Մոտենում է Սերժ Սարգսյանի նախագահության երկրորդ և վերջին ժամկետի ավարտը։ Ուժի մեջ են մտնում 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին փոփոխված Սահմանադրության՝ երկրի կառավարման համակարգը փոփոխող դրույթները։ Հայաստանը կիսանախագահական կառավարման համակարգից անցնում է խորհրդարանականի։
Նոր համակարգին անցնելու անհրաժեշտությունը բացատրվում էր պետական ինստիտուտների կայացման ու նրանց աշխատանքն ավելի թափանցիկ դարձնելու անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաև կուսակցությունների և խորհրդարանի դերի բարձրացման կարևորությամբ՝ նվազեցնելով միանձնյա որոշում կայացնելու հնարավորությունը։
Սահմանադրության փոփոխումից հետո, սակայն, ներկայացվեցին մի շարք օրենսդրական նախագծեր, որոնցով մեծանում են ոչ թե խորհրդարանի կառավարման լծակները, այլ վարչապետի։
Ձևը խորհրդարանական, էությունը՝ վարչապետական
Ըստ էության, գոյություն ունեն 3 տեսակի կառավարման համակարգեր՝ միանձնյա (նախագահական, միապետական, վարչապետական և այլն), խմբակային (պարլամենտարիզմ) և էզոթերիկ (օրինակ՝ Իրանը, երբ գլխավոր դերակատարը պետական պաշտոն չի զբաղեցնում)։
Հասկանալու համար, թե իրականում ինչպիսի համակարգի է անցում կատարել Հայաստանը, բավարար է մեկ հարց տալ՝ ու՞մ ձեռքերում են կառավարման հիմնական լծակները։
Այսպես, փետրվարի 1-ին կառավարության ընդունած «Պետական կառավարման համակարգի մարմնինների մասին» օրենքի նախագծով երկրի 4 իրավապահ կառույց՝ ի դեմս Ազգային անվտանգության ծառայության, Ոստիկանության, Պետական պահպանության ծառայության և Պետական վերահսկողական ծառայության, գտնվելու են անմիջական վարչապետի ենթակայության ներքո։
Նախկինում այս կառույցները կառավարությանն առընթեր մարմիններ էին և ենթարկվում էին նախագահին։ Նոր օրենսդրությամբ դրանք կունենան «վարչապետին ենթակա» կարգավիճակ։ Հատկանշական է, որ ոստիկանության կազմում են նաև ոստիկանական զորքերը, որի հրամանատարն այժմ նշանակվում է նախագահի կողմից, իսկ ապրիլից՝ վարչապետի:
Օրենքի նախագծով սահմանվում են նաև նախարարություններին ենթակա մարմինները։ Դրանք 17-ն են՝ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը, Սոցիալական ապահովության ծառայությունը, Գլխավոր շտաբը, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն և այլն։
Նկատենք, որ կառավարությանը ենթակա մարմնի ղեկավարին վարչապետի առաջարկությամբ նշանակելու և ազատելու է կառավարությունը՝ բացառությամբ տեսչական մարմինների: Վերջիններիս ղեկավարին նշանակելու կամ ազատելու է անձամբ վարչապետը:
Բացի այդ․․․
Սակայն վարչապետի ձեռքում լծակների կենտրոնացումը չի սահմանափակվում «Պետական կառավարման համակարգի մարմնինների մասին» օրենքի նախագծով: Կառավարությունը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել նաև «Անվտանգության խորհրդի կազմավորման և գործունեության մասին» օրենքի նախագիծը, որոով անվտանգության խորհուրդը կդառնա անվտանգության ոլորտներում որոշումներ կայացնող վարչապետին կից մարմին, որը փաստացի դուրս է խորհրդարանի վերահսկողությունից:
Նորամուծություն է նաև գործադիրի նիստերը դռնփակ անցկացնելու նախաձեռնությունը։ Թե որ նիստն է լինելու հրապարակավ կամ որի մասին պետք է իմանա հասարակությունը, որոշելու է անձամբ վարչապետը։ Կառավարության անդամները անգամ իրավունք չեն ունենալու առանց վարչապետի թույլտվության, հրապարակավ խոսել քննարկված որևէ հարցի մասին։
«Ժողովրդավարություն»
Սահմանադրության 2-րդ հոդվածի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների միջոցով։
Նախկինում ժողովուրդը իշխանությունն իրականացնելու երկու հիմնական լծակ ուներ՝ խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունները։ Այժմ պահպանվել է միայն մեկը՝ խորհրդարանականը։ Այսինքն, եթե նախկինում քաղաքացիները կարող էին ընտրել և´ գործադիր, և´ օրենսդիր իշխանություն, ապա այժմ ընտրելու են միայն օրենսդիրին, որն էլ իրենց փոխարեն կընտրի գործադիր իշխանությանը։
Փաստացի այսօր ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ ֆորմալ առումով անցում է կատարվում խորհրդարանական կառավարման մոդելին, սակայն իրականում ունենում ենք նույն միանձնյա կառավարման մոդելը՝ փոխելով պաշտոնի անունը նախագահից՝ վարչապետ (իմիջիայլոց, բացի լիազորություններից վարչապետին է անցնելու նաև Բաղրամյան 26-ի նստավայրը, նախագահական ուղղաթիռն ու օդանավը)։

Близится конец второго и последнего срока президентства Сержа Саргсяна. Вступают в силу положения измененной Конституции от 6 декабря 2015 года, меняющие систему управления страной. Армения переходит от полупрезидентской системы управления к парламентской.
Необходимость перехода к новой системе объяснялась необходимостью становления государственных институтов и повышения прозрачности их работы, а также важностью повышения роли партий и парламента, что уменьшило бы возможность принятия единоличного решения.
После изменения Конституции, однако,  были представлены ряд законодательных проектов, в соответствии с которыми увеличиваются рычаги управления не парламента, а премьер-министра.
Форма парламентская, суть – премьерская
По сути, существуют три типа систем управления – единоличная (президентский, монархический, премьерский и т.д), групповая (парламентаризм) и эзотерика (например, Иран, где главное лицо не занимает правительственную должность).
Чтобы понять, к какой системе в действительности перешла Армения, достаточно задать вопрос – в чьих руках находятся основные рычаги управления?
Таким образом, в соответствии с законопроектом «Об органах системы государственного управления», принятым правительством 1 февраля, 4 правоохранительных органа страны, включая Службу национальной безопасности, Полицию, Службу государственной охраны и Службу государственного надзора, будут подчиняться непосредственно премьер-министру.
Раньше эти структуры были органами при правительстве и подчинялись президенту. В соответствии с новым законодательством у них будет статус «подчиняющиеся премьер-министру». Примечательно, что в состав полиции входят и полицейские войска, командир которых назначается президентом, а с апреля — премьер-министром.
Законопроект также определяет органы, подчиненные министерствам. Их 17: Служба принудительного исполнения, Служба социального обеспечения, Генеральный штаб, Комитет по управлению государственным имуществом и другие.
Следует отметить, что правительство будет назначать и освобождать главу органа, подчиненного правительству, по предложению премьер-министра, за исключением контрольных органов. Премьер-министр лично будет назначать и освобождать глав этих органов.
Кроме этого…
Нововведением является также инициатива проведения закрытых заседаний исполнительного органа. Какое заседание будет публичным, или о каком должно знать общество, будет решать лично премьер-министр. Члены правительства даже не будут иметь права публично говорить о каком-либо обсужденном вопросе без разрешения премьер-министра.
«Демократия»
Согласно статье 2 Конституции, власть в Республике Армения принадлежит народу. Народ осуществляет свою власть посредством свободных выборов.
Раньше у народа было два основных рычага осуществления власти: парламентские и президентские выборы. В настоящее время сохранились лишь парламентские. То есть, если раньше граждане могли избирать как исполнительную, так и законодательную власть, то сейчас они будут избирать только законадателя, который вместо них будет избирать исполнительную власть.
Фактически, сегодня создалась ситуация, когда осуществляется формальный переход к модели парламентского управления, однако, на самом деле мы имеем модель единоличного управления, поменяв имя должности с президента на премьер-министра (кстати, кроме полномочий премьеру перейдет резиденция на Баграмяна 26, президентский самолет и вертолет).
Однако сосредоточение рычагов в руках премьер-министра не ограничиваются законопроектом «Об органах системы государственного управления». Правительство также представило на рассмотрение парламенту законопроект «О формировании и функционировании Совета Безопасности», который станет органом, примыкающим к премьер-министру, принимающим решения в сфере безопасности, и который, по сути, будет находиться вне контроля парламента.
Метки ConstitutionDemocracyparliamentaryprime ministerдемократияКонституцияпарламентпарламентская форма правленияпарламентские выборыпрезидентпрезидентскаяпремьер-министрформы правленияԺողովրդավարությունխորհրդարանականկառավարման ձևմիապետություննախագահպառլամենտականվարչապետ
Никол Пашинян опроверг слова Арарата Мирзояна
15:16, 1 Окт, 2018
Первый вице-премьер Арарат Мирзоян вчера посетил Гюмри для участия в праздничных мероприятиях, приуроченных ко Дню города. Отвечая на вопрос журналистов,...
Комментарий Тиграна Балаяна ложный: лидеры стран сидят не в алфавитном порядке
15:27, 28 Сен, 2018
Как известно, премьер-министр Никол Пашинян находится в столице Таджикистана, Душанбе, где принимает участие в заседании лидеров стран – участниц СНГ....