Թվաբանություն ըստ Ալիևների․Ի՞նչ 20 տոկոսի մասին է խոսքը
Օրերս Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ալի Հասանովը երկրի գիտությունների ազգային ակադեմիայում ելույթ ունենալիս հայտարարել է, որ Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը, այդ թվում՝ Իրան-Ադրբեջան սահմանի 132 կմ երկարությամբ սահմանը և Հայաստան-Ադրբեջան 733 կմ երկարությամբ սահմանը, գտնվում են Հայաստանի ԶՈՒ «օկուպացիայի» ներքո:
Մի կողմ թողնելով «օկուպացիա» տերմինի քննարկումը, փորձենք պարզել, ճշտել Հասանովի ներկայացրած թվերը:
20 տոկոս
Հասանովը, մեղմ ասած, միակը չէ, ով պնդում է, որ հայկական կողմը իբր Ադրբեջանից «խլել է» տարածքի 20 տոկոսը: Առաջին անգամ այդ թիվը հնչեցրել է Հեյդար Ալիևը՝ 1994 թվականին:
Ադրբեջանի Հանրապետության միջազգային ճանաչված տարածքի (այդ թվում՝ Արցախը) ընդհանուր մակերեսը 86.600 քառակուսի կիլոմետր է: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընդհանուր մակերեսը (ներառյալ ԼՂՀ վերահսկման տակ բոլոր տարածքները) 11.500 քառակուսի կիլոմետր:
Պարզ թվաբանությամբ կարելի է հեշտությամբ հաշվել, որ հայկական վերահսկողության տակ է Ադրբեջանի տարածքի ոչ թե 20, այլ ընդամենը 13,3 տոկոսը:
733 կմ
Այն սահմանը, որը ըստ Ալի Հասանովի «օկուպացված է», փաստացի, Հայաստան-Լեռնային Ղարաբաղ սահմանն է (նախկին Հայկական ՍՍՀ-ի ու Ադրբեջանական ՍՍՀ-ի սահմանի՝ այժմ հայկական ուժերի կողմից վերահսկվող հատվածը):
Դժվար չէ յուրաքանչուր քարտեզի վրա հաշվել, որ այդ սահմանահատվածի երկարությունը ոչ թե 733, այլ մոտ 390 կմ է: Հետևապես, պարոն Հասանովի հայտարարած թիվը, մեղմ ասած, հեռու է իրականությունից:

Арифметика от Алиевых. О каких 20% идет речь?
На днях помощник президента Азербайджана Али Гасанов, выступая на заседании Президиума Национальной академии наук, заявил, что 20 процентов территорий Азербайджана, в том числе 132 км государственной границы Азербайджан-Иран и 733 км государственной границы Азербайджан-Армения были оккупированы ВС Армении.
Оставляя в стороне обсуждение термина «оккупация», попытаемся выяснить и уточнить представленные Гасановым цифры.
20 процентов
Гасанов, мягко говоря, не единственный, кто утверждает, что армянская сторона якобы «отобрала» у Азербайджана 20% территорий. Впервые эту цифру озвучил Гейдар Алив в 1994 году.
Общая международно признанная площадь Азербайджанской Республики (в том числе и Арцах) составляет 86.600 кв. км. Общая площадь Нагорно-Карабахской Республики (включая все районы, находящиеся под контролем НКР) составляет 11.500 кв.км.
Путем простой арифметики можно посчитать, что под контролем армянской стороны находится не 20% территории Азербайджана, а всего лишь 13,3 процента.
733 км.
Та граница, которая по словам Али Гасанова «оккупирована», фактически явлается границей Армения-Нагорный Карабах (та часть на границе бывших Армянской ССР и Азербайджанской ССР, которая в настоящее время находится под контролем армянских сил).
Не сложно на любой карте посчитать, что длина этой части границы не 733, а около 390 км. Следовательно, объявленная господином Гасановым цифра, мягко говоря, далека от действительности.
Метки 20 процентов20 процентов территории20 տոկոսAzerbaijanNagorno-karabakhАзербайджаназербайджанская пропагандаАли гасановԱդրբեջանադրբեջանական պրոպագանդաալիեւալիեւներԻլհամ ալիևԼՂՀՀայաստանհայկական ԶՈՒհասանովՀեյդար Ալիևսխալ թվաբանություն
Ложные заявления Алиева в эфире Fox News
21:42, 26 Окт, 2020
В интервью Fox News 25 октября президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз выступил с ложными и несоответствующими действительности заявлениями....