Ինչ է հայտնի կորոնավիրուսի «Կրակեն» XBB.1.5 ենթատեսակի մասին
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է, թե ինչ հատկություններ ունի այս նոր ենթատեսակը և առհասարակ՝ ինչ թարմացումներ կան կորոնավիրուսային համավարակի վերաբերյալ:
XBB.1.5 «Կրակեն» ենթատեսակը
Կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամը սկսեց տարածվել 2021 թ.-ին վերջից: «Օմիկրոնը» համարվում է ավելի թեթև և կառավարելի տեսակ, և մահացության դեպքերը, ըստ առկա տվյալների, ավելի քիչ են, քան մյուս շտամների դեպքում։ «Օմիկրոնի» ախտանշանները նման են մրսածության և հարբուխի ախտանշաններին, և ի տարբերություն կորոնավիրուսի մյուս տեսակների, «Օմիկրոնի» դեպքում համի և հոտի կորուստը կամ բարձր ջերմությունն ավելի քիչ են հանդիպում։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտնում է, որ թեև «Օմիկրոնը» համարվում է կորոնավիրուսի ավելի թեթև տեսակ, այնուամենայնիվ, դրա դեպքում ևս հիվանդությունը կարող է ծանր ընթացք և մահացու ելք ունենալ: Տարեց և չպատվաստված մարդիկ կարող են ունենալ COVID-19-ի ծանր ընթացք «Օմիկրոնով» վարակվելու դեպքում:
Ավելի ուշ մասնագետները հայտնաբերեցին «Օմիկրոնի» նոր մուտացիաներ:  2023 թ.-ից ակտիվացավ կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» տեսակի XBB.1.5 «Կրակեն» ենթատեսակը: Այս պահի դրությամբ այն կորոնավիրուսի ամենաարագ տարածվող տեսակն է:
Սկանդինավյան առասպելաբանության մեջ Կրակենը հսկայական բազմաշոշափուկ ծովային հրեշ է, որը նման է հսկա ութոտնուկի: Որոշ գիտնականներ XBB.1.5 տեսակն անվանում են «Կրակեն»՝ նկատի ունենալով դրա արագ տարածման կարողությունը: ԱՀԿ-ն նույնպես անհանգստություն է հայտնել «Օմիկրոնի» այլ ենթատեսակների համեմատ XBB.1.5-ի ավելի արագ տարածման ունակության վերաբերյալ:
XBB.1.5-ի ախտանիշները նման են նախորդ «Օմիկրոնի» ենթատեսակների ախտանիշներին: Մարդկանց մեծամասնությունն ունենում է մրսածության նման ախտանիշներ: Ըստ ԱՀԿ-ի՝ որևէ նշան չկա, որ այն ավելի վտանգավոր է, քան «Օմիկրոնի» այլ ենթատեսակները:
Կորոնավիրուսային իրավիճակը աշխարհում
Ըստ Worldometer-ի՝ կորոնավիրուսի համավարակի տարածումից ի վեր 684 մլն 161 հազար մարդ վարակվել է այդ հիվանդությամբ, իսկ մահացել է ավելի քան 6 մլն 833 հազար մարդ: ԱՀԿ-ից հայտնում են, որ մահերի թիվն իրականում կարող է ավելի մեծ լինել:
ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը մարտի 17-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ համավարակի սկսվելուց ի վեր ներկայիս դրությունը հիվանդացությունների տեսանկյունից լավագույն է՝ ընդգծելով, որ առաջին անգամ վերջին չորս շաբաթվա ընթացքում գրանցված մահերի շաբաթական թիվն ավելի ցածր է, քան 2020 թ.-ին: «Վստահ եմ, որ այս տարի մենք կկարողանանք ասել, որ համավարակն ավարտվել է՝ որպես հանրային առողջության արտակարգ իրավիճակ։ Սակայն մենք դեռևս այդ փուլում չենք։ Անցյալ շաբաթ գրանցվել է ավելի քան 5000 մահվան դեպք: 5000-ը չափազանց շատ է հիվանդության համար, որը կարելի է կանխարգելել և բուժել»:
Համաշխարհային մասշտաբով փետրվարի 27-ից մինչև մարտի 26-ը գրանցվել է գրեթե 3․6 միլիոն նոր դեպք և ավելի քան 25,000 մահ՝ նախորդ 28 օրերի համեմատ համապատասխանաբար 27%-ով և 39%-ով պակաս:
Այս պահին կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ամենից արդյունավետ միջոցը համարվում է պատվաստումը: Մոլորակի բնակչության 69.8%-ը պատվաստվել է առնվազն 1 դեղաչափով (համեմատության համար, Հայաստանում այս ցուցանիշը գրեթե կրկնակի պակաս է — խմբ.): Սա բավարար չէ կոլեկտիվ իմունիտետի ստեղծման և  հիվանդությունը վերջնականապես հաղթահարելու համար:
Գիտնականներն արդեն հաստատել են, որ կորոնավիրուսն ունենում է երկարատև հետևանքներ մարդու առողջության վրա: Մեծամասնության դեպքում հիվանդությունը տևում է երկու շաբաթ: Սակայն այն կարող է ունենալ նաև երկարատև ազդեցություն՝ պատճառելով վնաս թոքերին, սրտին, նյարդային համակարգին, երիկամներին, լյարդին և այլ օրգաններին:
Կորոնավիրուսը Հայաստանում
Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարություն հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի՝ 2023-ի մարտի 1-ից մարտի 31-ի դրությամբ հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի 1706 նոր դեպք: Նույն ժամանակահատվածում 19 անձ մահացել է: Փետրվարին գրանցվել էր կորոնավիրուսի 976 նոր դեպք, մահացել էր 8 մարդ:
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում կորոնավիրուսի հետևանքով 8746 մահվան դեպք է արձանագրվել:
Մարտի 31-ի դրությամբ կատարվել է մոտ 2 մլն 293 հազար պատվաստում, որից առաջին դեղաչափ՝ 1 մլն 161 հազար (բնակչության 39,1 %-ը), 2-րդ դեղաչափ՝ 1 մլն 42 հազար (բնակչության 35 %-ը), բուստեր` 89,853 (բնակչության 3 %-ը):

В Армении обнаружен новый субвариант омикрон-штамма коронавируса XBB.1.5 «Кракен».
«Платформа проверки фактов» изучила особенности нового субварианта и обнавленные данные касательно пандемии коронавируса в целом.
Субвариант XBB.1.5 «Кракен»
Штамм коронавируса «Омикрон» начал распространяться в конце 2021 года. «Омикрон» считается более легким и управляемым штаммом, и, согласно имеющимся данным, смертность намного ниже, чем у других штаммов. Симптомы «Омикрона» аналогичны симптомам простуды и гриппа, и, в отличие от других типов коронавируса, потеря вкуса и обоняния или высокая температура при «Омикроне» встречаются реже.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщает, что хотя «Омикрон» и считается более легким типом коронавируса, заболевание все же может иметь тяжелое течение и привести к летальному исходу. В случае заражения «Омикроном», для пожилых и непривитых людей характерно тяжелое течение COVID-19.
Позже специалисты обнаружили новые мутации «Омикрона». С 2023 года активизировался субвариант омикрон-штамма коронавируса XBB.1.5 «Кракен. На данный момент это самый быстро распространяющийся тип коронавируса.
В скандинавской мифологии Кракен – морское чудовище огромных размеров, напоминающее по своей форме гигантского кальмара. Некоторые ученые называют штамм XBB.1.5 «Кракеном» в связи с его способностью быстро распространяться. ВОЗ также выразила обеспокоенность по поводу способности XBB.1.5 распространяться быстрее, чем другие субварианты «Омикрона».
Симптомы XBB.1.5 аналогичны симптомам предыдущих субвариантов «Омикрона». Большинство людей испытывают симптомы простуды. По данным ВОЗ, нет никаких указаний на то, что он более опасен, чем другие субварианты «Омикрона».
Ситуация с коронавирусом в мире
По данным Worldometer, с момента начала пандемии коронавирусом заразились 684 миллиона 161 тысяча человек, скончались более 6 миллионов 833 тысячи человек. ВОЗ сообщает, что число умерших во время пандемии COVID-19 на самом деле может быть выше.
Генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус заявил на пресс-конференции 17 марта, что текущая ситуация с заболеваемостью является лучшей с начала пандемии, подчеркнув, что впервые за последние четыре недели число еженедельных случаев смерти от COVID-19 намного ниже, чем в 2020 году: «Я уверен, что в какой-то момент в этом году мы сможем сказать, что COVID-19 закончился как чрезвычайная ситуация в области общественного здравоохранения, имеющая международное значение, и как пандемия. Однако мы еще не на этой стадии. На прошлой неделе было зарегистрировано более 5000 случаев смерти. 5000 – это слишком много для болезни, которую можно предотвратить и вылечить».
В период с 27 февраля по 26 марта во всем мире было зарегистрировано почти 3,6 миллиона новых случаев заболевания и более 25 000 случаев смерти, что на 27% и 39% соответственно меньше, чем в предыдущие 28 дней.
На данный момент вакцинация считается самым эффективным способом борьбы с коронавирусом. Минимум 1 дозой были привиты 69,8% населения планеты (для сравнения, в Армении этот показатель почти в два раза меньше – прим. ред.). Этого недостаточно для создания коллективного иммунитета и окончательного преодоления болезни.
Ученые уже подтвердили, что коронавирус оказывает долгосрочное воздействие на здоровье человека. В большинстве случаев болезнь длится две недели. Но он также может иметь долгосрочные последствия, вызывая поражение легких, сердца, нервной системы, почек, печени и других органов.
Коронавирус в Армении
По данным Национального центра контроля и профилактики заболеваний Министерства здравоохранения РА, с 1 по 31 марта 2023 года выявлено 1706 новых случаев заболевания коронавирусом. За тот же период скончались 19 человек. В феврале зарегистрировано 976 новых случаев коронавируса, 8 человек скончались.
Всего в Армении зафиксировано 8746 случаев смерти от коронавируса.
По состоянию на 31 марта проведено около 2 млн 293 тыс. прививок. Первую дозу вакцины получили 1 млн 161 тыс. человек (39,1% населения), вторую дозу – 1 млн 42 тыс. человек (35% населения), ревакцинацию прошли 89 853 человека (3% населения).