«Միասնական Ռուսաստանի» երևանյան սուտը
Նոյեմբերի 28-ին Երևանում կայացավ ՌԴ իշխող կուսակցության՝ «Միասնական Ռուսաստանի» («Единая Россия») պատվիրակության և Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչների հանդիպումը։ Լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում «Միասնական Ռուսաստանի» գլխավոր խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Սերգեյ Ժելեզնյակը մեկնաբանել է նաև ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր համաձայնագրի ստորագրումը։
«Հայաստանն իբրև ինքնիշխան պետություն ունի բոլոր հիմքերը, իրավունքներն ու հնարավորությունները, որպեսզի իրացնի իր ներուժը թե՛ Ռուսաստանին, թե՛ Եվրամիությանն առնչվող ոլորտներում։ Մանավանդ, որ փաստաթղթում հստակ նշված է, որ Եվրոպական կողմի հետ պայմանավորվածությունները չեն կարող փոխել այն պարտավորություններն ու պայմանավորվածությունները, որոնք արդեն ունի Հայաստանը», — հայտարարել է  Ժելեզնյակը։
Հոկտեմբերի 24-ին Բրյուսելում Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև ստորագրված «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի որևէ կետով, սակայն, Հայաստանը չի պարտավորվում փոփոխության չենթարկել իր նախկին պայմանավորվածությունները։ Հետևաբար, Ժելեզնյակի հայտարարությունն ապատեղեկատվություն է։ Այս կեղծ լուրը վերահրապարակել են հայկական բազմաթիվ լրատվամիջոցներ։
Բացի այս, ռուս պաշտոնյան անդրադարձել է ավելի վաղ ռուսական ԶԼՄ-ներում արված հայտարարություններին, համաձայն որոնց՝ Հայաստանը հերոսացնում են «ֆաշիզմի մեղսակիցներին»։ Ժելեզնյակը ասել է, թե պետք է հաշվի առնել ոչ թե անձերի, այլ պաշտոնական կարծիքը։
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ «Զվեզդա» հեռուստըանկերության եթերում Երևանին «ֆաշիզմի մեղսակիցներին հերոսացնելու» մեջ մեղադրող Վերոնիկա Կրաշենիննիկովան նույն «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցության գերագույն խորհրդի անդամ է, որի անունից խոսում է Ժելեզնյակը։
Հայաստանում ֆաշիզմի մեղսակիցներին հերոսացնելու թեման ամենից շատ արծարծվում է նաև ռուսաստանցի հասարակական գործիչ Սերգեյ Մարկովի կողմից։ Ավելի վաղ SUT.am-ը գրել էր, որ Մարկովը հայտարարել էր Հայաստանում «ազգայնականության մեղսակիցներին հռչակավոր դարձնելու» մասին։ Նույն թեմային Մարկովն անդրադարձել էր նաև ռուսական «НТВ» հեռուստաընկերության «Հանդիպման վայր» հաղորդման մի շարք ապատեղեկատվություններ պարունակող նոյեմբերի 28-ի թողարկման մեջ [9:55-ից]։
«[Խմբ. Հայաստանում] Փորձեր կան խառնվել Ռուսաստանի ներքին գործերին, ճնշում գործադրել ռուսական հեռուստաընկերությունների վրա, որպեսզի դրանք չասեն, թե Նժդեհն ազգայնական հանցագործ է, չնայած այդ մարդն ասում էր, որ նա, ով զոհվում է Գերմանիայի համար, զոհվում է Հայաստանի համար», — հայտարարում է Մարկովը։
Հատկանշական է, որ Սերգեյ Մարկովը ևս «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցության անդամ է, ավելին՝ 2007-2011 թվականներին եղել է ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր հենց այդ կուսակցությունից։
Այսպիսով, ՀՀ և ԵՄ-ի միջև «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի ստորագրումից անմիջապես առաջ և հետո Ռուսաստանում իշխող «Միասնական Ռուսաստանի» («Единая Россия») տարբեր ներկայացուցիչներ պարբերաբար, տարբեր հարթակներից սուտ տեղեկություններ են տարածում համաձայնագրի և առհասարակ Հայաստանի մասին։ Եվ, քանի որ այս տեղեկատվական հարձակումը ակնհայտորեն չի կարող կրել պատահական բնույթ, կարող ենք պնդել, որ կուսակիցների շուրթերով լսում ենք հենց Մոսկվայի պաշտոնական տեսակետը։
Թեգեր` Armenia-EAEUArmenia-EUNTVRussian State DumaSergei JeleznyakVeronika KrasheninnikovaYedinaya RossiyaZvezdaАрмения-ЕАЭСАрмения-ЕСВероника КрашенинниковагосдумаЕАЭСЕдиная РоссияЕС-АрменияЗвездаМесто встречиНТВСергей ЖелезнякСергей МарковԶվեզդաՀայաստան-ԵԱՏՄՀայաստան-ԵՄՀՀ-ԵԱՏՄՀՀ-ԵՄՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրՄիասնական ՌուսաստանՌԴ ՊետդումաՍերգեյ ԺելեզնյակՍերգեյ Մարկով
Իսրայելի Քնեսեթում ապատեղեկատվություն է հնչել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին
16:14, 15 Փտր, 2018
Փետրվարի 14-ին Իսրայելի խորհրդարանը՝ Քնեսեթը, մերժեց Հայոց ցեղասպանության օրը նշելու վերաբերյալ Յեշ Աթիդ կուսակցության ներկայացրած նախագիծը։ Դրա ներկայացումից հետո Իսրայելի...
14:34, 30 Նյմ, 2017
ՀՀ-ԵՄ «Համապարփական և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի ստորագրումը դարձել է վերջին օրերի ռուսական քաղաքական թոք շոուների քննարկման հիմնական թեմաներից մեկը։ Դաշնային...
Ինչպե՞ս է Russia Today-ը խաբում Facebook-ի հայաստանցի օգտատերերին
16:34, 23 Նյմ, 2017
Հոկտեմբերի վերջին Twitter սոցիալական ցանցն արգելեց ռուսական Russia Today հեռուստաընկերությանը և «Սպուտնիկ» լրատվական գործակալությանը գովազդներ տեղադրել իր ցանցում։ Արգելքի հիմքում...
18:24, 20 Նյմ, 2017
Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության «Զվեզդա» դաշնային հեռուստաընկերությունը  «Կանխատեսումներ» («Прогнозы») հաղորդման նոյեմբերի 19-ի թողարկման շրջանակներում անդրադարձել է նոյեմբերի վերջին ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրմանը՝...

В Ереване 28 ноября состоялась встреча между делегацией правящей партии Российской Федерации «Единая Россия» и представителями Республиканской партии Армении. В ходе встречи с журналистами заместитель секретаря Генсовета партии «Единая Россия» Сергей Железняк прокомментировал также подписание нового соглашения Армения-ЕС.
«У Армении, как у суверенного государства, есть все права и возможности для того, чтобы реализовать и ту часть своего потенциала, которая традиционно связана с Россией, и ту, которая связана с Европейским союзом. Тем более, что в документе прописано, что договоренности с европейской стороной не могут менять обязательства и соглашения, которые уже есть у Армении», — заявил  Железняк.
Однако ни по какому пункту подписанного 24 октября в Брюсселе между Республикой Армения и Европейским Союзом соглашения «О всеобъемлющем и расширенном партнерстве» Армения не обязуется  не вносить какие-либо изменения в свои предыдущие договоренности. Следовательно, утверждение Железняка — дезинформация. Эта ложная новость была перепечатана многими армянскими СМИ.
Кроме того, российский чиновник коснулся более ранних заявлений российских СМИ, согласно которым Армения героизирует «пособников фашизма». Железняк сказал, что должны учитываться не личности, а официальное мнение.
Считаем должным напомнить, что обвиняющая Армению «в героизации пособников фашизма» в эфире телекомпании «Звезда» Вероника  Крашенинникова является членом того же Генсовета партии «Единая Россия», от имени которого говорит Железняк.
Тему о героизации пособников фашизма в Армении еще больше раздувает российский общественный деятель Сергей Марков. Ранее SUT.am писал, что Марков заявил о том, что в Армении «прославляют нацистских пособников». К той же теме Марков обратился также в эфире программы «Место встречи» российской телекомпании НТВ от 28 ноября, содержащей ряд дезинформаций [с 9:55].
«[В Армении, — прим ред.] Есть попытки вмешаться во внутренние дела России, когда оказывают давление на российские телеканалы с тем, чтобы не говорили о том, что Нжде – это нацистский преступник, хотя этот человек говорил, что тот, кто погибает за Германию — погибает за Армению», — заявляет Марков
Примечательно, что Сергей Марков также член партии «Единая Россия», более того в 2007-2011гг. был депутатом Госдумы РФ именно от этой партии.
Таким образом, непосредственно перед и после подписанием соглашения «О всеобъемлющем и расширенном партнерстве» между Арменией и ЕС различные представители правящей «Единой России» периодически распространяют ложную информацию с разных платформ о соглашении и в целом об Армении. И поскольку эта информационная атака не может быть случайной, мы можем утверждать, что мы слышим из уст членов партии официальную позицию Москвы.
Метки Armenia-EAEUArmenia-EUNTVRussian State DumaSergei JeleznyakVeronika KrasheninnikovaYedinaya RossiyaZvezdaАрмения-ЕАЭСАрмения-ЕСВероника КрашенинниковагосдумаЕАЭСЕдиная РоссияЕС-АрменияЗвездаМесто встречиНТВСергей ЖелезнякСергей МарковԶվեզդաՀայաստան-ԵԱՏՄՀայաստան-ԵՄՀՀ-ԵԱՏՄՀՀ-ԵՄՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրՄիասնական ՌուսաստանՌԴ ՊետդումաՍերգեյ ԺելեզնյակՍերգեյ Մարկով
14:34, 30 Ноя, 2017
Подписание соглашения Армения-ЕС « О всеобъемлющем и расширенном партнерстве» стало одной из основных тем обсуждения российских политических ток-шоу последних дней....
Как Russia Today обманывает армянских пользователей Facebook
16:34, 23 Ноя, 2017
В конце октября социальная сеть Twitter запретила телекомпании Russia Today и информационному агентству  «Спутник» размещать рекламу у себя в сети....