Լավրովը ստում է Բուդապեշտի հուշագրի մասին
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն Ուկրաինային մեղադրել է Բուդապեշտի հուշագիրը խախտելու մեջ։ Պատասխանելով լրագրողների հարցրերին` պաշտոնյան հրաժարվել է ընդունել Ռուսաստանի կողմից հուշագրի խախտման հնարավորությունը և հայտարարել, որ Ուկրաինան է այն խախտող կողմը։
Բուդապեշտի հուշագիրը 1994թ-ին Հունգարիայի մայրաքաղաքում ստորագրված փաստաթուղթ է, որով ամրագրվում է Ուկրաինայի ատոմային զեքնից կամավոր կերպով հրաժարվելը։ Փոխարենը հուշագիրը ստորագրած մյուս երեք երկրները՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը, ԱՄՆ-ն և Միացյալ Թագավորությունը պարտավորվում են հարգել Ուկրաինայի անկախությունը, ինքնիշխանությունը և ստորագրման պահին գործող  պետական սահմանները։ Հուշագիրը նաև վերահաստատում է նշված երկրների պարտավորությունը՝ «ձեռնպահ մնալ ուժի սպառնալիքից կամ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը կամ քաղաքական անկախության դեմ դրա կիրառումից»։ Նշված երկրները, համաձայն հուշագրի, որևէ զենք երբևէ չպետք է օգտագործեին Ուկրաինայի դեմ՝ «բացառությամբ ինքնապաշտպանության նպատակով կամ ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ հաստատված ցանկացած այլ եղանակով»։
Մյուս կողմից, 2014 թվականին Ուկրաինայի մաս կազմող Ղրիմի թերակզու բռնակցումը ՌԴ-ի կողմից Ուկրաինան դիտարկում է որպես այս պարտավորությունների խախտում (և դա ակնհայտ է)։ Սակայն Լավորովը պնդում է, որ հուշագիրը խախտողը Ուկրաինան է, քանի որ այն զուգահեռաբար պարտավորվել էր «չխրախուսել հակառուսական նեոազգայնական այլատյաց միտումները», իսկ Մայդանից հետո տեղի ունեցող իրադարձություններն, ըստ նրա, այս պայմանավորվածությունների խախտում է։ Խոսելով Ղրիմի Գերագույն խորհրդում պրոռուսական «ուժային գործողությունների» մասին՝ Լավրովը հայտարարել է, որ սա ևս միջազգային իրավունքի, «այդ թվում Բուդապեշտի հուշագրի խախտում է, որտեղ Ուկրաինան պարտավորվել է չաջակցել այլատյաց տրամադրություններին»։
Սակայն 6 կետից բաղկացած հուշագրում որևէ տող չկա, որտեղ նշված է Ուկրաինայի պարտավորությունը՝ «չխրախուսել հակառուսական միտումները»։ Առհասարակ նման ձևակերպումը հարիր չէ միջազգային նշանակության նմանօրինակ որևէ փաստաթղթի, իսկ Լավրովի հայտարարությունն ապատեղեկատվություն է։
Թերակղզու բռնակցումից բացի Ուկրաինան որպես համաձայնագրի խախտում է դիտարկում նաև Ուկրաինայի հարավ-արևելքում՝ Դոնեցկում և Լուգանսկում անջատողական շարժմանը ռուսական աջակցությունը։ Չնայած ռուսական զինամթերքի և ռուսաստանցի զինծառայողների՝ Ուկրաինայում ներկայության մասին մամուլում առկա ապացույցների Ռուսաստանը հերքում է Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության խախտումն իր կողմից։
Թեգեր` Budapest MemorandumCrimeaLavrovmaidanRussia-UkraineUkraineБудапештский меморандумКрымЛавровмайданРоссия-УкраинаСергей ЛавровУкраинаԲուդապեշտի հուշագիրԴոնեցկԼավրովԼուգանսկՂրիմՂրիմի բռնակցումմայդանՈւկրաինաՌԴ-Ուկրաինա
Ղրիմի պաշտոնյաները՝ Ալեն Սիմոնյանի հետ նույն շարքում․ ԱԺ-ն տեղյակ չի եղել
18:54, 6 Ապր, 2022
Ազգային ժողովի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջը մամուլի հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ «Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 6-ին մասնակցել...
Մարտի 11-ին եվրոպացի մի շարք քաղաքական գործիչներ Nobel Prize for Ukraine նախաձեռնության կայքում Նոբելյան մրցանակի կոմիտե հասցեագրված դիմում-նամակում հայտնել են,...

Лавров лжет о Будапештском меморандуме
Министр иностранных дел России Сергей Лавров обвинил Украину в нарушении Будапештского меморандума. Отвечая на вопросы журналистов, дипломат отказался признать возможность нарушения документа Россией и заявил, что стороной-нарушителем является Украина.
Будапештский меморандум – документ, подписанный в 1994 году в столице Венгрии, которым закрепляется добровольный отказ Украины от ядерного оружия. Взамен три другие страны, подписавшие меморандум – Российская Федерация, США и Великобритания, — обязуются уважать независимость, суверенность Украины и действующие на момент подписания государственные границы. Меморандум также подтверждает обязательство указанных стран «воздерживаться от угрозы силы или ее применения против территориальной целостности или политической независимости Украины». Указанные страны, согласно меморандуму, никогда не должны были применять оружие против Украины, «кроме как в целях самообороны или каким-либо иным образом в соответствии с Уставом ООН».
С другой стороны, аннексия Россией в 2014 году Крымского полуострова, являвшегося частью Украины, последняя расценивает как нарушение этих обязательств (и это очевидно). Однако Лавров настаивает, что нарушила меморандум Украина, поскольку она параллельно взяла на себя обязательства «не поощрять антироссийские, неонацистские, ксенофобские тенденции», а события, происходившие после Майдана, по его словам, являются нарушением этих договоренностей. Говоря о пророссийских «силовых действиях» в Верховном совете Крыма, Лавров заявил, что это также является нарушением международного права, «в том числе и Будапештского меморандума, в котором Украина взяла на себя обязательства не поощрять ксенофобских настроений».
Однако в меморандуме, состоящем из шести пунктов, нет ни строчки об обязательствах Украины «не поощрять антироссийские тенденции». Такая формулировка просто неуместна для любого международного документа, а заявление Лаврова является дезинформацией.
Помимо аннексии полуострова, Украина считает нарушением соглашения и поддержку Россией экстремистского движения на юго-востоке Украины – в Донецке и Луганске. И, несмотря на то, что в прессе были опубликованы доказательства присутствия российских военнослужащих и российского оружия в Украине, Россия продолжает отрицать свое нарушение суверенности и территориальной целостности этого государства.