Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան սեպտեմբերի 8-ին Արևելյան տնտեսական ֆորումի շրջանակներում ТАСС–ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ BRICS-ի ընդլայնման համար մեծ թվով հայտեր կան։
«Ինչո՞ւ են բոլորը գնում BRICS։ Այս հարցը Արևելյան տնտեսական ֆորումի ժամանակ դոմինանտ էր։ Պատասխանը շատ պարզ է՝ աշխարհը քվեարկում է փոխգործակցության այլ ձևաչափի օգտին։ Աշխարհը հոգնել է և արդեն արդյունք չի տեսնում ամերիկյան հարձակումների, ագրեսիաների մեջ։ Աշխարհն այլ հարաբերություններ է ուզում կառուցել։ Աշխարհն այժմ ուզում է մնալ մարդու հիմնարար իրավունքների սկզբունքների վրա։ Բայց քանի որ Վաշինգտոնը, ինչպես սեփական ֆիլմից մի սերիական մարդասպան, սղոցով կամ կացնով ամեն ինչ ոչնչացնում է, աշխարհը ստիպված է փոխգործակցության նոր ձևեր փնտրել։ Եվ այնպիսի ձևեր, ինչպիսին BRICS–ն է և ոչ թե ՆԱՏՕ–ն»,- ասել է Զախարովան։
Իսկ Известия-ին տված հարցազրույցում Զախարովան նշել է, որ BRICS-ին միանալու շատ երկրների ցանկությունը կարելի է բացատրել կազմակերպության հստակ օրակարգով, բազմակարծությամբ և ընթացիկ թեմաների՝ չքաղաքականացված լինելով։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է, թե ինչ կազմակերպություն է BRICS-ը, ո՞ր երկրներն են «հերթ կանգնած»՝ անդամագրվելու այդ կազմակերպությանը։
BRICS-ի ծագումը
Կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2006 թվականի հունիսին (որպես BRIC) Սանկտ Պետերբուրգի տնտեսական ֆորումի շրջանակներում՝ Բրազիլիայի, Ռուսաստանի, Հնդկաստանի և Չինաստանի էկոնոմիկայի նախարարների մասնակցությամբ։ BRIC հապավումն առաջին անգամ օգտագործվել է Goldman Sachs-ի տնտեսագետ Ջիմ Օ’Նիլի կողմից՝ նկարագրելու այս չորս տնտեսությունները, որոնք աճը պահպանելու դեպքում կարող են մինչև 2050 թվականը գերիշխող դիրք ունենալ համաշխարհային տնտեսության մեջ:
2011 թվականին կազմակերպությանը միացել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը, ինչի արդյունքում նախկին հապավումը դարձել է BRICS:
BRICS-ը սովորաբար հասկացվում է որպես աշխարհաքաղաքական բլոկ ձևավորելու փորձ, որը կարող է հակակշռել Արևմուտքի գերակշռող գլոբալ ինստիտուտների ազդեցությունը, ինչպիսիք են Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) և Համաշխարհային բանկը:
2009 թվականին կազմակերպության առաջին գագաթնաժողովում անդամները հաստատեցին իրենց հավատարմությունը բազմաբևեռ աշխարհակարգին ու գլոբալ ոչ-միջամտողականությանը և կոչ արեցին ստեղծել նոր համաշխարհային պահուստային արժույթ՝ որպես ԱՄՆ դոլարին այլընտրանք (De-dollarisation):
2012 թվականի BRICS-ի գագաթնաժողովում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի որոշ ասպեկտներ քննադատելուց հետո կազմակերպության անդամներն առաջարկեցին ստեղծել նոր Միջազգային զարգացման բանկ՝ զարգացող տնտեսությունների զարգացման ծրագրերին ֆինանսավորում և վարկեր տրամադրելու համար: Զարգացման այս նոր բանկը սկսեց գործել 2014 թվականի հուլիսին, երբ BRICS-ի անդամները 100 միլիարդ դոլար հավաքեցին՝ որպես բանկի կանոնադրական կապիտալ:
BRICS-ը չունի կոշտ կառուցվածք, շտաբ կամ կանոնադրություն: Սա, ըստ էության, ոչ ֆորմալ ակումբ է, համագործակցության հարթակ։ Ամեն տարի խմբի նախագահ է նշանակվում այս կամ այն մասնակից երկիր, որը կազմակերպում է գագաթնաժողովը և համակարգում ակումբի ընթացիկ գործունեությունը։ BRICS-ում չկան կոնկրետ ղեկավար անձինք՝ գլխավոր քարտուղարներ, նախագահներ և այլն: Մասնակից երկրների ներկայացուցիչները հավաքվում են տարեկան գագաթնաժողովներին և քննարկում տնտեսական աճի տեմպերի արագացման հետ կապված հարցերը և համաշխարհային ասպարեզում իրենց դիրքերն ամրապնդելու ռազմավարությունները։ BRICS-ի ստեղծումից ի վեր անցկացվել է 14 գագաթնաժողով։
Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման հետևանքով BRICS-ի անդամ Ռուսաստանը, ինչպես նաև Չինաստանն օտարվել են արևմտյան միջազգային կառույցներից։ Ըստ Մոսկվայի և Պեկինի դիրքորոշման, կազմակերպությունը պետք է հակազդի գլոբալ համակարգին, որը սպասարկում է ԱՄՆ-ի շահերը:
BRICS-ի այն անդամները, որոնք ժամանակին եվրոպական գաղութներ են եղել, կազմակերպությունն ընկալում են որպես հետգաղութատիրական պետությունների զարգացման ճանապարհ:
Այնուամենայնիվ, ինչպես գրում է հետազոտող Մայլս Քեննին, քննադատները պնդում են, որ BRICS-ը պարզապես անվանական խմբավորում է, որի անդամներն իրականում ունեն շատ տարբեր շահեր և աշխարհաքաղաքական դիրքեր, նույնիսկ՝ տնտեսական տարբեր կառուցվածք։
BRICS-ը և ժողովրդավարությունը
BRICS-ին անդամակցության համար ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը չափանիշներ չեն, ինչպես դա եվրոպական կառույցների դեպքում է։
BRICS-ի անդամ պետությունները ռուս–ուկրաինական պատերազմի համար Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ չեն կիրառում, ինչպես արել է Արևմուտքը։
BRICS-ը և ընդլայնումը
BRICS-ի ընդլայնման առաջարկն առաջին անգամ արվել է 2022 թվականի մայիսին՝ անդամ պետությունների արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ։ Ի դեպ, այս հարցում կազմակերպության ներսում տարաձայնություններ են եղել, և, օրինակ, Հնդկաստանը դեմ է եղել կազմակերպության ընդլայնմանը։
BRICS-ի 2023 թվականի գագաթնաժողովում, որն անցկացվել էր Հարավային Աֆրիկայում, ավելի քան 20 երկրներ դիմել էին ասոցիացիային միանալու համար։
Սակայն ի վերջո, հրավեր ստացել են միայն վեց երկրներ՝ Արգենտինան, Եգիպտոսը, Իրանը, ԱՄԷ-ն, Սաուդյան Արաբիան և Եթովպիան։ Այս երկրներից հինգը պաշտոնապես դարձել են BRICS-ի անդամներ 2024 թվականի հունվարի 1-ին, իսկ Արգենտինայի նոր իշխանությունները որոշել են չմիանալ կազմակերպությանը, քանի որ «չեն ցանկանում գործ ունենալ կոմունիստների հետ»։ 2024 թ․ հունիսի 10-11-ը Նիժնի Նովգորոդում կայացել է BRICS-ի ԱԳ նախարարների նոր՝ ընդլայնված ձևաչափով առաջին հանդիպումը։
Այսօրվա դրությամբ 28 երկիր ցանկություն է հայտնել դառնալու միության լիիրավ անդամ կամ ստանալ գործընկեր պետության կարգավիճակ. դրանք են Ադրբեջանը, Ալժիրը, Բահրեյնը, Բանգլադեշը, Բելառուսը, Բոլիվիան, Զիմբաբվեն, Էրիթրեան, Թաիլանդը, Թուրքիան, Ինդոնեզիան, Կուբան, Հարավային Սուդանը, Հասարակածային Գվինեան, Հոնդուրասը, Ղազախստանը, Մարոկկոն, Նիգերիան, Նիկարագուան, Շրի Լանկան, Չադը, Պակիստանը, Սենեգալը, Սիրիան, Վենեսուելան, Վիետնամը, Ուգանդան և Քուվեյթը: Անդամակցության համար պաշտոնապես դիմել են Ադրբեջանը, Ալժիրը, Բանգլադեշը, Բելառուսը, Բոլիվիան, Զիմբաբվեն, Թաիլանդը, Կուբան, Հոնդուրասը, Ղազախստանը, Մալայզիան, Նիգերիան, Պակիստանը և Վենեսուելան։
Վերջերս հայտնի դարձավ, որ մի քանի ամիս առաջ Թուրքիան նույնպես պաշտոնական հայտ էր ներկայացրել BRICS-ին միանալու համար։ Կազմակերպությանը միանալու հայտ ներկայացնելու ցանկություն ունի նաև Պաղեստինը։
Այս երկրները ցանկանում են միանալ BRICS-ին, քանի որ, ըստ նրանց, կազմակերպությունը ջանքեր է գործադրում նոր աշխարհակարգ ստեղծելու համար և BRICS-ին միանալը կօգնի խուսափել «երկբևեռ հակամարտությունների» մեջ մտնելուց և հասանելիություն ունենալ նոր համաշխարհային շուկաներին, ներդրումներին և տեխնոլոգիաներին:
BRICS-ն ընդլայնումից հետո ընդգրկում է աշխարհի բնակչության գրեթե 46%-ը (միայն Չինաստանը և Հնդկաստանը կազմում են BRICS երկրների բնակչության 86%-ը), համաշխարհային ՀՆԱ-ի 36%-ը (որից միայն Չինաստանը կազմում է BRICS երկրների 65%-ը) և համաշխարհային առևտրի 25%-ը, որը չափվում է արտահանման ծավալներով:
BRICS-ի անդամները և նրանց տարբեր շահերը
Տարեսկզբին BRICS-ի ընդլայնումը՝ հինգ նոր անդամ պետությունների ընդգրկմամբ, հարցեր է առաջացրել դրա քաղաքական և տնտեսական հետևանքների վերաբերյալ: Կազմակերպության տնտեսական չափանիշները պարզ չեն՝ ո՛չ չափի, ո՛չ աճի, ո՛չ էլ կազմակերպման առումով։ Ընդլայնումից հետո կազմակերպության մեջ տնտեսական համերաշխություն չկա։ Ոչ բոլոր անդամներն ունեն բարձր տնտեսական աճ։
Կազմակերպության իրական հզորությունն էլ ավելի է խարխլվում առանցքային անդամ պետությունների ներքին խորը խնդիրներով։ Հետազոտող Մայլս Քեննին գրում է, որ վերլուծաբանները մատնանշում են տնտեսական և քաղաքական լուրջ մարտահրավերներ, որոնք, եթե չլուծվեն, կարող են դանդաղեցնել կամ նույնիսկ հակադարձել տնտեսական աճը և առանցքային անդամ պետությունների աշխարհաքաղաքական ազդեցությունը:
BRICS-ի անդամները նույնակարծիք չեն նաև անվտանգության քաղաքականության առումով։ Չինաստանը, Ռուսաստանը և Իրանը ԱՄՆ-ի աշխարհաքաղաքական մրցակիցներն են, մինչդեռ Եգիպտոսը, Սաուդյան Արաբիան և Արաբական Միացյալ Էմիրություններն անվտանգության ոլորտում սերտ կապեր ունեն ԱՄՆ-ի հետ:
Կոպենհագենի համալսարանի քաղաքագիտության ամբիոնի դոցենտ Պիտեր Մարկուս Քրիստենսենի պնդմամբ՝ BRICS-ը կարող է ներկայացվել որպես ավելի «բազմաբևեռ» աշխարհակարգի անցման խորհրդանիշ՝ բազմաթիվ տարածաշրջանային ուժային կենտրոններով, որտեղ Արևմուտքը պետք է հարմարվի շատ ուրիշների շարքում հավասար խաղացող լինելուն, սակայն ոչ բոլորն են ցանկանում ազատվել միջազգային լիբերալ կարգից։
BRICS-ի մի քանի անդամներ չեն ցանկանում «կողմեր ընտրել» Ռուսաստան-Չինաստան առանցքի կամ Արևմուտքի միջև: Բրազիլիան, մասնավորապես, ընդգծել է, որ BRICS-ը այլընտրանք չէ, այլ լրացում է այլ հարթակների, ինչպիսին է, օրինակ, G7-ը:
BRICS-ի ներսում լարվածությունը նույնպես հեշտ է նկատել։ Հնդկաստանը և Չինաստանը աշխարհաքաղաքական մրցակիցներ են, որոնք ներգրավված են ավելի քան 60 տարվա ցամաքային սահմանների վեճի և ծովային մրցակցության մեջ՝ հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում գերիշխանության համար:
Իրանը և Սաուդյան Արաբիան պատմականորեն տարածաշրջանային մրցակիցներ են եղել՝ չնայած Չինաստանի միջնորդությամբ վերջերս տեղի ունեցած մերձեցմանը:
Եգիպտոսը և Եթովպիան հակամարտության մեջ են Նեղոս գետի պատճառով՝ չնայած բանակցությունների շարունակական փորձերին։
Պիտեր Մարկուս Քրիստենսենը նշում է, որ BRICS-ի ընդլայնումը ոչ միայն չի ամրապնդի խումբը, այլև միայն կթուլացնի դրա նախկին համախմբվածությունը: «BRICS-ի խումբը և դրա որոշ անդամներ ձգտում էին իրենց ներկայացնել որպես գլոբալ հարավի միասնական ձայն՝ միջազգային քաղաքականության մեջ: Բայց գլոբալ հարավի համախմբված խոսափողը դառնալու փոխարեն, BRICS-ը, ամենայն հավանականությամբ, կլինի տարածաշրջանում տարաձայնությունների և մրցակցության ֆորում»,— գրում է Քրիստենսենը:
Կազանի օրակարգը
2024 թվականին կազմակերպության նախագահությունը ստանձնել է Ռուսաստանը՝ «Բազմակողմանիության ամրապնդում հանուն արդար գլոբալ զարգացման և անվտանգության» կարգախոսով։ Հոկտեմբերի 22-24-ը Կազանում կանցկացվի BRICS-ի գագաթնաժողով, որտեղ կորոշվեն թեկնածուների և նրանց անդամակցության ձևաչափի հետ կապված հարցերը։
Ռուսաստանը 36 օտարերկրյա ղեկավարների է հրավիրել BRICS-ի գագաթնաժողովին։ Բացի կազմակերպության անդամ երկրներից, գագաթնաժողովին հրավիրել են ԱՊՀ երկրների ղեկավարներին, Աֆրիկայի, Լատինական Ամերիկայի, Մերձավոր Արևելքի և Հարավարևելյան Ասիայի ազդեցիկ տարածաշրջանային ինտեգրացիոն միավորումներում նախագահող պետությունների ղեկավարներին, ինչպես նաև այն երկրների ղեկավարներին, որոնք հավակնում են անդամակցել կազմակերպությանը կամ հետաքրքրված են BRICS-ի հետ համագործակցությամբ: Ի դեպ, Հայաստանը նույնպես մասնակցելու է գագաթնաժողովին։

Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова 8 сентября в интервью ТАСС на полях Восточного экономического форума (ВЭФ) заявила, что поступило большое количество заявок на расширение BRICS.
«И самое главное, кстати говоря, этот вопрос доминировал, почему все идут в БРИКС, это и есть ответ, что мир голосует за другую форму взаимоотношений. Мир устал и не видит эффективности от подобных американских наскоков, наездов, и вот этой скрытой, а где-то уже открытой агрессии. Мир хочет строить отношения по-другому. Он хотел бы оставаться на принципах международного права. Но коль скоро Вашингтон, как какой-то маньяк из собственного же голливудского кино, то с газонокосилкой, то с пилой, то с каким-то топором все изничтожает, соответственно, мир вынужден искать новые формы взаимодействия. И эти формы такие, как БРИКС, а не такие, как НАТО», — сказала Захарова.
А в интервью «Известиям» Захарова отметила, что желание многих стран присоединиться к БРИКС можно объяснить четкой повесткой организации, плюрализмом и актуальными не политизированными темами.
«Платформа проверки фактов» изучила, что это за организация BRICS и какие страны «в очереди» на членство.
Происхождение BRICS
Организация была основана в июне 2006 года (как BRIC) в рамках Петербургского экономического форума при участии министров экономики Бразилии, России, Индии и Китая. Аббревиатура BRIC была впервые использована экономистом Goldman Sachs Джимом О’Нилом для описания этих четырех экономик, при продолжающемся росте которых, могут доминировать в мировой экономике к 2050 году.
В 2011 году к организации присоединилась Южно-Африканская Республика, в результате чего аббревиатура из BRIC стала BRICS.
BRICS обычно понимается как попытка сформировать геополитический блок, который сможет уравновесить влияние глобальных институтов, в которых доминирует Запад, таких как Международный валютный фонд (МВФ) и Всемирный банк.
На первом саммите организации в 2009 году ее члены подтвердили свою приверженность многополярному мировому порядку и глобальному невмешательству и призвали к созданию новой глобальной резервной валюты в качестве альтернативы доллару США (De-dollarisation).
После критики некоторых аспектов деятельности Международного валютного фонда и Всемирного банка на саммите BRICS в 2012 году члены организации предложили создать новый Международный банк развития для предоставления финансирования и кредитов для проектов развития в государствах BRICS. Этот новый банк развития был запущен в июле 2014 года, когда страны BRICS привлекли 100 миллиардов долларов в качестве уставного капитала банка.
BRICS не имеет жесткой структуры, штаб-квартиры или устава. Это, по сути, неформальный клуб, площадка для сотрудничества. Ежегодно та или иная страна-участница назначается председателем группы, который организует саммит и координирует текущую деятельность клуба. В BRICS нет конкретных лидеров: генеральных секретарей, президентов и т. д. Представители стран-участниц собираются на ежегодных саммитах и обсуждают вопросы, связанные с ускорением темпов экономического роста и стратегии укрепления своих позиций на мировой арене. С момента создания BRICS было проведено 14 саммитов.
В результате вторжения России в Украину страны-члены BRICS Россия и Китай были отчуждены от западных международных структур. Согласно позиции Москвы и Пекина, организация должна противостоять глобальной системе, обслуживающей интересы США.
Те члены BRICS, которые были когда-то европейскими колониями, видят в этой организации путь к развитию постколониальных государств.
Тем не менее, как пишет исследователь Майлз Кенни, критики утверждают, что BRICS – это всего лишь номинальная группа, члены которой на самом деле имеют очень разные интересы и геополитические позиции, даже разные экономические структуры.
BRICS и демократия
Демократия, верховенство закона и защита прав человека не являются критериями членства в BRICS, как в случае с европейскими структурами.
Страны-члены BRICS не применяют санкции против России за российско-украинскую войну, как это сделал Запад.
BRICS и расширение
Впервые предложение о расширении BRICS было озвучено в мае 2022 года во время встречи министров иностранных дел стран-членов. Кстати, внутри организации были разногласия по этому поводу, и, например, Индия была против расширения организации.
На саммите BRICS в 2023 году в ЮАР более 20 стран подали заявки на вступление в организацию.
Однако в итоге приглашение получили только шесть стран: Аргентина, Египет, Иран, ОАЭ, Саудовская Аравия и Эфиопия. Пять из этих стран официально стали членами BRICS 1 января 2024 года, а новые власти Аргентины решили не присоединяться к организации, поскольку «не хочет иметь дело с коммунистами». В Нижнем Новгороде 10-11 июня 2024 года прошла первая встреча министров иностранных дел стран-членове BRICS в новом, расширенном формате.
На сегодняшний день 28 стран выразили желание стать полноправными членами организации или получить статус государства-партнера: это Азербайджан, Алжир, Бахрейн, Бангладеш, Беларусь, Боливия, Зимбабве, Эритрея, Таиланд, Турция, Индонезия, Куба, Южный Судан, Экваториальная Гвинея, Гондурас, Казахстан, Марокко, Нигерия, Никарагуа, Шри-Ланка, Чад, Пакистан, Сенегал, Сирия, Венесуэла, Вьетнам, Уганда и Кувейт. Официальные заявки на членство подали Азербайджан, Алжир, Бангладеш, Беларусь, Боливия, Зимбабве, Таиланд, Куба, Гондурас, Казахстан, Малайзия, Нигерия, Пакистан и Венесуэла.
Недавно стало известно, что несколько месяцев назад Турция также подала официальную заявку на вступление в BRICS. Заявку на вступление в организацию хочет подать и Палестина.
Эти страны хотят присоединиться к BRICS, поскольку, по их мнению, организация прилагает усилия для создания нового мирового порядка, а вступление в BRICS поможет им избежать втягивания в «биполярные конфликты» и получить доступ к новым глобальным рынкам, инвестициям и технологиям.
После расширения BRICS охватывает почти 46% населения мира (только на Китай и Индию приходится 86% населения стран BRICS), 36% мирового ВВП (из которых только на Китай приходится 65%) и 25% мировой торговли, измеряемой объемами экспорта.
Члены BRICS и их интересы
Расширение BRICS в начале года за счет включения в него пяти новых государств-членов вызвало вопросы о его политических и экономических последствиях. Экономические критерии BRICS не ясны ни с точки зрения объемов, роста, ни организации. После расширения в организации нет экономической солидарности. Не все члены имеют высокие темпы экономического роста.
Реальная сила организации еще больше подрывается глубокими внутренними проблемами ключевых государств-членов. Исследователь Майлз Кенни пишет, что аналитики указывают на серьезные экономические и политические проблемы, которые, если их не решить, могут замедлить или даже обратить вспять экономический рост и геополитическое влияние ключевых государств-членов.
Члены BRICS также не придерживаются одного мнения по поводу политики безопасности. Китай, Россия и Иран являются геополитическими соперниками США, в то время как Египет, Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты имеют тесные связи с США в сфере безопасности.
По мнению доцента кафедры политологии Копенгагенского университета Питера Маркуса Кристенсена, BRICS можно рассматривать как символ перехода к более «многополярному» мировому порядку со многими региональными центрами влияния, где Запад должен адаптироваться к роли равноправного игрока. среди многих других, но не все из них хотят вырваться из-под контроля международного либерализма.
Некоторые члены BRICS не хотят «выбирать сторону» между Россия-Китай или Западом. Бразилия, в частности, подчеркнула, что BRICS – это не альтернатива, а дополнение других платформ, таких как, например, «Большая семерка» (G7).
Напряженность внутри BRICS также легко заметить. Индия и Китай являются геополитическими соперниками, которые уже более 60 лет ведут сухопутные пограничные споры и морскую конкуренцию за доминирование в Индо-Тихоокеанском регионе.
Иран и Саудовская Аравия исторически были региональными соперниками, несмотря на недавнее сближение при посредничестве Китая.
Египет и Эфиопия находятся в конфликте из-за реки Нил, несмотря на продолжающиеся попытки начать переговоры.
Питер Маркус Кристенсен отмечает, что расширение BRICS не только не укрепит группу, но лишь ослабит ее прежнюю сплоченность. «Группа BRICS и некоторые из ее членов стремились представить себя единым голосом Глобального Юга в международной политике. Но вместо того, чтобы стать единым рупором Глобального Юга, BRICS, скорее всего, станет форумом разногласий и конкуренции в регионе», — пишет Кристенсен.
Повестка Казани
В 2024 году председательство в организации приняла Россия под девизом «Укрепление многосторонности для справедливого, глобального развития и безопасности».
22-24 октября в Казани пройдет саммит BRICS, на котором будут решены вопросы, связанные с кандидатами и форматом их членства.
Россия пригласила на саммит BRICS 36 иностранных лидеров. Помимо стран-членов организации, на саммит приглашены лидеры стран СНГ, главы государств Африки, Латинской Америки, Ближнего Востока и Юго-Восточной Азии, председательствующих во влиятельных региональных интеграционных объединениях, а также лидеры стран, которые претендуют на вступление в организацию или заинтересованны в сотрудничестве BRICS. Отметим, что в саммите примет участие и Армения.