական ծառայությունների մատակարարման տեսանկյունից»,- նշեց Յաշար Ալիևը:
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետով Ադրբեջանի Հանրապետության տիրապետության տակ է անցել Լաչինի շրջանը։ Սակայն 5 կմ լայնությամբ Լաչինի միջանցքը մնալու էր ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո, որով էլ պետք է ապահովվի Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ։
Նույն կետի համաձայն՝ Ադրբեջանը պարտավորվում էր երաշխավորել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը:
Սակայն ճանապարհը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների համար մինչ այս նյութի հրապարակման պահը փակ է։ Ինչպես վերևում նշվեց, փակվելուց հետո այդ ճանապարհով երթևեկում են միայն ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տրանսպորտային միջոցները։ Բացառություն է եղել միայն դեկտեմբերի 19-ը, երբ Ստեփանակերտի հիվանդանոցում ծանր վիճակում գտնվող բուժառուներից մեկին Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ տեղափոխել են Երևան։
Մինչ այդ ու դրանից հետո ճանապարհը շարունակում է փակ մնալ ադրբեջանցի «էկոակտիվիստների» գործողությունների հետևանքով, և Ադրբեջանի ներկայացուցչի պնդումը, թե քաղաքացիների, մեքենաների ու սննդի տեղափոխումը իրականացվում է առանց որևէ արգելքի, կեղծիք է։ Վերը նշված՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտի տեղափոխումից բացի, ճանապարհով այլ քաղաքացիներ, մեքենաներ կամ սնունդ չի տեղափոխվել։
Հատկանշական է, որ ճանապարհը փակած ադրբեջանցիների գործողությունները ակտիվորեն լուսաբանվում են ադրբեջանական մեդիայով, այսինքն ադրբեջանական ԶԼՄ-ները մշտապես գտնվում են արգելափակված ճանապարհահատվածում։ Հետևաբար՝ Ադրբեջանի ներկայացուցչի պնդումը, որ ճանապարհը փակած ադրբեջանցիները որևէ կերպ չեն խոչընդոտում քաղաքացիների, մեքենաների կամ բեռների ազատ տեղաշարժին, կունենար նաև դա ապացուցող տեսանյութային հիմնավորում։ Ինչ վերաբերում է Յաշար Ալիևի կողմից հիշատակված տեսանյութերին, ապա այստեղ ևս նա դիմում է մանիպուլյացիայի՝ մեկ անգամ Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ տեղափոխված հիվանդի ու ՌԴ խաղաղապահների մեքենաների տեսանյութերը ներկայացնելով որպես շտապ օգնության մեքենաների ու հումանիտար բեռներով շարասյունների շարունակական ելումուտ։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը
Ադրբեջանի ներկայացուցիչն անդրադարձավ նաև 1990-ականներին ԼՂ հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների ընթացքում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ընդունած բանաձևերին:
«Հարկ է նշել, որ այն, ինչ Հայաստանը ու որոշ խորհրդի անդամներ սխալմամբ կոչում են Լեռնային Ղարաբաղ, իրականում միջազգայնորեն ճանաչված Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքն է, որը հայկական օկուպացիայի տակ է եղել գրեթե 30 տարի: Ընդգծում եմ՝ գրեթե 30 տարի: Սա հետևողականորեն հաստատվել է Անվտանգության խորհրդի 822, 853, 874, 884 բանաձևերում»,- նշեց նա:
Ադրբեջանի կողմից բազմիցս շահարկվող և մանիպուլացվող ՄԱԿ-ի այդ բանաձևերին FIP.am-ն անդրադարձել է մի քանի անգամ: Նախկին ԼՂԻՄ-ի վերաբերյալ որևէ հայտարարություն կամ պահանջ չի ներկայացված: 822, 853,  874, 884 բանաձևերով «տեղի հայկական ուժերից» պահանջվում էր դուրս բերել զորքերը ԼՂԻՄ հարակից՝ Քելբաջար, Աղդամ, Զանգելան շրջաններից և Հորադիզ քաղաքից: Նշենք, որ այդ շրջանները 2020 թ. պատերազմից հետո անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, այսինքն՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ դեկտեմբերի 20-ի նիստի համատեքստում ադրբեջանցի պաշտոնյայի պնդումներն արդիական չեն:
Հատկանշական է նաև, որ այդ բանաձևերը որևէ կերպ չեն մեղադրել Հայաստանին տարածքների օկուպացիայի համար: Դրանցում ՄԱԿ-ը կոչ էր անում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը շարունակել կիրառել իր ազդեցությունը Ադրբեջանի` Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայերի վրա, որպեսզի վերջիններս հետևեն բանաձևերի պահանջներին:
Հետևաբար, ԼՂԻՄ տարածքի՝ «հայկական օկուպացիայի տակ» գտնվելու վերաբերյալ պնդումը մանիպուլյատիվ է:
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերի մասին կարող եք մանրամասն կարդալ FIP.am-ի այս հրապարակման մեջ:
Լաչինի բնակչությունը մինչև Արցախյան առաջին պատերազմը
Ադրբեջանի ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ում անդրադարձավ նաև Լաչինի շրջանի բնակչությանը մինչև 1990-ականներին Լեռնային Ղարաբաղում առաջին պատերազմը:
«Լաչինի ավելի քան 77,000 բնակիչները [1990-ականներին] ստիպված են եղել լքել իրենց տներն ու ունեցվածքը»,- ասաց նա:
Իրականում, սակայն, Լաչինի շրջանը պատերազմից առաջ այդքան բնակչություն չի ունեցել: Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ 1989 թվականին Լաչինի շրջանում ապրում էր 47,339 անձ:
Հետևաբար, Յաշար Ալիևի այս պնդումը ևս կեղծ է:
Հանքանյութերի տեղափոխումը Լաչինի միջանցքով
Մեկ այլ պնդմամբ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ Լաչինի միջանցքով բնական ռեսուրսների տեղափոխումը եռակողմ հայտարարության էական խախտում է։
«Եռակողմ հայտարարության համաձայն` Լաչինի ճանապարհի օգտագործումը պետք է լինի բացառապես մարդասիրական նպատակներով։ Ճանապարհի չարաշահումը […] Ադրբեջանի բնական պաշարների անօրինական տեղափոխման նպատակով հանդիսանում է եռակողմ հայտարարության էական խախտում և չի կարող հանդուրժվել»,- հայտարարեց նա։
Ադրբեջանի ներկայացուցչի այս պնդումը ևս զուրկ է փաստական որևէ հիմնավորումից։ Եռակողմ հայտարարության միայն 6-րդ կետն է վերաբերում Լաչինի միջանցքի օգտագործման պայմաններին։
Մասնավորապես, այդ կետով Ադրբեջանը պարտավորվել էր երաշխավորել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը: Օգտակար հանածոների, մասնավորապես՝ դրանց տեղափոխման արգելքի վերաբերյալ որևէ հիշատակում փաստաթղթում չկա:
Այստեղից ակնհայտ է, Ադրբեջանի ներկայացուցչի պնդումն առ այն, որ Լաչինի միջանցքով չեն կարող տեղափոխվել օգտակար հանածոներ, անհիմն է։ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքով տեղափոխվող բեռների սահմանափակում նախատեսված չէ։
ՄԱԿ-ի հիմնաքարերը
Ելույթի սկզբում ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը մեղադրանքներ հնչեցրեց Անվտանգության խորհրդի հասցեին․ «Այս մարմինը ստեղծվել է որպես Միացյալ ազգերի կազմակերպության կանոնադրության և միջազգային իրավունքի պահապան: Պետությունների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը և նրանց ներքին գործերին չմիջամտելը հիմնաքարերն են այս առումով»,- նշեց նա:
ՄԱԿ-ի կանոնադրության առաջին գլխում իսկապես նշվում է, որ դրա դրույթները չեն լիազորում Միավորված ազգերի կազմակերպությանը միջամտելու այն հարցերին, որոնք ըստ էության գտնվում են որևէ պետության ներքին իրավասության մեջ, կամ պահանջում են անդամներից նման հարցերը ներկայացնել սույն Կանոնադրության կարգավորմանը համաձայն: Միևնույն ժամանակ, սակայն ընդգծվում է, որ այս սկզբունքը չպետք է վնասի 7-րդ գլխի համաձայն հարկադիր միջոցների կիրառմանը։ Իսկ «Գործողություններ խաղաղության վտանգման, խաղաղության խախտման և ագրեսիայի առնչությամբ» վերտառությամբ 7-րդ գլխում նշվում է, որ «Անվտանգության խորհուրդը որոշում է խաղաղության ցանկացած վտանգման, խաղաղության խախտման կամ ագրեսիայի ակտի առկայությունը և հանձնարարականներ է ներկայացնում կամ վճռում է, թե ինչ միջոցներ պետք է ձեռնարկվեն միջազգային խաղաղության ու անվտանգության պահպանման կամ վերականգնման համար։ Այսպես, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կարող է պահանջել շահագրգիռ կողմերից կատարել այն ժամանակավոր միջոցառումները, որոնք անհրաժեշտ կամ ցանկալի կհամարի:
Նախ՝ Լեռնային Ղարաբաղի, մասնավորապես՝ Լաչինի միջանցքի հարցը ներքին խնդիր չի կարող համարվել, քանի որ հակամարտությունը մի շարք պետությունների և հանրաճանաչ միջազգային ինստիտուտների կողմից դեռևս 1990-ականներից ճանաչվել է որպես միջազգային հակամարտություն: Հակամարտության գոտում բազմիցս խախտվել է խաղաղությունը՝ 1990-ականներին, 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի և 2020-ի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում: Բացի այդ, առնվազն նոյեմբերի 9-ի  եռակողմ հայտարարությունում տարածաշրջանի բնականոն կյանքի ապահովման նպատակով այնտեղ տեղակայված է երրորդ երկրի՝ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմը:
Հետևաբար, Ադրբեջանի ներկայացուցիչը կեղծում և մանիպուլացնում է, թե ԼՂ հարցը Ադրբեջանի «ներքին հարցն է»:

С 12 декабря аффилированные с правительством Азербайджана лица, представляющиеся «экоактивистами», заблокировали дорогу Горис-Степанакерт, в результате чего население Арцаха оказалось в фактической блокаде, ощущается нехватка продовольствия и медикаментов.
В связи со сложившейся ситуацией по запросу Еревана было созвано заседание Совета Безопасности ООН, в ходе которого 20 декабря посол Азербайджана Яшар Алиев и заместитель постпреда РФ при ООН Анна Евстигнеева выступили с рядом ложных и манипулятивных тезисов.
«Платформа проверки фактов» представляет некоторые из них.
Представитель РФ фальсифицирует։ движение в коридоре даже частично не восстановлено
На заседании Совета безопасности заместитель постпреда РФ Анна Евстигнеева заявила, что благодаря усилиям российской стороны движение в Лачинском коридоре «частично восстановлено».
По информации из открытых источников, с 12 декабря автотранспорт по коридору проезажал всего два раза.
18 декабря, на 7-й день блокады Лачинского коридора, в Интернете появилось видео, на котором видно, как колонна российских миротворцев с гуманитарным грузом проезжает через Лачинский коридор. Видео активно распространялось в азербайджанских социальных сетях и СМИ.
Второй и последний случай движения транспортного средства по коридору был зафиксирован 19 декабря, когда один из тяжелобольных пацинетов из Степанакертской республиканской больницы был доставлен в Ереван на машине скорой помощи в сопровождении Красного Креста.
О движении других транспортных средств по коридору с момента блокировки ничего не известно.
Параллельно с этим официальный Степанакерт ежедневно заявляет, что движение по коридору не восстановлено, а Арцах продолжает оставаться в полной блокаде. По данным Информационного центра, по состоянию на 21 декабря ситуация остается без изменений.
Таким образом, утверждение заместителя постпреда РФ при ООН о том, что движение в Лачинском коридоре частично восстановлено, является ложным.
Лачинский коридор закрыт
Представитель Азербайджана заявил, что ни правительство Азербайджана, ни «протестующие активисты» не закрывали дорогу на Лачин, режим движения граждан, грузов и транспортных средств по маршруту остается неизменным.
«На видео, размещенных в социальных сетях, видно, как беспрепятственно проезжает разного рода транспорт, в том числе машины скорой помощи и колонны с гуманитарной помощью… Утверждение представителя Армении о гуманитарных последствиях является ложным… Нет препятствий для поставок товаров или основных медицинских услуг для местного населения в регионе», — сказал Яшар Алиев.
Согласно пункту 6 заявления от 9 ноября, Лачинский район перешел под контроль Азербайджанской Республики. Однако Лачинский коридор шириной 5 км должен был остаться под контролем российского миротворческого контингента. По этому коридору должна была обеспечиваться связь Нагорного Карабаха с Арменией.
Согласно этому же пункту Азербайджан обязывался гарантировать безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях.
Однако на момент публикации этой статьи дорога для жителей Армении и Нагорного Карабаха продолжает оставаться закрытой. Как было сказано выше, после блокировки по этой дороге ездят только транспортные средства российских миротворцев. Исключением стало 19 декабря, когда один из пациентов Степанакертской больницы, находившийся в тяжелом состоянии, был доставлен в Ереван в сопровождении Красного Креста.
До и после этого дорога остается закрытой из-за действий азербайджанских «экоактивистов», а утверждение представителя Азербайджана о том, что проезд граждан, автомобилей и продуктов питания осуществляется без каких-либо препятствий является ложным. Кроме транспортировки больного в критическом состоянии, упомянутого выше, другие граждане, автомобили или продукты питания не перевозились по этой дороге.
Примечательно, что действия азербайджанцев, заблокировавших дорогу, активно освещаются азербайджанскими СМИ, то есть азербайджанские СМИ всегда находятся на перекрытом участке дороги. Следовательно утверждение представителя Азербайджана о том, что заблокировавшие дорогу азербайджанцы никоим образом не препятствуют свободному передвижению граждан, транспортных средств или грузов, имело бы и видеоподтверждение.
Что касается видео, которые упомянул Яшар Алиев, то и здесь он прибегает к манипуляции, представляя видеозаписи с пациентом, которого перевезли в сопровождении Красного Креста, и автомобилями российских миротворцев, как доказательства бесперебойного выезда и въезда карет скорой помощи и колонн с гуманитарным грузом.
Резолюции Совета Безопасности ООН
Представитель Азербайджана также коснулся резолюций, принятых Советом Безопасности ООН в ходе военных операций в зоне карабахского конфликта в 1990-х годах.
«Следует отметить, что Карабах, который Армения и некоторые члены Совета ошибочно называют «Нагорным Карабахом», является международно признанным суверенным регионом Азербайджана, который почти 30 лет находился под оккупацией Армении. Подчеркну: почти 30 лет. Это еще раз подтверждено в резолюциях 822, 853, 874 и 884 Совета Безопасности», — отметил он.
FIP.am не раз обращался к резолюциям ООН, неоднократно спекулируемым и манипулируемым Азербайджаном. Никаких заявлений или требований относительно бывшей Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО) в них не представлено. Согласно резолюциям 822, 853,  874, 884, от «местных армянских сил» требовалось вывести войска из Кельбаджарского, Агдамского, Зангеланского районов и города Горадиз, прилегающих к НКАО. Отметим, что после войны 2020 года эти районы перешли под контроль Азербайджана, то есть в контексте заседания Совета безопасности ООН 20 декабря, утверждения азербайджанского чиновника не актуальны.
Примечательно также, что в этих резолюциях Армения никоим образом не обвинялась в оккупации территорий. В них ООН призывала правительство Республики Армения продолжать оказывать свое влияние в целях обеспечения соблюдения армянами нагорно-карабах ского региона Азербайджана положений резолюций.
Следовательно утверждение о том, что НКАО находилось под «армянской оккупацией», является манипулятивным.
Подробно о резолюциях Совета Безопасности ООН вы можете прочитать в этой публикации FIP.am.
Население Лачина до первой Арцахской войны
Представитель Азербайджана в ООН также коснулся численности населения Лачинского района до первой войны в Нагорном Карабахе в 1990-х годах.
«Более 77 000 жителей Лачина [в 1990-е годы] были вынуждены покинуть свои дома и имущество», — сказал он.
Однако в действительности до войны в Лачинском районе не было такого количества населения. По официальным данным, в 1989 году в Лачинском районе проживало 47 339 человек.
Следовательно, это утверждение Яшара Алиева также является ложным.
Транспортировка полезных ископаемых по Лачинскому коридору
Представитель Азербайджана также заявил, что транспортировка природных ресурсов по Лачинскому коридору является существенным нарушением трехстороннего заявления.
«Согласно трехстороннему заявлению, использование Лачинской дороги должно осуществляться исключительно в гуманитарных целях. Злоупотребление дорогой […] с целью незаконной транспортировки природных ресурсов Азербайджана является существенным нарушением трехстороннего заявления», — заявил он.
Это утверждение представителя Азербайджана также не имеет под собой никаких фактических оснований. Только пункт 6 трехстороннего заявления касается условий использования Лачинского коридора.
В частности, в этом пункте Азербайджан обязывается гарантировать безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. В документе нет упоминания о запрете на добычу полезных ископаемых, в частности на их транспортировку.
Исходя из этого, очевидно, что утверждение представителя Азербайджана о невозможности транспортировки полезных ископаемых по Лачинскому коридору является безосновательным. Согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября, ограничений на перевозку грузов по Лачинскому коридору нет.
Краеугольные камни ООН
В начале выступления представитель Азербайджана в ООН озвучил обвинения в адрес Совета безопасности. «Этот орган был создан как блюститель Устава ООН и международного права. Краеугольным камнем в этом отношении является уважение суверенитета и территориальной целостности государств и невмешательство в их внутренние дела», — сказал он.
Действительно, в первой главе Устава ООН говорится, что его положения ни в коей мере не дают Организации Объединенных Наций права на вмешательство в дела, по существу входящие во внутреннюю компетенцию любого государства, и не требует от Членов Организации Объединенных Наций представлять такие дела на разрешение в порядке настоящего Устава. В то же время, однако, подчеркивается, что этот принцип не затрагивает применения принудительных мер на основании главы 7. А в главе 7 под названием «Действия в отношении угрозы миру, нарушений мира и актов агрессии» отмечается, что Совет Безопасности определяет существование любой угрозы миру, любого нарушения мира или акта агрессии и делает рекомендации или решает о том, какие меры следует предпринять для поддержания или восстановления международного мира и безопасности. Таким образом, Совет Безопасности ООН может потребовать от заинтересованных сторон осуществления таких временных мер, которые он сочтет необходимыми или желательными.
Во-первых, вопрос Нагорного Карабаха, в частности, Лачинского коридора, нельзя считать внутренним вопросом, поскольку конфликт был признан международным конфликтом рядом государств и популярных международных институтов с 1990-х годов. Мир в зоне конфликта неоднократно нарушался в 1990-е годы, во время Апрельской войны 2016 года и 44-дневной войны 2020 года. Кроме того, как минимум трехсторонним заявлением от 9 ноября для обеспечения нормальной жизни в регионе там дислоцируется миротворческий контингент третьей страны – России.
Следовательно представитель Азербайджана фальсифицирует и манипулирует тем, что вопрос Нагорного Карабаха является «внутренним вопросом» Азербайджана.