Պլեբիսցիտ, ազգային համամասնություն և Մադրիդյան սկզբունքներ. Փաշինյանը մանիպուլացնում է
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում կրկին պնդել է, որ Մադրիդյան սկզբունքներով Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս: Նա այդ թվում նշել է, որ փաստաթղթով նախատեսված պլեբիսցիտը չէր կարող նշանակել Արցախի անկախացում կամ Ադրբեջանի կազմից դուրս կարգավիճակ՝ ազգային կազմի համամասնության հավանական փոփոխության հեռանկարի բերմամբ: «Փաստերի ստուգման հարթակը» ուսումնասիրել է փաստաթղթի հրապարաված տարբերակը, որտեղ ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու վերաբերյալ որևէ հիշատակում չկա: Ուսումնասիրել ենք «պլեբիսցիտ» բառի բացատրությունը՝ օգտվելով մի քանի միջազգային մասնագիտական բառարաններից, ինչպես նաև ցույց ենք տվել, որ Մադրիդյան փաստաթղթում առկա՝ հետաձգված պլեբիսցիտի դեպքում ազգային համամասնության փոփոխության վերաբերյալ Փաշինյանի պնդումը ևս մանիպուլյատիվ է:
Ապրիլի 18-ին, պատասխանելով ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին, Փաշինյանը նշել է, որ 2007 թվականին ի հայտ են եկել Մադրիդյան սկզբունքները, որտեղ արձանագրվել է, որ ԼՂ կարգավիճակի ճշգրտումը և ողջ գործընթացը պետք է համաձայնեցվի Ադրբեջանի հետ։ «Ինչո՞ւ պետք է համաձայնեցվի Ադրբեջանի հետ, եթե մենք Լեռնային Ղարաբաղը չենք ճանաչում Ադրբեջանի մաս։ Եվ Լեռնային Ղարաբաղը մենք Մադրիդյան սկզբունքներով ճանաչել ենք Ադրբեջանի մաս»,-ասաց նա։
Պատասխանելով արդեն նույն խմբակցությունից պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի հարցին՝  Հայաստանի վարչապետն անդրադարձել է հանրաքվեին, որը նախատեսված էր Մադրիդյան սզբունքներով. «Պլեբիսցիտ և հանրաքվե: Այս բառերը մասնավորապես Կազանյան պրոցեսի առանցքային բանավեճերից մեկն է եղել:… Ադրբեջանն ասել է՝ ինչ պլեբիսցիտ: Պլեբիսցիտն էն ա, որ պետք է գնանք, պտտվենք, հարցնենք՝ ինչ կա-չկա, ով ինչ կարծիքի է, վերջում գանք, որոշում կայացնենք: Հայկական կողմի դիրքորոշումն է եղել, որ դա պետք է լինի հանրաքվե»:
Փաշինյանը նաև հարց է ուղղել, թե՝ եթե 1991 թվին մեր դիրքորոշումն այն էր, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում չէ, ինչու են Ադրբեջանի հետ քննարկվել ժամկետները և այլ հարցերը: «Ադրբեջանն էլ ասում է՝ շատ լավ, ինձ հետ ժամկետներ և այլ հարցեր եք քննարկում ես ասում եմ, որ պլեբիսցիտ է, թե հանրաքվե է, պետք է տեղի ունենա 100 տարի հետո: Եվ դուք ճանաչել եք ԼՂ ադրբեջանցիների իրավունքը: Շատ լավ, իրանք կվերադառնան, որովհետև դուք ճանաչել եք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչության ազատ կամարտահայտությունը պետք է արտահայտի համաժողովրդական հանրաքվեն: Ուրեմն ԼՂ ամբողջ բնակչությունը պետք է լինի, բայց ես ձեզ ուրիշ բան ասեմ, որ էսքան խորացել ենք, էլի խորանանք: Լեռնային Ղարաբաղից ժամանակին՝ 88 թվին դուրս է եկել երկու ադրբեջանցի: 30 տարի հետո ունեն 6 զավակ և 12 թոռ, իրանք էլ մահացել են: Ո՞վ է մասնակցելու այդ հանրաքվեին և պլեբսիցիտին»:
Այնուհետև Փաշինյանը հղում է անում 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի չհանրայնացված նամակներից մեկը, որտեղ, ըստ վարչապետի, նա հարցադրում է անում, թե արդյոք համամասնության հատվածը դուրս է գալիս:
«Հաջորդը՝ էս ինչ տարբերություն է ժողովուրդ և բնակչություն բառերի միջև: համաժողովրդական հանրաքվեն՝ որտե՞ղ պետք է տեղի ունենար»,- հարցրել է վարչապետը:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» արդեն մի քանի անգամ անդրադարձել է Մադրիդյան սկզբունքների վերաբերյալ շրջանառվող  մանիպուլյացիաներին:  Այս հրապարակմամբ ուսումնասիրել ենք Փաշինյանի ելույթի ամենակարևորը կետերը:
Արդյո՞ք Հայաստանը ճանաչում էր ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմում
Մադրիդյան սկզբունքների և հետագայում շրջանառության մեջ դրված Կազանյան փաստաթղթի տեքստը հրապարակել է Լրագրող Թաթուլ Հակոբյանի հիմնած «Անի» հայկական հետազոտությունների կենտրոնը: Հաշվի առնելով, որ երբևէ որևէ պետական գերատեսչություն չի հերքել դրա բովանդակությունը՝ այն համարում ենք վստահելի հիմք՝ բանակցությունների ընթացքը հասկանալու համար:
Հրապարակված փաստաթղթում նշվում է, որ Մադրիդյան սկզբունքներն են՝ ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառում, պետությունների տարածքային ամբողջականություն և իրավահավասարություն, և ժողովուրդների ինքնորոշում:
Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը, ըստ այդմ, որոշվելու էր պլեբիսցիտի միջոցով, որը թույլ էր տալու ցանկացած կարգավիճակի հնարավորություն: Այնուհետև նշվում էր, որ  ԼՂԻՄ տարածքը ստանում էր ժամանակավոր միջանկյալ կարգավիճակ, 7 շրջանները վերադարձվում են Ադրբեջանին, Լաչինում տրամադրվում է միջանցք ԼՂ-ն Հայաստանին միացնելու համար: Բոլոր փախստականները վերադառնում են իրենց բնակության վայրեր:
Միջանկյալ ժամկետի ընթացքում, մինչև ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումը, վերջինիս բնակիչները ունենալու էին որոշակի իրավունքներ և արտոնություններ, ընդ որում՝ դրանք ձևակերպվելու էին ԼՂ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
«ԼՂ բնակչությունը իրավունք է ունենալու ընտրելու իշխանության մարմիններ`միջանկյալ շրջանում ԼՂ-ն կառավարելու համար: Իշխանության այդ մարմինները կիրականացնեն օրենսդիր և գործադիր իշխանություն ԼՂ-ի ներքին հարցերում, ինչպես նաև կհիմնեն դատարաններ՝ արդարադատություն իրականացնելու նպատակով: Պաշտոնյաները նաև լիազորություններ կունենան արտաքին շփումներ ունենալ այն ոլորտներում, որոնք սահմանվելու են Խաղաղության Համաձայնագրով»:
Այսինքն՝ փաստաթղթի որևէ հատվածում չի նշվում, որ միջանկյալ ժամանակատվածում  Արցախում Ադրբեջանի վերահսկողություն է հաստատվելու: Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ ԼՂ-ում բնակիչները իրավունք են ունենալու իշխանության մարմիններ ընտրելու, որոնք կիրականացնեն օրենսդիր և գործադիր իշխանություն: Հետևաբար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե Մադրիդյան սկզբունքներով Հայաստանը ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, որևէ կերպ չի հաստատվում:
Պլեբիսցիտի և ազգային համամասնության մասին
Ինչպես վերևում նշեցինք, Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է պլեբիսցիտի նշանակությունը: «Պլեբիսցիտն էն ա, որ պետք է գնանք, պտտվենք հարցնենք ինչ կա-չկա, ով ինչ կարծիքի է, վերջում գանք որոշում կայացնենք», — ասել է Փաշինյանը՝ ակնարկելով թերևս, որ պլեբիսցիտը պարտադիր իրավական ուժ չունեցող հարցում է:
Fip.am-ը մի քանի բառարան է ուսումնասիրել հասկանալու, թե միջազգային աղբյուրներում ինչպիսի բացատրություն ունի «պլեբիսցիտ» հասկացությունը: Օքսֆորդի բառարանում նշվում է, որ պլեբիսցիտը ընտրազանգվածի բոլոր անդամների ուղիղ քվերակությունն է այնպիսի կարևոր հասարակական հարցի վերաբերյալ, ինչպիսին է, օրինակ, սահմանադրության փոփոխությունը:
Ըստ Բրիտանիկա բառարանի՝ պլեբիսցիտը՝ մի ամբողջ երկրի կամ շրջանի ժողովրդի քվեարկությունն է՝ որոշակի հարցերի մասին որոշում կայացնելու համար, օրինակ՝ կառավարչի կամ կառավարության ընտրություն, անկախության կամ այլ տերության կազմում ներգրավվելու կամ ազգային քաղաքականության ընտրություն: Որպես հայտնի օրինակ, բառարանը նշում է 1935-ին Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի միջեւ գտնվող Զաար երկրամասում անցկացված պլեբիսցիտը, որի արդյունքում տեղի բնակչության քվեարկությամբ երկրամասը ճանաչվեց որպես Գերմանիայի մաս:
ԽՍՀՄ-ում 1985-ին հրապարակված Դիվանագիտական բառարանը (Գրոմիկոյի բառարան) մասնավորապես նշում է, որ պլեբիսցիտը կարող է կիրառվել՝ որոշելու համար որեւէ տարածքի կամ դրա մի մասի  պետական/ազգային պատկանելությունը, ինչպես նաև՝ երկու կամ մի քանի պետությունների միավորման հարցը՝ ֆեդերացիա կամ կոնֆեդերացիա կազմելու նպատակով: Պլեբիսցիտը, ըստ Գրոմիկոյի բառարանի, կարող է անցկացվել ինչպես ներպետական իրավունքի, այնպես էլ միջազգային պայմանագրի դրույթների համապատասխան: «Ժամանակակից միջազգային իրավունքը պլեբիսցիտը դիտարկում է որպես տարածքային փոփոխությունների հիմք միայն այն դեպքում, եթե այն անցկացվում է բնակչության կամարտահայտման լիարժեք ազատությունը երաշխավորող մի շարք պայմաների առկայությամբ: Այդ պայմաններից են, օրինակ, արտաքին ճնշման բացառումը, տեղի բնակչության կազմից պլեբիսցիտն անցկացնելու համար իշխանության ժամանակավոր մարմինների ստեղծումը, կուսակցությունների գործունեության ազատությունը, պլեբիսցիտի՝ գաղտնի, հավասար, համընդհանուր քվեարկությամբ անցկացումը:
Ուշագրավ է, որ մեջբերված բառարաններից որևէ մեկը պլեբիսցիտի խորհրդատվական կամ ոչ պարտադիր բնույթի մասին հիշատակում չի անում:
Վերջին հայտնի պլեբիստցիտներից մեկը իրականացվել է Չիլիում 2022թ.-ին, երբ բնակչությունը պետք է քվեարկեր նոր Սահմանադրության դեմ կամ կողմ: Քաղաքացիներն իրենց կամքը արտահայտել են ոչ թե բանավոր, ինչպես նշում է Փաշինյանը, այլ ընտրատեղամասերում՝ քվեաթերթիկների միջոցով:
Ազդելու՞ էին ադրբեջանցիների «դեմոգրաֆիական հաջողությունները» պլեբիսցիտի արդյունքների վրա
Ինչ վերաբերում է պլեբիսցիտին մասնակցողների ազգային կազմին և տարածքին, այս հարցում ևս Մադրիդյան հրապարակված փաստաթղթում հստակ բացատրություն կա:
Ինչպես Կազանյան փաստաթուղթը, այնպես էլ Մադրիդյան սկզբունքները նախատեսում էին՝ պլեբիսցիտը «ԼՂ բնակչությանը ընձեռում է կամքի ազատ և իրական արտահայտում: Պլեբիսցիտի մանրամասները կողմերը կհամաձայնեցնեն ապագա բանակցություններում, ինչպես նկարագրված է 9-րդ կետում: ԼՂ բնակչություն ասելով՝ հասկացվում են 1988թ. ազգային համամասնությունով ԼՂԻՄ-ում ապրող բոլոր ազգերը այնպիսի էթնիկ համամասնությամբ, ինչպես եղել է մինչև հակամարտության սկիզբը: Պլեբիսցիտի ընթացքում հարցի կամ հարցերի ձևակերպման սահմանափակում չի լինելու և կարող է թույլ տալ յուրաքանչյուր կարգավիճակի հնարավորություն»։
ԼՂԻՄ-ի հայ բնակչությունը բացարձակ մեծամասնություն էր կազմում 1986 թվականի Խորհրդային Միության անցկացրած մարդահամարով։ Հայերը Արցախում 1986-ին շուրջ 103 հազար էին կամ բնակչության ընդհանուր թվի 85%-ը, ադրբեջանցիները՝ 17 հազար կամ միայն 14-%ը։
Այսպիսով, Նիկոլ Փաշինյանը կրկին մանիպուլացնում է փաստերը, քանի որ բանակցային փաստաթղթերում հստակորեն արձանագրվում էր, որ ազգային համամասնությունը ապագա քվեարկության ընթացքում պահպանվելու է:
Երեք տարի բռնի տեղահանումից անց․ արցախցիների 40%-ը ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն, 14,7%-ը՝ մեկնել երկրից
12:14, 6 Օգս, 2026
2026 թվականի սեպտեմբերին կլրանա արցախցիների զանգվածային բռնի տեղահանման երրորդ տարին։ Շուրջ երեք տարի անց որքանո՞վ է Հայաստանն արցախցիների համար դարձել...

Если спешишь: вкратце о статье
Премьер-министр Никол Пашинян в Национальном собрании снова заявил, что согласно Мадридским принципам Армения признала Нагорный Карабах частью Азербайджана. Он также отметил, что плебисцит, предусмотренный документом, не мог означать обретения Арцахом независимости или статуса не в составе Азербайджана ввиду перспективы возможного изменения пропорций этнического состава. «Платформа проверки фактов» изучила опубликованную версию документа, в котором нет никаких упоминаний о признании НК частью Азербайджана. Мы изучили смысл слова «плебисцит», воспользовавшись несколькими международными профессиональными словарями, а также показали, что в случае отложенного плебисцита, имеющегося в Мадридском документе, заявление Пашиняна об изменении этнических пропорций также является манипуляцией.
18 апреля, отвечая на вопрос депутата НС от фракции «Армения» Артура Хачатряна, Пашинян отметил, что в 2007 году появились Мадридские принципы, согласно которым, уточнение статуса НК и весь процесс должен согласовываться с Азербайджаном. «Зачем согласовывать с Азербайджаном, если мы не признаем Нагорный Карабах частью Азербайджана? И Нагорный Карабах мы Мадридскими принципами признали частью Азербайджана», — сказал он.
Уже отвечая на вопрос депутата от той же фракции Арцвика Минасяна, премьер Армении упомянул о референдуме, предусмотренном Мадридскими принципами: «Плебисцит и референдум. Эти слова, в частности, были одной из ключевых дискуссий в Казанском процессе. … Азербайджан сказал: какой плебисцит? Плебисцит означает, что мы должны пойти, обойти, расспросить, узнать, кто какого мнения, потом прийти и принять решение. Согласно позиции армянской стороны, это должен был быть референдум».
Пашинян также спросил: если в 1991 году наша позиция состояла в том, что Карабах не является частью Азербайджана, то почему с Азербайджаном обсуждались сроки и другие вопросы. «И Азербайджан говорит: прекрасно, вы обсуждаете со мной сроки и другие вопросы, я говорю, что плебисцит ли, референдум ли, должен состояться через 100 лет. И вы признали право азербайджанцев НК. Прекрасно, они вернутся, потому что вы признали, что свободное волеизъявление всего населения Нагорного Карабаха должно быть выражено всенародным референдумом. Значит, должно участвовать все население НК, но я вам другое скажу, раз уж так углубились, давайте углубимся еще больше. Из Нагорного Карабаха в свое время – в 88 году – вышли двое азербайджанцев. Через 30 лет у них 6 детей и 12 внуков, а сами они умерли. Кто будет участвовать в референдуме и плебисците?».
Затем Пашинян ссылается на одно из неопубликованных писем 3-го президента Сержа Саргсяна, в котором, по словам премьера, тот спрашивает, соблюдается ли часть о пропорциях.
«Далее, что это за разница между словами народ и население? Где должен был состояться всенародный референдум?» — спросил премьер.
«Платформа проверки фактов» уже несколько раз писала о манипуляциях в связи с Мадридскими принципами. В данной публикации мы изучили важнейшие пункты из выступления Пашиняна.
Признает ли Армения НК в составе Азербайджана?
Текст Мадридских принципов и введенного в дальнейшем в обращение Казанского документа опубликовал армянский центр исследований «Ани», учрежденный журналистом Татулом Акопяном. Принимая во внимание, что ни одно государственное ведомство никогда не опровергало его содержание, считаем его надежной основой для того, чтобы понять, как проходили переговоры.
В опубликованном документе указывается, что Мадридскими принципами являются: исключение силы или угрозы применения силы, территориальная целостность и равноправие государств и самоопределение народов.
Окончательный статус Нагорного Карабаха, согласно ему, был бы определен путем плебисцита, предоставляющего возможность любого статуса. Затем отмечалось, что территория НКАО получает временный промежуточный статус, 7 районов возвращаются Азербайджану, в Лачине предоставляется коридор для соединения НК с Арменией. Все беженцы возвращаются в места своего проживания.
В течение промежуточного периода, до определения окончательного правового статуса НК, его жители имели бы определенные права и привилегии, причем оформлялись бы они с участием представителей НК.
«Население НК будет иметь право формировать посредством выборов органы власти для управления НК во время промежуточного периода. Эти органы власти будут осуществлять законодательную и исполнительную власти во внутренних делах НК, а также учредят суды для отправления правосудия. Официальные лица также будут наделены полномочиями на внешние контакты в сферах, которые будут обозначены в Мирном Соглашении».
То есть нигде в документе не указывается, что в промежуточный период в Арцахе будет установлен контроль со стороны Азербайджана. В то же время отмечается, что жители НК будут вправе избирать органы власти, которые будут осуществлять законодательную и исполнительную власть. Следовательно, заявление Никола Пашиняна, что Мадридскими принципами Армения признала Нагорный Карабах частью Азербайджана, никак не подтверждается.
О плебисците и этнических пропорциях
Как мы уже отмечали выше, Никол Пашинян прокомментировал значение плебисцита. «Плебисцит означает, что мы должны пойти, обойти, расспросить, узнать, кто какого мнения, потом прийти и принять решение», — сказал Пашинян, вероятно, намекая, что плебисцит – это опрос, не имеющий обязательной правовой силы.
Fip.am изучили несколько словарей, чтобы понять, как в международных источниках объясняется слово «плебисцит». В Оксфордском словаре отмечается, что плебисцит – это прямое голосование всех членов электората по важным общественным вопросам, как, например, изменение конституции.
Согласно словарю Британника, плебисцит – это голосование народа всей страны или района для принятия решения по определенным вопросам, например, выборы управляющего или правительства, независимости или включения в состав другой державы или выбор национальной политики. В качестве известного примера словарь указывает плебисцит, проведенный в 1935 году в Саарском крае между Германией и Францией, в результате которого голосованием местного населения край был признан частью Германии.
Дипломатический словарь (словарь Громыко), изданный в 1985 году в СССР, в частности, отмечает, что плебисцит может быть использован для определения государственной/национальной принадлежности какой-либо территории или ее части, а также вопроса объединения двух или нескольких государств в целях создания федерации или конфедерации. Плебисцит, согласно словарю Громыко, может быть проведен как на основе внутригосударственного права, так и в соответствии с положениями международного договора. «Современное международное право рассматривает плебисцит как одно из допустимых оснований территориальных изменений лишь в случае, если он проводится с соблюдением ряда условий, гарантирующих полную свободу волеизъявления населения. К этим условиям, например, относятся исключение внешнего давления, создание временных органов власти из состава местного населения для проведения плебисцита, свобода деятельности партий, проведение плебисцита тайным, равным и всеобщим голосованием.
Примечательно, что ни в одном из указанных словарей нет упоминаний о консультативном или необязательном характере плебисцита.
Один из последних известных плебисцитов был проведен в Чили в 2022 году, когда население должно было проголосовать за или против Конституции. Граждане изъявили свою волю не устно, как отмечает Пашинян, а с помощью бюллетеней в избирательных участках.
Повлияли бы «демографические успехи» азербайджанцев на результаты плебисцита?
Что касается этнического состава и территории участников плебисцита, то этот вопрос также четко разъясняется в опубликованном Мадридском документе.
Как Казанский документ, так и Мадридские принципы предусматривали: плебисцит «дает населению НК возможность свободного и подлинного волеизъявления. Детали плебисцита стороны согласуют в последующих переговорах, как описано в пункте 9. Под населением НК подразумеваются все национальности, проживавшие в НКАО в 1988 году, в тех же этнических пропорциях, как до начала конфликта. Во время плебисцита формулировка вопроса или вопросов не будет ограничена и может допускать возможность любого статуса».
Армянское население НКАО по результатам переписи населения, проведенной Советским Союзом в 1986 году, составляло абсолютное большинство. Армян в Арцахе в 1986 году было 103 тысячи, или 85% от общего населения, азербайджанцев – 17 тысяч, или лишь 14%.
Таким образом, Никол Пашинян опять манипулирует фактами, поскольку в переговорных документах было четко прописано, что этнические пропорции в ходе будущего голосования должны быть соблюдены.