Ադրբեջանական կառավարական շրջանակների կողմից վերահսկվող ՀԿ-ները, փորձագետներն ու բնապահպանները հատկապես վերջին երկու-երեք տարիների ընթացքում շարունակաբար բարձրաձայնում են Հայաստանի հանքարդյունաբերության «բնապահպանական լուրջ վնասների» մասին։
Վերջերս Զանգիլանում (Կովսական) տեղի ունեցած՝ ադրբեջանական ՀԿ-ների համագործակցության ֆորումի՝ «Հայաստանի հանքարդյունաբերության բնապահպանական հետևանքները» թեմայով քննարկման ժամանակ Ադրբեջանի բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարությանը կից գործող հասարակական խորհրդի նախագահ Ամին Մամեդովը նշել էր, թե իբր «Հայաստանի հանքարդյունաբերությունը լուրջ վնաս է հասցնում շրջակա միջավայրին», ինչի կապակցությամբ բազմիցս նախազգուշացումներ են արվել: Նա նաև նկատել էր, որ չնայած Հայաստանի բնական ռեսուրսները բավականին սակավ են, սակայն տարածաշրջանում բնապահպանական հետևանքների մեջ դրա մասնաբաժինը մեծ է։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձել է պարզել՝ արդյո՞ք Հայաստանի հանքարդյունաբերությունն իսկապես այդքան վատ է անդրադառնում Ադրբեջանի բնապահպանական միջավայրի վրա, ինչպես հայտարարում են այդ երկրից, և ի՛նչ բնապահպանական խնդիրներ ունի այդ հարցի նկատմամբ նման զգայունություն ցուցաբերող Ադրբեջանը։
Հայաստանում գործող հանքարդյունաբերական կազմակերպությունների դեմ ադրբեջանական արշավը, կարելի է ասել, սկսվել է Երասխում մետալուրգիական գործարանի կառուցման մեկնարկից հետո։ Նախ, Ադրբեջանի բնապահպանության նախարարությունը հայտարարել էր, թե այդ նախագիծը հարվածում է տարածաշրջանի բնապահպանական անվտանգությանը:
«Խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի գործողությունները, որոնք հարվածում են տարածաշրջանի բնապահպանական անվտանգությանը և հակասում միջազգային իրավունքի նորմերին, կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը հատուկ ուշադրություն դարձնել այս խնդրին»,- ասված էր հաղորդագրության մեջ:
Այնուհետև՝ այս հայտարարությունից մի քանի օր անց, ադրբեջանական կողմը սկսեց կրակոցներ արձակել գործարանի շինհրապարակի ուղղությամբ։ Ավելի ուշ որոշում կայացվեց Երասխի մետաղաձուլական գործարանը կառուցել այլ վայրում՝ Արարատի մարզի Արարատ գյուղում։
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը, ի պատասխան ադրբեջանական բողոքների, հայտարարել էր՝ գործարանը կառուցվելու է բոլոր բնապահպանական նորմերին ու պահանջներին համապատասխան՝ ներպետական օրենսդրական կարգավորումների շրջանակներում։
«Գործարանի շահագործման արդյունքում շրջակա միջավայրի վրա բացասական անդրսահմանային ազդեցությանը վերաբերող Ադրբեջանի հայտարարությունն անհիմն է և որևէ կերպ չի համապատասխանում իրականությանը։ Այս բնապահպանական կեղծ ահազանգերի միակ իրական նպատակը Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացումը խոչընդոտելն է»,- ասված էր նախարարության հայտարարության մեջ:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունն ավելի ուշ  կրկին անդրադարձել էր Ադրբեջանից հնչող հայտարարություններին։
2023 թ․ հուլիսի 7-ին ադրբեջանական 24 հասարակական կազմակերպություններ  բաց նամակով դիմել էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ կոչ անելով դադարեցնել Հայաստանի Հանրապետության տարբեր մարզերում գործող հանքարդյունաբերական ընկերությունների գործունեությունը, որոնք, նրանց պնդմամբ, բնապահպանական միջազգային չափանիշներին չեն համապատասխանում։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 13-ի կառավարության նիստին, անդրադառնալով ադրբեջանական ՀԿ-ների պահանջին, հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը Հայաստանին վերագրում է հանքավայրեր, որոնք պարզապես գոյություն չունեն, բարձրաձայնում է հանգամանքներ, որոնք մտացածին են։
ՀՀ վարչապետը կիսվել էր նաև մի ցուցիչով. ԱՄՆ Յեյլի համալսարանի՝ պետությունների բնապահպանական վիճակի վերաբերյալ 2022 թվականի զեկույցում Հայաստանը 56-րդն է 180 երկրների շարքում, Ադրբեջանը՝ 104-րդը:
Ի պատասխան ադրբեջանցի «բնապահպանների» հայտարարության, Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունները նույնպես հանդես էին եկել բաց հայտարարությամբ՝ պնդելով, որ Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունները Ադրբեջանի կառավարության ագրեսիվ քաղաքականության մասն են կազմում` կատարելով ավտորիտար պետական ռեժիմի պատվերը, միանալով Հայաստանի դեմ տարվող ռազմական, տեղեկատվական ագրեսիային և փորձելով  ահաբեկել Հայաստանի բնակչությանը:
Ադրբեջանական ՀԿ-ների բաց նամակին անդրադարձել էր նաև ՀՀ  հանքագործների և մետալուրգների միությունը՝ հայտարարելով․ «Բավական է նշել, որ նամակի հեղինակները ոչ միայն աղերս չունեն մասնագիտական որևէ գիտելիքի հետ, այլև չեն տիրապետում տարածաշրջանի աշխարհագրությանը, պարբերաբար մեջբերելով ինչ-որ տեղանուններ, որոնք Հայաստանում պարզապես չկան, օրինակ՝ Գաֆան, Գեյչա և այլն»։ Հայտարարություն էր տարածել նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
Իսկ «ԷկոԼուր» ՀԿ նախագահ, բնապահպան Ինգա Զարաֆյանը, խոսելով Ադրբեջանի այսպես կոչված «քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների» կողմից հրապարակված բաց նամակի մասին, այն համարել էր ադրբեջանական հերթական բնապահպանական մանիպուլյացիա։ «Նրանց էկոլոգների հայտարարությունները դիտարկում եմ քաղաքականության տեսանկյունից, որը բնապահպանության հետ որևէ աղերս չունի։ Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնություն կա, որը միջազգային լուրջ գործընթաց է, և դրան անդամակցում է նաև Հայաստանը, իսկ Ադրբեջանը դադարեցրել է իր անդամակցությունը, որպեսզի իրենց երկրում մոնիթորինգներ չլինեն»,- նշել էր Զարաֆյանը։
Տեղին է նշել, որ Ադրբեջանը կեղծ բնապահպանական թեզերով 10 ամիս շրջափակման մեջ էր պահել Արցախը և վերջնարդյունքում զինված հարձակում կազմակերպել, էթնիկ զտման ենթարկելով արցախահայությանը։ Շրջափակումը մեծ վնաս էր հասցրել նաև բնությանը, մասնավորապես՝ Հայաստանից մատակարարվող էլեկտրաէներգիայից զրկված Արցախը ստիպված էր հոսանք արտադրել սեփական ուժերով՝ ՀԷԿ-երի միջոցով, ինչը հանգեցրել էր Սարսանգի ջրամբարի ցամաքելուն։
2024 թ․ ապրիլի 12-ին Եվրոպայի վայրի բնության և բնական միջավայրի պահպանության մասին Բեռնի կոնվենցիայի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արբիտրաժային վարույթի առաջին ընթացակարգային նիստի ընթացքում Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը նշել էր, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան հանգեցրել է տարածաշրջանում լուրջ բնապահպանական խնդիրների:
«Ադրբեջանը կարծես հավատարիմ է իր՝ այսպես կոչված «բնապահպանական մտահոգությունները» քաղաքական դրդապատճառներով որպես գործիք օգտագործելու ցինիկ ռազմավարությանը: Վերջին տարիներին Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան հանգեցրել է տարածաշրջանում լուրջ բնապահպանական խնդիրների՝ ոչնչացնելով անտառներ, աղտոտելով հողային և ջրային ռեսուրսներ, այդ թվում՝ սպառելով Սարսանգի ջրամբարի ռեսուրսները: Լեռնային Ղարաբաղի ֆլորան ու ֆաունան նաև վտանգված են Ադրբեջանի անդադար քանդման և շինարարական աշխատանքների պատճառով, որոնք նպատակաուղղված են կանխելու էթնիկ հայերի վերադարձը իրենց հայրենիք»,- ընդգծել էր Կիրակոսյանը:
Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտը
Հանքարդյունաբերության ոլորտը հիմնականում կարգավորվում է ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքով (2011 թ.) և դրանից բխող իրավական ակտերով։
2017 թ. մարտին Հայաստանի Հանրապետությունը ստացել է ԱՃԹՆ-ի (Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնություն) թեկնածու երկրի կարգավիճակ, ինչը հիմքեր է ստեղծել ոլորտի թափանցիկության ու հաշվետվողականության, ինչպես նաև պատասխանատու հանքարդյունաբերության մշակույթի այլ բաղադրիչների հետագա բարելավման համար։
2024 թ․ ապրիլին ԱՃԹՆ-ի միջազգային խորհուրդը Հայաստանի երկրորդ վավերացման եզրակացության արդյունքում Հայաստանին շնորհել է բարձր գնահատական՝ 2019 թվականի EITI Ստանդարտը իրականացնելու գործում (89․5 միավոր):
ՀՀ կառավարությունը 2023 թ․ մայիսի 11-ի նիստում հաստատել էր հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը և դրանից բխող մինչև 2035 թ. գործողությունների ծրագիրը: Ռազմավարությամբ սահմանված է 3 նպատակ՝ երկրաբանության միասնական թվային տեղեկատվական շտեմարանի ստեղծում ու վարում, ընդերքի օգտագործման և պահպանության ոլորտում արդյունավետ որոշումների կայացում, հանքարդյունաբերության ոլորտում միջազգային ստանդարտների, մոտեցումների կիրառում:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշել էր, որ հանքարդյունաբերության ոլորտը երբեք ռազմավարություն  չի ունեցել և չափազանց կարևոր է դրա առկայությունը․ «Դրանով նախանշվում են ՀՀ-ում հանքարդյունաբերության զարգացման կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ուղղությունները, սահմանվում են ոլորտի կարգավորման ու զարգացման, ընդերքի ռացիոնալ և համալիր օգտագործման, բնապահպանական և առողջապահական ռիսկերի կառավարման ու մեղմման, եկամուտների համաչափ/արդարացի բաշխման մեխանիզմները»։
Նույն նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել էր․ «Հանքարդյունաբերությունը պետք է հնարավորինս արդյունավետ կառավարի բնապահպանական ռիսկերը: Ընդ որում՝ ոչ միայն շահագործման ընթացքում ի հայտ եկող, այլև շահագործումից հետո, մասնավորապես, ռեկուլտիվացիայի, այսինքն՝ հանքերի փակման, հետագայում այդ տարածքները, այսպես ասած, քաղաքացիական շրջանառության վերադարձնելու գործընթացը և այդպես շարունակ»:
Հայաստանի բնապահպանները բազմիցս են հայտարարել, որ ներկայումս հանքարդյունաբերության ոլորտն ամբողջ աշխարհում է խնդրահարույց, և գիտակցելով կլիմայի փոփոխության և կայուն զարգացման գլոբալ ռիսկերը, Հայաստանում քաղհասարակությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը՝ նվազեցնելու դրանք, բարձրաձայնում կոնկրետ խնդիրների մասին, բանակցում կառավարության և բիզնեսի հետ Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) շրջանակներում: Բացի այդ, հայաստանյան բնապահպաններն առանձին հարցերի շուրջ փորձում են հասնել օրենսդրական փոփոխությունների, որոնք կարող են ուղղված լինել ռիսկերի նվազեցմանը և սոցիալական ու բնապահպանական իրավունքների պաշտպանությանը:
Ադրբեջանի բնապահպանական խնդիրները
Ադրբեջանում, սակայն, քաղհասարակությունը խնդիրների բարձրաձայնման դեպքում ենթարկվում է հետապնդումների, հալածանքների ու բռնության։ Իսկ բնապահպանական խնդիրներն այդ երկրում բազմաթիվ են՝ սկսած մթնոլորտի և ջրային ռեսուրսների աղտոտվածությունից մինչև նավթարդյունաբերության հետևանքով առաջացող խնդիրները:
Ադրբեջանն առանցքային դերակատարություն ունի Կասպից ծովը նավթային ածխաջրածիններով աղտոտելու գործում, որն առաջին հերթին նավթի և գազի արդյունահանման ու վերամշակման հետևանք է։ Կասպից ծովի արևմտյան ափին գտնվող Ապշերոնի թերակղզու 21․3 հազար հեկտար տարածքն աղետալի տնտեսական գործունեության հետևանքով խիստ աղտոտված է նավթով և նավթամթերքներով, որոնք չեն կարող վտանգ չներկայացնել նաև Կասպից ծովի ավազանի մյուս երկրների՝ Իրանի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Թուրքմենստանի համար։
Բնապահպանական երկրորդ խոշոր խնդիրը պայմանավորված է մթնոլորտի, ինչպես նաև ջրային ռեսուրսների աղտոտմամբ, ինչն էլ կապված է նավթավերամշակման գործարանների բուռն գործունեությամբ։ Դա հանգեցնում է ոչ միայն մեծ քանակությամբ մեթանի մթնոլորտ արտանետման, որն այսօր մեզ հայտնի ամենաուժեղ ջերմոցային գազերից մեկն է, այլև ածխածնի երկօքսիդի, որն իր արտանետման ծավալներով առավել վտանգավոր է։
Ադրբեջանի Նեֆթչալայի շրջանի Միրղուրբանլի և Յենի Գիշլագ գյուղերի բնակիչները դժգոհում են ռադիոակտիվ յոդի արտանետումներից, որոնք «Ազեր Յոդ» ՍՊԸ-ին պատկանող Նեֆթչալայի յոդի և բրոմի գործարանի թափոններն են: Մամուլն անդրադարձել էր ահազանգին՝ պատրաստված հոդվածում նշելով, թե բողոքները չեն համապատասխանում իրականությանը, և հղում անելով միայն ձեռնարկության աշխատակիցներին։
Ադրբեջանում է գտնվում նավթի և գազի արդյունահանման ամենամեծ տերմինալներից մեկը՝ Սանգաչալի տերմինալը։ Տերմինալի մոտակայքում գտնվող բնակավայրերի բնակիչներն ունեն սրտային անբավարարության և շնչառական խնդիրներ, որոնք կապված են տերմինալի մոտ ապրելու հետ:
2023 թ. Ադրբեջանի Գեդաբեկի շրջանի Սոյուդլու գյուղի բնակիչները դեմ են արտահայտվել երկրորդ պոչամբարի կառուցմանը՝ նշելով, որ առաջին պոչամբարն արդեն իսկ վնասում է իրենց առողջությանը։ Բնակավայրի մերձակայքում է գտնվում բրիտանական Anglo Asian Mining ընկերության ոսկու հանքավայրերից մեկը։
Նշենք, որ 2017 թ. դադարեցվել էր Ադրբեջանի անդամակցությունն Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը` նախաձեռնության սկզբունքների խախտման համար։
Այսպիսով, Հայաստանի բնապահպանական խնդիրների մասին  հայտարարություններով Ադրբեջանը փորձում է կոծկել սեփական բնապահպանական խնդիրները և բնության հանդեպ իր գործած հանցագործությունները։

Неправительственные организации, эксперты и экологи, контролируемые азербайджанскими правительственными структурами, в течение последних двух-трех лет постоянно говорят о «серьезном экологическом ущербе», наносимом горнодобывающей промышленностью Армении.
В ходе форума на тему «Экологические последствия горнодобывающей промышленности в Армении», состоявшегося недавно в Зангилане (Ковсакане), председатель Общественного совета при Министерстве экологии и природных ресурсов Азербайджана Амин Мамедов заявил, что якобы «горнодобывающая промышленность Армении наносит серьезный ущерб окружающей среде», в связи с чем неоднократно делались предупреждения. Он также отметил, что хотя природные ресурсы Армении весьма скудны, их доля в экологических последствиях в регионе велика.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, действительно ли горнодобывающая промышленность Армении так плохо влияет на экологическую среду Азербайджана, как об этом заявлает Баку, и какие экологические проблемы имеет Азербайджан, проявляющий такую чувствительность к этому вопросу.
Можно сказать, что азербайджанская кампания против горнодобывающих организаций, действующих в Армении, началась после начала строительства металлургического завода в Ерасхе. Сначала Министерство экологии Азербайджана заявило, что этот проект влияет на экологическую безопасность региона.
«Решительно осуждаем действия Армении, наносящие ущерб экологической безопасности региона и противоречащие нормам международного права. Призываем международное сообщество уделить особое внимание этом вопросу», — говорится в сообщении.
Затем, через несколько дней после этого заявления, азербайджанская сторона начала обстрел строительной площадки завода. Позже было принято решение перенести металлургический завод в Ерасхе в другое место – в село Арарат Араратскойй области.
Министерство окружающей среды РА в ответ на жалобы Азербайджана заявило, что завод будет построен с соблюдением всех экологических норм и требований, в рамках армянского законодательства.
«Заявление Азербайджана о негативном трансграничном воздействии на окружающую среду в результате работы металлургического комбината в Армении беспочвенно и никак не соответствует действительности. Единственной реальной целью этих псевдо-экологических озабоченностей является воспрепятствование экономическому развитию Республики Армения», — говорится в заявлении Министерства окружающей среды Армении.
Позже Министерство окружающей среды вновь коснулось заявления Азербайджана.
7 июля 2023 года 24 азербайджанские НПО обратились к премьер-министру РА Николу Пашиняну с открытым письмом, призвав прекратить деятельность горнодобывающих компаний, действующих в различных областях Республики Армения, которые, по их мнению, не соответствует международным экологическим стандартам.
На заседании правительства 13 июля, комментируя требование азербайджанских неправительственных организаций, премьер-министр Армении Никол Пашинян, заявил, что Азербайджан приписывает Армении рудники, которых просто не существует, говорит об обстоятельствах, которые являются вымышленными.
Премьер-министр РА также поделился показателем: в докладе Йельского университета США об экологическом состоянии государств за 2022 год Армения занимает 56-е место среди 180 стран, Азербайджан – 104-е.
В ответ на заявление азербайджанских «экологов» неправительственные организации Армении также выступили с открытым заявлением, утверждая, что заявления неправительственных организаций Азербайджана являются частью агрессивной политики азербайджанского правительства, выполняющего приказ авторитарного государственного режима, присоединившегося к военной и информационной агрессии против Армении и пытающегося запугать население Армении.
Союз горняков и металлургов РА также коснулся открытого письма азербайджанских НПО, заявив: «Достаточно отметить, что авторы письма не только не обладают какими-либо профессиональными знаниями, но и не знают географию региона, регулярно цитируя некоторые топонимы, которых в Армении просто нет, например, Гафан, Гейча и т.д». С заявлением выступило также Министерство окружающей среды РА.
А президент общественной организации «ЭкоЛур», эколог Инга Зарафян, говоря об открытом письме, опубликованном так называемыми «организациями гражданского общества» Азербайджана, сочла его очередной экологической манипуляцией со стороны Азербайджана. «Я рассматриваю заявления их экологов с точки зрения политики, которая не имеет ничего общего с охраной окружающей среды. Есть инициатива по прозрачности добывающих отраслей, это серьезный международный процесс, и Армения также является его участником, а Азербайджан прекратил свое членство, чтобы в их стране не проводился мониторинг», — сказала Зарафян.
Уместно отметить, что Азербайджан 10 месяцев держал Арцах в осаде с ложными экологическими тезисами и в результате организовал вооруженное нападение, подвергнув армян Арцаха этнической чистке. Блокада также нанесла большой ущерб природе, в частности, Арцах, лишенный электроэнергии, поставляемой из Армении, был вынужден производить электроэнергию собственными силами через гидроэлектростанции, что привело к высыханию Сарсангского водохранилища.
12 апреля 2024 года, в ходе первого процессуального заседания арбитражного разбирательства между Арменией и Азербайджаном на основании Бернской конвенции о защите европейской дикой природы и природной среды, представитель РА по международно-правовым вопросам Егише Киракосян отметил, что военная агрессия Азербайджана в последние годы привела к серьезным экологическим проблемам в регионе.
«Азербайджан, похоже, придерживается своей циничной стратегии использования так называемых «экологических проблем» в качестве инструмента для достижения политических целей. В последние годы военная агрессия Азербайджана привела к серьезным экологическим проблемам в регионе, уничтожению лесов, загрязнению земельных и водных ресурсов, в том числе к истощению ресурсов Сарсангского водохранилища. Флора и фауна Нагорного Карабаха также находятся под угрозой из-за непрекращающихся сносов и строительных работ Азербайджана, направленных на предотвращение возвращения этнических армян на родину», — подчеркнул Киракосян.
Горнодобывающая промышленность Армении
Горнодобывающая промышленность в основном регулируется Кодексом РА о недрах (2011 г.) и вытекающими из него правовыми актами.
В марте 2017 года Республика Армения получила статус страны-кандидата Инициативы прозрачности добывающих отраслей (ИПДО), что заложило основу для дальнейшего улучшения прозрачности и подотчетности отрасли, а также других компонентов ответственной горнодобывающей культуры.
В апреле 2024 года по итогам заключения второй ратификации Армении Международный совет ИПДО присвоил Армении высокий балл по внедрению Стандарта EITI 2019 года (89,5 балла).
Правительство РА на заседании 11 мая 2023 года утвердил стратегию развития горнодобывающей отрасли и вытекающий из нее план до 2035 года. Стратегия определяет 3 цели: создание и управление единой цифровой информационной базой данных по геологии, эффективное принятие решений в области использования и охраны недр, применение международных стандартов и подходов в горнодобывающей сфере.
Министр территориального управления и инфраструктуры Гнел Саносян отметил, что у горнодобывающей отрасли никогда не было стратегии и ее наличие чрезвычайно важно. «В ней намечаются краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные направления развития горнодобывающей промышленности РА, механизмы регулирования и развития отрасли, рационального и комплексного использования недр, управления и смягчения последствий, определены риски для окружающей среды и здоровья, пропорциональное/справедливое распределение доходов», — заявил Саносян.
«Горнодобывающая отрасль должна максимально эффективно управлять экологическими рисками. Причем не только при эксплуатации, но и после эксплуатации, в частности, в процессе рекультивации, т.е. закрытия шахт, последующего возвращения этих участков в, так сказать, гражданский оборот и так далее», — заявил в ходе того же заседания премьер-министр РА Никол Пашинян.
Экологи Армении неоднократно заявляли, что в настоящее время горнодобывающая отрасль является проблемной во всем мире, и осознавая глобальные риски изменения климата и устойчивого развития, гражданское общество Армении прилагает все усилия для их снижения, поднимает конкретные вопросы, ведет переговоры с правительством и предпринимателями в рамках Инициативы прозрачности добывающих отраслей. Кроме того, армянские экологи пытаются добиться законодательных изменений по отдельным вопросам, которые могут быть направлены на снижение рисков и защиту социальных и экологических прав.
Экологические проблемы Азербайджана
Однако в Азербайджане гражданское общество подвергается притеснениям, преследованиям и насилию в случае озвучивания проблем. А экологических проблем в этой стране множество: от загрязнения атмосферы и водных ресурсов до проблем, вызванных нефтяной промышленностью.
Азербайджан играет ключевую роль в деле загрязнения Каспийского моря нефтяными углеводородами, что является, прежде всего, следствием добычи и переработки нефти и газа. Площадь 21,3 тыс. га Апшеронского полуострова на западном побережье Каспийского моря сильно загрязнена нефтью и нефтепродуктами в результате катастрофической экономической деятельности, что не может не представлять угрозу для других стран бассейна Каспийского моря: Иран, Казахстан, Россия и Туркменистан.
Вторая серьезная экологическая проблема вызвана загрязнением атмосферы, а также водных ресурсов, что связано с интенсивной деятельностью нефтеперерабатывающих заводов. Это приводит не только к выбросу в атмосферу большого количества метана, одного из самых сильных парниковых газов, известных нам сегодня, но и углекислого газа, самого опасного по объемам выбросов.
Жители сел Миргурбанлы и Ени Гишлаг Нефтчалинского района Азербайджана жалуются на выбросы радиоактивного йода, который является отходом Нефтчалинского йодно-бромного завода, принадлежащего ООО «Азер йод». Пресса, ссылаясь только на сотрудников компании, написала, что жалобы не соответствуют действительности.
В Азербайджане находится один из крупнейших терминалов по добыче нефти и газа – Сангачальский терминал. У жителей, живущих рядом с терминалом, наблюдается сердечная недостаточность и проблемы с дыханием, что связано с проживанием рядом с терминалом.
В 2023 году жители села Союдлу Гедабекского района Азербайджана выразили свое несогласие со строительством второго хвостохранилища, отметив, что первое хвостохранилище уже вредит их здоровью. Рядом с селом расположен один из золотых приисков британской компании Anglo Asian Mining.
Отметим, что в 2017 г. членство Азербайджана в Инициативе прозрачности добывающих отраслей было прекращено за нарушение принципов инициативы.
Таким образом, Азербайджан пытается прикрыть собственные экологические проблемы и преступления, совершенные им против природы, заявлениями об экологических проблемах Армении.