Lragir.am-ը ապրիլի 16-ին հոդված է հրապարակել «ՌԴ Պետդումա․ Հայաստանը վիճելի տարածք է և պետք է վերացվի» վերնագրով:
Նյութում հղում է արվում ՌԴ Պետդումայի իշխող «Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության պատգամավոր Եվգենի Ֆյոդորովի՝ NEWS.ru-ին տված հարցազրույցին, որի ընթացքում նա նշել է, որ Հայաստանը ԽՍՀՄ-ից դուրս է եկել ապօրինի՝ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից, քանի որ չի ավարտել ընթացակարգը: Նրա խոսքով, այդ պատճառով Երևանը Մոսկվայի դաշնակից համարվելու իրավական հիմքեր չունի։
Ֆյոդորովն իսկապես նշել է, որ «Հայաստանը միջազգային իրավունքի տեսակետից վիճելի տարածք է, քանի որ դուրս չի եկել ԽՍՀՄ կազմից»:
«Միջազգային իրավունքի տեսակետից Հայաստանը դուրս չի եկել ԽՍՀՄ-ից, հետևաբար Ռուսաստանից՝ որպես խորհրդային պետության իրավահաջորդ։ Այդ իսկ պատճառով Մոսկվան և Երևանը պետք է հետագա հարաբերությունները կառուցեն այս կարգավիճակի հիման վրա։ Հայաստանը պետք է անկախ լինի, բայց հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ սա միջազգային իրավունքի տեսանկյունից վիճելի տարածք է»,- ասել է Ֆյոդորովը:
Միևնույն ժամանակ, սակայն, ռուսաստանցի պաշտոնյան չի ասել, որ Հայաստանը պետք է վերացվի, ինչպես նշված է Lragir.am-ի վերնագրում:
Հատկանշական է նաև, որ այս հայտարարությունը Ֆյոդորովը չի արել պետդումայի անունից․ ՌԴ պետական դուման կազմված է 450 պատգամավորից, և միայն մեկ պատգամավոր է այս պնդումները կատարել, հետևաբար Lragir.am-ը վերագրում է պետդումային մի հայտարարություն, որը կառույցը չի արել:
Ֆյոդորովն «Ազգային ազատագրական շարժում» ծայրահեղ աջական կազմակերպության ղեկավարն է: Նա հայտնի է իր հակահայկական հայտարարություններով․ օրինակ՝ 2022 թ. նոյեմբերին նա հայտարարել է, որ Հայաստանն անօրինական երկիր է:
«Հայաստանում իշխանությունը հաստատվել է ԱՄՆ-ի նարնջագույն հեղափոխության գործընթացում, ինչպես Կիևում։ Սակայն նրա գոյատևման հարցը կախված է Ռուսաստանի Դաշնությունից։ Ռուսաֆոբիայի հարցը այս ապօրինի պետական կազմավորման մեջ պետք է լուծել ըստ օրենքի»,- ասել էր նա։
Ֆյոդորովի կարծիքով՝ ԽՍՀՄ լուծարումն իրականացվել է ապօրինի՝ ԽՍՀՄ Սահմանադրության խախտումներով, և 1991 թվականի այս գործընթացները պետք է հետաքննի ՌԴ դատախազությունը։
Այսպիսով, Lragir.am-ի պնդումը, թե ՌԴ պետդուման հայտարարել է, որ Հայաստանը վիճելի տարածք է և պետք է վերացվի, մանիպուլյատիվ է: Միևնույն ժամանակ, ծայրահեղ աջական պատգամավոր Եվգենի Ֆյոդորովն իսկապես ասել է, որ ՀՀ-ն վիճելի տարածք է, սակայն այն վերացնելու մասին չի խոսել: Ավելին՝ հայտարարությունը չի արվել պետդումայի անունից և չի հաստատվել դրա կողմից:

Депутат от «Единой России» назвал Армению незаконной страной, но не призывал к ее упразднению: по следам заголовка Lragir.am
17:26, 17 Апр, 2023
16 апреля Lragir.am опубликовал статью «Госдума РФ: Армения – спорная территория и подлежит упразднению».
В статье делается ссылка на интервью депутата Государственной Думы РФ от правящей партии «Единая Россия» Евгения Федорова NEWS.ru, в ходе которого он заявил, что Армения незаконно вышла из состава СССР с точки зрения международного права, так как не произвела процедуру до конца. По его словам, по этой причине у Еревана нет правовых оснований считаться союзником Москвы.
Федоров действительно отметил, что «с точки зрения международного права Армения является спорной территорией, так как не вышла из СССР».
«С точки зрения международного права Армения не вышла из СССР, а значит, из России как правопреемника советского государства. По этой причине Москва и Ереван должны выстраивать дальнейшие отношения исходя из этого статуса. Армения должна быть независимой, но с учетом того фактора, что это спорная территория с точки зрения международного права», — сказал Федоров.
В то же время, однако, российский чиновник не говорил, что Армению следует упразднить, как отмечается в заголовке Lragir.am.
Примечательно и то, что Федоров сделал это заявление не от имени Государственной Думы. Госдума России состоит из 450 депутатов, и только один депутат выступил с подобным заявлением, следовательно, Lragir.am приписывает Госдуме заявление, которого этот орган не делал.
Федоров является главой ультраправой организации «Национально-освободительное движение». Он известен своими антиармянскими заявлениями. Например, в ноябре 2022 года он заявил, что «Армения – это незаконное государство».
«Власть в Армении была поставлена США в процессе оранжевой революции, как и в Киеве. Однако у неё от РФ зависит вопрос выживания. Нужно решать вопрос с русофобией в незаконном государственном формировании по закону», — заявил Федоров.
По мнению Федорова, распад СССР был осуществлен незаконно, в нарушение Конституции СССР, и процессы 1991 года должны расследоваться прокуратурой РФ.
Таким образом, утверждение Lragir.am о том, что Госдума России объявила, что Армения является спорной территорией и подлежит упразднению, является манипулятивным. В то же время ультраправый депутат Евгений Федоров действительно говорил, что РА является спорной территорией, но не говорил о ее упразднении. Более того, заявление было сделано не от имени и с одобрения Государственной Думы.
Թեգեր` lragir.amԵդինայա ՌոսիաԽՍՀՄՌԴ Պետդումա
Бездарность руководства СССР 1941-1945гг. в цифрах
17:24, 9 Май, 2017
Современная российская пропаганда утверждает, что победу во Второй мировой войне одержал только Советский Союз и все благодаря Иосифу Сталину (Джугашвили)…...