Հոկտեմբերի 22-ին, Ազատության «Կիրակնօրյա վերլուծականի» եթերում Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, խոսելով Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման տասնամյակի ընթացքում Հայաստանում գրանցված առաջընթացից, նշել էր․«Հայաստանում ժողովրդավարությունը լրիվ այլ մակարդակի վրա է․ բացեք բոլոր զեկույցները, հիշեք 2008 թվականը և այսօր: Հայաստանում խոսքի ազատությունը լրիվ այլ մակարդակի վրա է, Հայաստանում խղճի ազատությունը լրիվ այլ մակարդակի վրա է, Հայաստանում բանավեճը՝ նույն ընտրությունների գնահատականը․․․ ժողովրդավարության առումով էլ կան զարգացումներ»։
Այդուհանդերձ, 2008թ․ համեմատ Հայաստանում ժողովրդավարությունն ու խոսքի ազատությունը անկում է ապրել։ Այսինքն, Էդուարդ Շարմազանովը չի ստում ժողովրդավարությունը լրիվ այլ մակարդակի լինելու մասին, սակայն ստում է դրա առաջընթացի մասին։
Բացենք նրա խորհրդով ցանկացած զեկույցներից մեկը՝ Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հրապարակած ամենամյա «Ազգերը անցումային շրջանում» 2008թ․ զեկույցը, և կտեսնենք, որ Հայաստանի ժողովրդավարության ցուցանիշը 7 բալանոց համակարգով 2008թ․ եղել է 5.21, որտեղ 1 բալանոց ցուցանիշ ունեն ամենաժողովրդավար երկրները, իսկ 7՝ ամենաավտոկրատները։ 2009թ․ այս ցուցանիշը դարձել է 5,39, որից հետո Սերժ Սարգսյանի 10-ամյա կառավարման ընթացքում այն կայուն մնացել է 5,36-5,41 կտրվածքում։ Այսպես, օրինակ 2017թ․ եղել է 5,39, ինչպես և 2009-ին, այսինքն՝ ստաբիլ վատ։
Ավելին՝ 2015թ․ և դրանից առաջ «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթի» աշխարհում ժողովրդավարության միտումների ամենամյա հետազոտությունը Հայաստանը որակավորում էր որպես «հիբրիդային ռեժիմ», այսինքն ժողովրդավարության և ավտորիտարության միջև գտնվող պետական համակարգ: Ընդ որում, 2015-ին Հայաստանը աշխարհի երկրների ցանկում 116-րդն էր ժողովրդավարության ցուցանիշով՝ եզրափակելով հիբրիդ ռեժիմների ցուցակը: Սակայն, 2016թ․-ից Հայաստանը, դասակարգվելով 120-րդ տեղում (որտեղ առաջին տեղում ամենաժողովրդավարն է, իսկ 167-րդ տեղում՝ ամենաավտորիտարը), որակավորվել է որպես «ավտորիտար ռեժիմ»:
Փաստորեն, երկու առաջատար համաշխարհային կազմակերպությունների զեկույցները ժողովրդավարության մասին վկայում են, որ Հայաստանը հետընթաց է ապրել։ Հետևաբար, հարց է ծագում, թե արդյո՞ք Էդուարդ Շարմազանովը ճիշտ է հասկանում «առաջընթաց» բառի իմաստը։

Шармазанов лжет относительно демократии в Армении
22 окрября, в эфире «Воскресной аналитической программы» «Азатутюн ТВ»  заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов, говоря о прогрессе, зафиксированном в Армении в течение 10 лет пребывания в должности Сержа Саргсяна, отметил: «Демократия в Армении находится на совершенно другом уровне: откроем все доклады, вспомним 2008 год и сегодня. Свобода слова в Армении находится на совершенно другом уровне, дебаты в Армении, оценка тех же выборов … С точки зрения демократии также есть развития».
Тем не менее, по сравнению с 2008 годом демократия и свобода слова в Армении пережили спад. То есть Эдуард Шармазанов не лжет о том, что демократия находится на совершенно другом уровне, однако лжет об его прогрессе.
По его совету откроем любой доклад – ежегодный доклад международной организации по правам человека Freedom House под названием «Нации в переходный период» за 2008 год, и увидим, что показатель демократии в Армении в 2008 году был 5,21 по 7 бальной системе, где 1 балл имеют самые демократические страны, а 7 баллов – самые авторитарные страны. В  2009 году этот показатель составил 5,39, после чего в течение 10 лет правления Сержа Саркисяна он оставался стабильным на уровне 5,36-5,41. Так, например, в 2017 году  было 5,39, также как и в 2009 году, то есть стабильно плохо.
Более того, в 2015 году и до этого ежегодное исследование тенденций демократии в мире «Economist Intelligence Unit» квалифицировало Армению как «гибридный режим», то есть система, которая находится между демократией и авторитаризмом.
При этом, Армения в 2015 году в списке стран мира по показателю демократии занимала 116 позицию, завершая список гибридных режимов. Однако с 2016 года Армения классифицируется как «авторитарный режим» и занимает 120-е место (где на первом месте самый демократический, а на 167-е место — самый авторитарный).
Фактически, доклады двух ведущих мировых организаций о демократии свидетельствуют, что Армения пережила регресс. Следовательно, возникает вопрос, правильно ли понимает Эдуард Шармазанов смысл слова «прогресс».