Հայաստանյան լրատվամիջոցները, Տելեգրամում TRT-ի ռուսալեզու ալիքին հղում անելով, պնդել են, թե Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ «ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղյակ է եղել Ադրբեջանի «հակաահաբեկչական գործողության մասին»։
Այս տեղեկությունը տարածել են մի շարք հայաստանյան ԶԼՄ-ներ՝ aysor.am, tert.am, panorama.am և այլն։
«Փաստերի ստուգման հարթակը», ուսումնասիրելով թուրքական լրատվամիջոցները, պարզեց, որ Էրդողանը, Նյու Յորքում «Թուրքական տանը» պատասխանելով լրագրողների հարցերին, անդրադարձել է Արցախում ադրբեջանական հարձակմանը, սակայն նման հայտարարություն չի արել։
FIP․am-ն Էրդողանին վերագրվող խոսքերը չհայտնաբերեց թուրքական որևէ այլ լրատվամիջոցում (1, 2), և, մասնավորապես, TRT-ի անգլալեզու տարբերակում։
Ըստ թուրքական աղբյուրների, Էրդողանն ասել է․
«Նախ, կարևոր է նշել, որ Փաշինյանի մասնակցությունն իմ երդման արարողությանը կարևոր էր: Մենք արդեն մեր շնորհակալությունն ենք հայտնել նրան այդ առթիվ։ Այս վերջին իրադարձությունը Փաշինյանի հետ կապված չէ. դա կապված չէ Հայաստան պետության հետ։ Սա կապված է Ղարաբաղում հայ զինյալների որոշակի խմբի հետ։ Նախագահական ընտրություններ անցկացնելու նրանց փորձը լուրջ մտահոգություն էր և՛ Փաշինյանի, և՛ Ադրբեջանի համար։ Որովհետև Ադրբեջանն այս իրադարձությունը դիտեց որպես «առկա գործընթացը կացնահարելու միտում»։ Բացի այդ, այս խմբերի կողմից Ղարաբաղում մեր եղբայրներին սպանելու փորձը իրադարձությունները տարավ ավելի վտանգավոր ուղղությամբ։ Զգուշացումներ են տրվել, սակայն, չնայած բոլոր զգուշացումներին, այդ խմբավորումները չեն դադարեցրել իրենց գործունեությունը։ Սրանից հետո Ադրբեջանը քայլեր ձեռնարկեց: Եվ նրանք այնտեղ ռազմական օպերացիան իրականացրին առանց ձգձգումների: Օպերացիայի ավարտից հետո ինձ տեղեկացրին, որ մոտ 90 կարևոր կետի են խփել և ամբողջությամբ ավարտել են իրենց գործը։ Նրանք պահանջել էին նաև ապահովել ամբողջ տեխնիկայի, զինամթերքի հանձնումը և հետ քաշվելը նախանշված վայրերից: Մեր երկրի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը բանակցություններ է վարել, և այսօր ես հանդիպել եմ նաև իմ գործընկեր նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Նա շնորհակալություն հայտնեց ինձ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում իմ ելույթի համար և ասաց. «Այժմ արդեն այդ խմբավորումները չեն կարողանա շունչ քաշել այդ տարածքներում: Մենք ավարտել ենք մեր գործողությունն, այլևս ոչ մի խնդիր չկա»»:
Այսպիսով, հայաստանյան լրատվամիջոցները, հիմնվելով տելեգրամյան մեկ հրապարակման վրա, Թուրքիայի նախագահին ՀՀ վարչապետի վերաբերյալ հայտարարություն են վերագրել, որը նա չի արել։

Армянские СМИ со ссылкой на русскоязычный Telegram-канал TRT написали, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в беседе с журналистами заявил, что «премьер-министр Армении Никол Пашинян был в курсе «антитеррористической операции» Азербайджана».
Эту информацию распространили ряд армянских СМИ: aysor.am, tert.am, panorama.am и др.
«Платформа проверки фактов» (Fip.am), изучив турецкие СМИ, выяснила, что Эрдоган, отвечая на вопросы журналистов в «Турецком доме» в Нью-Йорке, коснулся нападения Азербайджана на Арцах, однако такого заявления не делал.
FIP․am не нашел слов, приписываемых Эрдогану, ни в каких других турецких СМИ (1, 2), и в частности в английской версии TRT.
По данным турецких источников, Эрдоган сказал:
«Во-первых, важно отметить, что участие Пашиняна в моей церемонии инаугурации было важным. Мы уже выразили ему благодарность в этой связи. Это последнее событие не связано с Пашиняном. Оно связано с государством Армения. Это связано с определенной группой армянских боевиков в Карабахе. Их попытка провести президентские выборы вызвала серьезную обеспокоенность как Пашиняна, так и Азербайджана. Потому что Азербайджан воспринял это событие как «тенденцию к сворачиванию существующего процесса». Кроме того, попытка этих группировок убить наших братьев в Карабахе повела события в более опасное русло. Но, несмотря на все предупреждения, эти группы не прекратили свою деятельность. После этого Азербайджан предпринял меры – провели военную операцию. После операции мне сообщили, что они уничтожили около 90 важных точек и полностью завершили свою работу. Они также потребовали обеспечить сдачу всей техники, боеприпасов и отход из обозначенных мест. Министр обороны Турции Яшар Гюлер вел переговоры, а сегодня я встретился со своим коллегой – президентом Ильхамом Алиевым. Он поблагодарил меня за выступление на Генеральной Ассамблее ООН и сказал: «Теперь этих группировок в этих районах нет. Мы завершили нашу операцию, проблем больше нет»».
Таким образом, армянские СМИ на основании одной публикации в Telegram приписали президенту Турции заявление относительно премьер-министра Армении, которого он не делал.