Հունվարի 27-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) ձայների մեծամասնությամբ ընդունեց «Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների աշխատանքը» բանաձևը, որին հայաստանյան պատվիրակությունից ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը դեմ է քվեարկել: Սա հայաստանյան մամուլի մի զգալի հատվածում և սոցիալական մեդիայում բուռն քննարկումների ու քննադատության առիթ դարձավ:
Հատկապես իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամները կամ համակիրները սուր քննադատության ենթարկեցին Մամիջանյանի քվեարկությունը՝ շեշտելով, որ հայանպաստ բանաձևին, Մամիջանյանից բացի, դեմ են քվեարկել հիմնականում Թուրքիայի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները։ Որոշները նշում էին, որ Մամիջանյանի այս վարքը «աննախադեպ» է։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե արդյո՞ք Մամիջանյանի այդպիսի քվեարկությունն աննախադեպ էր և արդյո՞ք նախկինում ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ընդդիմադիր և իշխանական պատգամավորները միասնական են եղել  Հայաստանի ներքաղաքական հարցերին վերաբերող բանաձևերի քվեարկության ընթացքում:
Հակիրճ՝ բանաձևի մասին
Հայաստանյան մամուլը հիմնականում դրական գլխագրերով անդրադարձավ բանաձևին՝ այն որակելով հայանպաստ: Դրանում արձանագրվում է «ժողովրդավարական նշանակալի առաջընթաց» Հայաստանում 2018-ից ի վեր․ մասնավորապես՝ դրական է գնահատվում ընտրական, դատաիրավական, հակակոռուպցիոն բարեփոխումների ընթացքը, նշվում է, որ 2020 թվականի Արցախյան երկրորդ պատերազմին հաջորդած քաղաքական ճգնաժամը երկրում լուծվել է ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով։
Հետպատերազմյան իրադարձությունները՝ մասնավորապես 2020-ի նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը ցուցարարների հարձակումներն օրենսդիր ու գործադիր մարմինների շենքերի վրա, ԵԽԽՎ-ն որակում է որպես երկրում «սահմանադրական կարգի տապալման փորձ»։ Վեհաժողովն արձանագրում է նաև, որ Հայաստանը հաջողությամբ հաղթահարել է լուրջ քաղաքական ճգնաժամը, որն առաջացել էր Լեռնային Ղարաբաղի զինված հակամարտության ելքի հետևանքով։
Բացի հայաստանյան ներքաղաքական հարցերին տրված գնահատականից, բանաձևն անդրադառնում է նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին, մասնավորապես՝ Արցախյան հակամարտությանն ու վերջին պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին։ Վեհաժողովը ևս մեկ անգամ կոչ է անում ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին, պահպանել Արցախի հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը, ինչպես նաև արձանագրում՝ ԼՂ հակամարտությունը լուծված չէ, իսկ դրա արդար և տևական լուծմանը պետք է հասնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում։
Բանաձևին ավելի մանրամասն կարող եք ծանոթանալ UIC.am-ում:
Մամիջանյանի քվեարկությունն աննախադեպ չէր
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրեց, թե ինչպես են քվեարկել հայկական պատվիրակությունները երկրի ներքաղաքական իրավիճակին վերաբերող բանաձևերին ՀՀ-ի՝ ԵԽԽՎ անդամ դառնալուց ի վեր։ Պարզեց, որ նախկինում ևս մեր պատվիրակները ոչ միշտ են միասնական եղել․ ընդդիմադիր և իշխանական պատգամավորները բազմիցս քվեարկությամբ միմյանց հակառակ դիրքորոշումներ են հայտնել:
Մասնավորապես, 2008 թվականին ԵԽԽՎ-ի՝ Եվրոպայում դեմոկրատական ինստիտուտների աշխատանքի վերաբերյալ ընդհանուր զեկույցում, անդրադարձ կատարելով Մարտի 1-ի իրադարձություններին, ընդգծվում էր ընտրական գործընթացների բարելավման և դրանց նկատմամբ հանրության վստահության վերականգնման անհրաժեշտությունը, արձանագրվում էին ընդդիմադիրների հանդեպ բռնությունները, խոսքի ազատության սահմանափակումները և այլն:
ՀՀ իշխանությունների համար այս խնդրահարույց բանաձևին դեմ էր քվեարկել այդ ժամանակվա իշխանական կոալիցիայի անդամ ՀՅԴ-ից Արմեն Ռուստամյանը, իսկ ընդդիմադիր «Ժառանգություն» խմբակցությունից Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու ՀՀԿ-ական Դավիթ Հարությունյանը ձեռնպահ էին եղել:
2009-ին Մարտի 1-ին վերաբերող մեկ այլ՝ ՀՀ իշխանությունների համար խնդրահարույց բանաձևի քվեարկության ընթացքում ևս հայաստանյան պատվիրակությունը միասնական դիրքորոշում չի արտահայտել․ մասնավորապես, «Ժառանգությունից» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը կողմ է քվեարկել բանաձևին, իսկ դաշնակցական Արմեն Ռուստամյանը, հանրապետական Դավիթ Հարությունյանը և ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանը՝ դեմ:
2009-ին և 2011-ին ընդունված «Ժողովրդավարական ինստիտուտների աշխատանքը Հայաստանում» համանման բանաձևերում Վեհաժողովը կրկին անդրադարձել էր Մարտի 1-ի իրադարձություններին․ առաջինում ԵԽԽՎ-ն ողջունում էր քրեական օրենսդրության բարելավումը, երկրորդում՝ Մարտի 1-ի իրադարձությունների բացահայտման նպատակով քննիչ հանձնաժողովի ստեղծումը, ինչպես նաև այդ իրադարձությունների գործերով դատապարտվածների համաներումը: Առաջինին Արմեն Ռուստամյանը քվեարկել է ձեռնպահ, Նաիրա Զոհրաբյանը և Դավիթ Հարությունյանը՝ կողմ: Երկրորդին՝ Ռուստամյանը, Զոհրաբյանը և Հարությունյանը կողմ են քվեարկել, իսկ Փոստանջյանը՝ ձեռնպահ:
Ինչ վերաբերում է գործող իշխանության տեսանկյունից նպաստավոր բանաձևերին, ապա, օրինակ, 2013-ին ԵԽԽՎ մոնիթորինգի կոմիտեի ներկայացրած բանաձևին, որը նույն թվականի փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրությունները դրական էր որակում, հայաստանյան պատվիրակության անդամ, ընդդիմադիր ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Լևոն Զուրաբյանը դեմ է քվեարկել՝ ի տարբերություն իշխող մեծամասնությունից Նաիրա Կարապետյանի: Բանաձևում նշվում էր, որ 2013-ի նախագահական ընտրությունները Հայաստանում «լավ են կազմակերպվել, դրանց ընթացքում հարգվել են հիմնարար ազատությունները և դրանք վկայում են երկրում ընտրական գործընթացի հստակ բարելավման մասին»։
2014-ին Լևոն Զուրաբյանը՝ դեմ, իսկ այն ժամանակ ընդդիմադիր ՀՅԴ խմբակցությունից պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը՝ ձեռնպահ են քվեարկել ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի վերաբերյալ բանաձևին, որում նշվում էր՝ գործընթացը տեղի է ունենում քաղաքական լայն կոնսենսուսի պայմաններում ու միտված է երկրում իշխանության ճյուղերի փոխզսպման ու հակակշիռների մեխանիզմների ամրապնդմանը:
Մեկ այլ դեպքում, որն ուղղակիորեն ԵԽԽՎ-ում քվեարկություններին չի վերաբերում, ՀՀ իշխանությունների և իշխանամետ հանրության սուր քննադատությանն արժանացավ ընդդիմադիր պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի ակտիվությունը։ 2013 թվականի ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթից հետո՝ պատգամավորների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում, Փոստանջյանը հայտարարեց, թե Սարգսյանը ԵԽԽՎ-ում հայտնվել է «կազմակերպված հանցագործության հետևանքով՝ փետրվարի 18-ին հայ ժողովրդի քվեի գողության հետևանքով»: Այնուհետև ընդդիմադիր պատգամավորը, Սարգսյանին խաղամոլության մեջ մեղադրելով, հարցրեց, թե արդյո՞ք նա 70 մլն եվրո է տանուլ տվել եվրոպական խաղատներից մեկում և ով է վճարել այդ գումարը:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ներքաղաքական իրադարձություններին վերաբերող բանաձևերի քվեարկություններում հայ ընդդիմադիր ու իշխանական պատվիրակները բազմիցս են միմյանց հակառակ դիրքորոշումներ արտահայտել, և ընդդիմադիր Հայկ Մամիջանյանի հունվարի 27-ի քվեարկությունն աննախադեպ չէ:

27 января Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) большинством голосов приняла резолюцию «О деятельности демократических институтов в Армении», против которой проголосовал депутат армянской делегации Айк Мамиджанян. Это стало предметом бурных дискуссий и критики в значительной части армянской прессы и социальных сетях.
В особенности члены или сторонники правящей партии «Гражданский договор» резко раскритиковали голосование Мамиджаняна, подчеркнув, что, кроме Мамиджаняна, против проармянской резолюции проголосовали в основном представители Турции и Азербайджана. Некоторые отметили, что поведение Мамиджаняна было «беспрецедентным».
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, было ли голосование Мамиджаняна беспрецедентным, и были ли в прошлом единодушны оппозиционные и провластные депутаты армянской делегации в ПАСЕ в голосовании по резолюциям, касающимся внутриполитических вопросов Армении.
Коротко о «проармянской» резолюции
Армянская пресса в основном отозвалась о резолюции с положительными заголовками, назвав ее проармянской. В резолюции отмечается «значительный прогресс в развитии демократии» в Армении с 2018 года․ В частности, положительно оценивается процесс избирательной, судебной и антикоррупционной реформ, отмечается, что политический кризис после второй Арцахской войны в 2020 году был разрешен путем свободных и справедливых выборов. ПАСЕ квалифицирует послевоенные события, в частности нападения протестующих на здания законодательной и исполнительной власти в ночь с 9 на 10 ноября 2020 года, как «попытку свержения конституционного строя» в стране. Ассамблея также отмечает, что Армения успешно преодолела серьезный политический кризис, возникший в результате вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе.
Помимо оценки внутриполитических вопросов в Армении, резолюция также затрагивает армяно-азербайджанские отношения, в частности, Арцахский конфликт и ситуацию, создавшуюся после последней войны. Ассамблея в очередной раз призывает к освобождению армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане, к сохранению армянского культурного и религиозного наследия Арцаха, а также констатирует, что нагорно-карабахский конфликт не урегулирован, и его справедливое и долгосрочное решение должно быть достигнуто в формате Минской группы ОБСЕ. Более подробно ознакомиться с резолюцией можете на сайте UIC.am.
Голосование Мамиджаняна не было беспрецедентным
«Платформа проверки фактов» изучила, как армянские делегации голосовали за резолюции касательно внутриполитической ситуации в стране с тех пор, как Армения стала членом ПАСЕ. Выяснилось, что и в прошлом наши делегаты не всегда были единодушны: оппозиционные и провластные депутаты неоднократно выражали противоречащие друг другу позиции.
В частности, в совместном отчете ПАСЕ о деятельности демократических институтов Европы (2008 г.) затрагивались события 1 Марта и подчеркивалась необходимость совершенствования избирательного процесса и восстановления доверия к ним со стороны общественности, фиксировалось насилие в отношении оппозиции, ограничение свободы слова и др.
Против этой проблемной для властей Армении резолюции проголосовал член правящей на тот момент коалиции Армен Рустамян из АРФ «Дашнакцутюн», а Раффи Ованнисян из оппозиционной фракции «Наследие» и Давид Арутюнян из Республиканской партии Армении воздержались.
Во время голосования по очередной проблемной для властей Армении резолюции касательно событий 1 марта 2009 года армянская делегация также не выразила единой позиции. В частности, «за» резолюцию проголосовала депутат от «Наследия» Заруи Постанджян, против – руководитель фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян, депутат от РПА Давид Арутюнян и депутат от ППА Наира Зограбян.
В аналогичных резолюциях «О деятельности демократических институтов в Армении», принятых в 2009 и 2011 годах, Ассамблея снова коснулась событий 1 Марта. В первой резолюции ПАСЕ приветствовала совершенствование уголовного законодательства, во второй – создание следственной комиссии по расследованию событий 1Марта, а также амнистию осужденных по делу тех событий. Во время голосования по первой резолюции Армен Рустамян воздержался, «за» проголосовали Наира Зограбян и Давид Арутюнян. Во время голосования по второй резолюции Рустамян, Зограбян и Арутюнян проголосовали «за», а Постанджян – воздержалась.
Что касается благоприятных с точки зрения действующей власти резолюций, то, например, депутат от АНК Левон Зурабян, в отличие от депутата от правящего большинства Наиры Карапетян, проголосовал против резолюции, представленной Мониторинговым комитетом ПАСЕ в 2013 году, в которой положительно оценивались президентские выборы, состоявшиеся 18 февраля того же года. В резолюции отмечалось, что президентские выборы 2013 года в Армении «были хорошо организованы, в ходе них соблюдались основные свободы, выборы свидетельствуют о явном улучшении избирательного процесса в стране».
В 2014 году во время голосования по резолюции о процессе конституционной реформы в Армении Левон Зурабян проголосовал против, а депутат от оппозиционной фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян – воздержался. В резолюции отмечалось, что процесс конституционной реформы проходит в условиях широкого политического консенсуса и направлен на сдерживание ветвей власти в стране и усиление механизмов противовеса.
В другом случае, не имеющем прямого отношения к голосованию в ПАСЕ, подверглась резкой критике со стороны властей РА и провластной общественности активность депутата от оппозиции Заруи Постанджян. После выступления третьего президента РА Сержа Саргсяна на пленарном заседании осенней сессии ПАСЕ 2013 года в ходе процедуры вопросов и ответов с депутатами Постанджян заявила, что Саргсян оказался в ПАСЕ «в результате кражи голосов армянского народа 18 февраля путем организованного преступления». Затем депутат от оппозиции, обвинив Саркисяна в лудомании, поинтересовалась у него, «был ли он недавно в одном из европейских казино и не проиграли ли он там случайно 70 млн. евро, и если он проиграл эти деньги в казино, кто оплатил его проигрыш?».
Таким образом, можем констатировать, что во время голосования в ПАСЕ по резолюциям, касающимся внутриполитических событий в Армении, армянские оппозиционные и провластные делегаты неоднократно высказывали противоречащие друд другу позиции, и голосование оппозиционного депутата Айка Мамиджаняна 27 января не является беспрецедентным.