Օրերս նախագահ Սերժ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Բանաձև» հաղորդաշարին, որի ընթացքում խոսել է Հայաստանի արտաքին և ներքին քաղաքականության, տնտեսական, ինտեգրացիոն քաղաքականությունների և 2018-ին սպասվող փոփոխությունների մասին։ Որոշ հարցերի պատասխաններ անորոշ թողնելուց բացի, Սարգսյանը նաև իրականությանը չհամապատասխանող մի շարք հայտարարություններ է արել։
Զբոսաշրջային սուտ
Լրագրողի դիտարկմանը, թե Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի կազմած «Կազմակերպված հանցագործության գլոբալ ինդեքսում» Հայաստանը 62-րդ տեղում է, մինչդեռ հարևան Վրաստանը զբաղեցնում է 38-րդ, իսկ Ադրբեջանը 43-րդ հորիզոնականը, այն դեպքում, երբ Հայաստանը որպես զբոսաշրջային այցեքարտ միշտ ներկայացնում է իր անվտանգությունը, Սարգսյանը հայտարարել է, որ «նույն զեկույցում զբոսաշրջության, ճանապարհորդության մասով Հայաստանը շատ-շատ առաջ է» նշված երկրներից։
Նախ, վերոնշյալ ցուցանիշը վերցված է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «Համաշխարհային մրցունակության 2017-2018թթ․» զեկույցից, որտեղ առանձին անդրադարձ չկա զբոսաշրջությանը։ Հետևաբար Սարգսյանի այս հայտարարությունը շփոթեցնող է։ Միևնույն ժամանակ գոյություն ունի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի մեկ այլ զեկույց, որը վերաբերում է հենց զբոսաշրջությանը։ Սակայն անգամ եթե ենթադրենք, որ Սարգսյանն այս զեկույցն է նկատի ունեցել, ապա կրկին ստիպված ենք եզրակացնել, որ վերջինս ստել է։ «Ճանապարհորդական և զբոսաշրջային մրցունակություն 2017» զեկույցում Հայաստանը զբաղեցնում է 84-րդ հորիզոնականը, երբ Վրաստանը 70-րդ, իսկ Ադրբեջանը 71-րդ հորիզոնականում է։
Փաստարկների բացակայությունը
Սարգսյանը, խոսելով ԱԺ-ում Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու վերաբերյալ կայացած լսումների մասին, հայտարարել է, թե որևէ լուրջ փաստարկ չի լսել ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու վերաբերյալ։
Սեպտեմբերին ԱԺ «Ելք» խմբակցությունը Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության դադարեցման նախագիծ էր ներկայացրել Ազգային ժողով։ Խմբակցությունն իր նման պահանջը հիմնավորել էր տնտեսական, սոցիալական, ռազմաքաղաքական և մի շարք այլ բաղադրիչներով։
Հիմնավորումների թվում էր նաև Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամակցության 3 տարիներին ՀՆԱ-ի կրճատումը 8%-ով, զբաղվածության մակարդակի կրճատումը 13%-ով, ինչպես նաև արտաքին պարտքի աճը 10%-ով։
Ավելին, խորհրդարանական լսումների ժամանակ խոսվել է ԵԱՏՄ-ի անդամակցության արդյունքում լուրջ գնաճի, ռազմական ապրանքների գնման խնդիրների, գյուղատնտեսական արտադրանքի ինքնարժեքի թանկացման, տնտեսական զարգացման երկարաժամկետ հեռանկարների սահմանափակման, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ խնդիրների մասին: Սակայն Սարգսյանը պնդում է, որ որևէ լուրջ փաստարկ չի լսել:
Կտրուկ գնաճ
Նույն ԵԱՏՄ-ի թեմայի շրջանակներում Սարգսյանը նաև նշում է. «Ապրանքների թանկացումը էական ազդեցություն չեն կարող ունենալ ոչ թռիչքային գնաճի, ոչ էլ տնտեսությանը խոչընդոտելու առումով, ես դա ենթադրաբար չեմ ասում՝ 2015-ին մի քանի հազար ապրանքների գծով փոխվեցին դրույքաչափերը, չեղավ թռիչքային գնաճ»:
Ու թեև 2015 թվականին իրոք շուրջ 8 հազար ապրանքատեսակների դրույքաչափեր փոխվեցին (մոտ 6300-ինը ավելացավ, 1700-ինը՝ նվազեց), սակայն իրականությունն այն է, որ ԵԱՏՄ-ի Հայաստանի անդամակցության արդյունքում սոցիալական ու տնտեսական առավել կարևոր մոտ 700 ապրանքատեսակների մաքսազերծման դրույքաչափերը դեռևս պետք է բարձրացվեն: Եվ այդ ապրանքներից շատերը ԵԱՏՄ-ում չունեն մրցունակ և որակյալ նմանակներ, ուստի սպառողների համար դրանց թանկացումն անխուսափելի է:
Որոշ դեպքերում թանկացումները լինելու են կտրուկ ու թռիչքային: Օրինակ, 2020 թվականից 7 տարուց ավելի հին մեքենաներ մաքսազերծելիս քաղաքացիները այժմյան ցուցանիշներից 2500-ից 5000 դոլարով ավել կվճարեն:
Կրթության ֆինանսավորման վերաբերյալ սուտը
Լրագրողը հիշեցնում է նաև, որ Սարգսյանն իր ելույթներում բազմիցս նշել է «գիտելիքահեն իրականություն» ստեղծելու մասին, «մինչդեռ 2018 թվականն այն տարին է, երբ որ գիտության և կրթության ֆինանսավորումը կրճատվում է»։ Այս դիտարկմանն ի պատասխան Սարգսյանը կտրուկ հերքում է պնդումը՝ հայտարարելով, թե ֆինանսավորումը «չի կրճատվում» և պատմում հանրակրթության ֆինանսավորման հետ կապ չունեցող մի շարք փոփոխությունների մասին։ Օգոստոսին ՀՀ կառավարությունը հաստատեց ՀՀ 2018-2020 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը, ըստ որի կրթության ոլորտի ֆինանսավորումը տարեց տարի պակասելու է՝ ՀՆԱ-ի 2.85%-ից հասնելով ՀՆԱ-ի 1.85%-ի: 2018-2020 թթ․ պետական միջնաժամկետային ծրագրերի բյուջեով նախատեսվել է կրթության ոլորտում 2018 թվականին ծախսել 125,974.6 մլն, 2019-ին` 125,885.9 մլն և 2020-ին` 129,108.4 մլն դրամ: Այսինքն, Սարգսյանի հայտարարությունը ապատեղեկատվություն է։
Ավելի վաղ SUT.am-ը պատմել էր նաև նույն թեմայով վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հայտարարությունների՝ իրականությանը չհամապատասխանելու մասին։

Новая серия лжи Сержа Саргсяна в эфире «АрменияТВ»
На днях президент Серж Саргсян дал интервью программе «Банадзев» телекомпании «Армения», в ходе которого рассказал о внешней и внутренней политике Армении, экономике, интеграционных политиках и ожидаемых в 2018 году изменениях. Саргсян, кроме того, что оставил неясными ответы на некоторые вопросы,  также сделал ряд заявлений, которые не соответствуют действительности.
Ложь о туризме
На замечание журналиста о том, что Армения занимает 62-е место в «Глобальном индексе организованной преступности», составленном Всемирным экономическим форумом, между тем как Грузия занимает 38-е место, а Азербайджан — 43-е место, и это в том случае, когда Армения как туристическая визитная карточка всегда представляет свою безопасность, Саргсян заявил, что «в этом же отчете Армения по части туризма и путешествий намного опережает указанные страны».
Прежде всего, вышеупомянутый показатель взят из доклада по глобальной конкурентоспособности 2017-2018 Всемирного экономического форума, где нет отдельного обращения к туризму. Следовательно, заявление Саргсяна сбивает с толку. В то же время существует еще один доклад Всемирного экономического форума, касающийся именно туризма. Однако даже если предположить, что Саргсян имел в виду этот отчет, то мы снова должны сделать вывод, что он солгал. В докладе «Конкурентоспособность в сфере путешествий и туризма 2017» Армения занимает 84-е место, в то время как Грузия находится на 70-м месте, а Азербайджан 71-м.
Отсутствие аргументов
Говоря о слушаниях по поводу выхода из Евразийского экономического союза, Саргсян заявил, что не услышал каких-либо серьезных аргументов в пользу выхода из ЕАЭС.
В сентябре парламентская фракция «Елк»  представила в НС проект о начале процедуры прекращения членства Армении в ЕАЭС. Фракция обосновала свои требования экономическими, социальными, военно-политическими и другими компонентами.
В числе аргументов было сокращение ВВП Армении на 8% за три года членства в ЕАЭС, сокращение уровня занятости на 13%, а также рост внешнего долга на 10%.
Более того, во время парламентских слушаний речь шла о серьезной инфляции в результате членства в ЕАЭС,  проблемах покупки военных товаров, роста себистоимости сельскохозяйственной продукции, ограничении долгосрочных перспектив экономического развития, а также о многих других вопросах. Однако Саргсян настаивает на том, что он не услышал каких-либо серьезных аргументов.
Резкая инфляция
В рамках той же темы о ЕАЭС Саргсян также отмечает: «Подорожание товаров не может иметь существенного значения — ни в плане инфляционного скачка, ни в плане препятствования экономике. Я не предпологаю: в 2015 году изменились ставки по части 1000 наименований товаров, галопирующей инфляцинного скачка не было».
И хотя в 2015 году действительно изменились ставки на около 8000 тыс. наименований товаров (на около 6300 наименований товаров увеличились, на 1700 — снизились), однако действительность такова, что в результате членства Армении в ЕАЭС ставки на таможенное оформление около 700 наиболее важных социальных и экономических наименований товаров еще должны увеличиться. И многие из этих товаров не имеют конкурентоспособных и высококачественных аналогов в ЕАЭС, следовательно, для потребителя  их подорожание неизбежно.
В некоторых случаях подорожания будут резкими и галопирующими. Например, с 2020 года при таможенном оформлении автомобилей старше 7 лет граждане будут платить от 2500 до 5000 тыс. долларов больше, чем платят сейчас.
Ложь о финансировании образования
Журналист также напоминает, что в своих выступлениях Саргсян неоднократно указывал на создание «основанной на знаниях реальности», «между тем как 2018 год — это год, когда финансирование науки и образования сокращается». Отвечая на это замечание, Саргсян резко отрицает утверждение, заявив, что финансирование «не сокращается», рассказав о ряде изменений, не связанных с финансированием общего образования. В августе правительство Армении утвердило программу государственных среднесрочных расходов на 2018-2020 годы, согласно которой финансирование сферы образования уменьшится с 2,85% ВВП до 1,85% ВВП. В 2018-2020 годах  по бюджету  государственных среднесрочных программ предусмотрено в 2018 году потратить на сферу образования 125,974,6 млн, в 2019 году — 125,885,9 млн.
и в 2020 году — 129,108,4 млн. драмов. То есть, заявление Саргсяна является дезинформацией.
Ранее SUT.am  рассказал также о несоответствующих действительности заявлениях премьер-министра Карена Карапетяна по той же теме.