ԶԼՄ-ներին ապակողմնորոշող լուր են տարածում Հայաստանի «ազատության ցուցանիշի» վերաբերյալ
Դեկտեմբերի 21-ին news.am լրատվական կայքը լուր է հրապարակել, որում հայտնում է, որ «Հայաստանը զբաղեցրել է 22-րդ հորիզոնականը «Ազատության բարոմետրի» վարկանիշում»։
«Ֆրիդրիխ Նաումանի հիմնադրամի «Ազատության բարոմետրի» կազմած 2017 թվականի վարկանիշում ազատության որակի առումով Հայաստանը զբաղեցրել է 22-րդ տեղը», — գրում է լրատվամիջոցը։
Սակայն news.am-ն իր հրապարակած լուրում չի հայտնել, որ համաձայն այդ զեկույցի՝ Հայաստանը 22-րդ տեղը զբաղեցնում է 30 երկրների շարքում։ Ավելին, քանի որ նշված չէ, որ զեկույցը տարածաշրջանային բնույթ ունի,  ընթերցողի մոտ կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ ցուցանիշը համաշխարհային է։ Մինչդեռ խոսքը 30 երկրների մասին է, որտեղ, փաստացի, Հայաստանի գրանցած ցուցանիշը լավագույնը չէ։
News.am-ի հրապարակումից մեկ օր անց այս լուրը որոշ փոփոխություններով հրապարակել է նաև armtimes.com-ը՝ կրկին չհայտնելով, որ զեկույցը վերաբերում է 30 երկրների։ Ավելին, լրատվականը նյութի վերնագրում ավելացրել է «միջազգային վարկանիշում» ձևակերպումը, ինչն էլ ավելի է խեղաթյուրել իրականությունը։
«Ազատության բարոմետր Ասիա»-ն գերմանական Ֆրիդրիխ Նաուման հիմնադրամի Հարավարևելյան և Արևելյան Ասիայի գրասենյակի նախագիծն է։ Այն ուսումնասիրում է նշված տարածաշրջանում, ինչպես նաև Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում տնտեսական, քաղաքացիական, քաղաքական ազատության մակարդակը։
2017 թվականի զեկույցում Հայաստանը նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ բարելավել է իր դիրքը մեկ հորիզոնականով․ նախորդ զեկույցում այն զբաղեցնում էր 23-րդ հորիզոնականը։ Համաձայն «Ազատության բարոմետր»-ի 2017 թվականի զեկույցի՝ ազատության ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել է Նիդերլանդներում։ Վերջին՝ 30-րդ, հորիզոնականում Ռուսաստանն է։
Ի դեպ, համաձայն մեկ այլ հեղինակավոր կազմակերպության՝ Freedom House-ի 2017 թվականի զեկույցի, Հայաստանում ազատությունը 100 միավորանոց սանդղակով գնահատվում է 45 միավոր (սանդղակում 0-ն բացասական ցուցանիշն է, իսկ 100-ը դրականը, այսինքն՝ 100 միավոր ստանում է ամենաազատ երկիրը, իսկ 1 անազատը), կազմակերպությունը երկիրը դիտարկում է որպես «մասամբ ազատ»։ Նույնանման ցուցանիշ ունեն նաև Պակիստանը, Մալազիան, Մալին և Հոնդուրասը։
Թեգեր` ArmeniaEconomist Intelligence UnitFreedom HouseFriedrich Naumann Foundationnews.amratingrating ArmeniaАрменияБарометр свободыпоказатель свободырейтингрейтинг АрмениисвободаԱզատության բարոմետրՀայաստան վարկանիշՖրիդրիխ Նաուման հիմնադրամ
«Արարատը» շփոթեցնող տեսանյութ է հեռարձակել աշխարհում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ
19:05, 25 Հնվ, 2018
«Արարատ» հեռուստաընկերությունը հունվարի 24-ին տեսանյութ է հրապարակել աշխարհում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ։ Հեռուստաընկերությունը, հիմնվելով Freedom House միջազգային կազմակերպության այս ամիս...
Շարմազանովը ստում է Հայաստանում ժողովրդավարության վերաբերյալ
14:51, 24 Հկտ, 2017
Հոկտեմբերի 22-ին, Ազատության «Կիրակնօրյա վերլուծականի» եթերում Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, խոսելով  Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման տասնամյակի ընթացքում Հայաստանում գրանցված առաջընթացից,...

21-го декабря информационный сайт news.am опубликовал новость, в которой сообщает, что «Армения заняла 22-е место в рейтинге «Барометра свободы»».
«Армения заняла 22-е место по качеству свободы в 2017 году в рейтинге, составленном «Барометром свободы» Фонда Фридриха Науманна», — пишет сайт.
Однако в опубликованной новости news.am не сообщает, что, согласно этому докладу, Армения занимает 22-е место среди 30-ти стран. Более того, поскольку не отмечается, что речь идет о региональном докладе, у читателя может создаться впечатление, что показатель представлен в мировом разрезе. Тогда как в действительности речь идет о 30-ти странах, среди которых Армения фактически зарегистрировала далеко не лучший показатель.
На следующий день после публикации информации на сайте news.am ее с некоторыми изменениями опубликовал также armtimes.com, опять-таки не сообщая, что доклад касается 30-ти стран. Более того, информационный сайт добавил в заголовок формулировку «в международном рейтинге», тем самым еще более исказив реальность.
«Барометр свободы Азия» — это проект Юго-восточного и восточноазиатского отделения фонда Фридриха Наумана. Проект изучает уровень экономической, гражданской, политической свободы в указанном регионе, а также в странах Европы и Центральной Азии.
В докладе на 2017 год Армения в сравнении с предыдущим годом улучшила свои позиции на один пункт: в предыдущем докладе она занимала 23-е место. Согласно докладу «Барометра свободы» на 2017 год, самый высокий уровень свободы был зарегистрирован в Нидерландах. На последнем, 30-м месте, находится Россия.
Кстати, согласно докладу другой авторитетной организации – Freedom House – на 2017 год, в Армении свобода оценивается в 45 баллов по 100-балльной шкале (0 в шкале – отрицательный показатель, а 100 – положительный, то есть 100 баллов получает самая свободная страна, а 1 – несвободная); организация расценивает страну как «частично свободную». Аналогичный показатель у Пакистана, Малайзии, Мали и Гондураса.
Метки ArmeniaEconomist Intelligence UnitFreedom HouseFriedrich Naumann Foundationnews.amratingrating ArmeniaарменияБарометр свободыпоказатель свободырейтингрейтинг АрмениисвободаԱզատության բարոմետրՀայաստան վարկանիշՖրիդրիխ Նաուման հիմնադրամ
Шармазанов лжет относительно демократии в Армении
14:51, 24 Окт, 2017
22 окрября, в эфире «Воскресной аналитической программы» «Азатутюн ТВ»  заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов, говоря о прогрессе,...
12:10, 1 Сен, 2017