Ռուսական «Առաջին ալիքի» «Ժառանգ Տուտիի տիկնիկները» հաղորդման հոկտեմբերի 23-ի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու իր քաղաքական գործունեությանն անդրադարձող թողարկմանը տասնյակ կեղծ ու մանիպուլյատիվ պնդումներ են արվել։ «Փաստերի ստուգման հարթակն» ամփոփել է դրանք։
«Փաշինյանը ԼՂ-ն գլխացավանք է համարել, որից ուզում էր ազատվել լավ ապրելու համար»
Թողարկման սկզբում պնդում է արվում, թե Փաշինյանը 2007 թվականին իբր ասել է, որ «Արցախը գլխացավանք է», և որ «այն հանձնելով՝ Հայաստանը ճանապարհ կստանա դեպի Ադրբեջան, Թուրքիա ու Իրան», «կարևորը լավ ապրելն է, և ոչ թե անհասկանալի ազգայնական հավակնություններ ունենալը»։
Ռուսական «Առաջին ալիքը», սակայն, կեղծում է․ Փաշինյանը երբևէ նման հրապարակային հայտարարություն չի արել։
Ինչպես է Փաշինյանը վիրավորել ձեռքը
Ռուսական «Առաջին ալիքը», 2018 թվականի Թավշյա հեղափոխության օրերին Փաշինյանի ձեռքի վիրակապը ներկայացնելով որպես տեխնոլոգիա, կասկած է հայտնել, որ նա առհասարակ վիրավորվել է։
Մինչդեռ, Փաշինյանը ձեռք վնասել է 2018 թվականի ապրիլի 16-ին Բաղրամյան պողոտայում քաղաքացիական անհնազանդության գործողությունների ընթացքում ոստիկանական փշալարը հեռացնելու փորձերի ժամանակ։
Սյունիքում ադրբեջանական գյուղե՞ր
Թողարկման փորձագետներից Ալեքսանդր Արատամոնովը պնդում է, որ Սյունիքում «ադրբեջանական վեց գյուղ կա», որոնք պահանջում է Բաքուն։
Մինչդեռ Բաքվից՝ քարոզչական շրջանակներից դուրս, պաշտոնապես Սյունիքում վեց բնակավայրի վերաբերյալ հայտարարություններ չեն արվել։ Բաքուն Հայաստանից պաշտոնապես պահանջել է Տավուշի մարզում գտնվող, այսպես կոչված, անկլավները։
Աղավաղելով անգամ Պուտինի ելույթը
Թողարկման բանախոսներից Օլեգ Բառաբանովն անդրադարձել է «Վալդայ» ակումբում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ ԼՂ բանակցային գործընթացի մասին հայտարարություններին ու աղավաղել է դրանք։ Ըստ նրա՝ Պուտինն ասել է, որ հենց Փաշինյանն է մերժել հանձնել 7 շրջանն ու ասել, որ կկռվեն Ղարաբաղի համար։
Իրականում, Պուտինը խոսում էր Հայաստանի՝ տասնամյակներ շարունակ ունեցած դիրքորոշման մասին՝ նկատի ունենալով, այդ թվում, Հայաստանի նախկին նախագահներ Սերժ Սարգսյանին ու Ռոբերտ Քոչարյանին։
Ի դեպ, FIP.am-ն ավելի վաղ գրել էր, որ Պուտինի այս պնդումը ևս կեղծ է․ գոնե ՀՀ նախկին ղեկավարներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը համաձայնվել են 5+2 ձևաչափով հանձնել շրջանները՝ նույնիսկ առանց ԼՂ կարգավիճակի հստակեցման․ լուծումները մերժող կողմը մշտապես Ադրբեջանն է եղել։
Հորինվածք՝ 44-օրյա պատերազմը կանգնեցնելու պայմանների մասին
Բառաբանովը պնդել է նաև, թե 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի սկզբնական շրջանում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կանգնեցնել զորքերն իրենց զբաղեցրած դիրքերում, ինչին, իբր, կողմ է եղել Ադրբեջանը, սակայն հրաժարվել է Փաշինյանը։
Սա ամբողջությամբ հորինվածք է․ ռուսական միջնորդությամբ 2020 թվականի հոկտեմբերին ձեռք բերված զինադադարի պայմանավորվածությունը խախտել է հենց Ադրբեջանը՝ շարունակելով առաջխաղացումն Արցախում։
Երբ են եկել «ՆԱՏՕ զորքեր»
Թողարկման վարողը պնդում է, թե 2022 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիայից առաջ Փաշինյանը ՆԱՏՕ-ի զորքեր է բերել Հայաստան, ՀԱՊԿ-ի զորախմբի փոխարեն։
Իրականում, Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի զորքեր չկան, իսկ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը, որին վարողը համարում է ՆԱՏՕ-ի զորախումբ, ՀՀ է եկել սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո՝ հոկտեմբերին՝ ՀԱՊԿ-ից օգնության բացակայության պայմաններում։
Երբ են եղել ՀՀ-ԱՄՆ զորավարժությունները
Թողարկման բանախոսներից Անդրեյ Արեշևը աղավաղում է 2023-ի սեպտեմբերին մի շարք իրադարձությունների ժամանակագրությունը՝ պնդելով, որ, օրինակ, հայ-ամերիկյան զորավարժությունները եղել են սեպտեմբերի 19-ին Արցախում ադրբեջանական հարձակմանը զուգահեռ, երբ Երևանում ընթանում էին նաև հակակառավարական ցույցեր․ բանախոսը պնդել է, որ այդպիսով ԱՄՆ-ն իր աջակցությունն է ցույց տվել Փաշինյանին։
Հայ-ամերիկյան զորավարժությունը մեկնարկել է սեպտեմբերի 11-ին՝ ադրբեջանական ագրեսիայից ավելի քան մեկ շաբաթ առաջ, և ավարտվել է սեպտեմբերի 20-ին։ Մինչդեռ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով ցույցերը շարունակվել են սեպտեմբերի 20-ից հետո էլ՝ մոտավորապես մեկ շաբաթ։ Հետևաբար, բանախոսը մանիպուլացնում է։
Այսպիսով, ռուսական «Առաջին ալիքի» եթերում փորձագետ ներկայացող բանախոսները հանդես են եկել մանիպուլյատիվ, կեղծ և հորինված պնդումներով՝ աղավաղելով Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների բնույթն ու պատճառները, թիրախավորելով, մասնավորապես, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և թյուր կարծիքներ ձևավորելով լսարանի մոտ՝ Հայաստանի, Ղարաբաղյան հակամարտության և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ:

В выпуске программы «Куклы наследника Тутти» российского «Первого канала» от 23 октября прозвучали десятки ложных и манипулятивных утверждений, касающихся премьер-министра Армении Никола Пашиняна и его политической деятельности. «Платформа проверки фактов» обобщила их.
«Пашинян считал Нагорный Карабах головной болью, от которой он хотел избавиться, чтобы жить хорошо»
В начале программы утверждается, что Пашинян в 2007 году якобы сказал, что «Карабах для нас — головная боль», и что «отдав Карабах, Армения получит дороги в Азербайджан, Турцию и Иран», «главное сегодня — жить хорошо, а не с непонятными националистическими требованиями».
Однако российский «Первый канал» фальсифицирует: Пашинян никогда не делал подобных публичных заявлений.
Как Пашинян поранил руку
Российский «Первый канал», представив повязку на руке Пашиняна как «технологию» во время «Бархатной революции» 2018 года, выразил сомнение в том, что он вообще получил ранение.
Между тем, Пашинян повредил руку 16 апреля 2018 года во время акции гражданского неповиновения на проспекте Баграмяна, при попытке убрать полицейскую колючую проволоку.
Азербайджанские села в Сюнике?
Один из экспертов программы Александр Аратамонов утверждает, что в Сюнике есть «шесть азербайджанских сел», которых требует Баку.
Между тем, из Баку, за пределами пропагандистских кругов, никаких официальных заявлений относительно шести населенных пунктов Сюника не поступало. Баку официально потребовал от Армении так называемые анклавы, расположенные в Тавушской области.
Искажается даже выступление Путина
Один из спикеров программы Олег Барабанов коснулся заявления президента России Владимира Путина по поводу переговорного процесса по Нагорному Карабаху в клубе «Валдай» и исказил их. По его словам, Путин заявил, что именно Пашинян отказался передать 7 регионов и заявил, что они будут бороться за Карабах.
В действительности Путин коснулся многолетней позиции Армении, имея в виду, в том числе, бывших президентов Армении Сержа Саргсяна и Роберта Кочаряна.
Кстати, ранее FIP.am писал, что это утверждение Путина также является ложным: по крайней мере, бывшие лидеры Армении Роберт Кочарян и Серж Саргсян согласились передать регионы в формате 5+2, даже не прояснения статус НК. Стороной, всегда отвергающей решения, был Азербайджан.
Выдумка об условиях прекращения 44-дневной войны
Барабанов также утверждает, что в начале 44-дневной войны 2020 года была достигнута договоренность об остановке войск на занятых позициях, за что якобы выступал Азербайджан, однако Пашинян отказался.
Это заявление является выдумкой: Азербайджан сам нарушил соглашение о прекращении огня, достигнутое в октябре 2020 года при посредничестве России, продолжив наступление в Арцахе.
Когда пришли «войска НАТО»?
Ведущий программы утверждает, что перед сентябрьской агрессией 2022 года Пашинян ввел в Армению войска НАТО вместо войск ОДКБ.
На самом деле в Армении нет войск НАТО, а наблюдательная миссия ЕС, которую ведущий считает контингентом НАТО, прибыла в Армению после сентябрьской агрессии – в октябре – в условиях отсутствия помощи со стороны ОДКБ.
Когда прошли военные учения РА-США?
Один из спикеров программы Андрей Арешев искажает хронологию ряда событий сентября 2023 года, утверждая, что, например, армяно-американские военные учения проходили параллельно с нападением Азербайджана на Арцах 19 сентября, когда в Ереване проходили антиправительственные демонстрации. Спикер также заявил, что таким образом США продемонстрировали свою поддержку Пашиняну.
Армяно-американские учения начались 11 сентября, более чем за неделю до азербайджанской агрессии, и завершились 20 сентября. Между тем демонстрации с требованием отставки Пашиняна продолжались около недели и после 20 сентября. Таким образом, спикер манипулирует.
Таким образом, представляющиеся экспертами спикеры выступили в эфире российского «Первого канала» с манипулятивными, ложными и сфабрикованными утверждениями, искажающими характер и причины происходящих вокруг Армении событий, и нацеленными, в частности, на премьер-министра Армении Никола Пашиняна и формирование у аудитории неверных представлений об Армении, карабахском конфликте и региональных вопросах.