ԵՊՀ ռեկտորը սուտ է տարածում ակտիվիստ ուսանողների մասին
«Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամներ Դավիթ Պետրոսյանը և Յուրի Ավագյանը այսօր հացադուլ և դասադուլ են հայտարարել՝ փակվելով ԵՊՀ Ֆիզիկայի ֆակուլտետի լսարաններից մեկում։
Նախաձեռնության համակարգողը՝ Դավիթը, այսպես բացատրեց իրենց որոշումը, — «Մեկ ամիս բանակցություններ են եղել, որի ժամանակ մենք հանդիպել ենք ԿԳ նախարարի, Պաշտպանության նախարարի, փոխնախարարի, 4 բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Բանակցությունները արդյունք չտվեցին։ Եթե նշվում էր, թե զիջում է լինելու, ոչ մի զիջում էլ տեղի չի ունեցել։ Սկզբում ասվում էր, որ բացառիկ ուսանողները պետք է անցնեն, 2 օր առաջ նախագահը ասաց, որ հանճարեղ ուսանողներ պետք է լինեն։ Մեզ առաջարկում են՝ չափորոշիչներ ներկայացնել հանճարեղ ուսանողների համար, բայց մենք այդ չափորոշիչները չունենք»։
Տարկետման իրավունքի վերացման օրինագծի դեմ պայքարող ուսանողների այս քայլը ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը մեկնաբանեց այսպես, — «Առավոտյան մտել են լսարան, հայտնի դեմքեր են, որոնք երեկ չէ առաջի օրը կարծեմ եկել են Լեհաստանից, Սորոսի՝ այդ հայտնի կազմակերպության համաժողովից թե հանդիպումից։ Բնականաբար, երևի, ինչ-որ առաջադրանքներ են ստացել և եկել են առավոտյան մտել են այդ լսարանը և հացադուլ են անում»։
Ի պատասխան ռեկտորի հայտարարության՝ Դավիթ Պետրոսյանը հայտնեց, որ մասնակցել է Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմի (EPDE) կազմակերպած միջոցառմանը (ձմեռային դպրոցին), և նա որպես ապրիլին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունում դիտորդների համակարգող, հրավիրված է եղել (Դավիթ Պետրոսյանի հրավերը կարելի է տեսնել այստեղ):
«Հրավերքը, ես իրենց տվել եմ, իրա [խմբ․` Արամ Սիմոնյանը] մոտ թուղթը կա, ես ինչի եմ գնացել», — նշել է ակտիվիստ ուսանողը։ Այսինքն, ըստ Դավիթ Պետրոսյանի, ԵՊՀ ռեկտորը իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարությունը անելիս իրականում տեղյակ է եղել, որ դա սուտ է:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 11-ից 15-ը Լեհաստանում անցկացվել է Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմի (EPDE) ձմեռային հնգօրյա դպրոցը, որին մասնակցել են Արևելյան գործընկերության երկրների և Ռուսաստանի դիտորդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Հայաստանից միջոցառմանը մասնակցել է «Քաղաքացի դիտորդ» և «Անկախ դիտորդ» առաքելություններից  շուրջ երկու տասնյակ ներկայացուցիչ:
Միջոցառման օրակարգը կարելի է գտնել այստեղ: Ոչ միջոցառումը և ոչ էլ Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը «Սորոսի հիմնադրամ» անունով հայտնի «Բաց Հասարակության հիմնադրամներից» գումար չեն ստացել: Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը դիտարկել է տարածաշրջանի բազմաթիվ ընտրություններ (այդ թվում՝ 2017 թվականի ՀՀ ԱԺ ընտրությունները) և համարվում է այդ հարցում աշխարհի ամենակոմպետենտ միջազգային հասարակական կազմակերպություններից մեկը:
Հավելենք, որ հացադուլ հայտարարած երկու ակտիվիստներից մյուսը՝  Յուրի Ավագյանը, մեզ հետ զրույցում ասաց, որ երբեք Լեհաստանում չի եղել։
Թեգեր` Aram SimonyanDavit PetrosyanDefense MinisterEPDEEuropean Platform for Democratic Electionshunger strikeOpen Society FoundationsOSISoros FoundationstudentsYSUYuri AvagyanАрам СимонянДавид ПетросянЕГУстудентыЮрий АвагянԱրամ ՍիմոնյանԲաց հասարակությունների հիմնադրամԴավիթ ՊետրոսյանԵՊՀհացադուլՅուրի Ավագյանուսանողներսորոստարկետում
16:48, 10 Մյս, 2024
Երբ է «սորոսականացվել» ԵՊՀ-ն․ Yerevan.Today-ի մանիպուլյացիան
19:50, 20 Օգս, 2021
Yerevan.Today լրատվական կայքը օգոստոսի 18-ին «Իսկ ե՞րբ եք ԵՊՀ-ն կոչելու Սորոսի անունով» վերնագրով նյութ էր հրապարակել և, հիմք ընդունելով «օդում...
«Սորոսի հիմնադրամը», բացի Հայ-առաքելական եկեղեցուց, այլ կրոնական կառույցի երբևէ չի ֆինանսավորել. «Իրավունքի» հրապարակումը կեղծ է
18:16, 14 Հլս, 2020
«Իրավունք» թերթը հուլիսի 14-ի համարում նյութ է հրապարակել՝ պնդելով, որ Հայաստանում «Կյանքի խոսք» կրոնական կազմակերպությունը ֆինանսավորում է «Բաց հասարակության հիմնադրամների»...
Սուտ ԱԺ ամբիոնից ակտիվիստների և քաղ. հասարակության մասին
00:55, 15 Նյմ, 2017
Նոյեմբերի 14-ին, ելույթ ունենալով Ազգային ժողովում, Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը հայտարարել է «Սորոսի հիմնադրամից» («Բաց Հասարակության հիմանադրամների») ֆինանսավորվող ՀԿ-ները...

Члены инициативы «Во имя развития науки» Давид Петросян и Юрий Авагян сегодня объявили забастовку и голодовку в одной из аудиторий факультета физики ЕГУ.
Координатор инициативы Давид объяснил свое решение следующим образом: «В течение одного месяца мы вели переговоры с министром образования, министром обороны, заместителем министра, 4 высокопоставленными чиновниками. Переговоры не дали результатов. Если отмечалось, что будут уступки, то никаких уступок сделано не было. Сначала было сказано, что исключительные студенты должны пройти, 2 дня назад президент сказал, что должны быть гениальные студенты. Нам предлагают представить критерии  для гениального студента, но у нас нет этих критериев».
Этот шаг студентов, борющихся за право на отсрочку от армии, ректор ЕГУ Арам Симонян прокомментировал так: «Утром они вошли в аудиторию. Известные лица, которые позавчера, если не ошибаюсь, вернулись из Польши с заседания или встречи известной организации Сорос. Естественно, наверное, они получили какие-то задания. Утром они зашли в аудиторию и объявили голодовку».
В ответ на заявление ректора Давид Петросян заявил, что он участвовал в мероприятии (зимняя школа), организованном Европейской платформой за демократические выборы (EPDE), и был приглашен в качестве координатора наблюдателей в рамках инициативы «Гражданин наблюдатель» во время состоявшихся в апреле парламентских выборов (приглашение Давида Петросяна можно увидеть здесь).
«Я дал им приглашение, у него (Арама Симоняна. – ред.) есть бумага, объясняющая для чего я поехал», — отметил студент-активист. То есть, по словам Давида Петросяна, ректор ЕГУ действительно знал о том, что это ложь, когда делал заявление, которое не соответствует действительности.
Отметим, что 11-15 декабря в Польше проводилась пятидневная зимняя школа Европейской платформы за демократические выборы (EPDE), в которой участвовали представители стран Восточного партнерства и наблюдательских организаций России. От Армении в мероприятии приняли участие более 20 представителей миссий «Гражданин Наблюдатель» и «Независимый наблюдатель».
Повестку дня мероприятия можно найти здесь. Ни мероприятие, ни Европейская платформа за демократические выборы не получали денег от фондов «Открытое общество» более известных как «Фонд Сороса». Европейская платформа за демократические выборы провела мониторинги многочисленных региональных выборов (включая парламентские выборы 2017 года) и в этом вопросе считается одной из самых компетентных международных неправительственных организаций в мире.
Добавим, что один из двух объявивших голодовку активистов – Юрий Авагян, в беседе с Sut.am сказал, что он никогда не был в Польше.
Метки Aram SimonyanDavit PetrosyanDefense MinisterEPDEEuropean Platform for Democratic Electionshunger strikeOpen Society FoundationsOSISoros FoundationstudentsYSUYuri AvagyanАрам СимонянДавид ПетросянЕГУстудентыЮрий АвагянԱրամ ՍիմոնյանԲաց հասարակությունների հիմնադրամԴավիթ ՊետրոսյանԵՊՀհացադուլՅուրի Ավագյանուսանողներսորոստարկետում
Ложь с трибуны НС об активистах и гражданском обществе
00:55, 15 Ноя, 2017
14 ноября, выступая в Национальном Собрании, член республиканской фракции Айк Бабуханян заявил о необходимости «закрытии» неправительственных организаций (НПО), финансируемых «Фондом...
Ложь Вигена Саркисяна о своей службе в армии и предлагаемом проекте
16:06, 30 Окт, 2017
Министр обороны Армении Виген Саркисян 11 октября в ходе парламентских слушаний на тему «О новых законодательных регулировках касательно воинской обязанности...