Ինչպես են տարբեր ժամանակներում Հայաստանում ճնշվել բողոքի ալիքները
Բաղրամյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում հունիսի 12-ին կատարվածը «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը համարել է աննախադեպ՝ հայտարարելով․ «Հունիսի 12-ին ինչ տեղի ունեցավ, վեր էր բոլոր ընկալումներից, ըմբռնումներից ու սպասելիքներից։ Հայաստանի ամբողջ ժամանակահատվածում խաղաղ հավաքված մարդկանց վրա այս աստիճան բռնաճնշումներ չեն եղել»։
Բագրատ արքեպիսկոպոսը այս հայտարարությունն արել էր հունիսի 13-ին Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած հավաքի ժամանակ։
Հիշեցնենք՝ հունիսի 12-ին Բաղրամյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում բողոքի ակցիա իրականացնող ցուցարարներին հակազդելու ժամանակ ոստիկանական ուժերը կիրառել են հատուկ միջոցներ, մասնավորապես՝ լուսաձայնային նռնակներ։ Ոստիկանական գործողությունների հետևանքով 101 քաղաքացի էր տուժել, այդ թվում՝ լրագրողներ։ Իշխանությունը պնդում է՝ ոստիկանությունն իրավաչափ ուժ է կիրառել՝ զսպելու ցուցարարների գրոհը, իսկ ընդդիմությունը դատապարտում է՝ հայտարարելով, որ ոստիկանությունը գործել է ապօրինի որոշման հիման վրա։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հավաքել է փաստերը և ներկայացնում է անկախ Հայաստանի անցյալից դրվագներ, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես են տարբեր ժամանակներում ճնշվել ժողովրդի բողոքի ալիքները։ Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս՝ ամենևին էլ այնպես չէ, որ «Հայաստանի ամբողջ ժամանակահատվածում խաղաղ հավաքված մարդկանց վրա այս աստիճան բռնաճնշումներ չեն եղել», ինչպես պնդում է Բագրատ արքեպիսկոպոսը։
1996-ի սեպտեմբերին Բաղրամյան պողոտան դարձյալ փակ էր, առիթը, ըստ ընդդիմության, նախագահի կեղծված ընտրություններն էին․ նախագահի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը պահանջում էր չեղյալ համարել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հաղթանակը։ Իր պահանջի հետևից Ազգային ժողովի շենք մտնելիս թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը Բաղրամյանում հավաքված ժողովրդին ասել էր․ «Եթե 15 րոպեից չվերադարձա, եկեք իմ հետևից»։ Այդպես էլ եղավ․ ժողովուրդը գնաց նրա հետևից, արդյունքում ջարդվեցին խորհրդարանի ճաղերը, հարձակում եղավ հատուկ ջոկատայինների վրա, ծեծվեցին Ազգային ժողովի նախագահն ու փոխնախագահը։ Ժողովրդին ցրեցին ջրանետներով, դեպի օդ ուղղված կրակոցներով և մահակներով։
Բաղրամյանի հաջորդ պաշարումը տեղի էր ունեցել 2004-ի ապրիլի 12-ին: Դրանից շուրջ մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլի արդյունքներից (Ռոբերտ Քոչարյան-Ստեփան Դեմիրճյան ընտրապայքարում, ըստ պաշտոնական տվյալների, հաղթել էր Քոչարյանը)  դժգոհ ժողովուրդը պահանջում էր կատարել Սահմանադրական դատարանի վճիռը, որի համաձայն, նախագահի ընտրություններից մեկ տարի հետո պետք է իրականացվեր վստահության հանրաքվե։ Մատենադարանի մոտից դեպի Բաղրամյան պողոտա ժողովրդի երթը ապրիլի 12-ին գլխավորում էր Ստեփան Դեմիրճյանը։ Քոչարյանի իշխանությունն այդ գիշեր ոստիկանական բռնի մեթոդներով պողոտան մաքրել էր ցուցարարներից, ձերբակալվել էին հարյուրավոր մարդիկ, լուսաբացին արդեն պողոտան ազատ էր երթևեկության համար։ Տարբեր աղբյուրների համաձայն, այդ օրը նախագահական նստավայրի մոտ բերվել էին ջրանետ՝ 4 և փշալարեր փռող 5 հատուկ մեքենաներ, 1000-ից ավելի ոստիկաններ ու զինվորներ: Բուն նախագահականի տարածքում տեղաբաշխված է եղել հատուկ նշանակության ջոկատը՝ մահակներով, վահաններով, ռետինե փամփուշտներ կրակող ինքնաձիգներով: Ճիշտ կեսգիշերին անջատվել էր Բաղրամյան պողոտայի արտաքին լուսավորությունը: Ապրիլի լույս 13-ի գիշերը՝ ժամը 2-ին, Բաղրամյան պողոտայում մահակներով զինված ոստիկաններն ու զինվորները, պայթուցիկների, արցունքաբեր գազի, էլեկտրաշոկի, ջրանետ մեքենաների գործադրմամբ, ռետինե փամփուշտներ արձակելով, նախագահականի կողմից հարձակվել էին ցուցարարների վրա:
Վազգեն Մանուկյանը, զուգահեռ անցկացնելով 1996 թ. կատարվածի հետ, ասել էր. «96-ին ժողովուրդը հարձակում կատարեց ԱԺ-ի վրա, ստացավ կրակոցներ, մենք ունեցանք շատ վիրավորներ և այլն։ Երեկվանը բացարձակապես խաղաղ ցույց էր, մի մասդ այնտեղ ներկա էիք և տեսաք, որ իսկապես ժողովուրդը պարելով և ուրախանալով սպասում էր Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականին։ Այն, ինչ կատարվեց, ռազմական օպերացիա էր»։
Խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ հաջորդ հարձակումը 2008-ի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան էր, երբ այդ ժամանակ դեռ պաշտոնավարող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով՝ «ոստիկանական գործողություններ կիրառելով մաքրվեց Ազատության հրապարակը»։ Ոստիկաններն Ազատության հրապարակում կիրառում էին մահակներ, էլեկտրաշոկեր։ Ըստ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի շտաբի՝ այդ պահին հրապարակում խաղաղ գիշերել են 4000 քաղաքացիներ, որոնք բողոքում էին փետրվարի 19-ին կայացած ընտրությունների արդյունքների դեմ, երբ պաշտոնական տվյալներով նախագահ էր ընտրվել Սերժ Սարգսյանը։ Մարտի 1-ին ավելի ուշ Երևանի կենտրոնը մարտադաշտ էր հիշեցնում, որին, բացի ոստիկաններից, մասնակցում էին նաև բանակի որոշ ստորաբաժանումներ։ Քոչարյանը հայտարարեց արտակարգ դրության մասին։ Ոստիկանության կրակոցների ու կիրառած ուժի հետևանքով 2008 թ․ մարտի 1-ին 10 զոհ գրանցվեց, հարյուրավոր քաղաքացիներ տեղափոխվեցին հիվանդանոցներ։ Ոստիկանական դաժանությունների հետևանքն այնքան սահմռկեցուցիչ էր, որ, ըստ ականատեսների, փողոցների տարբեր մասերում հնարավոր էր մարդկանց մարմնի մասեր տեսնել, փամփուշտներ։
Բաղրամյան պողոտայում խաղաղ ցուցարարների դեմ հաջորդ օպերացիան 2015-ի հունիսի 23-ին էր․ Էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման դեմ հունիսի 19-ից բողոքի ակցիաներ էին Երևանում։ «Էլեկտրիկ Երևան» անվանումն ստացած նախաձեռնությունը պահանջում էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանից չեղյալ հայտարարել 2015 թ․ հունիսի 17-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշումը՝ կապված Հայաստանի տարածքում Էլեկտրաէներգիայի թանկացման վերաբերյալ։ Հունիսի 23-ի առավոտյան՝ ժամը 5։30-ի սահմաններում, ՀՀ ոստիկանությունը խաղաղ ցուցարարների դեմ կիրառեց ջրանետ մեքենաներ, հատուկ ջոկատայինների միջոցով ցրեցին երիտասարդների խաղաղ հավաքը։ Գործողությունների հետևանքով հոսպիտալացվել ու բերման էին ենթարկվել հարյուրավոր քաղաքացիներ։ Այդ դեպքերի ժամանակ տուժել էր 22 լրագրող և օպերատոր։
Այս դեպքերից ուղիղ մեկ տարի անց՝ 2016-ի հուլիսի 29-ին, տեղի ունեցան Սարի թաղի դեպքերը, երբ ոստիկանությունը հատուկ միջոցների կիրառմամբ ցրել էր ցույցն ու բռնություն գործադրել լրագրողների նկատմամբ։ Ոստիկանության գործողությունները ղեկավարում էին ՀՀ՝ այն ժամանակվա փոխոստիկանապետ Լևոն Երանոսյանը և Երևանի ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանը։ Տուժածներից մեկը հիշել է՝ 2016-ի հուլիսի 29-ի երեկոյան Սարի թաղում ոստիկանները ցուցարարների շարքեր նետեցին լուսաձայնային նռնակներ, հատուկ միջոցներ՝ խախտելով նռնակները մարդկանց մեջ չնետելու պարտադիր պահանջը։
2018 թ․ ապրիլի կեսերից Հայաստանի ամբողջ տարածքում անհնազանդության ակցիաներ էին, փակվում էին փողոցներ, ճանապարհներ։ Դրանք առավել արտահայտված էին Երևանում։ Ապրիլի 13-ից Փաշինյանն ու նրա կողմնակիցները փակել էին Ֆրանսիայի հրապարակը։ Ապրիլի 16-ի առավոտյան ցուցարարներին չէր հաջողվել արգելափակել Ազգային ժողով տանող փողոցները: Նման փորձերի համար ոստիկանությունը բերման էր ենթարկել տասնյակ ցուցարարների, մեծ ուժեր կենտրոնացնելով Բաղրամյան պողոտայում՝ ոստիկանները փշալարեր էին տեղադրել: Այդ օրը լարված իրավիճակ էր ստեղծվել ցուցարարների և ուժայինների միջև. հրմշտոցի և ոստիկանների կիրառած ձայնային նռնակի հետևանքով եղան վիրավորներ, այդ թվում՝ Փաշինյանը և 6 ոստիկաններ: Փաշինյանի գլխավորած շարժումն աստիճանաբար բազմամարդ էր դառնում, անհնազանդության ակցիաները՝ տևական։  Ոստիկանության հատուկ ջոկատայիններն ապրիլի 22-ին ձերբակալեցին ԱԺ երեք պատգամավորի՝ Նիկոլ Փաշինյանին, Սասուն Միքայելյանին, Արարատ Միրզոյանին: Ապրիլի 23-ին՝ հանրային ընդվզման 11-րդ օրը, Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց։
2018-ից հետո Փաշինյանի կառավարման տարիներին Հայաստանում բողոքի տարբեր օջախներ եղել են, և ամենախոշորը 2020-ին 44-օրյա պատերազմից հետո նոյեմբերի 10-ին տեղի ունեցած բողոքի ակցիան էր, երբ պատերազմից հետո կնքված եռակողմ հայտարարությանն ընդդիմացող ու վարչապետի հրաժարականը պահանջող ցուցարարները գրոհեցին կառավարության շենքը՝ կոտրելով ապակիներ ու գույք, այնուհետև Ազգային ժողովը, ինչպես նաև ներխուժել էին կառավարական կեցավայր։ Կառավարության առանձնատների հարակից տարածքում դաժան ծեծի էր ենթարկվել այն ժամանակ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը։
2022 թ․ ապրիլի 22-ին խորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերը Հայաստանում մեկնարկեցին «Դիմադրության» շարժումը։ «Սա սրբազան պայքար է, սա պայքար է հանուն Արցախի և Հայաստանի, հետևաբար, նահանջի տեղ չունենք, այլընտրանք չունենք, գնում ենք մինչև վերջ և հաղթանակում։ Սկսում ենք»,- հայտարարել էր Իշխան Սաղաթելյանը։ Երևանում տեղ-տեղ փակվում էին փողոցներ, սակայն այդ ակցիաները կարճ էին տևում․ ոստիկանությունը պարբերաբար բերման էր ենթարկում ակցիաների մասնակիցներին։ Հունիսի 3-ին վարչապետի հրաժարականը պահանջող ցուցարարները կառավարական առանձնատների մոտ էին եղել, որտեղ ոստիկանները պատ էին կազմել: Մի պահ առաջացել էր բախում ցուցարարների ու ոստիկանների միջև, արդյունքում ոստիկանները բերման էին ենթարկել 11 ակտիվիստի, կիրառվել էին լուսաձայնային նռնականետներ: Առողջապահության նախարարությունը հայտարարել էր, որ տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով հունիսի 3-ի ժամը 23:00-ի դրությամբ տարբեր բժշկական կենտրոններ էին դիմել 50 անձինք։ Նրանցից 34-ը ոստիկանության ծառայողներ էին եղել, 16-ը՝ քաղաքացիական անձինք։
Թեգեր` «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժումբողոքի ակցիա
Հունիսի 12-ին Ազգային ժողովի շենքը գրավելու կոչ չի հնչել. Ալեն Սիմոնյանը ստում է
10:30, 20 Հնս, 2024
Հունիսի 17-ին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողներից մեկն ասել էր, որ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման մասնակիցների...
Գաղտնալսված ձայնագրությունների սկզբնաղբյուրն իշխանական բովանդակություն տարածող ֆեյսբուքյան էջ է
18:35, 19 Հնս, 2024
«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման բողոքի ակցիաների մեկնարկից մինչ այժմ 17 անձի նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել հավաքներին մասնակցելու համար նյութապես...
Գառնիկ Դանիելյանը ԱԺ-ից դուրս գալուց հետո սխալ տեղեկություն է փոխանցել հանրությանը
22:11, 12 Հնս, 2024
Հունիսի 12-ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանից հետո ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը ԱԺ շենքից դուրս գալուց հետո լրագրողների...
Նախկին պատգամավորը մանիպուլացնում է. Շիրակի բոլոր գերիները վերադարձվել են հայրենիք
15:22, 10 Հնս, 2024
Գյումրիում հունիսի 1-ին «Տավուշը հանուն հայրենիքի» նախաձեռնության կողմից կազմակերպված հանրահավաքի ժամանակ ԱԺ նախկին պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը հայտարարել է, թե շիրակցի...

Как подавлялись волны протестов в Армении в разное время?
Лидер движения «Тавуш во имя Родины» архиепископ Баграт Галстанян счел произошедшее 12 июня на перекрестке Баграмян-Демирчян беспрецедентным.
«То, что произошло 12 июня, превзошло все представления, понимания и ожидания. За весь период существования Армении не было репрессий такой степени в отношении мирно собравшихся лиц», — об этом 13 июня, во время митинга на проспекте Баграмяна, заявил архиепископ Баграт.
Напомним, 12 июня при противодействии демонстрантам, проводившим акцию протеста на перекрестке Баграмян-Демирчян, полиция применила специальные меры, в частности, светошумовые гранаты. В результате действий полиции пострадал 101 гражданин, в том числе журналисты. Власти утверждают, что полиция применила правомерную силу, чтобы остановить атаку протестующих, а оппозиция осуждает произошедшее, заявляя, что полиция действовала на основании незаконного решения.
«Платформа проверки фактов» собрала факты и представляет эпизоды из прошлого независимой Армении, показывающие, как в разное время подавлялись волны народных протестов. Исследование показывает, что все вовсе не так, как утверждает архиепископ Баграт – «за весь период существования Армении не было репрессий такой степени в отношении мирно собравшихся лиц».
В сентябре 1996 года проспект Баграмяна вновь был закрыт. Причиной, по мнению оппозиции, стали сфальсифицированные президентские выборы. Кандидат в президенты Вазген Манукян требовал аннулировать победу Левона Тер-Петросяна. Заходя в здание НС, кандидат Вазген Манукян сказал собравшимся на Баграмяна: «Если я не вернусь через 15 минут, приходите за мной». Так и произошло: народ пошел за ним, в результате были сломаны решетки ограждения здания парламента, произошло нападение на спецназ, были избиты спикер и вице-спикер НС. Людей разогнали водометами, выстрелами в воздух и дубинками.
Следующая осада проспекта Баграмяна произошла 12 апреля 2004 года. Недовольный результатами состоявшегося почти год назад второго тура президентских выборов (в президентской гонке Роберт Кочарян-Степан Демирчян, по официальным данным, победу одержал Кочарян) народ потребовал выполнения решения Конституционного суда, согласно которому через год после президентских выборов должен был быть проведен референдум доверия. Народное шествие от Матенадарана до проспекта Баграмяна 12 апреля возглавил Степан Демирчян.
В ту ночь власти Кочаряна очистили проспект от протестующих жестокими методами полиции, сотни людей были арестованы, а на рассвете проспект был свободен для движения. По разным данным, в тот день к президентской резиденции были доставлены 4 водомета и 5 спецмашин, прокладывающих колючую проволоку, более 1000 полицейских и военных. На территории президентского офиса разместился спецназ, вооруженный дубинками, щитами и винтовками, стреляющими резиновыми пулями. Наружное освещение проспекта Баграмяна было выключено ровно в полночь.
В ночь на 13 апреля, в 2 часа ночи, полицейские и военные, вооруженные дубинками, применив взрывчатки, слезоточивый газ, электрошокеры, водометы и стреляя резиновыми пулями, напали на протестующих на проспекте Баграмяна со стороны президентской резиденции.
Вазген Манукян, проводя параллели с произошедшим в 1996 г., заявил: «В 1996 году люди напали на здание НС, по ним стреляли, в результате у нас было много раненых и т. д. Вчера была совершенно мирная демонстрация, некоторые из вас там присутствовали и видели, что люди действительно танцами и весельем ждали отставки Роберта Кочаряна. То, что произошло, было военной операцией».
Следующее нападение на мирных протестующих произошло ранним утром 1 марта 2008 года, когда, по словам находившегося на тот момент у власти Роберта Кочаряна, «площадь Свободы была зачищена путем применения полицейских мер». На площади Свободы полицейские применяли дубинки и электрошокеры.
По данным штаба Левона Тер-Петросяна, в тот момент на площади мирно ночевали 4 тысячи граждан, протестовавших против результатов выборов, состоявшихся 19 февраля, когда, по официальным данным, президентом был избран Серж Саргсян. Позже 1 марта центр Еревана напоминал поле боя, в котором, помимо полиции, участвовали и некоторые подразделения армии.
Роберт Кочарян объявил о введении чрезвычайного положения. В 2008 году в результате выстрелов полиции и применения силы погибло 10 человек, сотни граждан были доставлены в больницы. Последствия жестокости полиции были настолько ужасающими, что, по словам очевидцев, на разных улицах можно было увидеть части тел людей и пули.
Следующая операция против мирных протестующих на проспекте Баграмяна состоялась 23 июня 2015 года: с 19 июня в Ереване проходили акции протеста против повышения тарифов на электроэнергию. Получившая название «Электрик Ереван» инициатива требовала от президента Армении Сержа Саргсяна отменить решение Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) от 17 июня 2015 года относительно повышения цен на электроэнергию на территории Армении. Утром 23 июня, около 5:30, полиция РА применила против мирных демонстрантов водометы и с помощью спецназа разогнала мирное собрание молодежи. В результате действий полиции сотни граждан были задержаны и госпитализированы, пострадали 22 журналиста и оператора.
Ровно через год после этих событий, 29 июля 2016 года, произошли события в РАЙОНЕ Сари Тах, когда полиция с применением специальных мер разогнала митинг и применила насилие в отношении журналистов. Действиями полиции руководили заместитель начальника полиции РА Левон Ераносян и начальник полиции Еревана Ашот Карапетян. Один из пострадавших вспоминает, что вечером 29 июля 2016 года в районе Сари Тах полицейские бросали в ряды демонстрантов светошумовые гранаты, специальные устройства, нарушая обязательное требование не бросать гранаты в людей.
В 2018 году с середины апреля на всей территории Армении прошли акции неповиновения, были закрыты улицы и дороги. Наиболее ярко они проявились в Ереване. С 13 апреля Никол Пашинян и его сторонники заблокировали площадь Франции. Утром 16 апреля протестующим не удалось перекрыть улицы, ведущие к НС. За подобные попытки полиция задержала десятки демонстрантов, стянув крупные силы на проспекте Баграмяна, установив колючую проволоку. В тот день между демонстрантами и силовиками сложилась напряженная ситуация. В результате столкновения и применения полицией светошумовой гранаты Пашинян и шестеро полицейских получили ранения.
Возглавляемое Пашиняном движение постепенно становилось многолюдным, акции неповиновения носили продолжительный характер. 22 апреля спецназ полиции арестовал трех депутатов НС: Никола Пашиняна, Сасуна Микаеляна, Арарата Мирзояна. 23 апреля, на 11-й день огражданского неповиновения, Серж Саргсян подал в отставку.
После 2018 года, за годы премьерства Пашиняна, в Армении были различные очаги протеста, самым крупным из которых стала акция протеста, прошедшая 10 ноября 2020 года, когда протестующие, выступавшие против трехстороннего заявления о прекращении 44 дневной войны и требующие отставки премьер-министра напали на здание правительства, разбив окна и поломав имущество, затем вошли в здание НС, а также штурмовали правительственную резиденцию. Тогда на территории, прилегающей к правительственным особнякам, был жестоко избит спикер НС Арарат Мирзоян.
22 апреля 2022 года парламентские оппозиционные силы начали в Армении движение «Сопротивление». «Это священная борьба, это борьба во имя Арцаха и Армении, поэтому нам некуда отступать, у нас нет альтернативы, мы идем до конца и побеждаем. Начинаем», — заявил Ишхан Сагателян. В Ереване местами перекрывались улицы, но эти акции длились недолго. полиция периодически задерживала участников акций.
3 июня протестующие, требующие отставки премьер-министра, находились возле правительственных особняков, где полиция выстроила стену. В какой-то момент между протестующими и полицией произошло столкновение, в результате которого полицейские задержали 11 активистов и применили светошумовые гранаты. В Минздраве сообщили, что по состоянию на 23:00 3 июня в различные медицинские центры обратились 50 человек. Из них 34 сотрудника полиции, 16 — гражданские лица.