Ի՞նչն է գրավում ռուսներին Հայաստանում․ Փաշինյանը մանիպուլացնում է
Ազգային ժողովում հունիսի 15-ին՝ 2022 թ․ պետբյուջեի տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր եզրափակիչ ելույթում հայտարարեց, որ նախորդ տարում Ռուսաստանից ՏՏ ընկերությունների ներհոսքը երկիր ու դրա հետևանքով արձանագրված տնտեսական ցուցանիշները կառավարության քաղաքականության արդյունքն են։
«Տեսեք, շատ խոսվում ա նրա մասին, որ ասում են IT ոլորտը եկավ, դե որովհետև պատերազմ էր, Ռուսաստանը․․․ Այո՛, ինչի՞ եկավ Հայաստան։ Հարց չի ծագո՞ւմ, էլ երկիր չկա՞։ Բա զուգահեռ էլ քննադատում են եկամտահարկը համահարթ դարձնելու որոշումը։ Բա որ 35 տոկոսից ու 28 տոկոսից եկամտահարկը ու 23 տոկոսից համահարթ չդառնար, չդառնար 21, հետո 20 տոկոս, բա էդ IT ոլորտի աշխատողը գալու էր Հայաստանում էր աշխատելո՞ւ։ Գալու էր Հայաստանում աշխատեր, 35 տոկոս եկամտային հարկ վճարե՞ր, թե 28 տոկոս եկամտային հարկ վճարեր։ Բա էդ որոշումների շնորհիվ են եկել էդ մարդիկ»,— հայտարարեց Փաշինյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե որքա՞ն մարդ է 2022-ին արտագաղթել Ռուսաստանից և ո՞ր երկրներում են նրանք հիմնականում հաստատվել, ինչպես նաև, թե որքանով է ռուսաստանյան ՏՏ ընկերությունների ներհոսքը պայմանավորված այլ երկրների հետ համեմատ հարիկային նպաստավոր պայմաններով։
Ռուսաստանի պաշտոնական վիճակագրությունն այս մասով որևէ տվյալ չի ներկայացնում։ Սակայն այս թեմայով կան բազմաթիվ ուսումնասիրություններ, որոնց համաձայն՝ Ուկրաինայում սանձազերծված պատերազմից ի վեր Ռուսաստանը լքողների թիվը տատանվում է 500 հազարից մինչև 1․5 միլիոնը։
Այս թեմայով բավական ծավալուն վերլուծություն է իրականացրել տնտեսական ուղղվածություն ունեցող The Bell հարթակը, ըստ որի՝ նախորդ տարի Ռուսաստանը լքել է ավելի քան 512 հազար քաղաքացի։
Ըստ նույն աղբյուրի՝ Ռուսաստանից Հայաստան եկածների թիվը մոտ 40 հազար է, ինչը գրեթե ճշգրտորեն համընկնում է Հայաստանի վիճկոմի տվյալների հետ։ Հետևաբար, կարող ենք The Bell-ի ուսումնասիրությունը համարել բավական արժանահավատ և այն ընդունել որպես մեր հաշվարկների ելակետ։
Ըստ այդմ՝ ավելի քան կես միլիոն ՌԴ քաղաքացիների համար ամենից նախընտրելի երկիրը Վրաստանն է եղել՝ 112 հազար մարդ։
Վրաստանից հետո հաջորդ նախընտրելի երկրներն են եղել Ղազախստանը (100 հազար), Թուրքիան (78 հազար), Սերբիան (50 հազար քաղաքացի)։ Հայաստանն այս ցանկում զբաղեցնում է 5-րդ հորիզոնականը՝ 40 հազար ներգաղթյալներով։
Ըստ ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Ռուսաստանի քաղաքացիների մուտքերի և ելքերի տարբերությունը կազմում է մոտ 38 հազար։ Ինչը, ինչպես նշեցինք, բավական մոտ է The Bell-ի վերլուծությանը։
Գրեթե նույնքան էլ նույն ժամանակահատվածում Ռուսաստանից տեղափոխվել է Իսրայել։
Ստացվում է, որ Հայաստանը, թեև ռուսաստանցիների նախընտրած արտագաղթի հիմնական ուղղությունների ցանկում է, սակայն մի քանի այլ երկրներ ավելի նախընտրելի են այս տեսանկյունից, այդ թվում՝ Վրաստանը, որի հետ Ռուսաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ չունի։
Այժմ փորձենք համեմատել այս երկրներում կիրառվող եկամտահարկերի տոկոսադրույքները և պարզել, թե որքանո՞վ է Հայաստանում գործող 20 տոկոս եկամտային հարկի դրույքաչափը (նախորդ տարի՝ 21 տոկոս) գրավիչ եղել ռուսների համար։
Վրաստանի օրենսդրության համաձայն՝ երկրում եկամտահարկի դրույքաչափը կազմում է 20 տոկոս, ճիշտ այնքան, որքան հիմա Հայաստանում է։
Ղազախստանում ռեզիդենտները վճարում են 10 տոկոս եկամտային հարկ, ոչ ռեզիդենտները՝ 20 տոկոս։
Սերբիայում ևս, ինչպես Ղազախստանում, ռեզիդենտները պետությանը վճարում են 10 տոկոս, իսկ ոչ ռեզիդենտները՝ 20 տոկոս եկամտահարկ։
Թուրքիայում գործում է պրոգրեսիվ եկամտային հարկման սկզբունքը։ Այսինքն, եկամտի աճին զուգահեռ՝ աճում է նաև վճարվող եկամտահարկը։ Այն կազմում է 15%-ից մինչև 40%։
Համեմատության համար նշենք, որ տարեկան մինչև մոտ 1800 դոլար աշխատավարձ ստացողի եկամտահարկը Թուրքիայում կազմում է 15%, իսկ 49,000 դոլարից բարձր աշխատավարձ ստացողի եկամտահարկը՝ 40 տոկոս։
Իսրայելում ևս գործում է եկամտահարկի պրոգրեսիվ ենթատեսակը։ Այն սկսվում է 10 տոկոսից և կախված եկամտի չափից՝ կարող է հասնել մինչև 50%-ի։
Հայաստանում, ինչպես նշեցինք, 2020 թվականից պրոգրեսիվ եկամտահարկից անցում էր կատարվել համահարթ հարկմանը, ըստ որի՝ 2020 թվականին սահմանվել էր 23% եկամտային հարկի դրույքաչափ, որը յուրաքանչյուր տարի նվազելու էր մեկ տոկոսային կետով։ 2023 թվականից սկսած՝ Հայաստանում եկամտային հարկը կազմում է 20%։
Համեմատելով այս երկրները, տեսնում ենք, որ Հայաստանում գործող եկամտահարկի չափը ամենևին էլ ամենացածրը չէ, և չի կարելի վստահաբար պնդել, որ ռուսները Հայաստան են եկել, քանի որ այստեղ գործում է եկամտահարկի ցածր տոկոսադրույք։ Ավելին՝ թվարկված երկրների մի մասում գործող եկամտահարկի դրույքաչափերն ավելի բարձր են, ինչը, սակայն, ռուսաստանցի գաղթականներին հետ չի պահել այդ երկրներ տեղափոխվելու որոշումից։
IT ոլորտի աշխատողների մասին
Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Ռուսաստանի թվային զարգացման նախարար Մաքսուտ Շադաևը հայտարարել էր, որ պատերազմից ի վեր Ռուսաստանը լքել է ՏՏ ոլորտի մոտ 100 հազար մասնագետ։
Նույն The Bell պարբերականը, հղում անելով Complexity Science Hub Vienna հետազոտական կենտրոնի ուսումնասիրություններին, գրում է, որ Ռուսաստանը լքած IT մասնագետների մոտ 10 տոկոսը տեղափոխվել է ԱՄՆ, 7.6 տոկոսը՝ Գերմանիա, 6.2 տոկոսը` Վրաստան, 5.3 տոկոսը` Նիդեռլանդներ, 4.7 տոկոսը՝ Հայաստան։
Քանի որ վարչապետն իր ելույթում մասնավորեցրել է ՏՏ ոլորտի աշխատողների՝ Հայաստան տեղափոխվելու հանգամանքը, ապա պետք է փաստել, որ թեև Հայաստան տեղափոխված մասնագետների և ընկերությունների թիվը բավական մեծ է, սակայն ռուսաստանյան IT-ի համար այլ՝ առավել նախընտրելի երկրներ կան, որտեղ եկամտահարկը Հայաստանի դրույքաչափից բարձր է։
Oրինակ, ԱՄՆ-ում եկամտահարկը կազմում է միջինը 37 տոկոս, Գերմանիայում՝ 14-45 տոկոս, Նիդերլանդներում այն կազմում է 36-52 տոկոս*։
Այսպիսով փաստենք, որ վարչապետի պնդումը, թե ռուսաստանցի գաղթականները կամ IT ոլորտի մասնագետները նախընտրել են Հայաստանը, քանի որ այստեղ եկամտահարկը ցածր է, մանիպուլյատիվ է, քանի որ դիտարկված մի քանի երկրների օրինակով տեսնում ենք, որ ավելի շատ ռուսաստանցիներ ավելի կոշտ հարկային օրենսդրություն առաջարկող երկրներ ևս տեղափոխվում են, իսկ ՏՏ ոլորտի մասնագետների համար ևս Հայաստանը թեև բավական տարածված, բայց ոչ ամենաընդունելի ուղղությունն է։
* Շեշտենք, որ այս նյութով չենք հավակնում բազմակողմանի համեմատություն անցկացնել Հայաստանի և այլ երկրների առանձնահատկությունների միջև, այլ համեմատում ենք երկրներում գործող եկամտահարկի դրույքաչափերը․ ավելի լայն հետազոտություն անելու պարագայում կարելի էր հաշվի առնել մասնավորապես այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում ու Նիդերլանդներում շուկան, մասնավորապես, ՏՏ ոլորտը ավելի մեծ է և ավելի տարողունակ, քան Հայաստանինը, հետևաբար գաղթող ռուսաստանյան ընկերություններն օբյեկտիվորեն ավելի շատ հնարավորություն ունեին «տեղավորվելու» այդ շուկաներում։ Բայց մյուս կողմից, Հայաստանը և Ռուսաստանը գտնվում են ընդհանուր մաքսային և տնտեսական տարածքում, երկու երկրների միջև վիզային ռեժիմը ազատ է, ռուսների համար չկան լեզվական խնդիրներ և այլն։ Ավելին՝ ՌԴ քաղաքացիները Հայաստան կարող են գալ ներքին անձնագրերով։
Թեգեր` ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեՆիկոլ ՓաշինյանՌԴ քաղաքացիներ
Հայկական ու ադրբեջանական միջդիրքային տարածքում ռուսներ չկան. Wargonzo-ի կեղծ պնդումը
14:11, 30 Հկտ, 2023
Wargonzo տելեգրամյան ալիքը անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի մասին հայտարարությանը և մի շարք կեղծ պնդումներ արել։  ...
Մանիպուլյացիա ու կեղծիք՝ ամեն րոպեում․ ռուսական առաջին ալիքի հաղորդումը՝ Փաշինյանի մասին
11:56, 24 Հկտ, 2023
Կրակելու հրամանը՝ հեռացման պատճա՞ռ․ նախկին ՊՆ-ի պաշտոնանկության հաջորդ օրը ԶՈՒ-ն կրակել է
11:17, 6 Հկտ, 2023
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանն իր տեսաուղերձում պնդել է, թե իրեն պաշտոնից հեռացրել են ադրբեջանական զինված ուժերի...
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները կեղծ ու չհաստատված պնդումներ են անում Էրդողան-Փաշինյան հեռախոսազրույցի մասին
16:06, 5 Հկտ, 2023
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները վերջերս տարբեր լրատվամիջոցների հետ հարցազրույցներում պնդել են, թե Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ...

15 июня 2022 года в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета за 2022 год в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян в своем заключительном выступлении заявил, что беспрецедентный приток людей в страну в прошлом году и зафиксированные в результате этого экономические показатели являются следствием политики, проводимой правительством.
«Послушайте, много говорят о том, что IT-сфера пришла, ну потому что война, Россия… Действительно, почему пришла в Армению? Не возникает вопрос – других стран что-ли нет? В то же время критикуется решение установить плоскую шкалу подоходного налога. Если бы подоходный налог с 30% не стал 21%, а потом 20%, приехал бы айтишник работать в Армению? Если он приедет работать в Армению, он будет платить 35-процентный подоходный налог или 28-процентный подоходный налог? Эти люди приехали благодаря этим решениям», — заявил Пашинян.
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, сколько человек эмигрировало из России в 2022 году и в каких странах они в основном обосновались.
Официальных данных со стороны России нет. Однако существует множество исследований на эту тему, согласно которым количество людей, покинувших Россию после развязанной войны против Украины, колеблется от 500 тыс. до 1.5 миллиона человек.
На эту тему платформа экономической направленности The Bell провела достаточно комплексный анализ, согласно которому в прошлом году Россию покинуло боле 512 тыс. граждан.
Согласно тому же источнику, количество людей, приехавших в Армению из России, составляет около 40 тысяч, что практически точно совпадает с данными Статистического комитета Армении. Следовательно можем считать исследование The Bell вполне достоверным и принять его за отправную точку для наших расчетов.
Посему, для более чем полумиллиона граждан России самой предпочтительной страной стала Грузия – 112 тыс. человек.
После Грузии самыми предпочтительными странами стали Казахстан (100 тыс.), Турция (78 тыс.), Сербия (50 тыс. граждан). Армения занимает 5-е место в этом списке – 40 тыс. иммигрантов.
По данным Статистического комитета РА, разность между въездом и выездом граждан России составляет около 38 тысяч человек, что, как мы уже отметили, довольно близко к данным анализа The Bell.
Почти столько же людей за тот же период переехало из России в Израиль.
Получается, что хотя Армения и входит в список основных направлений эмиграции, предпочитаемых россиянами, однако ряд других стран более предпочтительнее, в том числе Грузия, с которой у России нет дипломатических отношений.
Теперь попробуем сравнить ставки подоходного налога, применяемые в этих странах, и выяснить, насколько привлекательна для россиян действующая в Армении 20-процентная ставка подоходного налога (в прошлом году – 21%).
По законодательству Грузии подоходный налог составляет 20%, ровно столько, сколько сейчас в Армении.
В Казахстане резиденты платят 10% подоходного налога, нерезиденты – 20%.
В Сербии, как и в Казахстане, резиденты платят государству 10-процентный подоходный налог, а нерезиденты  –  20-процентный подоходный налог.
В Турции действует принцип прогрессивного налогообложения доходов. Другими словами, вместе с увеличением дохода увеличивается и уплачиваемый подоходный налог. Ставка колеблется от 15% до 40%.
Для сравнения отметим, что подоходный налог с человека, зарабатывающего около 1800 долларов в год, в Турции составляет 15%, а подоходный налог с человека, получающего зарплату выше 49 тыс. долларов, составляет 40%.
Прогрессивное налогооблажение действует и в Израиле. Ставка начинается от 10 % и в зависимости от суммы дохода может доходить до 50%.
В Армении, как мы уже отметили, в 2020 году был осуществлен переход от прогрессивной шкалы налогообложения к плоской, в соответствии с которым в 2020 году установлена ​​ставка подоходного налога в размере 23%, которая будет уменьшаться на один процентный пункт каждый год. С 2023 года подоходный налог в Армении составляет 20%.
При сравнении этих стран, мы видим, что ставка подоходного налога в Армении не самая низкая, и нельзя с уверенностью утверждать, что русские приехали в Армению, потому что ставка подоходного налога низкая. Более того, в некоторых из перечисленных стран действуют более высокие ставки подоходного налога, что, впрочем, не остановило российских иммигрантов от решения переехать в эти страны.
О работниках в сфере IT
В декабре прошлого года министр цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Максут Шадаев заявил, что после войны Россию покинуло около 100 тысяч специалистов в сфере IT.
То же издание The Bell со ссылкой на исследования исследовательского центра Complexity Science Hub Vienna пишет, что около 10% уехавших из России IT-специалистов переехали в США, 7.6 % — в Германию, 6.2 % — в Грузию, 5.3% — в Нидерланды и 4.7% — в Армению.
Поскольку премьер-министр в своем выступлении уточнил обстоятельства переезда IT-специалистов в Армению, следует отметить, что, хотя количество специалистов и компаний, переехавших в Армению, достаточно велико, есть и другие, более предпочтительные для российского IT-компаний страны, где ставка подоходного налога выше, чем в Армении.
Например, средний подоходный налог в США составляет 37%, в Германии – от 14% до 45%, а в Нидерландах – от 36% до 52%.
Итак, аргументируем, что утверждение премьер-министра о том, что русские эмигранты или IT-специалисты выбрали Армению из-за того, что здесь действует низкий подоходный налог, является манипулятивным, поскольку мы видим, что все больше россиян переезжает в страны с более жестким налоговым законодательством. Армения хоть и довольно популярна, но не самое приемлемое направление.
* Отметим, что в этой статье мы не пытаемся провести параллели между особенностями Армении и других стран, а сравниваем ставки подоходного налога в странах. В случае проведения более широкого исследования можно было бы учесть тот факт, что рынок в США, Германии и Нидерландах, в частности IT-сектор, крупнее и емче, чем в Армении, поэтому у эмигрирующих русских компаний объективно больше возможностей «вписаться» в эти рынки. Но с другой стороны, Армения и Россия находятся на общей таможенной и экономической территории, между двумя странами действует свободный визовый режим, языковых проблем для россиян нет и т.д. Более того, граждане России могут приезжать в Армению по внутренним паспортам.