Նոյեմբերի 14-ին, ելույթ ունենալով Ազգային ժողովում, Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը հայտարարել է «Սորոսի հիմնադրամից» («Բաց Հասարակության հիմանադրամների») ֆինանսավորվող ՀԿ-ները «փակելու» անհրաժեշտության մասին։ Բաբուխանյանը կազմակերպությանը մեղադրել է տարկետման վերացման դեմ ուսանողական ցույցերը ֆինանսավորելու մեջ։ Իր ելույթում պատգամավորը ապատեղեկատվություն պարունակող մի շարք հայտարարություններ է արել Հայաստանում գործող ՀԿ-ների, մասնավորապես՝ «Հանրային օրակարգ» հասարակական կազմակերպության մասին։
«Մեզ հասած տեղեկություններով՝ Հանրային օրակարգ հասարակական կազմակերպությունը Սորոսի հիմնադրամից ստացել է 20.000 դոլար դրամաշնորհ, որպեսզի պայքարի, քննադատի և վարկաբեկի «Ազգ-բանակ» մեզ համար կարևոր և մեծ նշանակություն ունեցող հայեցակարգը․․․ Դրամաշնորհի պահանջների մեջ է դրված հետևյալը, որպեսզի համալսարանի ուսանողների մեջ կազմակերպվի քննադատության պրոցեսը, հետո ձևավորվեն ֆոկուս խմբեր, հետո ձևավորվեն դրանց շուրջ ինչ-ինչ երևույթներ, այնպես որ ինչ, որ մենք այսօր տեսնում ենք ազդեցության տակ է Սորոս-չարիք կոչվող երևույթի», — հայտարարել է Բաբուխանյանը՝ առանց մեկնաբանելու, թե ինչ նկատի ունի «ինչ-ինչ երևույթներ» ասելով, և ինչ երևույթների մասին է խոսքը։
Նախ, «Հանրային օրակարգ» ՀԿ-ի կողմից 20.000 ամերիկյան դոլարի ստացումը հանրային հասանելիության տեղեկատվություն է և տեղադրված է «Բաց հասարակության հիմանդրամների» պաշտոնական կայքէջում։ Այնպես որ, Բաբուխանյանի՝ խորհրդավոր ու հույժ գաղտնի տպավորություն թողնող «մեզ հասած տեղեկությունները» ոչ այլ ինչ են, քան ցանկացած մարդու հասանելի տեղեկատվություն։
Նույն կայքէջում տեղադրված է նաև դրամաշնորհի տրամադրման նպատակը, որը հստակ նկարագրում է, թե ինչի համար է տրամադրվում դրամաշնորհը։ Այն, ինչ պատգամավորն անվանում է «Ազգ-բանակ» հայեցակարգի դեմ «պայքար, քննադատություն և վարկաբեկում», իրականության խեղաթյուրում է, սխալ թարգմանություն և ապատեղեկատվություն։
Դրամաշնորհի մեկնաբանության մեջ ձևակերպված է, որ այն նպատակ ունի․ «քննադատաբար վերլուծել Ազգ-բանակ հայեցակարգը` անկախ փորձագիտական գնահատման միջոցով և հասկանալ, թե ինչպես է այն ընկալվում ուսանողության կողմից: Այս նպատակով, Հանրային օրակարգ ՀԿ-ն պետք է կազմակերպի փորձագիտական քննարկումներ Ազգ-բանակ հայեցակարգի շուրջ և ձևակերպի այլընտրանքային մոտեցումներ, որոնք կներկայացվեն լայն հանրությանը»: Ամեն դեպքում գոնե այս նկարագրությունը, որին հղում է անում Բաբուխանյանը, որևէ «պայքար» կամ «վարկաբեկում» չի ենթադրում։ Այլ հարց է, որ գործող իշխանությունը «քննադատությունը» այսինքն՝ քննադատական մտածողությունը միայն բացասական իմաստով է ընկալում։
Ապակողմնորոշող է նաև Բաբուխանյանի՝ ծրագրում ներկայացված «ֆոկուս-խմբերի» նույնացումը օրինագծին դեմ արտահայտվող ակտիվիստ ուսանողների խմբի հետ։ Համաձայն ծրագրի՝ ստեղծվելիք «ֆոկուս-խմբերի» նպատակն է «կազմակերպել «Ազգ-բանակի» շուրջ հետագա հանրային քննարկումները»։ Հետևաբար, Բաբուխանյանի ներկայացրածը իրականության նպատակային խեղաթյուրում է։
Բաբուխանյանի ներկայացրած՝ ծրագրի և դրամաշնորհի տրման ժամկետները ևս չեն համապատասխանում իրականությանը։ Վերոնշյալ ծրագրի հայտը ներկայացվել է օգոստոսի 22-ին, իսկ դրամաշնորհը հատկացվել է այս տարվա հոկտեմբերի 5-ին: Այսինքն գործընթացը տևել է մոտ մեկ ու կես ամիս, ոչ թե մի քանի օր, ինչպես հայտարարում է Բաբուխանյանը:
Ազգային ժողովի ամբիոնից բացասաբար ներկայացնելով արտասահմանյան գրանտերի ստացման երևույթը և փորձելով պայքար սկսել դրա դեմ՝ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Բաբուխանյանը մոռանում է սակայն, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ու դրա գործող իշխանությունը Հայաստանում ամենամեծ արտասհամանյան դրամաշնորհներ ստացողներն են։ Հայաստանի կառավարությունը 2008-ից 2014-ն ընկած ժամանակահատվածում գրեթե կես միլիարդ դոլարի գրանտային աջակցություն է ստացել արտերկրից։ Այդ գումարների մոտ 80 տոկոսը եղել են ԱՄՆ-ից և Եվրամիությունից։
Հ.Գ. «Բաց հասարակության հիմնանադրամների» վերաբերյալ ԱԺ պատգամավորի նման մեկնաբանությունները հիշեցնում են պաշտոնական Բաքվի վարած քաղաքականությունը այս կազմակերպության նկատմամբ։ Բաբուխանյանի պես այս հիմնադրամը քննադատության էր ենթարկվում նաև պաշտոնական Բաքվի կողմից, որն այս հիմնադրամը դիտարկում էր նույն հարթությունում «հայկական լոբբի» հետ։

Ложь с трибуны НС об активистах и гражданском обществе
14 ноября, выступая в Национальном Собрании, член республиканской фракции Айк Бабуханян заявил о необходимости «закрытии» неправительственных организаций (НПО), финансируемых «Фондом Сороса» («Фонды открытого общества»). Бабуханян обвинил организацию в финансировании студенческих протестов против отмены права на отсрочку от армии. В своем выступлении депутат сделал ряд дезинформирующих заявлений о неправительственных организациях, действующих в Армении, в частности об НПО «Общественная повестка».
«По дошедшим до нас сведениям, НПО« Общественная повестка» получила грант в размере 20 000 долларов от «Фонда Сороса», чтобы вести борьбу, критиковать и выставлять в неблаговидном свете имеющую для страны важное и большое значение концепцию «Народ – армия»… В основе требований к гранту лежит следующее: чтобы среди студентов университета был организован процесс критики, после сформированы фокус-группы, а затем вокруг них сформированы некоторые явления, так что все то, что мы видим сегодня, находится под влиянием так называемого «зла-Сороса», — заявил Бабуханян, не комментируя, что он имеет в виду, говоря «некоторые явления» и о каких явлениях идет речь.
Прежде всего, получение в размере 20.000 тыс. долларов со стороны НПО «Общественная повестка» является доступной для общественности информацией и размещена на официальном сайте «Фонды открытого общества». Таким образом, таинственная и секретная «дошедшая до нас информация» Бабуханяна доступна для любого человека.
На том же сайте размешена также цель предоставления гранта, которая четко описывает, для чего выделяется грант. То, что депутат называет «борьбой, критикой и дискредитированием» против концепции «Народ – армия» является искажением действительности, неверным переводом и дезинформацией.
В комментарии к гранту говорится, что он направлен на: «критически проанализировать концепцию «Народ-армия» посредством независимой экспертной оценки и понять, как она воспринимается студентами. С этой целью НПО «Общественная повестка» должна организовать экспертные дискуссии вокруг концепции «Нация-армия» и сформулировать альтернативные подходы, которые будут представлены широкой общественности». Во всяком случае, хотя бы это описание, на которое ссылается Бабуханян, не предполагает какой-либо «борьбы» или «дискредитации». Другой вопрос, что действующая власть воспринимает «критику», то есть критическое мышление, только в отрицательном смысле.
Вводит в заблуждение также идентификация Бабуханяном представленных в  программе «фокус-групп» с группой активистов- студентов, протестующих против законопроекта. Согласно программе, целью «фокус-групп» является «организация дальнейших публичных обсуждений вокруг «Нация-армия». Следовательно, представленное Бабуханяном является целенаправленным искажением действительности.
Сроки выдачи программы и гранта, представленные Бабуханяном, также не соответствует действительности. Заявка на вышеуказанную программу была подана 22 августа, а грант был выдан 5 октября текущего года. То есть, процесс длился около полутора месяцев, а не несколько дней, как заявляет Бабуханян.
Представляя с трибуны Национального собрания факт предоставления иностранных грантов в отрицательном свете и пытаясь начать борьбу против него, депутат от Республиканской партии Бабуханян, однако, забывает, что Республика Армения и ее действующее правительство являются крупнейшими получателями иностранных грантов. Правительство Армении в период с 2008 по 2014 годы получило из-за рубежа гранты в размере почти полмиллиарда долларов. Примерно 80 процентов этих средств поступали из Соединенных Штатов и Европейского Союза.
P.S . Подобные комментарии депутата НС относительно «Фондов открытого общества» напоминают политику, проводимую официальным Баку в отношении этой организации. Как и Бабуханян, этот фонд также подвергался критике со стороны официального Баку, который рассматривал этот фонд на одной платформе с «армянским лобби».
Թեգեր` BabukhanyanCivil SocietyHayk BabukhanyanNational AssemblyNGOSoros«Հանրային օրակարգ» հկАйк БабуханянБабуханянНация-армияСоросազգ-բանակգրանտգրանտերդասադուլդրամաշնորհՀայկ ԲաբուխանյանսորոսՍորոսի հիմնադրամտարկետում
Журналистов избивали, а у Фонда Сороса всегда был офис. Кочарян фальсифицирует факты
17:46, 3 Сен, 2020
В интервью российскому телеканалу РБК 2 сентября второй президент Армении Роберт Кочарян заявил, что при прежних властях не было политзаключенных,...