Օրեր առաջ հայտնի դարձավ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրված նախագահի թեկնածուն՝ Արմեն Սարգսյանը։
Մամուլում Սարգսյանը հիմնականում ներկայացվեց որպես նախկին վարչապետ և Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան, սակայն դա իր գործունեության միայն փոքր մասն է։
Ներկայացնում ենք Արմեն Սարգսյանի կենսագրության այլ կողմերը։
Բիզնեսմեն Արմեն Սարգսյանը
Արմեն Սարգսյանը հանդիսանում է Knightsbridge ընկերությունների խմբի ղեկավար, որի գործունեության ոլորտները շատ տարբեր են։ 25 ընկերություն ներառող այս խումբը գործունեություն է ծավալում հեռուստակոմունիկացիոն, տեխնոլոգիաների, մուլտիմեդիայի, անշարժ գույքի, գյուղատնտեսական և էներգետիկայի ոլորտներում։ Գործունեության աշխարհագրությունը ևս լայն է՝ Ռուսաստան, Ուկրաինա, Չեխիա, Լեհաստան, Մոնղոլիա և Չինաստան։
2012 թվականին Knightsbridge ընկերությունների խմբի ղեկավար Արմեն Սարգսյանի և Ռուսաստանի Լենինգրադի մարզի ղեկավար Վալերի Սերդյուկովի միջև ստորագրվեց նովոլադոժսկու ջրագծի կառուցման վերաբերյալ հուշագիր։ Ծրագրի ընդhանուր արժեքը կազմել էր 50 մլրդ ռուբլի։ Ինչպես նշվում է ռուսական աղբյուրում՝ մարզի ղեկավարությունը չէր կարողանում ներդրող գտնել ավելի քան 4 տարի։ Սակայն նույն տարվա սեպտեմբերին Լենինգրադի մարզի նոր նահանգապետ Ալեքսանդր Դրոզդենկոն ասաց, որ մտադիր է վերանայել Knightsbridge-ի հետ ձեռք բերված նախնական պայմանավորվածությունները, քանի որ կարծում է, որ մարզին պետք է «ավելի հստակ և թափանցիկ առաջարկ»: Նա նշում էր, որ որպես նոր ներդնող կարող է հանդես գալ Դոյչե բանկը:
2013թ. հունվարին Knightsbridge ընկերությունների խմբի ղեկավար Արմեն Սարգսյանը և ՌԴ Պոմորյեի նահանգապետ Իգոր Օրլովը հուշագիր ստորագրեցին էներգետիկայի, տրանսպորտի և տուրիզմի ոլորտներում համագործակցության մասին: Խոսքը, մասնավորապես, Արխանգելսկի օդանավակայանի ու տեղական ավիաուղիների զարգացմանն ուղղված ներդրումների մասին էր:
Նշենք, որ Knightsbridge ընկերությունը համագործակցում է Goldman Sachs, Merrill Lynch, Credit Suisse և HSBC ընկերությունների հետ, վերջինս գրասենյակներ ունի Լոնդոնում, Վիեննայում, Փարիզում, Մոսկվայում, Բուդապեշտում, Վարշավայում և Ալմաթայում։
Այլ բիզնեսներ Ռուսաստանում
Ինչպես հայտնում է Մեդիամաքսը՝ հղում կատարելով ռուսական Компания ամսագրին, 25 ընկերությունների խմբից մեկը՝ Knightsbridge Cybersystems ընկերությունը, Ռուսական շուկայում զբաղվում է համակարգչային անվտանգության խնդիրներով, իսկ տնօրենը Սարգսյանի ավագ որդին է՝ Վարդանը:
Հոդվածում նաև նշվում է, որ Knightsbridge-ը որոշակի մասնաբաժին ունի Արևմտյան Չումպասի նավթային հանքում:
Արմեն Սարգսյանի ղեկավարած մեկ այլ Highbury Grօup-ը ստեղծել է «Լենինգրադ» կորպորացիան, որն իր հերթին հանդիսանում է «Էներգոպրոեկտ» ընկերության բաժնետեր: «Էներգոպրոեկտը» համարվում է ՌԴ հյուսիսարևմտյան տարածաշրջանի խոշորագույն կազմակերպությունը, որը զբաղվում է էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի նախագծային և ինժեներինգային աշխատանքներով:
Ղազախական գազը և Նազարբաևի դուստրը
Հայտնի է, որ Արմեն Սարգսյանը ջերմ հարաբերություններ ունի Ղազախստանում մեծ ազդեցություն ունեցող Դարիգա Նազարբաևայի հետ, ով նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի դուտրն է։ 2013 թվականին Ուելսի արքայազն Չարլզի Հայաստան կատարած այցի ժամանակ, անձամբ Արմեն Սարգսյանի հրավերով, Դարիգան ևս Հայաստանում էր: Հենց Արմեն Սարգսյանն է խորհուրդ տվել Դարիգային ստեղծել ղազախական մեդիահոլդինգը, որն այժմ ղեկավարում է երկրի բոլոր հեռուստաալիքները, իսկ Արմեն Սարգսյանին պատկանում է դրա բաժնետոմսերի 5 տոկոսը։
Նշենք նաև, որ 2002թ-ից Արմեն Սարգսյանը հանդիսանում է Աստանայի ամենամյա Եվրասիական մեդիա ֆորումի հիմնադիր, որի կազմկոմիտեի նախագահը նույն Դարիգա Նազարբաևան է։
Արմեն Սարգսյանի բիզնես նախաձեռնությունները Թուրքմենստանում
2008թ. հունվարի 22-ին Knightsbridge Group ընկերության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Աշխաբադում հանդիպել էր Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ: Սարգսյանն ասել էր, որ Knightsbridge Group-ը պատրաստ է հանդես գալ որպես Թուրքմենստանում անլար լայնաշերտ ցանցերի ներդրման նախագծի օպերատոր և ներդրող:
Արմեն Սարգսյանը նաև ներկայացրել էր Թուրքմենբաշի քաղաքում ժամանակակից նավահանգստի կառուցման, էներգետիկ համագործակցության զարգացման, նավթի ու գազի արդյունահանմանն ու վերամշակմանը մասնակցելու առաջարկները:
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը նշել էր, որ հնչած առաջարկներն «արժանի են ուշադիր և մանրամասն ուսումնասիրության»: Նա Knightsbridge Group-ին առաջարկել էր նաև քննարկել ցեմենտի գործարանների շինարարության միջազգային մրցույթներին մասնակցելու հնարավորությունը:
«Երևան իմ սեր» հիմնադրամ
2009 թվականին Արմեն Սարգսյանը հիմնել է «Երևան իմ սեր» բարեգործական հիմնադրամը, որը հայտարարել է մի շարք ծրագրերի մասին։
Դրանցից մեկը Կոնդ թաղամասի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցուն հարակից տարածքում կարիքավոր ընտանիքների լսողության խնդիրներ ունեցող երեխաների համար ստեղծվելիք կենտրոնն էր։ Այս ծրագիրը իրականցնելու համար կառավարությունն անհատույց հիմնադրամին է տրամադրել եկեղեցու հարակից տարածքում 1005 քմ մակերեսով, շուրջ 400 մլն դրամ արժեք ունեցող հողամասը։
Այդ ժամանակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ սա պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ իրականացվող ծրագիր է, որտեղ պետության մասնակցությունն էական տեսակարար կշիռ ունի։ «Այսօրվա որոշումով մենք շուկայական արժեքով շուրջ 400 մլն դրամի գույք ենք հանձնում հիմնադրամին, որպեսզի ծրագիրն իրականանա։ Բացի այդ, հիշում եք, որ ծրագիրը գտնվում էր հանրապետության նախագահի անմիջական հովանու ներքո, ինչի շնորհիվ էլ աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում նաև Ռուսաստանի հայ գործարարները ֆինանսական միջոցներ հատկացրին ծրագրի իրականացման համար։ Այսինքն, սա համատեղ ջանքերով իրականացվող ծրագիր է», — ասել էր վարչապետը։
Սակայն Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո գտնվող Հայաստանի ապագա նախագահի այդ ծրագիրն այդպես էլ չիրագործվեց։
Մեկ այլ ծրագրով նախատեսվում էր Ազգային զբոսայգի հիմնել Եղեռնի հուշարձանի և Համերգային համալիրի շրջակա բլրի վրա: Զբոսայգում, որը զբաղեցնելու էր շուրջ 101 հեկտար հողատարածք, պետք է ստեղծվեր նաև Սփյուռքի թանգարան:
Արքայազն Չարլզ, «Լիդիան» ընկերություն
2013 թվականի մայիսի 28-ին մասնավոր այցով Հայաստան էր ժամանել Ուելսի արքայազն Չարլզը որպես «Երևան, իմ սեր» բարեգործական հիմնադրամի հյուր։ Վերջինիս հրավիրել էր մի քանի ամիս բրիտանական Lydian International ընկերության տնօրենի պաշտոնում նշանակված Արմեն Սարգսյանը: Այդ ընկերությունը հանդիսանում է հայկական «Գեոթիմ» ընկերության հիմնադիրը, որը զբաղվում է Ջերմուկի մոտ գտնվող Ամուլսարի ոսկու հանքի հետախուզմամբ: Թեև ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության պաշտոնյաները հայտարարեցին, որ արքայազնի այցելությունը Հայաստան մասնավոր է և որևէ առնչություն չունի Ամուլսարի հանքի հետ, սակայն այդ օրերին մի խումբ բնապահպաններ բողոքի ակցիաներ անցկացրին՝ դիմելով արքայազնին, որպեսզի նա խոսի իր ընկեր Արմեն Սարգսյանը հետ՝ Ամուլսարը հանք դարձնելու մտքից հրաժարվելու համար։
Նշենք, որ արքայազն Չարզլի հովանավորությամբ գործող Վայրի բնության համաշխարհային կազմակերպության՝ WWF-ի հայաստանյան մասնաճյուղի ջանքերով դեռևս 2005-2006թթ. նախագծվել և ՀՀ կառավարության հավանությանն է արժանացել Ջերմուկ ազգային պարկի նախագիծը՝ Ջերմուկ առողջարանային գոտիով, Կեչուտի ջրամբարով, Ամուլսարով հանդերձ, որի հետագա աշխատանքները և վերջնական հաստատումը կասեցվեցին հանքավայրի հետախուզական աշխատանքների և դրա շահագործումը լիցենզավորելու պատճառով:
Արմեն Սարգսյանը ըստ հայտարարագրերի
Հատկանշական է, որ ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովում Արմեն Սարգսյանի հայտարարագրերը թերի են ներկայացված, չկա որևէ նշում նրա աշխատավարձի վերաբերյալ: 2013 թվականին, երբ Սարգսյանը նշանակվել է դեսպանի պաշտոնում, հայտարարագրել է 3 առանձնատուն, 2 բնակարան:
Նշանակվելու օրվա դրությամբ ունեցել է 8 միլիոն եվրո: 2014 թվականին 70 հազար ֆունտ ստերլինգով ձեռք է բերել Range Rover մակնիշի ավտոմեքենա: 2015 թվականին Արմեն Սարգսյանի դրամական միջոցները նվազել են՝ դառնալով 6.1 միլիոն եվրո: 2016 թվականին այդ գումարը կրկին նվազել է՝ դառնալով 5.7 միլիոն եվրո:
Արմեն Սարգսյանի կինը՝ Նունե Սարգսյանը, 2013-ից մինչև 2016 թվականը հայտարարագրել է միայն դրամական միջոցները: Ըստ այդմ՝ Նունե Սարգսյանի դրամական միջոցները մոտ 1 միլիոն եվրոյից տարիների ընթացքում նվազել են՝ դառնալով 780 հազար եվրո:
Նշենք նաև, որ Նունե Սարգսյանը մանկական գրքեր է գրում։ 2017 թվականի հունիսին Սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ վերջինիս գրքի շնորհանդեսը։

Несколько дней назад стало известно имя выдвинутого от Республиканской партии Армении (РПА) кандидата в президенты – Армен Саркисян.
В прессе Саркисян в основном был представлен как бывший премьер-министр и посол Армении в Соединенном Королевстве, но это лишь небольшая часть его деятельности.
Представляем другие аспекты биографии Армена Саркисяна.
Бизнесмен Армен Саркисян
Армен Саркисян возглавляет группу компаний Knightsbridge, сферы деятельности которой многообразны. Эта группа из 25 компаний активно занимается телекоммуникациями, технологиями, мультимедией, недвижимостью, сельским хозяйством и энергетикой. География деятельности также обширна: Россия, Украина, Чехия, Польша, Монголия и Китай.
В 2012 году между главой группы компаний Knightsbridge Арменом Саркисяном и губернатором Ленинградской области России Валерием Сердюковым был подписан меморандум о строительстве Новоладожского водопровода. Общая стоимость проекта составила 50 миллиардов рублей. Как отмечается в российском источнике, правительство области не могло найти инвестора более 4 лет. Однако в сентябре того же года новый губернатор Ленинградской области Александр Дрозденко сказал, что намерен пересмотреть договоренности с Knightsbridge, поскольку считает, что области нужна «более четкая и прозрачная схема». Он отмечал, что новым инвестором может выступить Дойче банк.
В январе 2013 года глава группы компаний Knightsbridge Армен Саргсян и губернатор Поморья Игорь Орлов подписали меморандум о сотрудничестве в сфере энергетики, транспорта и туризма. Речь, в частности, шла об инвестициях, направленных на развитие аэропорта Архангельска и местных авиалиний.
Отметим, что компания Knightsbridge сотрудничает с компаниями Goldman Sachs, Merrill Lynch, Credit Suisse и HSBC. Последний имеет офисы в Лондоне, Вене, Париже, Москве, Будапеште, Варшаве и Алматы.
Другие Бизнесы в России
Как сообщает Mediamax со ссылкой на российский журнал «Компания», одна из 25 компаний группы — Knightsbridge Cybersystems, занимается на российском рынке вопросами компьютерной безопасности, а директором компании является старший сын Саргсяна Вардан.
В статье отмечается также, что у Knightsbridge есть некоторая доля в разработке  Западно-Чумпасского месторождения нефти.
Возглавляемая Арменом Саркисяном Highbury Group создала «Корпорацию «Ленинград», которая, в свою очередь, стала акционером компании «Энергопроект». Это крупнейшая на Северо-Западе России организация, занимающаяся проектными и инжиниринговыми работами в электроэнергетике.
Казахский газ и дочь Назарбаева
Известно, что у Армена Саркисяна близкие отношения с имеющей огромное влияние в Казахстане Даригой Назарбаевой — дочерью президента Казахстана Нурсултана Назарбаева. В ходе визита в Армению принца Уэльского Чарльза в 2013 году, по личному приглашению Армена Саркисяна, Дарига также была в Армении. Именно Армен Саркисян посоветовал Дариге создать казахский медиа-холдинг, который сейчас управляет всеми телеканалами страны, а Армену Саркисяну принадлежат 5% акций.
Отметим также, что с 2002 года Армен Саркисян является основателем ежегодного Евразийского медиа форума в Астане, председателем комитета которого является Дарига Назарбаева.
Бизнес инициативы Армена Саркисяна в Туркменистане
Глава группы компаний Knightsbridge Армен Саркисян 22 января 2008 года встретился в Ашхабаде с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым. Саркисян сказал, что Knightsbridge Group готова выступить в качестве оператора и инвестора проекта по внедрению в Туркменистане беспроводных широкополосных сетей.
Армен Саркисян также сделал предложения по строительству современного морского порта в городе Туркменбаши, развития энергетического сотрудничества, участию в добыче и переработке углеводородов.
Гурбангулы Бердымухамедов отметил, что озвученные предложения «заслуживают внимательного и детального изучения». Он также предложил Knightsbridge Group рассмотреть возможности участия компании в международных тендерах на строительство цементных заводов.
Фонд «Ереван — моя любовь»
В 2009 году Армен Саркисян основал благотворительный фонд «Ереван — моя любовь», который объявил о ряде программ.
Одной из них было создание на участке, расположенном радом с церковью Св. Ованес в столичном районе Конд, центра для детей из необеспеченных семей имеющих проблемы со слухом. Для реализации этой программы правительство безвозмездно выделило фонду земельный участок площадью 1005 кв метров и стоимостью в 140 млн драмов.
Тогдашний премьер-министр Тигран Саркисян сказал, что эта программа реализуется партнерством государство-частное, в котором участие государства имеет значительный вес. «По сегодняшнему решению мы передаем фонду имущество на 400 миллионов драмов на реализацию проекта. Кроме того, вы помните, что программа находится под прямым патронажем президента республики, благодаря чему армянские бизнесмены из разных стран мира, включая Россию, предоставили финансовые ресурсы для реализации проекта. Другими словами, это совместный проект », — сказал премьер.
Однако программа будущего президента Армении при поддержке Сержа Саркисяна так и не реализовалась.
По другой программе предусматривалось создание Национального парка на холме возле Мемориального комплекса жертвам Геноцида и Концертного комплекса. В парке, который должен был охватывать около 101 гектара земли, также должен был быть создан музей Диаспоры.
Принц Чарльз, компания Lydian
Принц Уэльский Чарльз 28 мая 2013 года прибыл в Армению с частным визитом в качестве гостя благотворительного фонда «Ереван — моя любовь». Последний был приглашен Арменом Саркисяном, который в течение нескольких месяцев был назначен директором британской компании Lydian International. Эта компания является основателем армянской компании Geoteam, которая занимается разведкой золотого рудника Амулсар недалеко от Джермука. Хотя чиновники посольства Великобритании  в Армении и заявили, что визит принца является частным и не имеет никакой связи с рудником Амулсар, однако в те дни, группа экологов провела акции протеста, выступая с обращением к принцу, чтобы тот поговорил со своим другом Арменом Саркисяном,  призвав отказаться от идеи сделать из Амулсара рудник.
Отметим, что благодаря усилиям Всемирного фонда дикой природы — WWF, действующего при поддержке принца Чарльза, еще в 2005-2006 годах было спроектирован и одобрен правительством Армении проект национального парка Джермук  с оздоровительной зоной Джермук, водохранилищем Кечут и Амулсар, чьи дальнейшие работы и окончательное одобрение были приостановлены из-за разведывательных работ рудника и лицензирования  его эксплуатации.
Армен Саркисян согласно декларациям
Примечательно, что в Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц Армении декларации Армена Саркисяна представлены не полностью, нет никаких упоминаний о его зарплате. В 2013 году, когда Саркисян был назначен в должности посла, он задекларировал 3 частных дома и 2 квартиры.
На момент его назначения он имел 8 миллионов евро. В 2014 году он купил автомобиль Range Rover за 70 тысяч фунтов стерлингов. В 2015 году денежные средства Армена Саркисяна уменьшились до 6,1 млн. евро. В 2016 году сумма вновь снизилась — до 5,7 млн ​​евро.
Жена Армена Саркисяна, Нуне Саркисян, с 2013 по 2016 год задекларировала только денежные средства. В соответствии с этим, денежные средства Нуне Саркисян со временем уменьшились — с почти 1 миллиона евро до 780 000 евро.
Отметим также, что Нуне Саркисян пишет детские книги. В июне 2017 года в Министерстве диаспоры состоялась презентация ее книги.
Метки CPCCPC ընկերությունFlashHighbury GroupKnightsbridge CybersystemsMika«Երևան իմ սեր» հիմնադրամАрмен СаркисянбензинбизнесменЕреван - моя любовькорпорациипосолпрезидент РАԱմուլսարԱրմեն Սարգսյանբենզինբիզնեսմեն Արմեն ՍարգսյանբնապահպանությունԼիդիան ընկերությունհանքարդյունաբերությունՀՀ նախագահ
ЗММК финансировал активистов, борющихся против эксплуатации Амулсарского рудника
13:44, 23 Ноя, 2022
Эта статья претерпела изменения с момента публикации, что отмечено звездочкой (*).  Отредактирован также заголовок. Против эксплуатации Амулсарского золотого рудника в...
Сегодня, 9 апреля, состоялась церемония инаугурации президента Армена Саргсяна, во время которой он поклялся «быть верным Конституции Республики Армения». Однако...