Սերժ Սարգսյանի 2008թ. սիրուն խոստումներն ու դառը իրականությունը
Ավարտվում է Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման երկրորդ և վերջին ժամկետը։ Սերժ Սարգսյանը նախագահի պաշտոնը ստանձնել է 10 տարի առաջ՝ 2008 թվականին։ Նախագահական երկու ընտրություններին Սարգսյանը ներկայացրել է նախընտրական ծրագիր, որը խոստացել էր իրագործել նախագահ ընտրվելու դեպքում։ Ծրագրերի ոչ բոլոր խոստումներն են թերևս իրագործվել։ Առանձնացնենք դրանցից որոշները։
Տնտեսություն ու ժողովրդավարություն
«Վստահեցնում եմ՝ երբեք թույլ չեմ տա որևէ հետընթաց որևէ բնագավառում, լինի դա տնտեսություն, ժողովրդավարություն թե մարդու իրավունքներ», — ասում էր Սերժ Սարգսյանը 2008 թվականի նախագահական քարոզարշավին։
Սերժ Սարգսյանի խոստումից 1 տարի անց՝ 2009-ին, Հայաստանում արձանագրվեց 14․1% տնտեսական անկում։ Տնտեսական անհաջողություններում, սակայն, Սերժ Սարգսյանը բացատրեց համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամով։ Արդեն 2013 թվականին Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց՝ «այն կառավարությունը, որը չի ապահովի 7 տոկոս տնտեսական աճ, պետք է հրաժարական տա»։ Նկատենք, որ այս ցուցանիշը չապահովվեցին ո՛չ  Տիգրան Սարգսյանի և ո՛չ  էլ Հովիկ Աբրահամյանի ղեկավարած կառավարությունները, սակայն վերջիններս շարունակեցին պաշտոնավարումը։
Որպես տնտեսական ցուցանիշ դիտարկենք նաև Հայաստանում աղքատության մակարդակը։ Այստեղ Սերժ Սարգսյանը իր «խոստումը պահել» է՝ ոչ մի հետընթաց չի գրանցվել, աղքատության մակարդակը շարունակել է աճել։ Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած «Աղքատության պատկերը Հայաստանում 2008-2016 թվականներին» զեկույցի համաձայն՝ երկրում աղքատների թիվն աճել է: Այսպես, 2008 թվականին ՀՀ բնակչության 27.6%-ն է եղել աղքատ, իսկ 2016-ին՝ 29.4%-ը: Նվազել են նաև Հայաստանում կատարվող օտարերկրյա ներդրումները։ Եթե 2008-ին Հայաստանում կատարվել է մոտ 1 մլրդ դոլարի օտարերկրյա ներդրում, ապա 2016 թվականին այս ցուցանիշը կազմել է $130,4 մլն դոլար, ինչը 2008-ի ցուցանիշին զիջում է գրեթե ութ անգամ:
Կարճ հավելենք նաև, որ այս տարիներին բազմապատիկ ավելացել է Հայաստանի արտաքին պարտքը, չի կառուցվել խոստացված ատոմակայանը, Իրան-Հայաստան երկաթգիծը, շատ դանդաղ է ընթանում հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի կառուցումը և այլն։
Հայաստանը հետընթաց է ապրել նաև ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ասպարեզում։ 2017 թվականի սկզբում միջազգային The Economist Intelligence Unit և Freedom House կենտրոնները ժողովրդավարության ու ազատությունների մակարդակի իրենց ցանկերում վատթարացրին Հայաստանի դիրքը։ The Economist Intelligence Unit-ը նախկինում Հայաստանը դասում էր կիսաավտորիտար երկրների ցանկին, իսկ 2016 թվականի արդյունքներով՝ Հայաստանը դասվեց ավտորիտար երկրների խմբին՝ հայտնվելով Նիգերիայի, Մավրիտանիայի, Քուվեյթի և Կոտ դ’Իվուարի կողքին։ Freedom House-ի անցումային երկրների ցանկում Հայաստանը ևս հետընթաց է արձանագրել՝ հայտնվելով Հոնդուրասի, Տանզանիայի, Բութանի և Նիկարագուայի կողքին։
Արտաքին հարաբերություններ և անվտանգություն
Ե՛վ 2008-ին, և՛ 2013-ին Սերժ Սարգսյանի քարոզի հիմնաքարերից են եղել արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության վերաբերյալ խոստումները։
Հայաստանի արտաքին կապերը, ըստ Սարգսյանի նախընտրական ծրագրի, պետք է լինեին բազմաբևեռ և հավասարակշռված։ Խորացվելու էին միջպետական երկկողմ հարաբերությունները, դրանց զարգացումը կատարվելու էր Հայաստանի քաղաքական, տնտեսական և այլ բնույթի շահերի պաշտպանության առաջնայնությամբ։ Իրականում, սակայն, Հայաստանը հայտնվել է հակադիր շահեր ունեցող երկրների «խմբակում»։ ԵԱՏՄ անդամ Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ Հայաստանի տնտեսական կապերը սերտ չեն, իսկ քաղաքական կարևոր հարցերում այս երկրները նույնիսկ հակադիր դիրքերում են։
Ռուսաստանի պարագայում վիճակն առավել տխրեցնող է, քանի որ վերջին 10 տարիների ընթացքում խորացվեցին ոչ թե երկկողմանի հարաբերությունները, այլ Հայաստանի կախվածությունը Ռուսաստանից։ Սա առավել նկատելի է էներգետիկ սեգմենտում, որտեղ ռուսական մոնոպոլ կարգավիճակը ուղիղ համեմատական է Հայաստանի պոտենցիալ էներգետիկ ճգնաժամին։ Հենց Սերժ Սարգսյանի օրոք Հայաստանը «պարտքի դիմաց» Ռուսաստանին հանձնեց «ՀայՌուսգազարդի» իրեն պատկանող 20% բաժնեմասը։ «Գազպրոմին» է պատկանում անգամ Իրան-Հայաստան գազատար խողովակը։ Ռուսաստանի հետ դիսբալանսավորված հարաբերությունների խորացումը մեծամասամբ պատճառաբանվում էր անվտանգության նկատառամուներով։ Այս թեզը հօդս ցնդեց 2016 թվականի ապրիլյան պատեազմով, երբ Հայաստանը 100-ից ավել զոհ ու տարածքային կորուստ ունեցավ, իսկ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց «80-ականների զենքով» կռվելու մասին։
Ընդ որում, հարկ է նկատել, որ ապրիլյան պատերազմի պատճառ դարձած Ադրբեջանին մեծաքանակ կերպով ռուսական զենքերի մատակարարումները սկսվեցին հենց Սերժ Սարգսյանի օրոք՝ 2010 թվականին:
Անհրաժեշտ է նշել նաև, որ Հայաստանը 2017 թվականին ստորագրեց Եվրամիության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Հիշեցնենք՝ դեռ 2013 թվականին ավարտվել էին Հայաստան-ԵՄ բանակցությունները ասոցացման համաձայնագրի շուրջ։ Այն, սակայն, այդպես էլ չստորագրվեց Հայաստանի Մաքսային միություն, այնուհետև ԵԱՏՄ անդամագրվելու պատճառով, ինչը արմատապես գցեց պաշտոնական Երևանի՝ վստահելի գործնկերոջ համբավը:
Պետական կառավարման արդյունավետ համակարգ
Ըստ Սերժ Սարգսյանի՝ արդյունավետ պետական կառավարման համակարգ նշանակում է կառավարել պետական միջոցները գործարարության օրենքներով, խնայել յուրաքանչյուր լուման` հետևողականորեն բարձրացնելով գործունեության արդյունավետությունն ու թափանցիկությունը:
Պետական միջոցների յուրաքանչյուր լուման խնայելու փոխարեն մամուլից հայտնի են մի շարք աղմկահարույց պետական գնումներ, որոնք չօգտագործվեցին իրենց նպատակով։ Խոսքը մասնավորապես 124 մլն դրամով գնված բիոզուգարանների և 26 մլրդ դրամանոց Ֆինանսների նախարարության Դիլիջանի ուսումնական կենտրոնի մասին է։ Կենտրոնը այդպես էլ չծառայեց իր նպատակին և փոխանցվեց Պաշտպանության նախարարությանը, իսկ բիոզուգարանները մինչ օրս չեն գործում։ Պետք է նշել, որ ծախսերի կրճատում այնուամենայնիվ կատարվել են՝ օրինակ կրթությանը հատկացվող գումարը։ Եթե 2017-ին կրթությանը հատկացվել է ՀՆԱ-ի 2.3%-ը, ապա 2018-ին հատկացվելու է 2.18%-ը, 2019-ին` 1.99%-ը, իսկ 2020-ին` 1.8%:
Բացի այս Հայաստանի կառավարման համակարգը վաղուց հայտնվել է կակոկրատական ճգնաժամում։ Պարկինսոնի օրենքի համաձայն՝ «ցածր որակավորում ունեցող պաշտոնյան երբեք իր ենթակայության տակ չի վերցնում իրենից բարձր որակավորմամբ աշխատակիցների»։ Արդյունքում տվյալ համակարգը գործում է ցածր արդյունավետությամբ՝ տեխնոկրատ մասնագետների բացակայության պատճառով։ Այս հիվանդության առկայության լավագույն ապացույցը բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու օրենսդիրների շրջանում մականունավոր ու բարձրագույն կրթություն չունեցող (իսկ հաճախ քրեական անցյալ ունեցող) անձանց առկայությունն է։
Տարածքների համաչափ զարգացում
2008 թվականի նախընտրական ծրագրի վերջին կետը վերաբերում է տարածքային համաչափ զարգացմանը։ Զարգացման համաչափության մասին լավագույն խոսող ցուցանիշներից մեկը Հանրապետության տարածքում աղքատության մակարդակն է։ «Աղքատության պատկերը Հայաստանում 2008-2016 թվականներին» զեկույցի համաձայն Երևանում աղքատության մակարդակը 24․9%-է, մինչդեռ այս ցուցանիշը երկրի մյուս քաղաքներում կազմում է 33.2%։ Ընդ որում՝ այս տարբերությունը ավելի մեծ է հենց միջմարզային համեմատության պարագայում։ Եթե օրինակ Արմավիրի մարզում աղքատ է բնակչության 30%-ը, ապա Շիրակի պարագայում այս թիվը 45.5%-է։
Նկատենք՝ Սերժ Սարգսյանի խոստումից 9 տարի անց՝ 2017 թվականին, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարեց տարածքային խիստ անհամաչափության մասին։ Կարապետյանը մի շարք հանձնարարականներից զատ հայտարարեց բոլոր մարզպետներին տարածքային կառավարման դասընթացների ուղարկել Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում։ Ի դեպ դասընթացները ևս չեն կազմակերպվել։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Սերժ Սարգսյանի 2008 թվականի նախընտրական ծրագրի մի շարք կարևոր կետեր ոչ միայն չեն իրագործվել, այլև մի շարք ուղղություններով լուրջ հետընթաց է արձանագրվել։
Թեգեր` beautiful promisesSerzh SargsyanСерж Саргсян вретСерж СаркисянՍերժ Սարգսյան
Սերժ Սարգսյանը չի պատասխանել Նազարբաևին, երբ նա ընթերցում էր Ալիևի նամակը․ Զոհրաբյանը աղավաղում է դեպքերը
19:00, 13 Հկտ, 2022
168 TV-ի Review հաղորդման հոկտեմբերի 10-ի թողարկման ընթացքում Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ նախկին իշխանություններին ուղղված՝...
18:47, 30 Դկտ, 2021
Անցնող տարին բավականին բուռն էր քաղաքական դաշտի տարբեր ներկայացուցիչների ու նրանց հետևորդների կողմից լրատվական դաշտում կեղծ կամ մանիպուլյատիվ լուրեր տարածելու,...
Մեկ Բադեն ավել, մեկ Բադեն պակաս․ ի պատասխան Սերժ Սարգսյանի պաշտպանի հերքմանը
19:03, 22 Սպտ, 2021
«Փաստերի ստուգման հարթակն» օրեր առաջ հետաքննություն էր հրապարակել երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Գերմանիայի Բադեն-Բադեն քաղաք այցելությունների մասին։ Եվ մինչ մենք...

Подходит к концу второй и последний срок президентства Сержа Саргсяна. Серж Саргсян занял пост президента десять лет назад, в 2008 году. В ходе двух президентских выборов Саргсян представил предвыборную программу, которую он обещал выполнить в случае избрания президентом. Но не все обещания из программ были осуществлены. Выделим некоторые из них.
Экономика и демократия
«Уверяю вас, я никогда не допущу регресса в какой-либо области, будь то экономика, демократия или права человека», — сказал Серж Саргсян в ходе президентской кампании 2008 года.
Спустя год после обещания Сержа Саргсяна, в 2009 году, в Армении был зарегистрирован экономический спад на 14,1%. Экономические неудачи, однако, Серж Саргсян объяснил глобальным финансовым кризисом. Уже в 2013 году Серж Саргсян заявил, что «правительство, которое не сможет обеспечить 7 процентов экономического роста, обязано уйти в отставку». Следует отметить, что этот индекс не обеспечили правительства как во главе с Тиграном Саркисяном, так и с Овиком Абрамяном, но они продолжили занимать свои посты.
Как экономический показатель рассмотрим также уровень бедности в Армении. Здесь Серж Саргсян «сдержал свое обещание» — никакого регресса не зарегистрировано, уровень бедности продолжает расти. Согласно докладу Национальной статистической службы «Картина бедности в Армении в 2008-2016гг.», число бедных в стране выросло. Так, в 2008 году 27,6% населения Армении были бедными, а в 2016 году – 29,4%. Сократились также иностранные инвестиции в Армении. Если в 2008 году было сделано около 1 млрд долларов инвестиций, то в 2016 году этот показатель составлял 130,4 млн доллаов, что почти в восемь раз меньше, чем показатель 2008 года.
Коротко добавим также, что за эти годы многократно увеличился внешний долг Армении, не была построена обещанная атомная электростанция, железная дорога Иран-Армения, очень медленно продвигается строительство автомагистрали Север-Юг и т.д.
Армения также пережила регресс в области демократии и защиты прав человека. В начале 2017 года центры The Economist Intelligence Unit և Freedom House в своих списках уровня демократии и свободы ухудшили позицию Армении. Ранее The Economist Intelligence Unit причислял Армению к списку полуавторитарных государств, а по результатам 2016 года Армения была причислена к группе авторитарных стран, оказавшись рядом с Нигерией, Мавританией, Кувейтом и Кот-д’Ивуаром. В списке переходных стран Freedom House Армения также зарегистрировала регресс, оказавшись рядом с Гондурасом, Танзанией, Бутаном и Никарагуа.
Внешние отношения и безопасность
И в 2008, и в 2013 годах одним из краеугольных камней предвыборной кампании Сержа Саргсяна было обещание о внешних отношениях и безопасности.
Внешние связи Армении, согласно предвыборной программе Саргсяна, должны были быть многополярными и сбалансированными. Должны были быть углублены межгосударственные двусторонние отношения, их развитие должно было осуществляться приоритетным путем защиты политических, экономических и других интересов Армении. На самом деле, однако, Армения оказалась в «группе» стран, имеющих противоположные интересы. Экономические связи Армении со странами-членами ЕАЭС — Беларусью, Казахстаном и Кыргызстаном, не являются тесными, а в важных политических вопросах эти страны даже имеют полярные позиции.
В случае с Россией ситуация намного печальнее, поскольку за последние10 лет были углублены не двусторонние отношения, а зависимость Армении от России. Это наиболее заметно в энергетическом сегменте, где статус российской монополии пропорционален потенциальному энергетическому кризису Армении. Именно при Серже Саргсяне Армения «взамен на долг» передала России принадлежащие ей 20% акций «АрмРосгазпрома». Даже газопровод Иран-Армения принадлежит «Газпрому». Углубление сбалансированных отношений с Россией во многом объяснялось соображениями безопасности. Этот тезис исчез во время Апрельской войны 2016 года, когда Армения имела более 100 жертв и понесла территориальные потери, а Серж Саргсян объявил о том, что воевали «оружием 80-х годов».
При этом следует отметить, что поставки в большом количестве российского оружия в Азербайджан, ставшего причиной начала апрельской войны, начались именно при Серже Саргсяне, в 2010 году.
Следует отметить также, что Армения в 2017 году подписала Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Европейским союзом. Напомним, что еще в 2013 году закончились переговоры Армении и ЕС по Соглашению об ассоциации. Оно, однако, так и не было подписано по причине членства Армении в Таможенный союз, а затем в ЕЭАС, что радикально снизило репутацию официального Еревана как надежного партнера.
Эффективная система государственного управления
По словам Сержа Саргсяна, эффективная система государственного управления означает управление государственными средствами по законам бизнеса, экономя каждую луму — последовательно повышая эффективность и прозрачность деятельности.
Вместо того, чтобы экономить каждую луму из государственных средств, из прессы известны несколько скандальных государственных закупок, которые не были использованы по назначению. Речь в частности идет о купленных за 124 млн драмов биотуалетах и учебный центр в Дилиджане Министерства финансов за 26 млрд драмов. Центр так и не послужил своей цели и был передан Министерству обороны, а биотуалеты по сей день не работают. Следует отметить, что сокращение расходов, тем не менее, имело место, например, сумма, выделяемая на образование. Если в 2017 году на образование было выделено 2,3% ВВП, то в 2018 году будет выделено 2,18%, в 2018 году — 1,99%, а в 2020 году — 1,8%.
Кроме того, система управления Армении уже давно оказалась в какократическом кризисе. Согласно закону Паркинсона, «низкоквалифицированный чиновник никогда не берет в подчинение высококвалифицированный персонал». В результате эта система работает с низкой эффективностью из-за отсутствия технократов. Лучшим доказательством этой болезни является наличие среди высокопоставленных чиновников и законодателей лиц, имеющих прозвища и не имеющих высшее образование (зачастую имеющих криминальное прошлое).
Пропорциональное развитие территорий
Последний пункт предвыборной программы 2008 года относится к пропорциональному развитию территорий. Одним из видных показателей пропорционального развития является уровень бедности в стране. Согласно докладу «Картина бедности в Армении в 2008-2016гг.», уровень бедности в Ереване составляет 24,9%, между тем как в других городах страны этот показатель составляет 33,2%. При этом, эта разница больше именно в случае межрегионального сравнения. Если, например, в Армавирской области бедны 30% населения, то в случае Ширака этот показатель составляет 45,5%.
Заметим, что спустя 9 лет после обещаний Сержа Саргсяна, в 2017 году, премьер-министр Карен Карапетян объявил о серьезной территориальной диспропорции. В дополнение к ряду заданий Карапетян заявил, что все губернаторы должны пройти курсы регионального управления в Американском университете Армении. Кстати, курсы также не были организованы.
Таким образом, можно констатировать, что некоторые важные пункты предвыборной программы Сержа Саргсяна за 2008 год не только не были осуществлены, но и зарегистрирован серьезный регресс по ряду направлени — в ряде направлений.