Արմեն Սարգսյանը խախտել է Սահմանադրությունն ու «Քաղաքացիության մասին» օրենքը
Ինչպես հայտնել էինք, Հայաստանի 4-րդ նախագահի թեկնածուի հավակնորդ Արմեն Սարգսյանը եղել է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի։ Նա կնոջ՝ Նունե Սարգսյանի և որդիներ՝ Վարդան և Հայկ Սարգսյանների հետ գրանցված է եղել Լոնդոնի Վեսթմինսթեր թաղամասում: Սա հաստատել է նաև ինքը Սարգսյանը՝ նշելով, որ բրիտանական քաղաքացիություն իրեն անհրաժեշտ էր գործնական ճանապարհորդությունների համար։
Մեզ հետ զրույցում, Արմեն Սարգսյանի գրասենյակի մամուլի քարտուղար Հասմիկ Պետրոսյանը հայտնեց, որ նախագահի թեկնածուն 2002-2011թթ․ ընթացքում ունեցել է երկքաղաքացիություն․  նա հանդիսացել է և ՛ Հայաստանի, և ՛ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի։
Նկատենք, սակայն, որ 1995 թվականի նոյեմբերի 6-ին Ազգային ժողովի կողմից ընդունած «Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին միաժամանակ չի կարող լինել այլ պետության քաղաքացի: Նույնը նաև հստակ արգելում էր 1995 թվականի Սահմանադրության 14-րդ հոդվածը:
Սահմանադրությունից այդ արգելքը հանվել է 2005 թվականի փոփոխություններով, իսկ «Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքից արգելքը հանվել է միայն 2007 թվականին։ Այլ կերպ ասած, մինչև 2007 թվականի մարտի 24-ը Հայաստանի քաղաքացիներին արգելվել է միաժամանակ լինել այլ պետության քաղաքացի:
Այսինքն, Արմեն Սարգսյանը խախտել է «Քաղաքացիության մասին» օրենքն ու Սահմանադրությունը՝ ապօրինաբար 5 տարի շարունակ (2002-2007 թթ) միաժամանակ լինելով Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի:
Հավելենք նաև, որ Արմեն Սարգսյանը խախտել է «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքը և 2013 թվականին դեսպանի պաշտոնը ստանձնելիս բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով գույքի և եկամուտների հայտարարագիր չի ներկայացնել, ինչի մասին բարձրաձայնել են մի շարք հասարակական կազմակերպություններ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի գործող (2015թ.) Սահմանադրության 123-րդ հոդվածով Հանրապետության նախագահը պետության գլուխն է և հետևում է Սահմանադրության պահպանմանը:
Թեգեր` Armen SargsyanConstitutionАрмен СаргсянАрмен СаркисянгражданствоКонституцияԱրմեն ՍարգսյանՀասմիկ ՊետրոսյանՀՀ Սահմանադրությունքաղաքացիություն
Սահմանադրության ոտնահարումներով դարձած նախագահը
13:59, 9 Ապր, 2018
Այսօր՝ ապրիլի 9-ին տեղի ունեցավ նախագահի երդմնակալության արարողությունը, որի ընթացքում Արմեն Սարգսյանը երդվեց «հավատարիմ լինել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը»: Սարգսյանի նախագահ...

Как мы уже сообщали, потенциальный кандидат на пост 4-го президента Армении Армен Саркисян ранее был гражданином Великобритании. Вместе с женой Нуне Саркисян и сыновьями Варданом и Айком Саркисянами он был прописан в лондонском квартале Вестминстер. Это подтвердил и сам Саркисян, отметив, что британское гражданство ему было необходимо для деловых поездок.
В беседе с нами пресс-секретарь офиса Армена Саркисяна Асмик Петросян сообщила, что в 2002-2011 гг. у нынешнего кандидата на пост президента было двойное гражданство: он являлся гражданином Армении и Великобритании одновременно.
Однако заметим, что законом РА «О гражданстве», принятом Национальным собранием 6-го ноября 1995 года, установлено: гражданин Республики Армения не может одновременно являться гражданином другого государства. То же очень ясно запрещала статья 14 Конституции от 1995 года.
Из Конституции этот запрет был изъят изменениями, внесенными в 2005 году, а из закона РА «О гражданстве» — только в 2007 году. Иначе говоря, до 24-го марта 2007 года гражданам Армении запрещалось иметь одновременно гражданство другого государства.
То есть Армен Саркисян нарушил закон «О гражданстве» и Конституцию, будучи в течение 5 лет (2002-2007 гг.) гражданином Армении и Великобритании одновременно.
Добавим также, что Армен Саркисян нарушил закон РА «Об общественной службе», не представив в 2013 году, вступая в должность посла, декларацию об имуществе и доходах в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц, на что указали некоторые общественные организации.
Напомним, что по статье 123 действующей Конституции Армении (от 2015 года) президент республики является главой государства и следит за соблюдением Конституции.