ՀՀԿ-ում ներքին ժողովրդավարության մասին սուտը
Երեկ՝ նոյեմբերի 28-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հայտարարել էր, որ Հանրապետական կուսակցությունը այսօր Հայաստանում ներկուսակցական ժողովրդավարացման աստիճանով ամենաժողովրդավար կուսակցությունն է:
Ժողովրդավարության դասական բնորոշումը ենթադրում է քաղաքական համակարգի տեսակ, որտեղ կառավարումը կատարվում է ժողովրդի կողմից՝ անմիջապես կամ նրանց կողմից ընտրված ներկայացուցիչների կողմից: Հետևաբար, ազատ և արդար ընտրությունները ժողովրդավարության կարևորագույն հենասյուններից են:
ՀՀԿ 16-րդ համագումարի ընթացքում հերթական անգամ կուսակցության նախագահ ընտրվեց Սերժ Սարգսյանը: Թերևս, այս ընտրությունը տարօրինակ չթվար, եթե չլիներ մի հանգամանք՝ չկային այլ թեկնածուներ: Ժողովրդավարության տեսանկյունից, մեկ թեկանծուով ընտրություններ անցնակցնելն արդեն իսկ աբսուրդ է ու հիշեցնում է Հյուսիսային Կորեայի նախագահական ընտրությունները:
Եթե չկա քաղաքական այլընտրանք, ապա ընտրությունն արդեն իսկ ձևական բնույթ է կրում: Մինչդեռ, ի տարբերություն ՀՀԿ-ի, օրինակ, «Քաղաքացիական Պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահի ընտրությունների ժամանակ՝ հոկտեմբերին, կար երկու թեկնածու՝  Սասուն Միքայելյանն ու Արարատ Միրզոյանը:
Նույն ՀՀԿ 16-րդ համագումարի ընթացքում ՀՀԿ-ն ընտրում էր գործադիր մարմնի անդամներ: Առաջադրվել էր 21 թեկնածու, և կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը առաջարկեց բոլոր 21 թեկնածուներին էլ դարձնել գործադիր մարմնի անդամներ՝ նախկին 19-ի փոխարեն: Փաստորեն, այս դեպքում ևս ընտրությունը ձևական բնույթ էր կրում:
Իշխանափոխություն
Ժողովրդավարության համար կարևոր է նաև պարբերաբար տեղի ունեցող իշխանափոխությունը: ՀՀԿ-ի դեպքում իշխանափոխություն չկա: Ավելին՝ գործադիր նոր մարմնի կազմը գրեթե նույնն է, ինչը որ նախկինում՝  նախկին 19 անդամներից միայն երեքը չեն անցել նոր կազմ, իսկ նոր ընտրված անդամների թիվը 5-ն է՝ այսինքն 21 անդամի 1/4-րդ մասը, ինչը բավարար հիմք չէ իշխանափոխություն համարելու համար:
Եթե համեմատենք Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության բյուրոյի անդամների վերջին ընտրության հետ, ապա այստեղ նախկին 11 անդամներից միայն մեկն է վերընտրվել նորի կազմ, այսինքն կա հստակ իշխանափոխություն՝ ի տարբերություն ՀՀԿ-ի:
Հետևաբար՝ պնդումները, թե Հանրապետական կուսակցությունը Հայաստանում ներկուսակցական ժողովրդավարացման աստիճանով ամենաժողովրդավարն է, մեղմ ասած, սուտ են:
Թեգեր` Civil Contract PartyDemocracyRepublican Party of ArmeniaRPASerzh SargsyanАрмен АшотяндемократияРПАԱրմեն ԱշոտյանԺողովրդավարությունՀՀԿՀՀԿ համագումարՍերժ ՍարգսյանՔաղաքացիական Պայմանագիր
Միջին աշխատավարձը ֏243,000 չէ․ Սուքիասյանի մանիպուլյացիաները Հանրայինի եթերում
14:56, 6 Մյս, 2022
Մայիսի 5-ին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հանդես եկավ մի շարք պնդումներով, որոնք անհաշտ են իրականության...
Հայաստանն ընտրական ավտորիտարիզմից անցել է ընտրական ժողովրդավարության․ Փաշինյանի պնդումը ճիշտ է
17:01, 21 Մրտ, 2022
Մարտի 21-ին Ազգային ժողովում կայացած լսումների ժամանակ հեռուստալրագրող Աբրահամ Գասպարյանն անդրադարձել է մարտի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արած հայտարարությանը, թե...

Ложь о внутрипартийной демократии в РПА
Вчера 28 ноября на встрече с журналистами заместитель председателя правящей Республиканской партии Армении Армен Ашотян объявил о том, что Республиканская партия сегодня в Армении по степени внутрипартийной демократии – самая демократичная политическая сила
Классическое определение демократии предполагает политическую систему, где управление осуществляется народом — непосредственно или через посредство избранных ими представителей. Следовательно, свободные и справедливые выборы являются наиболее важными опорами демократии.
В ходе 16-го съезда РПА президент Армении Серж Саргсян в очередной раз был избран председателем Республиканской партии. Возможно, этот выбор не показался бы таким странным, если бы не одно обстоятельство – не было других кандидатур. С точки зрения демократии, проведение выборов с одним кандидатом само по себе уже является абсурдом и напоминает президентские выборы в Северной Корее.
Если нет политической альтернативы, то выборы уже несут формальный характер. Между тем как, в отличие от РПА, например на выборах председателя партии «Гражданский договор», в октябре, были два кандидата на пост председателя правления партии — Арарат Мирзоян и Сасун Микаелян.
В ходе того же 16-го съезда РПА избирала членов Исполнительного органа. Был выдвинут 21 кандидат, и председатель партии Серж Саргсян предложил включить в исполнительный орган 21 кандидатуру, вместо прежних 19. Фактически, и в данном случае выборы были формальностью.
Смена власти
Для демократии важна также и периодическая смена власти. В случае с РПА — смены власти нет. Более того, состав нового исполнительного органа почти такой же как и прежде – из прежних 19 членов только трое не прошли в новый состав, а число новоизбранных членов – 5, то есть1/4 часть от 21 члена, что не является достаточным основанием для признания смены власти.
Если сравнить с последними выборами членов в Бюро Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» (АРФД), то здесь из прежних 11 членов только один кандидат был переизбран в новый состав, то есть присутствует четкая смена власти, в отличие от РПА.
Следовательно, утверждения, что Республиканская партия в Армении по степени внутрипартийной демократии – самая демократичная, мягко говоря, ложные.