ՆԳՆ փոխնախարար Ցուցուլյանի թերի հայտարարագիրն ու սննդի բիզնեսը
FIP.am-ն ուսումնասիրել է ՆԳ փոխնախարար Կամո Ցուցուլյանի հայտարարագրերը և մի շարք անհամապատասխանություններ ու անճշտություններ հայտնաբերել: Բացի դրանից, մեր նկարահանող խումբը եղել է Ցուցուլյանի հայրենի Իջևանում և ուսումնասիրել տարածքում նրան պատկանող օբյեկտների գործող կարգավիճակը:
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ, Փրկարար ծառայության տնօրեն Կամո Ցուցուլյանն ավելի քան 20 տարի իրավապահ համակարգում զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ: Սկսած 2017 թվականից նա Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին (այն ժամանակ՝ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով) է ներկայացրել պաշտոնատար անձի համար օրենքով նախատեսված գույքի և եկամուտների հայտարարագրեր։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել և պարզել է, որ Ցուցուլյանի հայտարարագրում առկա է գույքի օտարման տվյալների վերաբերյալ անհամապատասխանություն, ինչպես նաև, Ցուցուլյանն իրեն պատկանող անշարժ գույքերից մեկը տրամադրել է այլ անձի տնօրինմանը, որի մասին հայտարարագրում որևէ բան նշված չէ։
Ինչո՞ւ հայտարարագրել, եթե կարելի է թաքցնել
Այսպես, 2021-ի հայտարարագրում Ցուցուլյանը տարվա սկզբում հայտարարագրել է 6 միավոր անշարժ գույք։ Սակայն նույն հայտարարագրում նշել է, որ հողամասերից մեկը տարվա վերջում առկա չէ։
Արդեն տարվա վերջում առկա անշարժ գույքը կրճատվել է՝ դառնալով 5 միավոր։ Չնայած այն բանին, որ տարվա ընթացքում ձեռք բերված կամ օտարված անշարժ գույքի վերաբերյալ տեղեկությունը պետք է հասանելի ու տեսանելի լինի, այնուամենայնիվ, ԿԿՀ կայքում օտարման վերաբերյալ տեղեկատվությունը պաշտպանված է (փակ է)։
Թե ինչո՞վ է դա պայմանավորված՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից խոստացան պարզաբանել, սակայն այդպես էլ որևէ պատասխան չտրվեց։
Մենք դիտարկեցինք տարբերակը, թե հայտարարագիրը լրացնելիս, հնարավոր է, վրիպակ է թույլ տրվել, և տարվա ընթացքում վաճառված անշարժ գույքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը պարզապես տեխնիկական խնդիրների պատճառով հայտարարագրում չի արտացոլվել։
Սակայն արդեն այս տարվա փետրվարին Կադաստրի կոմիտեից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ցուցուլյանի անունով կա 6 միավոր անշարժ գույք։
Սա նշանակում է, որ փոխնախարարը չի հայտարարագրել իրեն պատկանող հողամասերից մեկը՝ այն վաճառված ներկայացնելով, չնայած, ինչպես նշեցինք, վաճառքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կայքում պաշտպանված է։
Բացի սրանից, Ցուցուլյանի հայտարարագրերից բացակայում է նաև «Կենցաղսպասարկում» ՍՊԸ-ում իր ունեցած 67% մասնաբաժինը։ Այս ընկերության տնօրենը Ցուցուլյանի կինն է՝ Աշխեն Մարգարյանը։ Այս մասին վերջերս հրապարակում էր արել նաև «Հետք» պարբերականը։
Ի՞նչ է անում Ցուցուլյանի գույքը ազատ ժամերին
Ինչպես նշեցինք, Կադաստրի կոմիտեից ստացված պատասխանի համաձայն՝ Կամո Ցուցուլյանն ունի 6 միավոր անշարժ գույք, որոնք բոլորն էլ գտնվում են Իջևանում և հարակից գյուղերում։ Բոլոր 6 միավորի պարագայում նշվում է, որ վարձակալության իրավունք դրանցում գրանցված չէ, հետևաբար, ըստ պաշտոնական փաստաթղթերի, դրանք վարձակալությամբ որևէ մեկին հանձնված չեն։ «Փաստերի ստուգման հարթակի» թիմն այցելեց Իջևանում և հարակից գյուղերում գտնվող հասցեները՝ պարզելու, թե արդյո՞ք նշված հասցեների անշարժ գույքերն օգտագործվում են որևէ, մասնավորապես, շահույթ ստանալու նպատակով։
Երկար փնտրտուքներից հետո կարողացանք գտնել Գանձաքարում Ցուցուլյանի անշարժ գույքերից մեկը, որը գործող սննդի կետ էր՝ հացատուն։ Գույքը տարածքում հայտնաբերելու բարդությունն այն էր, որ Կադաստրի փաստաթղթերում նշված հասցեն անհայտ էր թե՛ որոնողական առցանց համակարգերին և թե՛ գյուղի բնակիչներին։ Իրականում, տարածքը թեև փաստաթղթերով գյուղի սահմաններում է, սակայն գտնվում է Մ4 մայրուղու վրա՝ բուն բնակավայրից բավական հեռու։
Մեր այցի պահին սննդի կետն աշխատում էր, սակայն այցելուներ չկային։ Աշխատակիցներից ճշտեցինք՝ արդյո՞ք սա «Կամոյի օբյեկտն է», ինչին դրական պատասխան ստանալուց հետո խնդրեցինք ծառայություն իրականացնող իրավաբանական անձի հարկ վճարողի հաշվառման համարը (ՀՎՀՀ), որը յուրաքանչյուր տնտեսվարող պարտավոր է փակցնել տեսանելի վայրում։ Աշխատակիցը կանչեց ընկերության տնօրենին, որը տևական ժամանակ հրաժարվում էր ներկայացնել ՀՎՀՀ-ն, թեպետ հայտնի է, որ հարկ վճարողի հաշվառման համարը ոչ միայն գաղտնի տվյալ չէ, այլև պարտադիր պետք է փակցված լինի տեսանելի վայրում։
Տնօրենը չժխտեց, որ անշարժ գույքը պատկանում է Կամո Ցուցուլյանին, սակայն պնդում էր, որ Ցուցուլյանն այդտեղից բացարձակ եկամուտ չունի, տարածքն էլ տրամադրել է իրեն, որպեսզի «տիրություն անի, շինությունները չքանդվեն, չփչանան»։ Տնօրենի պնդմամբ, այդ տարածքը Ցուցուլյանին է պատկանում դեռ շատ վաղուց՝ 20-30 տարի առաջվանից, երբ նա դեռ պաշտոն չէր զբաղեցնում։ Սակայն ըստ հայտարարագրի՝ խնդրո առարկա 2 միավոր անշարժ գույքը Ցուցուլյանը գնել է 2019 թվականին:
Վաճառող կողմը եղել է Գանձաքարի համայնքապետարանը։ Ցուցուլյանը այն գնել է աճուրդով։
Ցուցուլյանին պատկանող տարածքում տնտեսական գործունեություն իրականացնողը «Վահագն Մանվելյան Վարդանի» Ա/Ձ-ն է, որը գրանցվել է 2022 թվականի հունվարի 27-ին։ Տնօրենի վստահեցմամբ, ինքը Ցուցուլյանի որդու ընկերն է, և այդ պատճառով Ցուցուլյանի կողմից տարածքն իրեն է տրամադրվել անհատույց։
Ինչպես նշեցինք, սննդի օբյեկտը շահագործողի պնդմամբ, այն տասնյակ տարիներ պատկանում է Ցուցուլյանին։ Google-ի քարտեզների՝ 2018-ի օգոստոսին արված լուսանկարը ևս ապացուցում է, որ սննդի օբյեկտը Ցուցուլյանի ձեռք բերելուց առաջ գոյություն ունեցել է։ Եվ քանի որ այն տարածքում հայտնի է «Կամոյի օբյեկտ» անունով, ապա հավանաբար մինչև փաստաթղթերով սեփականության ձևակերպումը, փաստացի պատկանել է Կամո Ցուցուլյանին։
Այսպիսով փաստենք, որ փրկարար ծառայության տնօրեն, ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը թաքցրել է հայտարարագրերում իրեն պատկանող անշարժ գույքն ու իրեն պատկանող ընկերության վերաբերյալ տեղեկատվությունը, և չնայած այս պահին իրեն պատկանող հացատունը շահագործում է այլ տնտեսվարող, սակայն դրա վերաբերյալ փաստաթղթային ձևակերպում չկա։
Թեգեր` Կադաստրի կոմիտեԿամո ՑուցուլյանհայտարարագիրՀՀ ՆԳՆ
ՀՀ ՆԳՆ-ն սխալ է մեկնաբանում ՌԴ քրեական օրենսգիրքը․ ո՞վ է Հայաստանում ձերբակալված ռուսաստանցի ուսուցչուհին
15:04, 16 Հլս, 2024
Ներքին գործերի նախարարությունը հուլիսի 15-ին հայտարարել էր Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի մի կնոջ ձերբակալելու մասին։ «Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ հուլիսի 13-ին,...

FIP.am изучил декларации заместителя министра внутренних дел Камо Цуцуляна и обнаружил ряд несоответствий и неточностей. Кроме того, наша съемочная группа побывала в родном для Цуцуляна Иджеване и изучила текущее состояние принадлежащих ему объектов в этом районе.
Заместитель министра внутренних дел, директор Спасательной службы Камо Цуцулян более 20 лет занимал различные должности в правоохранительной системе. Начиная с 2017 года он подавал в Комиссию по предупреждению коррупции (в то время Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц) предусмотренные законом декларации об имуществе и доходах.
«Платформа проверки фактов» провела расследование и выяснила, что в декларации Цуцуляна есть нестыковка по данным об отчуждении имущества, а также, Цуцулян передал одну из своих недвижимостей в управление другому лицу, о чем в декларации ничего не сказано.
Зачем декларировать, когда можно скрыть?
Так, в декларации за 2021 год Цуцулян задекларировал 6 единиц недвижимости на начало года. Однако в той же декларации на конец года Цуцулян указал, что одного из участков уже нет.
Уже в конце года доступная недвижимость сократилась до 5 единиц. Несмотря на то, что информация о приобретенном или отчужденном в течение года недвижимом имуществе должна быть доступна и видна, тем не менее, информация об отчуждении защищена (закрыта) на сайте Комиссии по предупреждению коррупции.
Комиссия по предотвращению коррупции пообещала объяснить, с чем это связано, однако никаких разъяснений не дала.
Мы рассмотрели возможность того, что при заполнении декларации могла быть допущена ошибка, и информация о реализованной в течение года недвижимости просто не отразилась в декларации по техническим причинам.
Однако по информации, полученной из Комитета кадастра уже в феврале этого года, на имя Цуцуляна имеется 6 единиц недвижимости.
Это означает, что замминистра не задекларировал один из принадлежащих ему участков, представив его как проданный, хотя, как мы уже отметили, информация о продаже защищена на сайте Комиссии по предупреждению коррупции.
Кроме того, в декларациях Цуцуляна отсутствует и принадлежащая ему 67-процентная доля в ООО «Кенцахспасаркум». Директором этой компании является жена Цуцуляна Ашхен Маргарян. Об этом недавно написала интернет-газета «Hetq».
Какой деятельностью занимается имущество Цуцуляна в свободное время?
Как мы уже отметили, согласно ответу, полученному из Комитета кадастра, Камо Цуцулян имеет 6 объектов недвижимости, все они находятся в Иджеване и близлежащих селах. В отношении всех 6 единиц отмечается, что право аренды в них не зарегистрировано, следовательно, по официальным документам, никому в аренду они не сданы. Команда «Платформы проверки фактов» отправилась в Иджеван и близлежащие села с целью выяснить, используются ли объекты недвижимости по указанным адресам в каких-то конкретных целях, в частности, получения прибыли.
После долгих поисков нам удалось найти одну из недвижимостей Цуцуляна в Гандзакаре, которая представляла собой действующий объект общественного питания – пекарню. Сложность в поиске недвижимости в этом районе заключалась в том, что адрес, указанный в кадастровых документах, был неизвестен ни поисковым системам в Интернете, ни жителям села. Хотя участок по документам находится в черте села, однако в действительности он находится на трассе М4, довольно далеко от населенного пункта.
На момент нашего визита пекарня работала, но посетителей не было. Мы уточнили у сотрудников, является ли эта пекарня «объектом Камо», и, получив положительный ответ, запросили идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), который каждый хозяйствующий субъект обязан разместить на видном месте. Сотрудник позвал директора компании, который долгое время отказывался предъявлять ИНН, хотя известно, что идентификационный номер налогоплательщика не является конфиденциальной информацией и должен быть размещен на видном месте.
Директор не стал отрицать, что недвижимость принадлежит Камо Цуцуляну, но утверждал, что у Цуцуляна нет абсолютно никаких доходов от нее, и он отдал участок ему, чтобы он «следил за зданиями, чтобы они не развалились». По словам директора, этот участок Цуцулян приобрел 20-30 лет назад, когда еще никакой должности не занимал. Однако, согласно декларации, Цуцулян купил 2 рассматриваемых объекта недвижимости в 2019 году. Продавцом выступила администрация села Гандзакар. Цуцулян купил их на аукционе.
На участке, принадлежащем Цуцуляну, ведет хозяйственную деятельность ИП «Манвелян Ваагн Варданович», который был зарегистрирован 27 января 2022 года. По заверению директора, он является другом сына Цуцуляна, поэтому Цуцулян предоставил ему этот участок в безвозмездное пользование.
Как мы уже отметили, по словам директора пекарни, участок на протяжении десятков лет принадлежит Цуцуляну. Снимок Google Maps, сделанный в августе 2018 года, также доказывает, что объект питания существовал до того, как его приобрел Цуцулян. А так как в селе он известен как «объект Камо», то, вероятно, он принадлежал Камо Цуцуляну до того, как право собственности было оформлено документально.
Таким образом, констатируем, что директор Спасательной службы, заместитель министра внутренних дел Камо Цуцулян скрыл в декларациях принадлежащую ему недвижимость и информацию о принадлежащей ему компании, и хотя принадлежащая ему пекарня в настоящее время находится в ведении другого хозяйствующего субъекта, никаких документов по этому поводу нет.
Թեգեր` Կամո ՑուցուլյանՀՀ ՆԳՆ
МВД РА неверно трактует Уголовный кодекс РФ: что известно о задержанной в Армении учительнице?
15:04, 16 Июл, 2024
Министерство внутренних дел Армении 15 июля сообщило о задержании в Армении гражданки РФ. «Благодаря оперативно-разыскным мероприятиям, проведенным сотрудниками полиции аэропорта...
14:10, 31 Янв, 2024